vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, white varadero, zalaros

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #165 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 00:16 »
Καθόλου Τζόκερ δεν είναι το θέμα κλώνος. Έχει τα ίδια ρισκα να μη δουλεύει σωστά όπως με οποιοδήποτε προϊόν.
Αν έχεις υπομονή, ξέρεις που να ψάξεις και τι να ψάξεις τότε έχει δραματικά αυξημένες πιθανότητες να πάρεις κλώνο που να δουλεύει όπως θα έπρεπε.
Αν πάρεις κλώνο την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε, από το πρώτο no name κινεζομαγαζο που τον έφερε, ενός no name κατασκευαστή κλώνων, τότε ναι, παίζεις Τζόκερ.
Αν έχεις την υπομονή να περιμένεις λίγους μήνες, να κυκλοφορησουν υλοποιήσεις από επώνυμους κλωνοκατασκευαστες να διαβάσεις και καμιά 20αρια κριτικές από "ανυπόμονους" κατόχους, τότε η πιθανότητα να σου κάτσει σκαρτο κομμάτι πιστεύω είναι πάρα πολύ μικρή.
Ασχολούμαι με κλώνους, τόσο ατμοποιητων όσο και μηχανικών mod πάνω από 2 χρόνια. Με εξαίρεση τον πρώτο κλώνο που είχα αγοράσει, που είχε γίνει με τη μέθοδο Τζόκερ, όλοι οι υπόλοιποι έχουν βγει αστέρια.
Υπομονή και μυαλό θέλει παιδιά στο θέμα των κλώνων και όλα δουλεύουν ρολόι.
Οποίος δεν έχει το ένα ή το άλλο, υπάρχουν και τα γνήσια. :D

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #166 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 00:31 »
Γνησιος erlkonigin 130 ευρω!
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=186&product_id=844
Κλωνος erlkonigin 9,44 ευρω
http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_117307.html
και με δωρο τα εξτρα ss tank και drip tip adapter τα οποια σαν γνησια αξεσουαρ κοστιζουν αλλα 38  ευρω
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=186&product_id=937
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=186&product_id=755
Δηλ. 168 ευρω τα γνησια 9,44 ευρω ο κλωνος ,για πειτε ποσους κλωνους αγοραζει κανεις με 168 ευρω?
Κοντα στους 18!!!!!!!!!!!
Τον εχω εναν μηνα κοντα τον κλωνο και ειμαι κραευχαριστημενος!!!!!!!!
Ειναι τεραστια-χαοδες-διαγαλαξιακη η διαφορα τιμης για να μου πει κανεις οτιδοιποτε υπερ του γνησιου!

 
 (και δεν βαζω και το δωρο εξτρα σετακι  oring που στελνουν με το κλωνο των 9,44ευρω που σαν γνησιο ανταλακτικο κοστιζει αλλα 7 ευρω http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=750 για να μην εκτοξευθει ακομη περισσοτερο η τεραστια-χαοδες-διαγαλαξιακη  διαφορα τιμης αναμεσα σε κλωνο και γνησιου!)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 00:38 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #167 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 02:43 »
Ε, αφού μιλάμε για μεγάλα μεγέθη...  :D
Είναι υπερ-απίστευτα γελοιωδώς πανεύκολο να κλωνοποιήσεις κάτι που κάποιος έφαγε μήνες να υλοποιήσει.
Η κβαντοδιαστημική απειρο-διαφορά που χωρίζει τον δημιουργό από τον κλωνοποιό είναι αυτή του τραγουδιστή και του αρχείου mp3. Να βρω κι άλλα;  :laugh1:

Ο καθένας με υπομονή και προσοχή (κατά Nemesis Ευαγγέλιον) μπορεί να βρει καλό κλώνο πάμφθηνα.
Το να θεωρεί πως έφερε την γαλήνη στο πορτοφόλι του και καλό άτμισμα στην ζωή του είναι απόλυτα λογικό. Το να θεωρεί πως έτσι έφερε την δικαιοσύνη στη Χώρα του Ατμού (σαν τον Μπάτμαν) δεν είναι.

Την τελευταία χρονιά πήρα ένα μηχανικό μοντ και έναν ατμοποιητή. Γνήσια -γιατί είμαι ψυχάκιας; μπορεί!

Δεν ήθελαν ούτε πλύσιμο. Δεν ήθελαν να πάρω από αλλού μαγνήτες γιατί "του κλώνου σπάνε". Δεν χρειάστηκε να ζωγραφίζω με μολύβι σπειρώματα κατόπιν οδηγιών στο youtube για να λύσω προβλήματα. Οι βίδες δεν έβγαλαν σκουριά (!!!) στο υγρό μου. Οι πόλοι δεν θα σπάσουν και δεν θα ψάχνω πώς να τους αντικαταστήσω. Δεν χρειάστηκα ντρέμελ για να ανοίξω τις τρύπες αέρα. Δεν έκανα κυνήγι θησαυρού να βρω πώς θα τους λύσω τα προβλήματα. Δεν περίμενα ένα μήνα ψάχνοντας με αγωνία tracking numbers. Δεν θα αλλάξουν χρώμα. Ατμίζουν υπέροχα. Όλα βιδώνουν άψογα. Τίποτα δεν στάζει. Δεν υπάρχουν γρέζια ούτε ίχνος. Το φινίρισμα είναι ονειρεμένο. Θα ατμίζουν υπέροχα για χρόνια.

Ο κατασκευαστής είναι εκεί για συμβουλές, ερωτήσεις, να τα λύσει/δέσει/καθαρίσει/ελέγξει/ ξεψαχνίσει/διορθώσει/επισκευάσει οποτεδήποτε έχω την παραμικρή υπόνοια πως κάτι μου φαίνεται περίεργο ή απλά αν κάνω εγώ κάποια βλακεία. Μου έκανε μαθήματα για στήσιμο. Μου έδωσε μερικές αντιστάσεις για να έχω όσο μαθαίνω τον άτμο. Μου έδωσε τζάμπα κάτι μικροανταλακτικούλια. Μου έκανε ξανά καθαρισμό, έτσι, γιατί πέρασα και γιατί εγώ βαρέθηκα.
Όλα αυτά αξίζουν. Έδωσα χρήματα (λίγο υπερβολικά κατά τη γνώμη μου) για όλα αυτά, και για ότι θα χρειαστώ στο μέλλον. Έχω πείρα από παλιότερες αγορές (κάποτε, όταν χρειάστηκα, μέχρι και μηχανικό μοντ μου χαρίστηκε) και μιλάω με βεβαιότητα για το μέλλον.
Για να γίνουν αυτά τα αντικείμενα κάποιοι άνθρωποι από την τοπική μου κοινωνία (συμπατριώτες ή όπως θέλετε) δούλεψαν καιρό και σκληρά. Πήραν ρίσκα. Δεν ανακάλυψαν τον τροχό ασφαλώς, αλλά δεν έβαλαν τον αυτόματο και δεν έκλεψαν κανέναν. Τα έφτιαξαν άλλοι συμπολίτες μου, οπότε μέρος των χρημάτων πάει στην δική τους -άψογη- εργασία, και όλοι θα τα ξοδέψουν στην κοινωνία στην οποία βρίσκομαι κι εγώ.

Μπορώ με εκπληκτική ευκολία να πω άπειρα υπέρ ενός καλού γνήσιου!
Δεν έχω βρει κλώνο να μου τα δίνει όλα αυτά. Ούτε τα μισά. Ούτε το 1/5.
Φυσικά χρειάστηκα κι εγώ ψάξιμο. Δεν βασίστηκα σε λόγια αγνώστων στο Facebook, ούτε σε αλεξιπτωτιστές.
Και το γνήσιο θέλει υπομονή και προσοχή.


ΥΓ: Η γενική ομολογία δεν είναι πως οι κλώνοι ατμίζουν το ίδιο καλά. Η γενική ομολογία είναι πως ατμίζουν πολύ καλά (αν δεν είσαι άτυχος...) για τα λεφτά τους και το σέβομαι. Και υπάρχουν και μαρτυρίες προς το καλύτερο ή συνήθως προς το χειρότερο. Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι θα πει "αλλαγή στην συμπεριφορά των μετάλλων"! Δεν έχουν μηχανικές καταπονήσεις. Αν αλλάζει χρώμα το μέταλλο που δέχεται το υγρό που μπαίνει μέσα μας τότε η φράση "ατμίζει το ίδιο καλά" μου ακούγεται κινέζικη και δεν την κατανοώ καθόλου. Ελπίζω πως αφορά μικρή μειοψηφία προϊόντων.


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #168 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 06:49 »
Αν φτιαξεις κατι καλο, και το παραγεις στη χωρα σου πληρωνοντας ανθρωπους για να το φτιαχνουν -η αν εχεις καποιο εργαστηριο και το φτιαχνεις μονος σου... παλι μαγκια σου- κι ερθει ο Κινεζος και στο αντιγραψει τοτε σε πολυ μεγαλο βαθμο συμφωνω με οσα ειπες. (στην τελικη να μην επιβραυευσω τον Κινεζο που θεωρει τους ομοεθνεις του βιομηχανικους σκλαβους )

Αν φτιαξεις ενα πρωτοτυπο και δωσεις στον Κινεζο την παραγωγη για να σου στοιχισει πιο παμφθηνα κι απ το τζαμπα και να το πουλησεις οσο θες τοτε σιγα μη σε λυπηθω κι απο πανω. Mama China και παλι Mama China αφου τα λεφτα μου και στις δυο περιπτωσεις ρυζι θα γινουν (στο μυαλο μου δεν ειχα παραδειγμα ατμοποιητων αλλα αλλο αντικειμενο, ομως ισχυει για ολα).

Δυστυχως οι περισσοτερες εταιριες αυτο που κανουν ειναι να ξεσκιζουν τη δευτερογεννη παραγωγη στις χωρες τους και να τη στελνουν στην Κινα, ωστε οι ιδιοι να πουλανε ανεξοδες υπηρεσιες και αερα διπλοκοπανισμενο και μετα να παραπονιουνται οτι οι Κινεζοι τους κλεψαν τα σχεδια!!! Υπο αυτες τις συνθηκες ειναι κουτο να υπαρχει συναισθηματισμος περι επιβραβευσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 07:05 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #169 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 08:21 »
@ BigSur
Δεν πρόκειται να υπερασπιστώ άτμο που αλλάζει χρώμα, αυθεντικό ή κλώνο, παρά μόνο αν έχει υιοθετήσει την βαφή του χαμαιλέοντα της Nokia  :)

Απο 'κει και πέρα και επειδή τα έχουμε ξαναπεί και γνωρίζεις ότι εκτιμώ την άποψη σου, επέτρεψε μου να πω το εξής :

Οι κλώνοι ατμίζουν το ίδιο καλά με τα γνήσια, τουλάχιστον οι κλώνοι κάποιων κλωνωκατασκευαστών. Εμείς που ασχολούμαστε πιο πολύ, μάλλον ξέρουμε πού και τί να κοιτάξουμε, ο καινούργιος όμως που θέλει να πάρει κλωνο-καϋφούν, δεν... και είναι πολύ πιθανό να φάει την πατάτα. Η γενική ομολογία είναι ότι ατμίζουν το ίδιο, τουλάχιστον οι ποιοτικοί αν θες. Το πολύ καλά για τα λεφτά τους, δεν το καταλαβαίνω, λυπάμαι... αν ισχύει, σημαίνει ότι οι αυθεντικοι ατμίζουν "φανταστρουμφικά" καλά για τα δικά τους λεφτά, άρα θα υπήρχε επίσης κβαντοδιαστημική απειρο-διαφορά ανάμεσά τους... και δεν υπάρχει.

Τεσπά, δεν θα γίνω απολογητής των κλώνων, αλλά πολύ θα ήθελα να δω τους απολογητές των γνήσιων, να ξεχωρίζουν τον γνήσιο από τον κλώνο, σε τυφλή δοκιμή με όλα τα άλλα (τιμή αντίστασης, μπαταρία-μοντ, υγρό) ίδια... Θα είχε τρομερό ενδιαφέρον, δεν νομίζεις;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #170 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 15:23 »
Ναι, θα είχε ενδιαφέρον.
Δεν σου κρύβω πως πιθανώς εγώ προσωπικά να μην κατάφερνα να βρω την διαφορά ανάμεσα σε ένα κλώνο επιλεγμένο-στημένο από έμπειρα χέρια! Δεν έχω δοκιμάσει αλλά δεν το αποκλείω καθόλου. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε πολλών ειδών άτμο. Θα τα πήγαινα καλύτερα σε μηχανικά μοντ -ε, ειδικά αν έσπαγε το κουμπί στα χέρια μου!

Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην άποψη πως οι κλώνοι ατμίζουν καλά "για τα λεφτά τους". Εννοώ κατά μέσο όρο. Διαβάζοντας το φόρουμ βλέπω πως πολλοί κάτοχοι αυθεντικών και των κλώνων τους θεωρούν πως υπάρχει διαφορά με τον αυθεντικό. Το διαβάζω συχνότερα από το ότι δεν υπάρχει διαφορά και το είδαμε και στις προηγούμενες σελίδες. Και αρκετοί πέφτουν σε κλώνο με προβλήματα που πρέπει να υπερνικηθούν. Δεν τους φαίνονται σημαντικά ("αγοράζεις αυτό, το βάζεις εκεί, στρίβεις το άλλο έτσι, τρίβεις λίγο εκείνο -να το βίντεο- και είσαι μάγκας!") αλλά είναι μεγάλη διαδικασία και δουλειά που κάνεις εσύ ενώ δεν θα έπρεπε να την κάνεις σε σωστό τελικό προϊόν. Δεν θα κρίνω το φαινόμενο των κλώνων μόνο από τους έμπειρους που θα ψάξουν καλά. Κλώνους αγοράζουν πολλοί, όχι μόνο οι έμπειροι. Ακόμα και με την καθοδήγηση του φόρουμ κάποιοι την πατάνε. Οπότε γενικά μιλώντας νομίζω πως ισχύει η άποψή μου, όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Επίσης η εμπειρία του να έχεις ένα μοντ ή ατμοποιητή δεν περιορίζεται στο τι γίνεται όταν πατάς το κουμπί και ρουφάς -γι αυτό ανάφερα και όλα τα υπόλοιπα.

Δυστυχώς συχνά γράφουν πως δεν υπάρχει καμία διαφορά και κάποιοι ατμιστές που θυμώνουν με την ακρίβεια των γνήσιων (κατανοητό) αλλά μετά αναφέρουν πως δεν έχουν τον αυθεντικό -οπότε το ακούω και λίγο βερεσέ. Φαντάζονται πως εφόσον είναι ικανοποιημένοι δεν μπορεί ο γνήσιος να είναι καλύτερος -ή δεν θέλουν να παραδεχτούν την πιθανότητα.

Γράφω συχνά σε αυτό το νήμα αλλά βλέπω πως οι φίλοι των γνήσιων δεν δημιουργούν αβέρτα θυμωμένα νήματα επιτιθέμενοι στην "αντίπαλη πλευρά". Γιατί δεν είμαστε αντίπαλοι. Μερικοί όμως θιασώτες των κλώνων είναι μόνιμα τσαντισμένοι και δημιουργούν νήματα κάθε τόσο για να τα χώσουν στους "κακούς που συνωμωτούν εναντίον τους". Χτες κλειδώθηκε άλλο ένα. Άλλοι δείχνουν και άγνοια και επιθετικότητα. Συνομωσιολογικά λογίδρια με σκοπό να δικαιολογήσουν ( ; ) την επιλογή τους ως ηθικά σωστή έναντι κάποιων εχθρών που τους την φέρνουν. Ή ίσως να πείσουν τον εαυτό τους πως έκαναν την μόνη λογική επιλογή. Ε, συγνώμη, αυτά είναι παιδιαρίσματα και αυταπατώνται.

Φυσικά αυτό δεν έχει σχέση με όλους εσάς που επιλέγετε με προσοχή κλώνο, ξέρετε να τον εκτιμήσετε και να τον χαρείτε, ξέρετε και να βρείτε τα υπέρ και τα κατά του. Ξανατονίζω: δεν είμαστε αντίπαλοι και δεν γράφω σε τέτοιο κλίμα.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #171 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 15:54 »
Παράθεση
Μερικοί όμως θιασώτες των κλώνων είναι μόνιμα τσαντισμένοι και δημιουργούν νήματα κάθε τόσο για να τα χώσουν στους "κακούς που συνωμωτούν εναντίον τους". Χτες κλειδώθηκε άλλο ένα.

Προφανώς αναφέρεσαι σε μένα και στο νήμα μου που κλειδώθηκε, στο οποίο μάταια προσπαθούσα να εξηγήσω ότι το θέμα δεν ήταν οι κλώνοι. Τεσπά. Κατά τ' άλλα σ' ευχαριστώ που με εντάσσεις στον κατάλογο αυτών που είναι «μόνιμα τσαντισμένοι και δημιουργούν νήματα κάθε τόσο για να τα χώσουν στους "κακούς που συνωμωτούν εναντίον τους», αν και θα ήθελα να μου υποδείξεις ένα τέτοιο νήμα που έχω δημιουργήσει και τεκμηριώνει τον ισχυρισμό σου. Να ξεκαθαρίσω επίσης, ότι ΔΕΝ έχω ούτε έναν κλώνο. Όχι από πεποίθηση, αλλά επειδή απλώς δεν έτυχε ακόμη. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #172 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 16:16 »
Στο νήμα σου αναφέρομαι Pouf, αλλά όχι σε σένα και μην θίγεσαι. Στέκομαι σε κάποιες φωνές που πρόλαβαν να που τα ίδια στον λίγο χρόνο που έμεινε ανοιχτό το νήμα αλλά κυρίως στο γενικό φαινόμενο (σχολιάζω, ανοίγω νήματα, μιλάω θυμωμένα) που συνήθως προκύπτει από τσαντίλες και επιθετικούς. Δεν είχες γράψει κάτι επιθετικό στο νήμα σου, αν και στην αρχή με είχε μπερδέψει το τι ήθελες. Ε, δεν θα βάλω nicknames από νήματα και αρχίσει καυγάς, δεν αξίζει...

Λίγο οφ-τόπικ: αν γίνει πιο συγκεκριμένο το θέμα του χτεσινού νήματός σου και αποκλείσουμε τις ίδιες κλωνοκουβέντες, προσωπικά βρίσκω χρήσιμο ένα νήμα που θα μιλάμε για τους λόγους που βλέπουμε τις τιμές που υπάρχουν. Με προσοχή έκατσα και έγραψα τις δικές μου ιδέες για το θέμα στο νήμα που άνοιξες. Με ενδιαφέρει και μπορούμε να το προσπαθήσουμε στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #173 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 16:28 »
Αναφέρθηκες σε «μονίμως τσαντισμένους που δημιουργούν θέματα». Στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι δημιουργός αυτού του θέματος που κλειδώθηκε (και είναι από τα ελάχιστα που έχω δημιουργήσει εδώ). Εσύ δηλαδή, τί θα καταλάβαινες; Κι έμεινα έκπληκτος με αυτή σου την αναφορά σου εδώ, γιατί σου είχα εξηγήσει το αντικείμενο της συζήτησης. Για να στηρίξεις όμως το εδώ επιχείρημά σου, αγνόησες εντελώς την επεξήγησή μου και με έβαλες μέσα σε ένα τσουβάλι γραφικών. Φαντάζομαι, ότι ούτε εσένα θα σου άρεσε κάτι τέτοιο.

Κατά τ' άλλα, καλώς κλειδώθηκε το θέμα, όχι για κάποιον άλλον λόγο, αλλά επειδή όντως υπήρχε θέμα με σχετικό περιεχόμενο, το οποίο δεν ήταν υπ' όψιν μου.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #174 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 17:09 »
Γράφω εδώ, δεν βάζω παρατσούκλια και δεν θέλω να "καρφώσω" κάποιον.
Δεν θα συζητήσω εδώ για άλλο νήμα -και μάλιστα κλειδωμένο που δεν μπορεί να το δει κανείς.
Πάντως το αντικείμενο της συζήτησης το βγάλαμε με δυσκολία, τους κλώνους είχες φέρει ως παράδειγμα και πολλοί μείναμε έκπληκτοι. Πράγματα που λέγονται εδώ. Δεν θέλω να πυροδοτήσω προσωπική κόντρα και δεν είχα πρόθεση να σε θίξω, όπως δεν το έκανα κι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Από συγχώνευση νέου θέματος 
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum και είδα αρκετές αναφορές σε κλώνους - γνήσια , θέματα σχετικά με τους Έλληνες Κατασκευαστές, τιμές, κτλ.
Αποφάσισα  να ανοίξω ένα νεό topic επειδή το παρακάτω δέν ήθελα να είναι απλά ένα απομονωμένο reply σε ένα απο τα παραπάνω και θα σας τα πιάσω όλα αυτά μαζί επειδή συνδέονται και θα εξηγήσω το θέμα όσο ποιο απλά (δέν είναι και πολύ απλό) μπορώ επειδή ανά περιόδους έχω ασχοληθεί με αυτά τα τελευταία 5 χρόνια λόγο της δουλειάς μου. (όχι συγκεκριμένα για τα ηλεκτονικά τσιγάρα)
 
 Για να παλέψεις για τα δικαιώματα σου ως κατασκευαστής θα πρέπει 1ον να έχεις καταχωρήσει πατέντα ή 2ον το προϊόν που πωλείται , κλώνος ή και μη να αναγράφει το όνομα της εταιρίας του κατασκευαστή ή κάποιο λογότυπο το οποίο έχει κατοχυρώσει (η κατοχύρωση κοστίζει κάπου 1500 ευρώ εάν θυμάμαι καλά).
 
1η περίπτωση, Εφόσον έχεις κατοχυρώσει κάποια πατέντα και στην αντιγράψουνε ανεξάρτητα απο το σε ποιά χώρα πωλείται το προϊόν το δικαστήριο που θα βγεί η τελική απόφαση θα είναι στην χώρα κατασκευής του προϊόντως, δηλαδή στην Κίνα... καλή τύχη να βρείς το δίκιο σου εκεί όταν η BMW που επένδυσε εκατομμύρια σε δικηγόρους απλά έχασε όλες τις δίκες εκεί... (πίσω απο αυτά τα δικαστήρια στην Κίνα πάλι υπάρχουν υπάρχουν άλλες πολυεθνικές κτλ αλλά αυτο είναι εκτός θέματος, απλά κάνω μια αναφορά επειδή δεν μου αρέσει η λογική που έχουν μερικοί οτι φταίνε οι "Κινέζοι" που δουλεύουν για 1$ μεροκάματο)
 
2η περίπτωση, Εφόσον έχεις καταχωρήσει κάποιο λογότυπο και απλά το δείς στην αγορά πάνω σε προϊόν που δέν είναι δικό σου προχωράς πολύ εύκολα και γρήγορα (καλό δικηγόρο να έχεις) σε κατάσχεση του εμπορεύματος, Λιανική - Χονδρική , απλά μπαίνεις μέσα και αδειάζεις αποθήκες-καταστήματα .. για να κάνεις δικαστήρια μετά για πνευματικά δικαιώματα κτλ και να ζητήσεις αποζημιώσεις ακομά και μεγαλύτερες απο τους τζίρους που κάνανε με το προϊόν σου.... ναί... λογικό... αλλά μαντέψτε που θα γίνει το δικαστήριο...
Και αυτά τα λάθοι τώρα ποιά δεν γίνονται και τόσο συχνά με τους κλώνους που πωλούνται εκτός Ασίας.
 
Συμπέρασμα?
 Δέν  έχει πλέον κανένα νόημα να ασχοληθείς με κατοχύρωση πατέντας στις μέρες μας εκτός και εάν έχεις ανταγωνιστές και εκτός Ασίας αλλά και πάλι εάν το προϊόν σου είναι περιορισμένης παραγωγής δέν αξίζει οικονομικά να το κάνεις.
 Εάν θές να είσαι σοβαρός επαγγελματίας και θές να ασχοληθείς με τις εξαγωγές πρέπει να δώσεις και λίγα χρήματα να κατοχυρώσεις ένα Λογότυπο η εάν δέν έχεις την δυνατότητα αυτή χρησιμοποίησε το Όνομα σου με λατινικά (ποιο πολύ για λόγους marketing) ώπος ακριβώς αναγράφεται στην ταυτότητα σου. Ο μόνος τρόπος για να μην μπορείς να προχωρήσεις σε κατάσχεση εφόσον αναγράφεται το όνομα σου σε ξένο προϊόν είναι να έχει ο "Κινέζος" κατασκευαστής αλλάξει το όνομα του στο δικό σου και να ανοίξει εταιρία... αλλά δέν το έχουνε φτάσει ακόμα μέχρι εκεί.
 Με την πολιτική που ασκείται αυτήν την στιγμή όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλες τις "πολιτισμένες" χώρες μήν περιμένετε να αλλάξει κάτι, απλά ξεχάστε το.
WARNING!
Εδώ τελειώνουν οι εγκυκλοπαιδικές γνώσης, ακολουθεί η δική μου άποψη για την κατάσταση που μπορεί και να μήν σας ενδιαφέρει... ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ!  ;D
Γνώμη μου για τους Έλληνες κατασκευαστές?
 Ναί έχουνε βγάλει αρκετές μπούρδες, αλλά και ποιός κατασκευαστής έχει βγάλει όλα του τα προϊόντα τέλεια? Εκεί που θα έπρεπε να δώσουμε βάση είναι στο ότι ανά περιόδους έχουνε βγάλει προϊόντα που απλά έχουνε αλλάξει την παγκόσμια αγορά. Και όσοι απο εσάς δεν χωνεύεται κάποιους απο αυτούς να θυμάστε οτι οι περισσότεροι απο αυτούς είναι καλλιτέχνες και οι καλλιτέχνες καμιά φορά είναι ιδιαίτερες προσωπικότητες, λίγο τρελή, λίγο ξεροκέφαλοι ίσως κτλ.
 
Σχετικά με το αυθεντικός ή κλώνος?
 Αγοράζει κάποιος έναν κλώνο, πιστεύεις οτι δέν θα εκτιμήσει τον αρχικο σχεδιαστή? εάν τον βολευτεί δεν θα το ψάξει λίγο παραπάνω να δει και τον γνήσιο δηλαδή? προτιμούσε τα 100 ευρώ να τα πιεί η πραγματικά του λείπανε στις μέρες που ζούμε? Εάν κάποια στιγμή έχει την οικονομική δυνατότητα δε πιστεύετε οτι θα πάει σε ποιο καινούργιο γνήσιο απο τον ίδιο σχεδιαστή εφόσον έμεινε ικανοποιημένος με τον κλώνο?
 Όλα τα παραπάνω ισχύουν για καταναλωτές με συνείδηση, εάν δέν το έχουν αυτό λυπάμαι αλλά δέν μπορείται να κάνετε κάτι είναι θέμα παιδίας.
 Εάν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει οτι με το να αγοράζεις μόνο κλώνους στερείς απο τον αρχικό κατασκευαστή-σχεδιαστή χρήματα που πιθανόν κάποια απο αυτά να χρησιμοποιούσε στο να βγάλει ακόμα προϊόντα... ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό... απλά μήν ασχολήσε, δέν είναι του επιπέδου σου και δέν πρόκειται να βγάλεις ποτέ μαζί του άκρη, θα σε κερδίσει, θα σου σπάσει τα νεύρα...
 
AΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:
 Οι Έλληνες κατασκευαστές δέν χάνουν χρήματα απο τους κλώνους ή τουλάχιστον όχι τόσα όσα νομίζουν αλλά δυστυχώς η ετυχώς δέν μπορούν να κάνουν κάτι γι' αυτό, το πρόβλημα τους είναι οτι απευθύνονται σε αρκετά μικρό κοινό το οποίο θα ανέβει δραματικά όσο αρχίσουν να μειώνουν τις τιμές τους και ο βασικός τρόπος για να το κάνουν αυτό είναι να ρίξουν το κόστος κατασκευής με ποιο μελετημένη γραμμή παραγωγής και ανεβάζοντας φυσικά και τα κομμάτια και μπλα μπλα μπλα. ( ναι δεν είναι εύκολο το γνωρίζω απο πρώτο χέρι αλλά κάθε άλλο παρά αδύνατο είναι)

 Θα εκπλαγείς σε πόσο μεγαλύτερο κοινό απευθύνεσαι όταν ο ατμοποιητής σου πωλείται στα 95 αντι για τα 140 ή ας πούμε αντί για 100 ευρώ στα 70, στο κάτω κάτω γιατί να φτάνουμε σε διπλάσιες τιμές απο τα αμερικάνικης κατασκευης προϊόντα?

Με πολύ μεγάλη χαρά έχω παρατηρήσει κάποιους απο τους Έλληνες κατασκευαστές να έχουν πάρει τον σωστό δρόμο και να εφαρμόζουν αυτά που αναφέρω παραπάνω σε κάποιο βαθμό, το μέλλον θα δείξει.

 Λιανικό Εμπόριο:

 Για το πόσους μεσάζοντες έχουμε στο Eλληνικό εμπόριο , για να φτάσει το προϊόν απο τον κατασκευαστή στο ράφι του καταστήματος τα τελευταία 20 χρόνια δέν θέλω να το σχολιάσω κάν, και δέν ισχυει μόνο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά σχεδόν για τα πάντα. (μόνο όπου έχει μπεί πολυεθνική έχουν αλλάξει τα πράγματα σε κάποιο βαθμό επίσης δεν μιλάω για Ελληνικής κατασκευής προϊόντα,  αλλά για εισαγωγές και μόνο)
Δυστυχώς τα καταστήματα δέν βλέπουν αρκετά μπροστά, το μέλλον τους είναι τα υγρά και όχι οι συσκευές, εάν μειώσουν λίγο το κέρδος τους στα ηλεκτρονικά τσιγάρα και ειδικά στα starter kits, οι πωλήσεις των υγρών θα πολλαπλασιαστούν, άλλο να δίνεις σε όποιον θέλει να ξεκινήσει 2 μπαταρίες τύπου evod και έναν ατμοποιητή και γώ δέν ξέρω τι με 35 ευρώ και άλλο έναν endura T22 (να δούμε πόσο θα το βάλετε και αυτό, εάν το φέρουν δηλαδή ποτέ γιατί έχουν αργήσει λίγο ή έχουν κακό SEO ή εγώ είμαι κακός),

Στην πρώτη περίπτωση 90% να το αφήσει στην άκρη μέσα στον μήνα και να μην ξανατμίσει ποτέ και στην δεύτερη  περίπτωση τουλάχιστον 50% να τον έχεις κάθε βδομάδα στο μαγαζί να σου αγοράζει υγρά.... αλλά που να πάει μια βδομάδα μπροστά το μυαλό στο εμπόριο έ?....

 E μετά έχεις και τους έξυπνους που επενδύσανε επιτέλους λίγα χρήματα και χρόνο να κάνουν καμιά εισαγωγή μόνοι τους να βγούνε τα modάκια πιο φτηνά... αλλά μετά το σκεφτήκανε "καλύτερα" μάλλον και είπανε "Αντί να τα χτυπήσουνε και αυτά 123-150% δέν τα βάζουμε 200-300% , πάλι ποιο οικονομικοί θα είμαστε απο τους άλλους! (μιλάμε για 5-10%.....)

Οπότε ο συναγωνισμός στην Ελλάδα στο θέμα των τιμών στα ηλεκτρονικά τσιγάρα εκφράζεται και με ένα νούμερο.................0
(ήταν που δέν ήθελα να σχολιάσω το Λιανικό Εμπόριο... αμα ήθελα δηλάδή τι θα έγραφα? )



Ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 18:36 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #176 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 17:16 »
@BigSur
Δεν είναι θέμα προσωπικής διένεξης. Ούτε σε ξέρω, ούτε με ξέρεις προσωπικά. Κάποια πράγματα όμως δεν μπορούμε να τ' αφήνουμε να πέφτουν κάτω και να τα περνάμε στο ντούκου, αφήνοντας εντυπώσεις να πλανώνται. Αυτά και τελειώνει εδώ η συζήτηση από μέρους μου επί του συγκεκριμένου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 18:34 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #177 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 17:20 »
@ BigSur

Και βέβαια δεν είμαστε αντίπαλοι, είτε γουστάρουμε γνήσιο είτε κλώνο.

Ισχύουν πολλά από αυτά που λές αλλά υπάρχει και η άλλη όψη. Έχουμε αναγάγει το άτμισμα σε χόμπι ενώ μάλλον είναι μια πρακτική καθημερινή ανάγκη.
Αυτό έχει φέρει και δυσμενείς εξελίξεις, όπως υπερκοστολογήσεις χωρίς ουσιαστικό λόγο, χωρίς καινοτομία και, τελικά με πληθωρα κατασκευαστών που αντιγράφουν ο ένας τον άλλον, το ξαναλέω αυτό, και τιμολογούν τόσο όσο ο δίπλα γιατί... έτσι. H αγορά έχει ξεφύγει βρίσκοντας αστείες προφάσεις, όπως το 316 ατσάλι μέσα στο οποίο θα βάλουμε αμφιβόλου ποιότητας σύρμα, το εξωτικό ξύλο (τί είναι πάλι αυτό; ρώτησα τον θειό μου που είναι μαραγκός από τους παλιούς τεχνίτες, κι έβαλε τα γέλια), ή τα γκουρμέ "παλαιωμένα" υγρά. Όλα αυτά πολλοί τα καταπίνουν αμάσητα κι αφιλτράριστα, αφήνοντας τον απλό ατμιστή, στην ελλαδίτσα, με την πονεμένη τσέπη με την επιλογή του κλώνου ή της πατέντας στον εργοστασιακό. Αυτοί οι βόρειοι με τον ερλπρινζ πήγαν να "εκδημοκρατίσουν" λίγο την κατάσταση αλλά, τους ακολούθησε κανείς; Όχι, έστω κι αν οι φήμες για αρκετούς έλληνες μοντερ που κατασκευάζουν στην κίνα ή αλλού, δυναμώνουν...
Βάλε σε αυτό και το κράξιμο που τρώνε οι "κλωνάτοι" από τους "αυθεντικούς" (δεν θα την δεις εύκολα στο φόρουμ λόγω συντονιστών, αλλά σε ατμοσυναντήσεις ή αλλού, παίζει, και θα έχεις την αιτία της τσαντίλας που αναφέρεις.

Παλιότερα τα είχα πάρει κι εγώ με τις τιμές, κάποιες συνεχίζουν να ακόμη να με εκπλήσουν, αλλά πλέον πήρα απόφαση ότι αυτή η αγορά δεν προκειται να αλλάξει. Ηλπιζα η φάστεκ να βάλει τα πράγματα στην θέση τους, αλλά τελικά τα έκανε χειρότερα... κι αφού στο φινάλε υπάρχει το αγοραστικό κοινό, καλά κάνεις ο όποιος και τα παίρνει. Μαγκιά του ! Εγώ μένω στους The dripper μου εδώ και δυο χρόνια σχεδόν και σε έναν ναυτίλο για όταν θέλω σκέτη βάση για να ξελαμπικάρω.
Δεν γράφω πλέον και πολύ συχνά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν με ενοχλούν αρκετά πράγματα που βλέπω ή διαβάζω και, στεναχωριέμαι όταν κλειδώνουν παρόμοια θέματα, γιατί το ότι τα έχουμε πει και ξαναπεί, αλλά επανέρχονται και από άλλους, σημαίνει κάτι, κι αυτό το κάτι δεν είναι έλλειψη πληροφόρησης από την ανάγνωση των παλιότερων θεμάτων... Σημαίνει ότι όλα τριγύρω αλλάζουνε αλλά δυστυχώς όλα τα ίδια μένουν και η στάση αυτή είναι σαν να βάζουμε την σκόνη κατω από το χαλί...

Όσο γι' αυτούς που εκθειάζουν τον κλώνο χωρίς να έχουν τον κανονικό, θα σου δώσω την αντίθετη -σχεδόν- εικόνα : αγοράζεις πχ αυτόν το ερλκονίγκιν, πώς τον λένε, με 120 δεν ξέρω πόσο κάνει, τον κλώνο του με 20 και τον ερλπρινζ με 40, τους στήνεις, τους παιδεύεις και ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι μάλλον έχεις πιαστεί "κώτσος"... τί κάνεις; Ποιός λές ότι είναι καλύτερος; Σήμερα διάβαζα θέμα που κάποιος αγόρασε ελληνικό ακριβό άτμο, τον εκθείαζε και στο φινάλε αποδείχτηκε πως το μαραφέτι δεν έπαιζε, αλλά μούγκα...

Τι να λέμε λοιπόν φίλε μου, κρατάμε το ζουμι που είναι κλώνος ή γνήσιος να τον λυώσουμε να τον ευχαριστηθούμε, κι ας ελπίσουμε η επόμενη γενια να ατμίζει αντί να καπνίζει και να τα λύσει αυτά τα παρατράγουδα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
@KingKong667
Καλά όλα αυτά φίλε, αλλά όποιος παρακολουθεί το φόρουμ, τα έχει ξαναδιαβάσει στα σχετικά νήματα, οπότε μάλλον είναι απίθανο να του λύθηκαν τώρα οι απορίες :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 18:35 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Sorry δέν παρακολουθώ το forum, χθές γράφτηκα , αλλά από αυτά που είδα σε πρόσφατα topics και replies μου φάνηκε οτι δέν τα γνωρίζανε, τουλάχιστον όχι όλα ώστε να καταλήξουν κάπου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499154 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy