vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #75 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 18:07 »


Παρολαυτά τα 130-150 είναι σχετική υπερβολή. Θα μπορούσαν να κινηθούν και φθηνότερα. Λίγο φθηνότερα.

Αν  δεν μπορουν να κινηθουν αρκετα φθηνοτερα και μπορουν να ριξουν  μονο λιγο την τιμη τους (δηλ. μονο 10-20-30 ευρω απο τα 130-150) τοτε απευθυνονται σε υπερβολικα μικρη μεριδα ανθρωπων ως  αγοραστικο κοινο!
Και δεν μιλαω για το Ελληνικο αγοραστικο κοινο,ειναι τυχαιο που τα ολα τα  βιντεο review για κλωνο των  taifun που εψαχνα ηταν  στα Γερμανικα?
Εδω τα 130-150 ευρω ειναι πολλα ακομη και για τον  Γερμανο και Αμερικανο ,για εμας ουτε συζητηση!
Η πρωσοπικη μου αποψη ειναι οτι ενας γνησιος ατμοποιητης θα επρεπε να εχει τα διπλασια αντε και λιγο παραπανω απο τα διπλασια απ' οτι εχει ενας 1:1 κλωνος του,δηλ. αν ο κλωνος του Kayfun Lite Plus V2 εχει 25-30$  (https://www.fasttech.com/products/0/10006473/1700500-kayfun-lite-plus-v2-styled-rebuildable-atomizer-4)  για  να προτιμησω και να παρω τον γνησιο αντι του κλωνοπυ θα τον επαιρνα αν ειχε μαξ 50-60 αντε 70$  που απότι ειδα τοσο εχει,αν ομως ενας κλωνος ατμοποιητη 1:1 κανει 25-30$ και ο γνησιος 130-150$ δεν υπηρχε ουτε μια στο εκατομυριο να παρω γνησιο ποτε!
Εγω παρηγγειλα  εναν erlkonigin κλωνο στα 9$, αν μου κανει κλικ μετα μπορει  να παρω και ενα γνησιο erlprinz αν με τις εκπτωσεις και προσφορες για τα μελη τον βρω στα 30-35 ευρω ,θα παρω εναν γνησιο για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο απο τυχον σκουριες στα μεταλλα και για την οποια εγγυηση που δινει η αγορα απο φυσικο καταστημα,με τιποτα ομως οσο πακετο και να'μουν δεν θα εδινα τα 130-150$ για τον γνησιο erlkonigin οταν ο καλυτερος του κλωνος δεν ξεπερνα στην τιμη τα 20$!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 18:35 »
Η προσωπική μου άποψη είναι πως θα έπρεπε να με πληρώνουν για να τους κάνω την τιμή να αγοράζω το προϊόν τους (αλλά κανείς δεν μου κάνει τη χάρη)! Το τι θα αγοράσεις εσύ ή εγώ δεν έχει σχέση με το πόσο πρέπει να πουλήσουν αυτοί για να επιβιώσουν και να παραμείνουν στη δουλειά.

Αν το συμφέρον σου σε οδηγεί να αγοράσεις από αυτούς που τους κλέβουν τα σχέδια (γιατί περί αυτού πρόκειται), το δικό τους συμφέρον τους οδηγεί να βάζουν τις τιμές εκεί που είναι βιώσιμο γι αυτούς. Γι αυτούς που δεν κλέβουν έτοιμο σχέδιο, με λυμένα τα τεχνικά θέματα, δοκιμασμένο, προμοταρισμένο και που δεν έχουν μια βιομηχανία στα πόδια τους να κάνει την παραγωγή πάμφθηνη. Γι αυτούς που ρισκάρουν την επαγγελματική τους πορεία αντί να κοπιάρουν τον ένα μετά τον άλλο. Ε, αυτοί δεν το κάνουν από χόμπυ κάθε Κυριακή βράδυ, είναι επάγγελμα, και οι τιμές που θα προτιμούσες θα τους έστελναν σπίτι να βλέπουν μπάλα.

Το 120, όμως, πιστεύω πως θα μπορούσε να γίνει 95 και τα παραπάνω είναι όντως "καπέλο" που βασίζεται στο lifestyle των ατμιστών που τα σκάνε και τον ανταγωνισμό κύρους που κάνουν ο ένας με τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #77 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 19:29 »
Μαρεσει που ανοιξατε τετοιο θεμα αμα δεν υπηρχαν οι κλωνοι
οι εξυπνοι [κατασκευαστες] θα μας πουλουσαν
300 ευρο τον ατμοποιητη
μια φορα την πατησα δεν την ξανα παταω  :wall:

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 20:07 »
μαζι με την ατμιστικη απόλαυση που παίρνω την ωρα της  περισυλλογής  με τον εαυτο μου γουστάρω για πάρτη μου με χιλια που κραταω εναν κλασατο ατμο στα χερια μου και οχι κλονο. :)

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 20:55 »
Διαφωνώ με τον τίτλο του νηματος...
Υπήρξαν και παλαιότερα νήματα (στα οποία συμμετείχα), που μας έφερναν σε αντιπαράθεση ...
Για να ξεκαθαρισω τη δική μου θέση ... δεν είμαι πολέμιος κανενός.
Είμαι ατμιστής - καταναλωτής και οι δυνατότητες της τσέπης μου αφορά εμένα και μόνο εμένα.
Θέλω να ατμίσω με ένα αξιόπιστο εργαλείο και αναζητώ αυτό το εργαλείο, είτε σε αυθεντικό έιτε σε κλώνο.
Οι κλώνοι-μαϊμούδες δε εμφανίστηκαν ξαφνικά στα ατμιστικά προϊόντα, υπήρχαν και θα υπάρχουν στη ζωή μας.
Αυτό που με ενοχλεί σε όλη αυτή τη συζήτηση είναι η διαμάχη και τα χαρακώματα μεταξύ υποστηρικτών κλώνων και αυθεντικών.
Η αντιπαράθεση ενίοτε φτάνει και στα άκρα με την ανταλλαγή ύβρεων και υποτιμητικών χαρακτηρισμών...
Τώρα απο κει και πέρα το όλο θέμα, (πάντα κατά την άποψή μου), είναι .... κουβέντα να γίνεται ...
Πάντως κανένα κακό δεν παράγινε.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 21:07 »
Αυτό που με ενοχλεί σε όλη αυτή τη συζήτηση είναι η διαμάχη και τα χαρακώματα μεταξύ υποστηρικτών κλώνων και αυθεντικών.
Η αντιπαράθεση ενίοτε φτάνει και στα άκρα με την ανταλλαγή ύβρεων και υποτιμητικών χαρακτηρισμών...

psvag, δεν γινεται αυτο απλα τις αποψεις μας γραφουμε & εγω το βρισκω θετικο μιας & ολοι στη τελικη ατμιστες ειμαστε...  :)

Αποσυνδεδεμένος Gregoris

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα ρε ΠΑΟΚΑΡΑ!!!
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 22, 2015, 22:16 »
Ας το δούμε και λίγο αλλιώς όχι αποκλειστικά σε "hardware" μήπως γίνει και πιο κατανοητό.

To Odin 105 είναι ότι καλύτερο έχω ατμίσει, αν π.χ. κάποιος είχε συνταγή με τα ίδια σχεδόν γευστικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά θα το αγόραζα με κλειστά τα μάτια και ας ονομαζόταν 501 Nido. ::)   Εσείς το δικό σας αγαπημένο;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 00:11 »
Έγινε μια αλλαγή στον τίτλο. Έτσι κι αλλιώς τα θέμα ξεφεύγει πολλές φορές σε παρεμφερή θέματα, οπότε νομίζω ότι είναι προτιμότερη η γενικότητα και στον τίτλο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 01:00 »
Μαρεσει που ανοιξατε τετοιο θεμα αμα δεν υπηρχαν οι κλωνοι
οι εξυπνοι [κατασκευαστες] θα μας πουλουσαν
300 ευρο τον ατμοποιητη
μια φορα την πατησα δεν την ξανα παταω  :wall:
Οι πρώτοι επισκευάσιμοι ήταν δυσεύρετοι και ακριβοί αλλά ήταν στα σημερινά επίπεδα και φθηνότεροι.
Οπότε αν δεν υπήρχαν κλώνοι οι κατασκευαστές δεν θα μας πουλούσαν 300 ευρώ τον ατμοποιητή, όπως δεν το έκαναν και τότε.
Αντιθέτως, αν δεν υπήρχαν κατασκευαστές πρωτότυπων δεν θα υπήρχαν κλώνοι και επισκευάσιμοι (γιατί προήλθαν από τους κατασκευαστές αυτούς και όχι από την λογική της Κίνας). Η ύψιστη ατμιστική απόλαυση θα ήταν να ατμίζεις έναν δυνατότερο, κάπως βελτιωμένο EVOD.

Οι κατασκευαστές ήταν όντως έξυπνοι, αφού δημιούργησαν σχεδόν μόνοι τους την ατμιστική απόλαυση που έχουμε σήμερα.  ;)
Δεν παραβλέπω πως οι κλωνοποιοί το έκαναν πιο εύκολο να έχουν τέτοια απόλαυση όλοι.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 01:39 »
Φιλε BigSur αν δεν υπηρχαν κατασκευαστές πρωτότυπων δεν θα υπήρχαν και ακομη   περισσοτεροι κατασκευαστες πρωτοτυπων!
Για να καταλαβεις τι ενοω!
Ποσοι κατασκευαστες"πρωτοτυπων"πατησαν επανω σε εναν kayfun και εκαναν μια παραλλαγη του?
Για πειτε εχω αδικο που μου φαινεται οτι παρα πολλοι κατασκευαστες πρωτοτυπων πατησαν επανω σε κατι το οποιο υπηρχε ηδη και εκαναν μια ψιλοβελτιωση η παραλλαγη οπως μια ψιλοαλιωτικη ρυθμιση αερα η λιγο πιο βολικο η διαφορετικο γεμισμα η λιγο πιο στενη η πιο φαρδια η πιο μακρια την καμπανα και αυτο ειναι ενας εντελος  καινουργιος πρωτοτυπος ατμοποιητης?
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2015, 02:02 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 02:17 »
"Αν δεν υπηρχαν κατασκευαστές πρωτότυπων δεν θα υπήρχαν και ακομη περισσοτεροι κατασκευαστες πρωτοτυπων!"

Θεός!  :laugh1: :laugh1: :respect:

Ισχύει κι αυτό, δεν βαθμολογώ τον καθένα, βλέπω την συνολική τάση. Οδήγησαν τις εξελίξεις.
Δεν θα τους δώσουμε και βραβείο γι αυτό -αλλά έδωσα απάντηση σε μια λανθασμένη δήλωση.

Αποσυνδεδεμένος Farmakotrivo

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 02:35 »
Γενικα μου αρεσει να εχω επιλογες. Οσες περισσοτερες τοσο καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 03:10 »
Για να ξεκαθαρισω κατι,ειμαι αντιθετος στο να βγαζει καποιος εναν 100% κλωνο,και ειδικα αντιθετος στο να χρησιμοποιει και την ονομασια του γνησιου προιοντος,δηλ. θεωρω οτι  ειναι χοντροαπατη ειδικα η αντιγραφη της ονομασιας ενος προιοντος !
Δεν την παω την  100% μαιμου!
Αν ηταν π.χ να εκανε ο Κινεζος  εναν ψιλοκλωνο δεν με πειραζει,δηλ. ας παρουμε εναν κλωνο kayfun lite,θα το προτιμουσα να μην εγραφε πουθενα svomesto η οτιδοιποτε ,να ειχε αλλο drip tip, αλλο σχεδιο, γενικα θελω να πω δεν θα ηθελα να ειναι ολοιδιος εξωτερικα με τον γνησιο,θα ηθελα  ο ψιλοκλωνος  να ειχε την ιδια  παρομοια  αποδοση -γευση(εχω διαβασει οτι μερικοι κλωνοι εχουν και ακομη καλυτερη αποδοση η βελτιωσεις στα σημεια σε σχεση με τα γνησια!) και υλικα αλλα να μην εμοιαζε τοσο καραμαιμουδιλιστικα με το γνησιο πραμα!
Με λιγα λογια εγω προσωπικα χεστηκα για το brand name ,δεν γουσταρω να το πληρωνω αλλα θελω να ατμιζω με καλο και φθηνο εργαλειο,οποιος πιστευει οτι το ονομα θα του εξασφαλισει την ποιοτητα η γιατι απλα θελει  να πουλαει μουρη και να λεει εμενα ο ατμοποιητης μου κανει 150 ευρω μεγια του και χαρα του,και μην μου πει  κανεις  την γνωστη π#@αρια "καλο και φθηνο δεν υπαρχει"ο Κινεζος με τα μεροκαματα του μπορει να βγαλει και καλο και φθηνο πραμα(δυστηχος για μας αυτη ειναι η αληθεια!),το εχει αποδειξει αλλωστε στην κινητη τηλεφωνια,τις coolpad,lenovo,xiaomi,haier  τις ξερει κανεις σας,εχω παρει 4 τηλεφωνα απο τις συγκεκριμενες μαρκες (το παλαιοτερο πριν 3 χρονια και το νεωτερο πριν 15 μηνες!) και ολα μα ολα λειτουργουν αψεγαδιαστα ακομη,και σας το λεει καποιος που εχει δωσει απειρα λεφτα για κατι nokia και samsung(και που τα εχω παει και απειρες φορες για σερβις)!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2015, 03:25 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 08:38 »
Φίλε valsam αν και συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα λες, έχω να παρατηρήσω κάτι...
Κλώνος = 100% ομοιότητα. Αν δεν είναι ίδιος δεν είναι κλώνος, όπως ας πούμε ο russian. Παρόμοιος μεν, τον θεωρούμε κάτι διαφορετικό δε.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #89 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 11:01 »
Φιλε altan678 δεν θελω να παιζω με τις λεξεις αλλα αυτο που λες   Κλώνος = 100% ειναι οι 1:1 κλωνοι,δηλ. ολοιδιο προιον εμφανισιακα με το μαμα, υπαρχουν και π.χ οι 60-80-90% σχεδον ιδιοι με το μαμα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8829 1115145 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 07:09
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823845 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506898 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154508 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568460 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243543 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762524 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1056 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3966 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem