vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

177 επισκέπτες, 0 χρήστες

Aspire Triton Mini

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #165 στις: Μαΐου 05, 2016, 19:33 »
Μετά από μια μέρα χρήσης με τον τριτονάκο ανακάλυψα πως ακόμα και με την clapton 1.8 μπορώ και κάνω ήπιες πνευμονικές στα 13w. Είχα και τον μεγάλο του αδερφό αλλά αυτός εδώ σε συνδυασμό με το tesla nano με έχει κερδίσει...Όσο για τις διαρροές ούτε ο μεγάλος ούτε ο μικρός σταγόνα... :thumpup:

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #166 στις: Μαΐου 07, 2016, 00:51 »
Έχετε καμιά πρόταση για drip tip στον triton mini ? Δεν μου αρέσει καθόλου ο εργαστοσιακός ... του nautilus mini δεν κουμπώνει καλά , τώρα τον έχω με του kayfun v4 κουμπώνει καλύτερα. 
Έπίσης στα πόσα watt ατμίζετε με την 1.8 clapton μου φαίνεται αρκετά ζεστός στα 13W υπάρχει θέμα αν πέσω παρακάτω ? Στα 11 που τον δοκίμασα είναι πιο κρύος αλλά χάνω γεύση με supreme.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #167 στις: Μαΐου 07, 2016, 01:06 »
Εγώ με την 1,8Ω ατμίζω στα 10 περίπου watt.
Ανάλογα με το υγρό μπορεί να ανέβω έως τα 11,5-12.

Σχετικά με το drip tip, πες μας λίγα περισσότερα για να σε βοηθήσουμε:
Τι υλικό, τί ύψος, τί διάμετρος; (δεν εννοώ σε ακρίβεια χιλιοστού...)  ;D

Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #168 στις: Μαΐου 07, 2016, 01:19 »
Προς το παρών έχω μόνο ss , θέλω να δοκιμάσω και teflon , σε μέγεθος - διάμετρο σαν του drip tip του nautilus mini. Κάνω μόνο τσιγαρίσιες τζούρες.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Επίσης σχετικά με την κατανάλωση του το παράκανα ?  ::) ή με τις clapton έχουμε μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τις bvc ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2016, 01:31 από spyros88 »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3449
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #169 στις: Μαΐου 07, 2016, 02:15 »
Μπες στην replacesmoke εκει θα βρεις

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #170 στις: Μαΐου 07, 2016, 02:52 »
Επίσης σχετικά με την κατανάλωση του το παράκανα ?  ::) ή με τις clapton έχουμε μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τις bvc ?

Με τις clapton, ναι, η καταναλωση ειναι λιγο μεγαλυτερη, οποτε μην σε ανησυχει αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2016, 03:07 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #171 στις: Μαΐου 07, 2016, 03:10 »
Προς το παρών έχω μόνο ss , θέλω να δοκιμάσω και teflon , σε μέγεθος - διάμετρο σαν του drip tip του nautilus mini. Κάνω μόνο τσιγαρίσιες τζούρες.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτά:
1 - 2 - 3 - 4 - 5
Είναι λίγο ακριβά, αλλά είναι πολύ καλά  ;)

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #172 στις: Μαΐου 07, 2016, 10:53 »
Μια βοήθεια! ! 
Σχεδόν κάθε φορά που βάζω υγρό οι πρώτες τζούρες με το που πατήσω το κουμπί να ρουφηξω μου πετάει υγρό στην γλώσσα, γιατί ;; και ακούγεται σαν να έχω βάλει καλαμάκι και να φυσαω μέσα σε νερό (σαν μπουρμπουλήθρες) . Η διαδικασία που ακολουθώ είναι 1)κλείνω την εισαγωγή αέρα, 2)γυρνάω στην ένδειξη εισαγωγής υγρού, 3)γεμίζω με υγρό, 4)γυρνάω στην ένδειξη ατμισματος ,5)ανοίγω την εισαγωγή αέρα (μου είπαν να τον γυρίσω και ανάποδα και μετά να ανοίξω την εισαγωγή αέρα ώστε να μην μπει περισσότερο υγρό μέσα στην αντίσταση αλλά ούτε αυτό άλλαξε κάτι) . Δουλεύω την 1.8 αντίσταση στα 13,5 w .Είτε έχω τέρμα ανοιχτό τον αέρα στις πρώτες τζούρες μετά το γέμισμα είτε όσο πιο σφιχτό γίνεται το ίδιο πρόβλημα έχω, πετάει λάδι και κάνει τον ήχο από τις μπουρμπουλήθρες. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #173 στις: Μαΐου 07, 2016, 11:18 »
Άμα κάνεις τον κόπο να διαβάσεις και μερικές σελίδες πιο πίσω
θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες και τα προβλήματα.


Μην βαριέστε να διαβάζετε. Σχεδόν ΤΑ ΠΑΝΤΑ έχουν απαντηθεί. 
Κάποιοι ξόδεψαν πολύ χρόνο για να απαντήσουν στις απορίες αυτές.

Με το να διαβάζουμε αυτά που έχουν γράψει άλλοι χρήστες ΠΡΙΝ ρωτήσουμε
δείχνουμε σεβασμό και σε αυτούς και στην κοινότητα.
Κάποια στιγμή θα σταματήσουν να γράφουν τα ίδια και τα ίδια
αν γίνει πολύ κουραστικό το να επαναλαμβάνονται...

Η "αναζήτηση" επίσης είναι ένα καλό εργαλείο.

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #174 στις: Μαΐου 07, 2016, 11:30 »
e-spy πάντα διαβάζω πριν ρωτήσω άλλα οι λύσεις που χει γράψει και ο makis206 Και εσύ τις έχω εφαρμόσει αλλά μερικές φορές είμαι εντάξει μερικές όμως όχι! ! Δεν το κάνει πάντα! !

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #175 στις: Μαΐου 07, 2016, 11:38 »
Έχεις δοκιμάσει ΟΛΑ αυτά εδώ και δεν σου διορθώθηκε το πρόβλημα;;;

Δεν χρειάζεται να πας στο μαγαζί.
Το πιο πιθανό είναι πως δεν φταίει η κεφαλή.

Κάνε κατά σειρά τα εξής:
1. Αυτό που είπε ο Stepeha (τίναγμα σαν θερμόμετρο). Έως δέκα τινάγματα (μην το παρακάνεις).
2. Πάρε την γωνία μιας χαρτοπετσέτας, στρίψτην να γίνει λεπτή και μακρόστενη, βάλτην από το επιστόμιο ώσπου να φτάσει μέχρι την κεφαλή, σκούπισε (στριφογυρίζοντας) και επανέλαβε αν χρειαστεί.
3. Κάνε μερικές μεγάλες τζούρες "αντίστροφα". Φύσα αντί να ρουφάς τον αέρα. Δοκίμασε 5-6 τέτοιες τζούρες για να ατμοποιηθεί γρήγορα το παραπάνω υγρό που έχει μαζευτεί στην κεφαλή.
4. Άνοιξε τον ατμοποιητή, ξεβίδωσε την κεφαλή από την βάση, και με μια χαρτοπετσέτα ή μπατονέτα καθάρισε καλά το υγρό που έχει μαζευτεί στη βάση που βιδώνει η κεφαλή.

Κάνε αυτά και αν δεν διορθωθεί εμένα να μην με λένε Σπάι ξαναμιλάμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #176 στις: Μαΐου 07, 2016, 11:56 »
Έκανα τώρα το νούμερο 4 και έπιασε, ευχαριστώ πολύ. 
Επειδή το είχα ανοίξει για να το δω πως λύνεται και για να τον καθαρίσω είχα σπάσει το τζαμί επειδή ήταν πολύ σφιγμένο και βάζοντας πολύ δύναμη μου έφυγε και έσπασε και καθώς έβαλα το ανταλλακτικό το έσφιξα πιστεύω καλά αλλά όταν έκανα την μέθοδο που γράφετε να φυσηξω ανάποδα 5 φορές άρχισε να βγάζει λάδια και αυτά τρέχανε στα κουμπιά από το Μοντ και δεν το ξανά έκανα γιατί φοβάμαι μην ξανά γίνει και χαλάσω και το Μοντ, όσο για το τιναγμα σαν το θερμόμετρο, τι τιναζω ;; όλο τον ατμοποιητη προς τα κάτω ;; βγάζω το κομμάτι που έχει την αντίσταση πάνω και το τιναζω ;; δεν ήξερα τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση και δεν το εφαρμοσα. 
Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #177 στις: Μαΐου 07, 2016, 12:08 »
Όταν τινάζεις, τινάζεις όλον τον ατμοποιητή όπως είναι, δεν λύνεις και δεν ξεβιδώνεις τίποτα.
Παίρνεις μια χαρτοπετσέτα, την βάζεις στο επιστόμιο (για να μην κάνεις τον κόσμο χάλια)
και τινάζεις με το επιστόμιο προς τα κάτω δυνατά.
Αυτό βοηθάει το περισσευούμενο υγρό που δημιουργεί τις μπουρμπουλήθρες να φύγει.

Όταν φυσάμε (αντί να ρουφάμε) το κάνουμε απαλά και ήρεμα, όπως παίρνουμε τζούρα, όχι δυνατά όχι για πολύ ώρα. Μερικά δευτερόλεπτα αρκούν.
Αυτό βοηθάει το παραπάνω υγρό που έχει μαζευτεί στην κεφαλή να ατμοποιηθεί γρηγορότερα.
Εγώ σε διάφορους ατμοποιητές που το κάνω, δεν μου έχει πετάξει ποτέ υγρά.
Αν όμως φοβάσαι πως θα στο ξανακάνει τύλιξε μια χαρτοπετσέτα στην βάση του ατμοποιητή για να μην κυλήσουν τα υγρά στο μοντ.

Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #178 στις: Μαΐου 07, 2016, 12:13 »
Μιας και σε βρήκα(πάντα εδώ είσαι :tongue_smilie:) λύσε μου  αν μπορείς ακόμα μια απορία. Όταν ρουφαω μετά για λίγο βγαίνει ατμός και από κάτω από τον ατμοποιητη, υπάρχει πρόβλημα με αυτό ;;(όχι πάντα) 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Aspire Triton Mini
« Απάντηση #179 στις: Μαΐου 07, 2016, 12:17 »
Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι τα υγρά που καμιά φορά μένουν στην βάση του ατμοποιητή κάτω από την κεφαλή (remember?) και ατμοποιούνται  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206102 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49874 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356934 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11235 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192597 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1149 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591013 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios