vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, manoslykos, e-akapnos, Sergios

Twitter

bellus RTA

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:48 »
Τελικά με διπλή, η γεύση και η απόδοση, απογειώνονται απλά...


Τον έστησα χθες με διπλή microcoil (2mm δηλ.), 0,64 ohm και 20 watt και δουλεύει σούπερ ο Bellus!

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 09:57 »
Nα ρωτησω κατι.. μηπως οι διαρροες υπαρχουν πιο πολυ οταν στηνουμε με μονη αντισταση παρα με διπλη η δεν εχει να κανει?

Με διπλη δεν εχω δοκιμασει ακομα, αλλα θα το δοκιμασω.
Καλα ο bellus που την ειχε τετοια γευση  :o ,αφου δεν φημιζεται γιαυτο σαν κατι αλλους που φημιζονται  8)
Με τι συρματα στηνετε συνηθως, διατομη και τυπο?




Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 10:35 »
Παρέλαβα και εγω από Fasttech προχθές, πολύ όμορφος, μαζεμένος ατμοποιητής και εύκολος στο στησιμό του αφού βοηθάνε πολύ οι τρύπες στους πόλους!Έκανα ένα στήσιμο με Kanthal D 0,28mm σε 2,5 πυρήνα βγάζοντας μονή αντίσταση 1,76Ω.Γέμισμα απο πάνω με κλειστό τον αέρα και μια διαρροή 1-2 σταγόνες απο το air flow , απο τότε καμία αλλη διαρροή!!Δοκίμασα το αγαπημένο μου υγρό , πολύ καλό πυκνό ντουμάνι και ρύθμιση του αέρα αλλά απο γεύση σα να παίρνω μια μεταλλίλα , σιδερίλα πως να το πω παρόλο που το έπλυνα πολύ καλά με σαπούνι πιάτων.Λέω σήμερα να αγοράσω ταμπλέτες καθαρισμού η να το βάλω σε cafiza (σκόνη καθαρισμού για εσπρεσσομηχανές).Πάντως ήτανε κοντά σε γεύση στο Kayfun lite όταν το έβαζα στη μια τρύπα αέρα.
Έτυχε σε κανέναν άλλον αυτό?

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 10:48 »
ΛΥΣΗ.
1.
Μεσα σε ζεστο γαλα,τραβαει την σιδεριλα.
2.
Μεσα σε ξυδι με σοδα.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vicious

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 11:21 »
Κάτοχος και εγώ του Bellus εδώ και 2 μέρες και έχω το εξής πρόβλημα:
Όταν τον γεμίζω αργεί πολύ να τροφοδοτηθεί σωστά και μέχρι τότε η γεύση και η ατμοποίηση είναι υποτονική ενώ δεν έχω καθόλου καμένο.
Kanthal A1 28ag σε πυρήνα 2,5 1,6Ω με βαμβάκι αλλά και ff με μικρότερη ποσότητα να κατεβαίνουν στα λούκια. Γέμισμα από πάνω αλλά και από κάτω μία τρύπα ανοιχτή και 10,5-12w
Κάποια ιδέα για το τι φταίει;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2016, 14:17 από vicious »

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 22:03 »
Ο αναρχοαυτόνομος Bellus φόρεσε το μαύρο τζαμάκι του Goblin mini και βγήκε για τσαμπουκάδες..

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 23:36 »
Vicious...
Δοκιμασε να τον αναποδογυρισεις μετα το γεμισμα και θα δεις μερικες φυσαλιδες να ανεβαινουν στο τανκ ,μετα θα εχεις παλι καλη τροφοδοσια.

Το βαμβακι το βαζετε μεσα στο λουκια μεχρι κατω ? Δοκιμασα ενα αλλο τροπο που κοβεις το βαμβακι εκει που αρχιζει το λουκι ψηλα δλδ, το ειδα  σαυτο το βιντεο και δουλευει καλυτερα(προς το παρον) ειδικα σε τροφοδοσια το χει δοκιμασει κανεις?

Παντως αμα τον στησεις σωστα ακομα και με μονη αντισταση γαζωνει ο bellus :thumpup:

Στο τελος του βιντεο το δειχνει
[youtube]KltztlFHtCI[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2016, 12:00 από thomasprevere »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 00:14 »
thomas, εξ αρχης ετσι εστηνα, μετα δοκιμασα και με βαμβακι μεχρι κατω και διαφορα αλλα. Οτι και να κανεις, μπορεις να τον στησεις σωστα, απλα πρεπει να τον στησεις πολυ καλα. Αν καπου δεν κανεις κατι σχεδον τελεια, θα εχεις διαρροη, ειτε ειναι 3 σταγονες, ειτε ειναι το μισο tank.

Αποσυνδεδεμένος vicious

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 10:01 »
Ευχαριστώ Τhomas, αλλά διευκρίνισέ μου πότε ανοίγεις τον αέρα;;
Τουμπάρεις -ανοίγεις αέρα και ξανα τουμπάρεις;;

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 10:40 »
Υπαρχουν διαφοροι τροποι να τον στησεις οπως και να γεμισεις ,ο καθενας βρισκει αυτο που του δουλευει σωστα και το κανει.

Οταν εχουμε υποτροφοδοσια ,το καταλαβαινουμε γιατι εκει που δουλευει η αντισταση ομοιομορφα και ακουμε ενα ελαφροτσιτσιρισμα του υγρου και εχουμε καλη γευση,σιγα σιγα το τσιτσιρισμα αυτο γινεται πιο εντονο με μικρα σκασιματακια,αλλοιωνεται λιγο η γευση κ αμα περιμενουμε λιγο ακομα θα ερθει και το καμμενο  :))

Οπως εισαι με ανοιχτο το δαχτυλιδι  του αερα γυρνα τον αναποδα κ μετα ξαναγυρνα τον, θα δεις φυσαλιδες να ανεβαινουν καντο δυο τρεις φορες και το βαμβακι θα ποτιστει παλι και θα δουλευει μια χαρα ,αν χρειαστει να το κανεις παλι σημαινει οτι πρεπει να βαλεις καλυτερα το βαμβακι στο στησιμο σου για να εχεις σωστη τροφοδοσια αλλιως θα κανεις 5 τζουρες και θα πρεπει να τον αναποδογυριζεις συνεχεια  :))
Αλλη μια γνωστη λυση ειναι να κλεισεις  τον αερα μεχρι να σφιξει η τζουρα πολυ και να ριξεις μερικες ρουφηξιες χωρις να πατας το fire button.



Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 13:04 »
Τhomas κατ αρχήν Bellus και υποτροφοδοσία δεν νομίζω πως πάνε μαζί.. Αν κάποιος το έχει καταφέρει θέλει βραβείο.. Το αντίθετο είναι το πρόβλημα του συνήθως, η υπερτροφοδοσία..

Vicious σωστά το λες, αλλά εμένα δεν μου δούλευε πάντα.. Αντίθετα αυτό που μου δουλεύει συνέχεια τώρα τελευταία είναι να γεμίζω με ανοιχτό το airflow.. Αυτό βέβαια προϋποθέτει , να γεμίζεις με πλαστικό μπουκαλάκι ώστε να κάνεις το γέμισμα σχετικά γρήγορα.. Μια φορά που γέμισα με σταγονόμετρο (γυάλινο) άρχισε να τρέχει μετά από κάποια στιγμή..

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 13:50 »
Σχετικο ειναι κ αυτο που λες φιλε μου ,γτ εχει να κανει και με το στησιμο -υγρο κ καθε βαμβακι που χρησιμοποιει ο καθενας και πως το εχει δουλεψει κ περασει στην αντισταση, αυτο μπορει να δημιουργησει υποτροφοδοσια στο σημειο επαφης βαμβακιου -αντιστασης,δεν ειναι μονο πως το εβαλες στα λουκια για να μην γεμισει το ντεκ υγρο και βγει απο την τρυπα.

Οποτε αν υποθεσουμε οτι το εχεις βαλει σωστα στα λουκια και δεν φραζεις την ροη θα εχεις καλη τροφοδοσια μεχρι την αντισταση οπου εκει αν πχ το εχεις περασει σφιχτα το βαμβακι, θα στεγνωνει ευκολα με τα αποτελεσματα που ειπα πιο πριν.

Μπορει να εχεις διαρροες υγρου και υποτροφοδοσια μαζι ,μη βαζωντας σωστα το βαμβακι στα λουκια οποτε θα περναει το υγρο χυμα και θα σταζει  απο τις τρυπες αλλα και αν ειναι σφιχτο στο coil θα εχει υποτροφοδοσια σε εκεινο το σημειο η σε μεγαλες τζουρες που δεν θα προλαβαινει να ποτιστει.

Πολλες φορες ψαχνουμε την λυση στο πως θα βαλουμε το βαμβακι στα λουκια για υπο-υπερτροφοδοσια και δεν δινουμε εμφαση στο περασμα μεσα στην αντισταση που ειναι επισης βασικο.

Αυτη την στιγμη εχω στησει με το βαμβακι περασμενο εκει που  ξεκιναει το λουκι (επανω) οπως εδειχνε στο βιντεο και ουτε να σφηνωνει στην αντισταση και η τροφοδοσια ειναι αψογη :thumpup:

Αυτα τα λεω με την δικη μου λογικη και μικρη εμπειρια στους επισκευασιμους μετα απο δοκιμες που κανω  και αν κανω καπου λαθος ευχαριστως να μου το πειτε και να με διορθωσετε για να βρουν λυσεις και οι υπολοιποι συνατμιστες  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2016, 13:55 από thomasprevere »

Αποσυνδεδεμένος vicious

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 14:25 »
 Εγώ έστησα με τη μέθοδο του GrimmGreen για να περιορίσω τις διαρροές αλλά επειδή το βαμβάκι ήταν αρκετά παχύ στα λούκια πιεζόταν προς τα κάτω όταν τοποθετούσα το deck και τράβαγε το βαμβάκι που είναι περασμένο στην αντίσταση.

Έκοψα λοιπόν λίγο διαγώνια το αφρατεμένο βαμβάκι που μπαίνει στα λούκια για να λεπτύνει χωρίς να ακουμπά μέχρι κάτω πράγμα που γίνεται στην συνέχεια μόλις ποτίσουμε με το υγρό.
Έτσι η τροφοδοσία μέχρι στιγμής με εξαίρεση την αρχική αργοπορία που ανέφερα πιο πάνω είναι εξαιρετική μέχρι το τέλος του υγρού 100% vg, 1-3 τρύπες ανοιχτές.
 

Απ: bellus RTA
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 11:42 »
Για πρώτος επισκευάσιμος ο bellus αν εξαιρέσεις τις clr στον Tron-s, μου έβγαλε το λάδι με τις διαρροές έχω χάσει άπειρα ml υγρών.


Κατέληξα με γέμισμα από κάτω, γιατί είναι για εμένα ο μόνος σταθερός τρόπος χωρίς εκπλήξεις.


Η υγρασία γύρο από τους αεραγωγούς είναι σταθερή αξία ανα μικρά διαστήματα.  αν σε κάποιον δεν συμβαίνει να μας το πει από καθαρή περιέργεια ρωτάω.


Έχω θέμα με τις μετακινήσεις π.χ τσαντάκι , τσέπη κλπ. Όπως και με την πλάγια θέση κάποιες φορές. Αν υπάρχει λύση ας βοηθήσει κάποιος.


Προσωπικά κλείνω τον αέρα και τυλίγω με χαρτοπετσέτα για τις μετακινήσεις.


Δεν τον αλλάζω όμως γιατί έχει γευσάρα...!!!!! σχεδόν με ότι στήσιμο και αν του κάνω. Είναι  σαν να πίνεις το υγρό ρε παιδί μου.


Έκανα τέλος και μία σύγκριση με τον goblin mini (ανταλλάξαμε για σκ με φίλο) και νομίζω ότι ο bellus είναι πολύ μπροστά σε γεύση. Αν υπάρχουν άλλες γνώμες θα ήθελα να ακούσω.






   
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2016, 13:35 από handgp »

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 13:32 »
είναι ο πρώτος μου επισκευασιμος, τον έχω εδω και 4ης μερες
στα πρώτα μου στησίματα είχα και εγώ διαρροές, τσέκαρα μερικά βιντεακια, τον ξανά έστησα με το βαμβάκι να μην κατεβαίνει τέρμα κάτω στα αυλάκια του ντεκ...

οι διαρροές σταματήσαν, σχεδόν, μόνο όταν τον γέμιζα από πάνω δάκρυζε λίγο, άλλα μόνο τοτε, αλλες διαρροές κατα την διάρκεια της μέρας δεν ειχα...

εκτος απο το στο τελευταίο μου στήσιμο,  οπου διαπίστωσα μερικές διαρροές, τον άνοιξα και με μια οδοντογλυφίδα στρίμωξα τα βαμβάκια προς τα πανω, (ποιο ψηλά πάνω στα αυλάκια,)
καμιά πλέον διαρροή, ακομα και η γεύση... .. και η αίσθηση της τζούρας βελτιώθηκε κατά πολύ...

αυριο μεθαύριο θα προσπαθήσω να ξανά επαναλάβω το στήσιμο, δηλαδη να κατεβούν τα βαμβάκια κατω στα αυλάκια (οχι τερμα κατω) και μετα που διαβραχουν να τα σηκώσω στριμώξω προς τα πάνω.. και ίδωμεν... ???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181261 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 265 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 236 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573059 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2305 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 956 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 664 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327949 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99