vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

194 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, grag, white varadero, Milarepa, JohnDag, lagoudakis

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1350 στις: Μαρτίου 31, 2016, 22:15 »
Εντάξει το πάνω χοντρό oring στο καπάκι μπορεί να μυρίζει, αλλά κατά το άτμισμα μπορεί να μυρίζει μιας και δεν είναι εσωτερικό ???????? νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος vagkap

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1351 στις: Μαρτίου 31, 2016, 22:54 »
Σε εμένα πάντως συνέβαινε. Μου μυριζε άσχημα κατά το άτμισμα. Μετα την αλλαγή του δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Και μπορεί να μην είναι "εσωτερικό" αλλά έρχεται σε επαφή με το υγρό που είναι στο τανκάκι. Αυτός είναι ο ρόλος του. Να σφραγίζει τα υγρά. Τι να πω;
Εγώ πάντως δεν μετάνοιωσα τα (λίγα) χρηματα που έδωσα για την αγορά των o-ring.
Δεν λέω ότι έγινε καλύτερος σαν ατμοποιητής με την αλλαγή του o-ring, δεν βελτιώθηκε κάτι, αλλά εξαφανίστηκε ένα πρόβλήμα που είχε ο κλώνος και δεν έπρεπε να έχει.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1352 στις: Μαρτίου 31, 2016, 23:16 »
Πάντως απο γεύση μέτρια σε ότι στήσιμο και αν έχω κάνει και παρόλο τα πολλά πλυσίματα κάτι παράξενο μου φέρνει στην γεύση, άλλες φορές ιδίως όταν είναι φουλαρισμένος μια πλαστικίλα και μετά στο βάθος της γεύσης μια αλλοιωμένη μεταλλίλα. στην διάρκεια του ατμίσματος με υποτονικό το κομμάτι του υγρού.
Από άποψη θερμοκρασίας ανεβάζει πολύ εύκολα μετά απο 3-4 απανωτές τζούρες    
Διαρροές πέραν του πρώτου στησίματος δεν είχα ποτέ, αλλά στο ντεκ όλο και κάτι μαζεύει.
Οσες φορές προσπάθησα να λύσω τον θάλαμο ατμοποίησης απο το ντεκ λύνεται και το κάτω πιν (αυτο με τα 3 μικρά ορινκάκια) και μένει επάνω στο ντεκ και πρέπει κάθε φορά να το ξαναμοντάρω όλο απο την αρχή.
Κατανάλωση υγρού τρελή.
Προτάσεις για όλα αυτά έχει κανείς ?????
Για να μην λύνεται κάθε φορά το κάτω πιν σφήξε το με μια πένσα.
Για να μην μαζεύει υγρό στο ντεκ και κατά συνέπεια υγρό στο στόμα, βάζουμε  φαρδύ drip tip, (ισχύει για όλους τους επισκευάσιμους και όχι μόνο).

spyros1

Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1353 στις: Απριλίου 01, 2016, 07:55 »
Καλημερα.
Πρεπει να εχει ερθει το εργαλειο μου....
Σημερα παω σφαιρα ΕΛΤΑ...
:thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1354 στις: Απριλίου 01, 2016, 09:56 »
Σε εμένα πάντως συνέβαινε. Μου μυριζε άσχημα κατά το άτμισμα. Μετα την αλλαγή του δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Και μπορεί να μην είναι "εσωτερικό" αλλά έρχεται σε επαφή με το υγρό που είναι στο τανκάκι. Αυτός είναι ο ρόλος του. Να σφραγίζει τα υγρά. Τι να πω;
Εγώ πάντως δεν μετάνοιωσα τα (λίγα) χρηματα που έδωσα για την αγορά των o-ring.
Δεν λέω ότι έγινε καλύτερος σαν ατμοποιητής με την αλλαγή του o-ring, δεν βελτιώθηκε κάτι, αλλά εξαφανίστηκε ένα πρόβλήμα που είχε ο κλώνος και δεν έπρεπε να έχει.

Φιλε σε καταλαβαινω απολυτα ,ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω ειδικα με το πανω oring που βρωμαγε λαστιχιλα :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1355 στις: Απριλίου 01, 2016, 12:41 »
Βρήκα σε εδω μαγαζί το συγκεκριμένο oring (στο επάνω καπάκι) αλλά είναι nbr που ο μαγαζάτορας μου είπε ότι τα συγκεκριμένα oring δεν είναι συμβατά με τροφές, ειδικά όταν πήγα να το μυρίσω μου είπε τι κάνεις εκεί  :hmmm: :hmmm:
Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι είναι λίγο πιο δύσκαμπτο απο το ήδη υπάρχον.
Μήπως τα nbr είναι τοξικά και δεν ξέρω και γω τι άλλο,
Οι γνώστες του θέματος ας ρίξουν καμιά πληροφορία και πρόταση  :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φιλε σε καταλαβαινω απολυτα ,ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω ειδικα με το πανω oring που βρωμαγε λαστιχιλα :thumpup:
Και τελικά τι έκανες ????

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1356 στις: Απριλίου 01, 2016, 13:12 »
Οring σιλικονης τροφιμων πρεπει να βρεις. Mη παρεις οτι oring βρεις στο εμποριο !
Αλλιως ενα σετακι γνησια.
Τι εκανα ?
Το πιο απλο τον εβαλα αγγελια  :))
Δεν θελω να αναλωνομαι σε τετοια θεματα,δεν μου κατσε ..με χαλασε κατι...εφυγε ..χωρις πολλα πολλα ;)


Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1357 στις: Απριλίου 01, 2016, 13:27 »
Εγω πολλες φορες μετα το γεμισμα ενιωθα υγρο κατω απτο ντεκ χωρις βεβαια να γινεται πανικος απο υγρα αλλα οτι υπηρχαν το ενιωθα απτο ρουφηγμα...

Απο τοτε γεμιζω,γυριζω αναποδα τον ατμοποιητη, ανοιγω καμπανα και τελος...
Ολος ο συμπιεσμενος αερας εχει φυγει μεσω της καμπανας.

Απο τοτε τελος τα προβληματα

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
@ trash88 Το δοκίμασα σήμερα το πρωι και δουλεύει σαν γατάκι ο μάχος. Ούτε δάκρυ λεμε. Να σαι καλα

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1358 στις: Απριλίου 01, 2016, 13:30 »

thomasprevere
:thumpup: :thumpup: :thumpup:
Τα o-rings αυτης της κατηγορίας παίζουν να τα βρούμε κάπου στο εμπόριο όμως και σε αυτά τα νούμερα ??????
Οσο για την θεωρία σου, κάπου εκεί βρίσκομαι και γω αλλά ας του δίνουμε και κάποιες ευκαιρίες μπας και δούμε φως,  ;D

Ξέρουμε για τον συγκεκριμένο ατμο αλλά και για όλους φυσικά τους άλλους κλώνους τι είδους o-ring φοράνε, γιατί στις κινεζιές πρέπει να υπάρχει πολύ περισσότερη επιφυλακτικότητα  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 13:36 από akisazi »

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1359 στις: Απριλίου 01, 2016, 13:38 »
Παραγγέλνεις το αυθεντικό σετάκι ρινγκς από τον κατασκευαστή και έχεις το κεφάλι σου όσο ήσυχο το έχει και ο κάτοχος του πρωτοτύπου προιόντος

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης94

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1360 στις: Απριλίου 01, 2016, 13:42 »
Κάτοχος και εγω των τελευταίων ημερών του τηλέμαχου έχω να πω ότι μπορεί να έχω καλύτερο ατμοποιητή σε γευση αλλά ο τηλέμαχος εδώ και πολύ καιρό έχει κερδίσει μονιμότητα. Η γευση του είναι πολύ καλή και το άλλο θα έλεγα εθιστικό πάνω του είναι η τζούρα του, Είναι απίστευτος ατμοποιητης και θα τον προτεινα σε πολλούς. Βέβαια έχω ένα θέμα μερικές φορές με το στήσιμό μου δεν υπάρχει τέλεια τροφοδοσία και πρέπει καμμια φορά να ανοιγοκλείνω την καμπάνα για να μπει υγρό. Τέλος τα μλ που καταναλώνει ..... :wall:

spyros1

Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1361 στις: Απριλίου 02, 2016, 09:41 »
Καλημερα.
Παιδια ως προς τις διαροες στο γεμισμα απο ολες τις γνωμες-συνταγες για αποτροπη διαροων για μενα απο οσα προλαβα να διαβασω (γιατι αν τα διαβασει κανεις ολα θα ζαλιστει γιατι ειναι πολλα...) ενας ( στο συγκεκριμενο κλωνο ) αποδειχτηκε μαστορας:
Ο makis206.
Επιασε ακριβως αυτο που συμβαινει οταν γεμιζουμε τον συγκεκριμενο κλωνο (πιθανολογο και στον γνησιο, γιατι οχι, εαν ειναι 1 προς1 ο κλωνος ).
Αφου τελειωσουμε το γεμισμα βαζοντας την ταπα ειναι λαθος να ανοιξουμε τα υγρα αμεσως μετα με τον ατμο ορθιο.
Γιατι δημιουργητε καποια εσωτερικη πιεση...
Πρεπει οπως λεει και προτινει να γυρισουμε τον ατμο αναποδα και να ανοιξουμε τα υγρα.
Το εκανα και πετυχε.
Γεια σου makis206 μαστορα μεγαλε.
Απο εμενα πολλα μπραβο γιατι τα αξιζεις.
Και ως ανθρωπος και ως μαστορας...
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.
Να σαι καλα. :) ;)

Αποσυνδεδεμένος akilleas

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1362 στις: Απριλίου 02, 2016, 10:19 »
Αυτό το να τον γυρίσω ανάποδα και μετά να ανοίξω τα υγρά το κάνω και εγώ με απόλυτη επιτυχία.

sent from my Amstrad CPC6128


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1363 στις: Απριλίου 02, 2016, 10:23 »
Συμφωνώ και γω το κάνω από το πρώτο γέμισμα και ίσως γι αυτό ο Τηλέμαχος δεν δάκρυσε ποτέ του.
Είναι πάντα χαρούμενος. :laugh1:

spyros1

Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #1364 στις: Απριλίου 02, 2016, 10:30 »
Η δική μου εξήγηση έχει ως εξής. Αφού βέβαια έχουμε σιγουρευτεί ότι έχουμε τοποθετήσει σωστά τα βαμβάκια μας αλλά και το ότι η καμπάνα είναι τέρμα κλειστή όταν γεμίζουμε, μετά την τοποθέτηση του πάνω δαχτυλιδιού με το χοντρό oring δημιουργείται μια έντονη πίεση μέσα στο τανκ για τον εξής λόγο. Το χοντρό αυτό oring -κι επειδή είναι χοντρό και παίρνει αρκετή συμπίεση- όσο συμπιέζεται από το δαχτυλίδι, σπρώχνει δυνατά και τον αέρα του τανκ, τον πιέζει έντονα δηλαδή. Αποτέλεσμα, μόλις ανοίξουμε λίγο την καμπάνα ο πιεσμένος αυτός αέρας σπρώχνει και με την περίσσια αυτή δύναμη το υγρό προς το βαμβάκι μας με τελικό στάδιο τη διαρροή.
Λύση; Αφού γεμίσουμε και ασφαλίσουμε το πάνω δαχτυλίδι (όχι πολύ σφιχτά, την προσοχή σας πάντα σε αυτό ), ανοίγουμε πολύ σιγά την καμπάνα ενώ σταματάμε συχνά ώστε να τραβήξουμε μια τζούρα πριν ανοίξουμε την καμπάνα μας πλήρως. Το κάνουμε δυο-τρεις ίσως και τέσσερεις φορές μέχρι να ανοίξει τελείως η καμπάνα, πρόμπλεμ γιοκ!

Αφού έχουμε τοποθετήσει και τα βαμβάκια μας σωστά επιμένω! :D


Φιλε εισαι μαστορας...Ετσι ακριβως, αυτο ειναι. :thumpup:

Eπίσης  η τάπα που βιδώνουμε μετά την αναπλήρωση του υγρου θα επαναλάβω κι εγώ (γιατι το αναφέρει κι ο φίλος ο makis206 σε κάποιο σημείο), δεν χρειαζετε καθολου μα καθολου σφύξιμο μονο βίδωμα.
Δεν χρειάζετε να πέρνετε αλλα drip tip και αυτά που εχουν οι κλώνοι μια χαρά δουλεύουν

Προσοχή:
Αυτά τα drip tip θα σας καθοδηγήσουν και στο πόσο θα σφύξετε την τάπα αν δεν μπορουν αυτά να γυρίσουν την καμπάνα τότε η τάπα  είναι σφυγμένη πολύ και θέλει λιγότερο σφύξιμο.... :) :) :)

(Τελικά οι κινεζοι μονο κακοί κατασκευαστές δεν είναι...)

Εγώ πάντος τους βρίσκω πολύ  μελετημένους και διαβασμένους κι ας "χαλάνε" κάποιους  απο έδω μέσα... (που τους περισέυουν τα χρήματα και δεν καταλαβαίνουν απο φτώχια...).
Γιατι τους βλέπω  να γράφουν  πολλά τρελά και διάφορα  τόσο καιρό  και κάνω πως δεν τα βλέπω γιατι η προθεση μου είναι να βοηθήσω και να βοηθηθω κι όχι να τσακωθώ εδω  που βρεθήκαμε όλοι μια καλή παρέα.... ;) :)

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2016, 16:45 από spyros1 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152072 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11290 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345885 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147527 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8260 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209181 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545588 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33088 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52750 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600783 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361233 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed