vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, george kotsopoulos, Milarepa

Tilemahos v2 clone

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #630 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 12:31 »
Επιβεβαιώνω κι εγώ με την παραπάνω αλλαγή εξαφανίστηκε ακόμα και το ελάχιστο δάκρυσμα στο airflow που υπήρχε παρά το σωστό στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #631 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 12:45 »
estella  :D  εχεις ενα point αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το λαθος που κανω. δυο μηνες σου λεω τον εχω ολη μερα στα χερια μου. λες να μην βιδωνω το top cap?  :)


izamel δεν εχω bell cup απο kayfun και πλεον δεν εχω ουτε kayfun  :'(  τον χαρισα σε ενα φιλο που ξεκινουσε και δεν ειχε λεφτα για αγορα καινουργιου  :angel:


αν πεσει καποιο στα χερια μου θα το δοκιμασω. αυτο που λες εχει διαφορετικες διαστασεις απο το δικο του? ειναι φαρδυτερο? λεπτοτερο? ιδιες διαστασεις αλλα αλλο υλικο? παντως νομιζω οτι δεν εχει προβλημα το οριγκ. το υγρο που βρησκω ειναι πανω στα κομματια (τα στρογγυλα με τις εγκωπες) των πολων μεσα στο rebuildable part κ απο εκει (απο τις εγκωπες) περναει κ καταλληγει μεσα στη βαση.. τωρα απο που μπαινει? η το βαμβακι παραμουσκευεται και σταζει μεσα η μπανει απο τα λουκια προς τα κατω μεσα στη βαση.. θα το δω τωρα πιο προσεκτικα σε αυτο το στησιμο...





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ξαναστησα. Εβαλα βαμβακι πυκνο στις ακρες να κλεινει καλα τις εγκοπες στα λουκια κ το εκοψα συριζα. Γεμισα. Ανοιξα την καμπανα αρχικα 1 στροφη. Ατμισα. Το γνωστο πλουσιο ωραιο ατμισμα του τηλεμαχου. Μετα απο 5-6-7 τζουρες υποψια καμμενου. Ανοιξα μιση στροφη ακομα. Φυσαλιδες μηδεν. Κανω μια τζουρα, ελαφρυ καμμενο. Σκεφτομαι λογικο, εβαλα πολυ πυκνο το βαμβακι. Ανοιγω μιση στροφη ακομα, συνολο δυο στροφες. Κλεινω με τα δαχτυλα τις τρυπες του αερα κ τραβαω 2-3 τζουρες χωρις fire. Βλεπω καναδυο φυσαλιδες. Παταω να ατμισω, μια τζουρα κανονικη μετα παλι καμμενο. Λεω ας ανοιξω να δω τι γινεται. Βαμβακι ασπρο κ στεγνο ολο εκτος απο τις ακρουλες στα λουκια. Σκεφτομαι αφου δεν εχει μπει υγρο στην αντισταση λογικα δεν θα πρεπει να εχω κ μεσα στη βαση. Ξεβιδωνω το rebuildable part, βλεπω απο κατω υγρο, 3-4 σταγονες για πλακα...  :thumpdown:
Ε πειτε μου τωρα εσεις απο που μπαινει το υγρο κ τι λαθος κανω.  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2016, 13:15 από ioan »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #632 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 13:53 »

το μονο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι όταν βιδώνεις το rba στην βάση δεν το τερματίζεις
το ότι μπαίνουν τα λουκια μέσα στην βάση είναι normal

επίσης αν βιδώσεις στο τέλος το pin του 510 όταν αυτό τερματίσει αν εσύ συνεχίσεις θα αρχίσεις να ξεβιδώνεις το rba
και έστω και λίγο να το ξεβιδώσεις θα έχεις διαρροή από κάτω
πιο κάτω από τα λουκια και ενδιάμεσα στα πάνω και κάτω σπειρώματα έχει κάτι σαν δαχτυλίδι το οποιο όταν τερματίσει το βίδωμα φράζει την βάση και δεν μπορεί να περάσει υγρό
καθάρισε καλά με οδοντόβουρτσα τα σπειρώματα και βίδωσε μέχρι το τέρμα
μην κανεις αντίσταση απλά κλισέ την καμπάνα εντελώς βάλε το tank και από πάνω γέμισε με νερό και άστον μερικά λεπτά
αν εκεί έχει πρόβλημα θα στάξει πολύ γρήγορα από κάτω το νερό

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #633 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 14:20 »
Φιλε μου το βιδωνω παρα πολυ καλα. μεχρι κ κατσαβιδακι βαζω στα λουκια για κοντρα κ σφιγκω μεχρι να καργαρει. ολα ειναι βιδωμενα οπως πρεπει. Μενει να κανω το πειραμα που μου ειπες με το νερο. μπορει αυτο το σημειο που προεξεχει στο rba να μην κανει σωστη στεγανοποιηση. πιστευω πως σε εκεινο το σημειο θελει ενα οριγκ που να ταιριαζει. θα γινει λιγο δυσκολο το βιδωμα στ βαση αλλα μπορει να κανει δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 14:38 »
Στο 7:34" φαίνεται το o-ring για το οποίο σου είπα. Στο βίντεο δείχνει να είναι αρκετά σφικτό, γιατί το σπρώχνει για να το βάλει. Το δικό μου ήταν χαλάρο και είχα διαρροή.
Οταν τον αποσυναρμολογήσεις πάλι, πρόσεξε το αυτό. Αν θεωρήσεις ότι δεν είναι αρκετά σφιχτό, πήγαινε σε ένα μαγαζί η/τ και ζήτα ένα o-ring για το bell cap του kayfun κι αν δε βρεις, στείλε τα στοιχεία σου, να σου στείλω εγώ 2-3 o-rings να χεις.


Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #635 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 14:47 »
Το οριγκ αυτό που μου λες στεγανοποιει την τρύπα της βάσης από όπου περνάει ο 510. Εγώ έχω υγρό στη βάση μέσα αλλά δεν περνάει από τον 510  προς τα έξω. Άρα δεν φταίει αυτό το οριγκ. ΑΣΕ που σφίγγοντας το rba στη βάση το οριγκ αυτό πιέζεται κ στεγανοποιει καλά. Το θέμα το έχω πιο πανω.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #636 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 14:51 »
Δεν ξέρω αν το έχω μόνο εγώ το πρόβλημα αυτο αλλά είναι μεγάλο μείον, τόσο που ψαχνομαι για άλλον ατμοποιητη για καθημερινή χρήση. Δεν γίνεται να χάνω υγρά κ να ανοίγω κάθε μέρα για καθάρισμα κ στήσιμο από την αρχή. Το μόνο που θα βοηθούσε θα ήταν ένα οριγκ στο housing στο κενό σημείο που έχει κάτω από τα αυλάκια κ πριν το σπείρωμα που βιδωνει στη βάση. Που κ αυτό δεν ξέρω αν είναι εφικτό να χωρέσει κ να βιδωνει άνετα το rba στη βάση.

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #637 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 14:54 »
Ειδες αν οι πολοι σου ειναι σωστα τοποθετημενοι ? αν ειναι στραβοι ειτε απο τη μανα τους ειτε βαλμενοι για καποιο λογο μπαινει υγρο μεσα , κοιταξε το αυτο .

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #638 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 14:57 »
Τι εννοεις? Στραβοί δεν είναι. Αλλά κ να ήταν πως θα έμπαινε υγρό μέσα λόγω αυτού?

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #639 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:00 »
Ναι , εμενα εμπαινε και ετυχε και ηταν στραβο απο τη μανα του οπως σου ειχα γραψει και παραπανω και μου το αντικαταστησανε . Ειχα και εχω 2 , ο ενας δουλευε απροβληματιστα και στον αλλον με το ιδιο στησιμο και τα παντα ολα εμπαινε υγρο μεσα και αρκετο .

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #640 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:00 »
Έτσι κ αλλιώς αν μπει υγρό μέσα από την φυτιλοαντισταση από κάτω τα μέρη των πολων έχουν εγκοπές που μπορεί να περάσει το υγρό. Έλα όμως που με τη δοκιμή που έκανα με το τελευταίο στήσιμο (γράφω ακριβώς τι έκανα σε προηγούμενο ποστ) δεν μπήκε από μέσα το υγρό. Άρα μπαίνει από έξω. Από τα λουκια περνάει στη βάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:06 από ioan »

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #641 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:04 »
Το θεμα είναι κατασκευαστικό. Τον ευχαριστήθηκα όσο τον ατμιζα αλλα πρέπει να γίνει νομίζω μια αναθεωρηση/ανακατασκευή του rba. Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια. Τον αγάπησα, τον ατμιζα επί δύο μήνες καθημερινά αλλά δεν...

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #642 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:05 »
Κανονισε μια συναντηση με καποιον που εχει τον ιδιο ατμοποιητη να τα ελεγξετε μαζι . Αν δεν σου ξεφευγει κατι που να μην κανεις σωστα μπορει και να πεσες σε ελατωμματικο κομματι που κατι παει στραβα , ευχομαι βεβαια να μην σου συμβαινει κατι τετοιο .

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #643 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:11 »
Μπορεί να είναι έτσι. Όπως κ να έχει ευτυχώς μιλάμε για ένα κλώνο αξίας ούτε 20€. Γιατί αν είχα δώσει 90€ για γνήσιο θα με μουτζωνα τώρα. Οπότε πάμε για άλλα. Αν πάντως είναι γενικό το πρόβλημα θα φανεί. Κάτι μου λέει πάντως ότι δεν είναι μόνο του δικού μου Κλώνου το πρόβλημα. Ενιγουει.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Tilemahos v2 clone
« Απάντηση #644 στις: Φεβρουαρίου 10, 2016, 15:12 »
Το οριγκ αυτό που μου λες στεγανοποιει την τρύπα της βάσης από όπου περνάει ο 510. Εγώ έχω υγρό στη βάση μέσα αλλά δεν περνάει από τον 510  προς τα έξω. Άρα δεν φταίει αυτό το οριγκ. ΑΣΕ που σφίγγοντας το rba στη βάση το οριγκ αυτό πιέζεται κ στεγανοποιει καλά. Το θέμα το έχω πιο πανω.



το ο-ring που σου λέει η izamel είναι για να κατέβει μέχρι τέρμα το rba σε περίπτωση που το κανονικό ο-ring δεν το αφήνει να τερματίσει
δοκίμασε το και αυτό


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207289 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542598 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31670 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50832 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358893 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193781 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1574 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1609 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595150 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios