vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

176 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Parolos, manoslykos, Milarepa, camber

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #285 στις: Μαΐου 14, 2011, 19:33 »
Το είδα το video, ευχαριστώ πολύ. Κατέληξα στο ότι φταίει το οινόπνευμα (δεν ξέρω αν έχουν διαφορές από μάρκα σε μάρκα)μιας και έριξα σε ένα 510 lr από το ίδιο οινόπνευμα και μυρίζει ακριβώς το ίδιο. Τα βράζω όλα τώρα μήπως και γλιτώσουμε το 50άρικο :)

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #286 στις: Μαΐου 14, 2011, 19:37 »
Πιστεύω να έβαλες άσπρο οινόπνευμα καί όχι μπλε

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #287 στις: Μαΐου 14, 2011, 20:08 »
Ναι ασπρο 95 αυτό που πουλάνε στα φαρμακεία (στην άσπρη συσκευασία). Όταν είχα πρωτοπάρει τους άτομ,  είχα καθαρίσει τους 2 σε 95άρι πάλι αλλά άλλη μάρκας (στο διάφανο κουτί) και δεν είχα πρόβλημα μετά τις πρώτες 4-5 τζούρες. Αν και τραβηγμένο, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη αιτία πλην του οινοπνεύματος.

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #288 στις: Μαΐου 14, 2011, 20:44 »
Εγώ καθάριζα για πολύ καιρό ατμοποιητές με απλό βράσιμο σε νερόξυδο ...Πλέον τους αφήνω πριν τους βράσω για λίγες ώρες σε φαρμακευτικό οξυζενέ ... Τα αποτελέσματα με ικανοποιούν :)

Αποσυνδεδεμένος mikeegr

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #289 στις: Μαΐου 14, 2011, 20:50 »
Εγώ καθάριζα για πολύ καιρό ατμοποιητές με απλό βράσιμο σε νερόξυδο ...Πλέον τους αφήνω πριν τους βράσω για λίγες ώρες σε φαρμακευτικό οξυζενέ ... Τα αποτελέσματα με ικανοποιούν :)

και εγώ το ειδιό κάνω
+1 από εμενα!!!

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #290 στις: Μαΐου 14, 2011, 21:00 »
Ωραία ιδέα το οξυζενέ. Στην συνέχεια τους περνάτε με νερό ή στέγνωμα και άτμισμα?

Αποσυνδεδεμένος mikeegr

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #291 στις: Μαΐου 14, 2011, 21:13 »
Ωραία ιδέα το οξυζενέ. Στην συνέχεια τους περνάτε με νερό ή στέγνωμα και άτμισμα?

Εγώ προσωπικά τους βράζω 15 λεπτά και μετά 24 ώρες στέγνωμα

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #292 στις: Μαΐου 16, 2011, 15:43 »
Έβαλα έναν στο πλυντήριο πιάτων προχθες. Χθες που τον δοκίμασα, μια χαρά μου φάνηκε. Δεν "ξέσφιξε" τελείως η τζούρα, αλλά η βελτίωση είναι θεαματική.

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #293 στις: Μαΐου 19, 2011, 00:36 »
Βρήκα ένα ωραίο βίντεο για όσους πιάνουν τα χέρια τους.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ofttKd2CEtc&feature=player_embedded#at=42[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #294 στις: Ιουνίου 02, 2011, 01:20 »
Πέθανε ο πρώτος μου ατμ! :D  Μετά από 1 μήνα και κάτι άτμισμα, 26 μέρες με EGO, ψόφησα τον πρώτο μου ατμοποιητή. Νοιώθω πως πήρα το βάπτισμα του πυρός, πως πλέον είμαι , ναι επιτέλους, ΑΤΜΙΣΤΗΣ!!!  8) :respect: 8)
Φυσικά, ακολουθώντας τις συμβουλές σας, είμαι καλά καβαντζωμένος και πέρα βρέχει (κ.τ δεν θα με ξαναρπάξεις στα βρωμερά σου νύχια :tongue_smilie: ).

Το συμβάν εσυνέβη αμέσως μετά το γέμισμα: έχω την συνήθεια να βάζω 1 σταγόνα υγρό με έντονο άρωμα (espresso, μέντα, μήλο κλπ. ανάλογα τα κέφια) και 2 σταγόνες high με καπνογεύση στη γέφυρα, και να γεμίζω το φιλτράκι με κάτι πιο ελαφρύ. Απόψε του έκατσε βαρύ και δεν έκανε τίποτα... :hmmm:  έβαλα το πολύμετρο (κινέζος από ebay, 2.5€ με την μπαταρία) και μου το επιβεβαίωσε. Το φύσηγμα (απινίδωση ατμοποιητών) δεν έκανε τίποτα, και τον δήλωσα κλινικά νεκρό. ::)

Αρχίζω διαδικασίες επαναφοράς, κατά σειρά από λιγότερο προς περισσότερο καταστρεπτικές, να δούμε μήπως πιάσει κάποια. Ξεκινάω με το βραστό νερό και βλέπουμε.

ΣΥΝΤΑΓΗ: ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ ΣΟΥΠΑ :))
Υλικά:
1 ατμοποιητής, κατα προτίμηση νεκρός
1 δοχείο που πλένεται εύκολα
βραστό νερό


Τοποθετούμε τον ατμοποιητή στο δοχείο και σκεπάζουμε με βραστό νερό. Όταν κρυώνει, το αλλάζουμε μερικές φορές, και τελικά το αφήνουμε όλο το βράδυ στο νερό. Το πρωί τον βγάζουμε και τον αφήνουμε μερικές μέρες να στεγνώσει. Δοκιμάζουμε, και αναφέρουμε τα αποτελέσματα στο φόρουμ. :)


EDIT: ο καινούριος ατμ με τρέλανε με την γεύση και τον ατμό του. Άνοιξα το καπάκι να βεβαιωθώ πως δεν έβαλα τον LR... προφανώς ο προηγούμενος πέθαινε σιγά σιγά και δεν το καταλάβαινα...

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #295 στις: Ιουνίου 02, 2011, 02:45 »
χμ, αν δεν δίνει σημεία ζωής νομίζω οτι έχει καεί η αντίστασή του και δεν επαναφέρεται όσα λουτρά παλιγγενεσίας να του κάνεις. Μπορείς να επαναφέρεις έτσι ατμο που εχεις ξεχασμένους σε αχρηστία και μπουκωμένους. 

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #296 στις: Ιουνίου 02, 2011, 09:20 »
Τον ατομοποιητη που ειχα για εξι συνεχομενους μηνες τον εχασα.. πριν λιγες μερες.. Δλδ πεθανε!
Ποτε ομως μα ποτε δεν εκανα οσα λετε παιδια. Εγω απλα τον φυσουσα καθε πρωι πριν βαλω υγρο κ αυτο ηταν ολο. Δεν ατμιζω ομως με νικοτινη πανω απο 11 mg. Δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιον ρολο μα εχω προσεξει οτι οταν ατμιζω με διχως νικοτινη ο ατμο σχεδον ποτε δεν μπουκωνει!!!


Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #297 στις: Ιουνίου 02, 2011, 12:05 »
Εγώ είμαι με τον ίδιο 510 ατμοποιητή από Ιανουάριο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μόνο τον φυσάω και κάνω dry burning κάθε βράδυ και ανα βδομάδα (και αν) του κάνω μπανάκι σε οινόπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #298 στις: Ιουνίου 02, 2011, 12:18 »
Εγώ είμαι με τον ίδιο 510 ατμοποιητή από Ιανουάριο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μόνο τον φυσάω και κάνω dry burning κάθε βράδυ και ανα βδομάδα (και αν) του κάνω μπανάκι σε οινόπνευμα.
Νομιζω οτι δεν κανει να κανεις dry burning τοσο συχνα!! Μου ειχαν πει εδω τα παιδια αυτο να το κανω οταν πρωτοχρησιμοποιησω εναν νεο ατμοποιητη για λιγα δευτερολεπτα μονο!! Δεν μπορω ομως να πω κατι με σιγουρια απο τι στιγμη που τον εχεις απο τον Ιανουριο!!  :) Αρα ολα καλα!

Εμενα αυτος που ειχα για 6 μηνες αρχισε πριν λιγες μερες να μην συγκρατει καθολου το υγρο κ να μου δεινει μια απαισια γευση !! Ετσι πια του ειπα αντιο κ τον αφησα να κοιμηθει για  παντα.. ;D

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #299 στις: Ιουνίου 02, 2011, 12:33 »
Νομιζω οτι δεν κανει να κανεις dry burning τοσο συχνα!!
Tου κάνω ελάχιστο, πάντως, dry burning, πολύ λίγα δευτερόλεπτα μόνο και αυτά διακεκομένα...δηλαδή περίπου 2-3 φορές πατάω το κουμπί για ένα δυτερόλεπτο, με πάυσεις 1 δευτερολέπτου ανάμεσα. Δεν ξέρω πάντως...πιστεύω πως αν αυτό έβλαπτε τον ατμοποιητή θα το χα καταλάβει μέσα σ'αυτούς τους 5 μήνες ζωής του. ;D :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix