vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, dallaskdp, Blackwolf, camber

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #345 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 14:55 »
Παιδιά ενω ατμίζω μία γεύση με έναν ατμοποιητή μετά για να βάλω διαφορετική γεύση θέλει κάποιο καθάρισμα πρώτα; υποθέτω πως ναι, γιατί μετά είναι ένα mix γεύσεων.

Αποσυνδεδεμένος koke

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
  • γουσταρω τον ατμο
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #346 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 15:34 »
με ποιον ατμοποιητη μητσο;

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #347 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 18:22 »

με eGo-W Clearomizer.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2012, 16:31 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 20:11 »
σημερα καθαρισα τον ατμο ενςος φιλου με οινοπνευμα αλλα σαν να βαρυνε λιγο ι γευση...θα μεινει ετσι η να παραγγειλω κανενα αλλο??

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #349 στις: Μαρτίου 12, 2012, 16:16 »
εφοσον, και δεν εχουν μεινη καταλοιπα σε αλλα σημεια θα καθαριση


 τι μοντελο ειναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2012, 16:18 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #350 στις: Μαρτίου 12, 2012, 16:25 »
Καλό είναι να αποφευγουμε συνεχόμενα μνμ.
Προσπαθούμε με την επιλογή της παράθεσης ή την επιλογή της τροποποίησης να τα βάζουμε όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα.
Γίνεται πιο ευχάριστη η ανάγνωση.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #351 στις: Μαρτίου 14, 2012, 13:44 »
Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ ατμοποιητη ego-w.Έχω χρησιμοποιήσει τους παραπάνω τρόπους καθαρισμούς με νερό αλλά μετά δεν είχαν καλή απόδοση.
Τελευταία καθαρίζω με καθαρό οινόπνευμα 95 βαθμών,τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά.
Επειδή ατμίζω υγρά με διάφορες γεύσεις εσωτερικά μαζεύει παλλά κατάλοιπα κυρίως από χρωστικές.
Με τομπουκαλάκι που βάζω υγρό η μιά σύριγγα 5 ml βάζω μέσα καθαρό οινόπνευμα τον κουνάω καλά και το αφαιρώ με την βελόνα της σύριγγας. Το παραπάνω επαναλαμβάνω 1-2 φορές και ο ατμοποιτής αστράφτει.Τέλος τον φυσάω εξωτερικά και έτοιμος.

Το παραπάνω μπορώ να πω ότι το έχω κάνει αρκετές φορες σε έναν ατμοποιητή και αμέσως δουλεύει μια χαρά. ;D ;D

Πιστεύω ότι είναι ένας καλός και υγιής τρόπος καθαρισμούς και ήθελα να τον μοιραστώ μαζί σας :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #352 στις: Μαρτίου 14, 2012, 14:47 »
Μετα απο πολλες δοκιμες βρηκα οτι με 1-2 βρασιματακια(μεχρι ο ατμος να μην μυριζει καποιο αρωμα), μετα περασμα με καθαρο οινοπνευμα και τελος υπομονετικο στεγνωμα, τα atom(και carto) μου λειτουργουν αψογα.

Οχι ολα βεβαια, γιατι μερικα απλα δεν εχουν αλλο να δωσουν οποτε και πανε για πεταμα  :)

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #353 στις: Απριλίου 09, 2012, 12:53 »
Το εδωσα σ εναν φιλο να τον δει και μου ειπε οτι ειχε καει.

Βρηκα μια αλλη μεθοδο καθαρισμου  για τα αττυ στο  youtube αλλα δεν την δοκιμασα ακομα μια και τα 2 που χρησιμοποιω τωρα ειναι σε πολυ καλη κατασταση,ουτε 5 ωρες το καθενα δεν τα εχω χρησιμοποιησει .
Οποιος απο σας εχει καποιο που τα εχει παιξει και δεν δουλευει καλα ας την δοκιμασει να μας πει εντυπωσεις.
Εδω ειναι το λινκ  http://www.youtube.com/watch?v=pXYil2ppWcc&list=FLF08q-7Q9Fi_8UKt-bF2gow&index=2&feature=plpp_video
αυτήν η μέθοδος μου έχει κεντρίσει και το δικό μου ενδιαφέρον .
αλλά έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα ( είναι στα αγγλικά )
μπορεί κάποιος αγγλομαθείς να κάνει μετάφραση ούτως ώστε και εμείς οι υπόλοιποι κουμπούρες να την καταλάβουμε ?????????
θα ήμουν υπόχρεος σε όποιον συμφορουμήτη συνατμιστη  το κάνει
Όταν λέμε μετάφραση όχι κατά λέξη άλλα να εξηγήσει τα υλικά που χρησιμοποιεί το παλικάρι 
πιστεύω ότι είναι σόδα φαγητού απ ιονισμένο νερό και κάποιο πολύ όξινο υγρό( λεμόνι ξύδι κτλ) αυτό που ρίχνει στην σόδα και αφρίζει , αλλα ας το μελετήσει κάποιος αγγλομαθείς να μας τα πει καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #354 στις: Απριλίου 09, 2012, 13:13 »
Γεμίζεις με μαγειρική σόδα τον ατμοποιητή.
Μετά με το σταγονόμετρο ρίχνεις σταγόνες από το λευκό  ξύδι μέσα στον ατμοποιητή σου.

Σκεπάζεις τον ατμοποιητή σου (με τα δάχτυλα) για λίγο κ περιμένεις να κάνει τον καθαρισμό (βλέπεις να γίνεται το "βράσιμο" της σόδας)  κ φυσικά προσθέτεις κ άλλες σταγόνες από το λευκό ξύδι  για μερικά λεπτά μέχρι να καθαρίσει εντελώς ο ατμοποιητής σου.

Όταν  πιά σταματήσει να αφρίζει η σόδα κ θα έχει όλη λιώσει  στον ατμοποιητή τότε θα πάρεις το σταγονόμετρο κ θα ρίξεις ζεστό νερό  για να καθαρίσει ο ατμοποιητής.
Μπορείς να καθαρίσεις τον ατμοποιτή κ μέσα στο ποτήρι με το νερό.

Για να στεγνώσει ο ατμοποιητής  σου καλλίτερα να γίνει με αργό τρόπο κ όχι με δυνατά φυσήματα.   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2012, 13:36 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #355 στις: Απριλίου 09, 2012, 13:20 »
μπουκωμένο ατμοποιητη έχουμε σόδα έχουμε ξύδι έχουμε την ευγενέστατη και αμεσότατη   dark angel  :respect: έχουμε
περιμένετε εντός της ημέρας απάντηση για το πείραμα 

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #356 στις: Απριλίου 09, 2012, 13:22 »
 :) :) Λευκό ξύδι!!!

Θα τα πάς μια χαρά πιστεύω γιατί η μαγειρική σόδα κάνει θαύματα σε πολλά!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #357 στις: Απριλίου 09, 2012, 19:59 »
Και η απάντηση που υποσχέθηκα .
Κατ αρχήν να πω πρώτα πιες μεθόδους έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα   . ξέπλυμα με κρύο νερό, βράσιμο σε νερό,  βράσιμο σε νερόξυδο  , και cocacola ( το φύσημα εννοείται) είτε μόνο του είτε πριν και μετά από οποιαδήποτε μέθοδο , οινόπνευμα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα .
Με μικρή διαφορά η σόδα - ξύδι δούλεψε καλύτερα από τις υπόλοιπες, δυστυχώς ώμος χρειάσθηκε πάλι το τελειωτικό dry  burning  για να δώσει το τελειωτικό χτύπημα στα κατάλοιπα της αντίστασης
Ίσως να οφείλετε αυτό και στα κατάλοιπα από καμένο φυτίλι πάνω σε ένα σημείο της αντίστασης  , κάτι που στην μικρή μου πορεία σαν ατμιστής δεν έχω συναντήσει ξανά, ( ενδεικτικά να αναφέρω ότι πρώτη φορά βγάζοντας το καρφί του ego-t  έμεινε το φυτίλι κολλημένο πάνω στην αντίσταση ) .
Για εκείνο λοιπόν το σημείο λοιπόν χρειάστηκαν αλλεπάλληλα dry burning και ακόμη και αυτά δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα   , οπότε την οριστική λύση την έδωσε η οδοντογλυφίδα .
Το γεγονός ώμος που με κάνει να πιστεύω ακόμα ότι αυτήν η μέθοδος είναι καλύτερη από τις άλλες που έχω δοκιμάσει  είναι ,1ον ότι σε όλο το υπόλοιπο μήκος της αντίστασης που δεν είχε κολλημένο φυτίλι  το dry burning έδωσε κόκκινη αντίσταση από την πρώτη φόρα , πράγμα που δεν έχω ξαναδεί με καμία άλλη μέθοδο .
2ον ότι δημιουργεί όντως πίεση που ξεμπουκόνει τον άτμο όταν ρίχνουμε το ξύδι πάνω στην σόδα που έχουμε ήδη γεμίσει τον άτμο μας .
Για αυτό λυπών θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να την δοκίμαζαν και άλλοι ,σίγουρα αν δεν μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι   τουλάχιστον δεν θα απογοητευτούν
 Υ.Γ . αυτήν η μέθοδος παράγει αρκετές αναθυμιάσεις για αυτό καλά είναι να την κάνουμε σε καλά αεριζόμενο αν όχι σε ανοιχτό χώρο.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #358 στις: Απριλίου 09, 2012, 20:23 »
Καλησπέρα από την Κύπρο. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ μιας και έχω αρχίσει το άτμισμα εδώ και 1 μήνα. Ψάχνοντας για μια καλή λύση για τον καθαρισμό του ατμοποιητή ego-t ακολούθησα τις οδηγίες από κάποιο Αγγλικό φόρουμ. Η μέθοδος έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τα πιο πάνω.

Τεχνική: "Βάζουμε τον ατμοποιητή σε ζεστό νερό. Ρίχνουμε μέσα μία ταμπλέτα... μην γελάσετε....καθαρισμού οδοντοστιχοίας (υπάρχει στα φαρμακεία και υπεραγορές). Αφήνουμε τον ατμοποιητή στο διάλυμμα όλο το βράδυ. Το πρωί ξεπλένουμε με αποιονισμένο νερό, φυσάμε, στεγνώνουμε. Τέλος.

Περιμένω εντυπώσεις. Σε μένα πάντως δούλεψε.

Αποσυνδεδεμένος CHARMANIS13S

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #359 στις: Απριλίου 09, 2012, 20:38 »
Καλησπερα παιδια !! εγω χρησιποποιω ατομαιζερ dct στα 1.8 ohm .παρατηρησα λοιπον τα εξης αλλα ατομιζερ δουλευουν για 15-20μερες και αλλα 3-4 μερες με οποιδηποτε καθαρισμο σοδα ξυδι κοκα ζεστο νερο δεν εχει να κανει!!!!! εξαρταται απο την εταιρεια ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ TYXH  καθε φορα ειναι διαφορετικα δεν ειναι στανταρ τα πραματα  :nope: μετα απο λιγο σφιγγουν ολα και δεν ερχεται ατμος στο στομα ..τι αλλο πρεπει να κανω! καποιος expert me dct ΠΑΡΑΚΑΛΩ????

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12080 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499625 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos