vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 4 χρήστες
Blackwolf, PsykieG, Sergios, lagoudakis

Twitter

IPV D2 vs Evic VTC Mini

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 10:43 »
Ηρθε και εμένα η ώρα μου να αγοράσω ένα modaki με TC ,η αγορά θα γίνει απο Ελλάδα και βλέπω ότι υπάρχει απόθεμα και στα 2 αυτά μοντάκια .
Το ερώτημα είναι όσον αφορά τον έλεγχο της θερμοκρασίας και την αντοχή της καταστασκεύσης ποιό απ τα δύο να διαλέξω  :hmmm:
Μη μου πέιτε  να διαβάσω και τα αντίστοιχα νήματα για το κάθε μοντάκι διότι διάβασα απο 5-6 σελίδες στο καθένα και θέλησα να τα πάρω και τα δύο...
Η αλήθεια είναι όμως ότι τείνω λίγο προς το vtc mini ,χωρίς να ξέρω το λόγο  :))


 Για ομορφιά, ποιότητα βαφής και την καλύτερη οθόνη της αγοράς μακράν VTC mini.
Τώρα, αν θέλεις το κατάστεγνο βαμβάκι σου να μην καίγεται ελαφρώς, πάρε DNA200 :laugh1:
Βέβαια αυτό δεν θα συμβεί ποτέ σε συνθήκες πραγματικού ατμίσματος. Πάντα θα υπάρχει μια σταγόνα υγρού στο φιτιλάκι σου.


Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 10:53 »
Το θέμα δεν είναι το στεγνο βαμβάκι να μην καιγέται, απλώς το συγκεκριμένο τεστ είναι ενδεικτικό του κατα πόσο προστατεύει το mod τον χρήστη στην περίπτωση υποτροφοδοσίας. Η αύξηση της θερμοκρασίας συνοδεύεται από την έκλυση αλδεΰδων και άλλων κακών από την ανάφλεξη του βαμβακιού.

Προσωπικά σε τανκάτο ατμοποιητή με TC στήσιμο με γυαλί και εμφανή στάθμη υγρού, έχω πιάσει τον εαυτό μου να φτάνω το βαμβάκι σχεδόν τελείως στεγνό καθώς δεν πρόσεχα και άτμιζα μηχανικά. Ευτυχώς το mod μου δουλεύει σωστά και το μόνο που κατάλαβα είναι οτι δεν βγαίνει ατμός και δεν παίρνω γεύση.

Η κύρια υπόσχεση του ελέγχου θερμοκρασίας είναι προστασία από το dry hit και προστασία από επικίνδυνες θερμοκρασίες που "καίνε" υγρά και βαμβάκι. Άμα μια συσκευή δεν το κάνει αυτό δεν πρέπει να λέει ότι κάνει έλεγχο θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 11:22 »
   Μάλλον δεν γράφω καλά Ελληνικά !
Ξαναλέω πως το κατάστεγνο βαμβάκι το χρωματίζει ελαφρώς.
Δεν γνωρίζω να υπάρχουν κετόνες, φορμόλες, αλδεύδες κλπ στο βαμβάκι.
  Πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι το μοντάκι δεν κάνει έλεγχο θερμοκρασίας;
Έχω και DNA200 και σε πληροφορώ πως αν ρυθμίσω ανάλογα τις παραμέτρους του preheat
μπορώ να κάψω το βαμβάκι πριν πάρει χαμπάρι ο έλεγχος θερμοκρασίας.
   Λες να έχει λάθος η evolv ;



Αποσυνδεδεμένος crooger

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Δίχως τριβή, χάνεις την εξέλιξη και την εμπειρία.
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 05:14 »
- Για όσους θέλουν να εξερευνήσουν τα εσώψυχα του IPV D2 v3...  :hmmm:

- Εφιστώ την προσοχή στους συνατμιστές που κάνουν χρήση ατμοποιητών, με εισαγωγή αέρα από κάτω, (πχ. ΣΟΦΙΑ).
 
   Σε κάθε περίπτωση χρήσης τέτοιων ατμοποιητών με μπαταριοθήκες ηλεκτρικού κυκλώματος καλό είναι να χρησιμοποιούν προσαρμοστήρα  510 με ανεξάρτητο έλεγχο αέρα στα πλάγια και φλατ πόλο, για αποφυγή διαρροής υγρού προς το κύκλωμα.
 
 Στις φωτογραφίες παρακάτω φαίνεται η προσπάθεια που έγινε να επισκευάσω, με την βοήθεια εξειδικευμένου ηλεκτρονικού, τις διαβρωμένες- οξειδωμένες  διόδους που προέκυψαν μετά από διαρροή του υγρού μέσα στο κύκλωμα. :eyesplash: :wall:


ΥΓ. Συμπτώματα όπως αυτόματη ατμοποίηση ή σαν να κόλλησε  το κουμπί  πυροδοτήσεως, μπορούν να σημαίνουν ότι έχουμε βραχυκύκλωμα σε οποιοδήποτε σημείο του κυκλώματος..
Σε κάθε περίπτωση μη δοκιμάσετε να το επισκευάσετε αν δεν είστε εξειδικευμένος  ηλεκτρονικός.


 Και για να εντάξω όλα τα παραπάνω εντός θέματος....
 
 Για τις 3 εβδομάδες που πρόλαβα να το δουλέψω τον IPV D2 v3 (πριν βραχυκυκλώσει):
 
 Με δοκιμές σε Ego One Mega και subtank
 - Άψογη λειτουργία σε TC με Νικέλιο εως 0.2Ω.
 - Άψογη λειτουργία σε Power Mode με Kanthal και NC απο 1.5Ω και άνω.
 - Το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι ότι σε μικρές αντιστάσεις με power mode αδυνατεί να κάνει το γνωστό step down. ΠΧ. στο 1Ω η ατμοποίηση που κάνει είναι αντίστοιχη των 17W όσο και να το κατεβάσω. Ο Μόνος τρόπος να κάνει step down είναι να το γυρίσεις σε Joule mode άσχετα με τον τύπο σύρματος.
 
Το Evic VTC Mini μόλις τον απέκτησα, πρόλαβα να τον δουλέψω μόνο σε power mode.
Μέχρι στιγμής άψογος, το Step down δουλεύει ρολόι και το bypass έχει τη χάρη του…
Για περισσότερα θα συμπληρώσω το παρόν μήνημα.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2015, 22:07 από crooger »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 09:15 »
τεραστιο μειονεκτημα του ipv το καλωδιο φορτισης.
ολος ο πλανητης usb , η pioneer την μλκια.
θα ειναι ο μονος λογος που θα παρω το evic + οι ενδεχομενες αναβαθμισεις...

Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 12:05 »
ούτως η αλλός την σωστή φόρτιση την κάνουμε σε εξωτερικό φωρτιστή.
Νομίζω δεν είναι μειωνέκτημα άξιο λόγου.
Στο πιο θα πάρω έπεξε καθαρά ρόλο η ατμιστική του απόδοση και σταθερότητα.
Και από την δική μου δοκιμή και στα δύο. Πήγα με κλειστά μάτια στο ipv D2.

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 12:50 »
Ερώτηση
Στο ipv ισχύει το ότι δεν έχει step down κάτω από τα 30watt ;
Εννοώ φαίνεται ότι κατεβάζεις στο display κάτω από τα 30w αλλά στην πραγματικότητα  αυτό δεν πάει από κει και κάτω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 13:52 »
Όχι, δεν ισχύει. Να στο εξηγήσω μ' ένα παράδειγμα.Αν έχεις ας πούμε αντίσταση 1Ω και φρεσκοφορτισμένη μπαταρία μέσα, τότε θα σου δίνει μίνιμουμ, 17 περίπου watt (σύμφωνα με το νόμο του Ohm, W=V2/R) έστω κι αν εσύ ορίσεις τα watt σε χαμηλότερη τιμή και όσο θα πέφτει, με τη χρήση, η τάση της μπαταρίας(V), θα πέφτουν και τα W.
Αυτά ισχύουν σε power mode και όχι σε tc, όπου εκεί κάνει κανονικά step down.

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:46 »
Οκ Ribot τώρα το κατάλαβα . Σε ευχαριστώ πολύ :)


Sent from my ......

Αποσυνδεδεμένος crooger

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Δίχως τριβή, χάνεις την εξέλιξη και την εμπειρία.
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 05:21 »
Ερώτηση
Στο ipv ισχύει το ότι δεν έχει step down κάτω από τα 30watt ;
Εννοώ φαίνεται ότι κατεβάζεις στο display κάτω από τα 30w αλλά στην πραγματικότητα  αυτό δεν πάει από κει και κάτω
Sent from my iPhone using Tapatalk
Όχι, δεν ισχύει. Να στο εξηγήσω μ' ένα παράδειγμα.Αν έχεις ας πούμε αντίσταση 1Ω και φρεσκοφορτισμένη μπαταρία μέσα, τότε θα σου δίνει μίνιμουμ, 17 περίπου watt (σύμφωνα με το νόμο του Ohm, W=V2/R) έστω κι αν εσύ ορίσεις τα watt σε χαμηλότερη τιμή και όσο θα πέφτει, με τη χρήση, η τάση της μπαταρίας(V), θα πέφτουν και τα W.
Αυτά ισχύουν σε power mode και όχι σε tc, όπου εκεί κάνει κανονικά step down.

Καλημέρα.

Αν και δεν κατέχω αρκετά τις θεωρίες και τους τύπους, τα λεγόμενά σου Ribot με παραπέμπουν στο ότι δεν κάνει step down σε power mode, αλλά μόνο σε TC, αν και ξεκίνησες λέγοντας ότι όχι αυτό δεν ισχύει. :-\
Διόρθωσέ με αν κατάλαβα κάτι λάθος. :dontknow:
Θα συμφωνήσω απόλυτα για τις τιμές που ανέφερες  μιας και τυγχάνει να έχω ακριβώς αυτή τη σύνθεση με τα ίδια αποτελέσματα όπως παρακάτω. :thumpup:

NikosAnt, με βάση την προσωπική εμπειρία κάνοντας χρήση των δύο συγκρινόμενων συσκευών με αντίσταση Ribon 0.1x0.5 24AWG σε ΣΟΦΙΑ 1Ω.

Αποδόσεις:


IPV D2 v3.: Ρύθμιση σε Power Mode από 7 έως 17W ίδια απόδοση.
Στην οθόνη μου δείχνει ότι κατεβάζει (7W - 2.65V) ενώ αποδίδει στην ατμοποίηση το ίδιο με τα 17W - 4,15V.
Ο μόνος τρόπος για να κατέβει πραγματικά σε απόδοση είναι να το γυρίσω σε TC 10J και χαμηλές θερμοκρασίες σε  140-170ο C.
 
 
 Evic VTC mini: Ρύθμιση σε Power mode,  αντιπροσωπευτικό χαμήλωμα απόδοσης σε κάθε ρύθμιση:
(17W - 4,15V): ατμοποίηση φουλ,
( 7W - 2.65V): ατμοποίηση μέτρια προς χαμηλή,
(1W - 1v): ατμοποίηση καθόλου.


 :bye:
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2015, 05:49 από crooger »

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 06:41 »
κάνει stepdown μέχρι τα 3,6volt οποτε σου δίνει με μια φρέσκια μπαταρία τα εξής

watt = 4.2x4.2 / 1 = 17.64 watt

με το stepdown που κάνει σου δίνει

watt = 3.6x3.6 / 1 = 12.96 watt

δεν είναι τεράστια η διαφορά και δεν το καταλαβαίνεις ενώ στο vtc πέφτει αρκετά


Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 08:53 »

Καλημέρα.

NikosAnt, με βάση την προσωπική εμπειρία κάνοντας χρήση των δύο συγκρινόμενων συσκευών με αντίσταση Ribon 0.1x0.5 24AWG σε ΣΟΦΙΑ 1Ω.

Αποδόσεις:


IPV D2 v3.: Ρύθμιση σε Power Mode από 7 έως 17W ίδια απόδοση.
Στην οθόνη μου δείχνει ότι κατεβάζει (7W - 2.65V) ενώ αποδίδει στην ατμοποίηση το ίδιο με τα 17W - 4,15V.
Ο μόνος τρόπος για να κατέβει πραγματικά σε απόδοση είναι να το γυρίσω σε TC 10J και χαμηλές θερμοκρασίες σε  140-170ο C.
 
 
 Evic VTC mini: Ρύθμιση σε Power mode,  αντιπροσωπευτικό χαμήλωμα απόδοσης σε κάθε ρύθμιση:
(17W - 4,15V): ατμοποίηση φουλ,
( 7W - 2.65V): ατμοποίηση μέτρια προς χαμηλή,
(1W - 1v): ατμοποίηση καθόλου.


 :bye:
Καλημέρα :)
Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση
Αυτό έχω δει και εγώ σε κάποια YouTube video
Αναφέρουν δηλαδή ότι ενώ κατεβάζουν watt (power mode) στην πραγματικότητα η συμπεριφορά στον χρήστη φαίνεται ακριβώς η ίδια .....
:)


Sent from my ......

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 10:03 »
...αν και ξεκίνησες λέγοντας ότι όχι αυτό δεν ισχύει. :-\

Η ερώτηση του φίλου ήταν: "Στο ipv ισχύει το ότι δεν έχει step down κάτω από τα 30watt;"
Αυτό που έγραψε λοιπόν, δεν ισχύει. Αυτό που ισχύει είναι αυτό που απάντησα με την διόρθωση του Βολτέρου για step down ως τα 3,6V.
Αυτό που παρατήρησες κι εσύ από τη σύγκριση που παρέθεσες, εξηγείται με τον τρόπο που είπαμε.
Φαντάζομαι να ξεμπερδευτήκαμε τώρα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:21 »
Θελω να προτεινω σε εναν φιλο ενα απο αυτα τα δυο


Δοκιμασα για λιγο το ipv d2, απο εναν αλλο φιλο, μου φανηκε υπερβολικα βαρυ για τα γουστα μου... Ξερουμε ποιο ειναι το βαρος τους χωρις μπαταρια;
Επισης το κουμπακι fire του ipv, μου φανηκε υπερβολικα σκληρο, θελει πολυ πιεση για να πατηθει... Ετσι ειναι και στο evic mini;

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 14:36 »
Βαρυ τo D2 :)) :)) :)) :)) ???
Περα απο την πλακα ειναι το μικροτερο και ελαφρυτερο στην κατηγορια του, και κατ'εμε τον καλυτερο ελεγχο θερμοκρασιας.
Fasttech και D2 για πλακα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507554 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8965 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154861 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568880 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243979 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294309 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762853 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4037 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem