vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

103 επισκέπτες, 2 χρήστες
bloodlessz, johnath

Twitter

IPV D2 vs Evic VTC Mini

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
IPV D2 vs Evic VTC Mini
« στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 13:09 »
  Το μήλον της έριδος τις τελευταίες ημέρες τα εν λόγω μοντάκια! Εδώ που τα λέμε, για όποιον ψάχνει για κάτι σε μικρό μέγεθος με μία 18650 αποσπώμενη μπαταρία, με όχι πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε Watt και με έλεγχο θερμοκρασίας τότε μπορούμε να πούμε οτι δικαίως μοιράζεται το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας σε αυτά τα δύο. Θα κάνω ένα άτυπο συγκριτικό και το χαρακτηρίζω άτυπο γιατί στηρίζεται σε προσωπικές εκτιμήσεις, ο κάθε συνατμιστής έχει διαφορετικά γούστα και διαφορετικό τρόπο ατμίσματος οπότε μπορεί να κρίνει κατα προσέγγιση.

 Ξεκινώντας λοιπόν πάμε στην εξωτερική εμφάνιση. Η ομορφιά είναι υποκειμενική, άλλο κάνει κλικ σε εμένα άλλο σε εσένα οπότε περι ορέξεως..Και τα δύο ειναι καλής κατασκευής, φαίνονται και είναι στιβαρά χωρίς να τρίζει ή να παίζει κάτι. Το καπάκι μπαταρίας κλείνει καλά χωρίς να κουνιέται/ξεκολλάει και στα δύο-δίνω συν στο VTC για καλύτερους μαγνήτες, εργονομικότερο άνοιξε κλείσε και επίσης μου άρεσε το εσωτερικό ελατήριο της μπαταρίας και η λεπτομέρεια της πολικότητας στους μαγνήτες εαν προσπαθήσεις να βάλεις το καπάκι ανάποδα. Στα συν οι τρύπες διαφυγής αερίων του D2 αλλά θέλει προσοχή να μην το ακουμπήσεις κάπου που έχει υγρά και πάνε στη μπαταρία ή την υποδοχή τροφοδοσίας που είναι και αυτή απο κάτω. Τα έχω και τα δύο σε μαύρο χρώμα και αφήνουν δαχτυλιές(μην φανταστείς τίποτα τρομερό εκτός αν έχεις φάει πιτόγυρα/πίτσα/παιδάκια), στο D2 ξεχωρίζουν περισσότερο γιατί έχει πιο γυαλιστερή βαφή ενώ στο VTC η βαφή είναι ματ. Σε ποιότητα και φινίρισμα μου φαίνεται καλύτερη η βαφή του VTC αλλά το D2 έχει μέσα στην συσκευασία του θήκη προστασίας η οποία εφαρμόζει τέλεια και είναι λεπτή με πολύ καλή αίσθηση. Ο χρόνος θα κρίνει..

 Σε εργονομία. Σύμφωνα με τις μετρήσεις μου το D2 είναι περίπου κατα 15γρ βαρύτερο ενώ σε μέγεθος το VTC είναι ελάχιστα ψηλότερο, βάθος/πλάτος σχεδόν ίδια. Το D2 με τις καμπύλες του κάθεται καλύτερα στο χέρι μου και έχει πολύ ωραία αίσθηση αφής η θήκη του. Τα κουμπιά τους δεν κροταλίζουν, είναι ωραία/κλικαριστά και απροβλημάτιστα με άμεση απόκριση, missfire δεν έχω πάρει απο κανένα μέχρι στιγμής-αν διάλεγα θα διάλεγα του VTC για καλύτερη αίσθηση, υλικό κατασκευής και εργονομία στον τρόπο πατήματος παίζοντας ενεργό ρόλο σε αυτό η οθόνη που δεν χρειάζεται να γυρίσεις στο πλάι για να διαβάσεις. Η οθόνη! Την έχω λατρέψει την οθόνη του VTC, ειναι απο τα δυνατά χαρτιά του. Όλες οι πληροφορίες που χρειάζεσαι με μεγάλες ενδείξεις-ευανάγνωστες στη σειρά με σωστή φωτεινότητα. Για τα γούστα μου κερδίζει κατα κράτος την μικρούλα/στριμωγμένη οθόνη του D2. Το μενού τους ειναι θέμα συνήθειας κυρίως οπότε και αυτό υποκειμενικό, το κακό που έχει το VTC ειναι πως εαν ξεπεράσεις την επιθυμητή ρύθμιση θα πρέπει να κάνεις πάλι τον κύκλο. Οι πόλοι ειναι εξίσου καλοί, λίγο πιο συμπαγής του VTC, ενώ στα σπειρώματα περισσότερη εμπιστοσύνη εμπνέει το D2, το VTC έχει ένα ωραίο "στεφάνι" εξωτερικά και αυλάκι για αέρα-θα ήθελα τα σπειρώματα του D2 με τον πόλο και τον σχεδιασμό του VTC..

 Στα "ηλεκτρονικά". Δεν είμαι ειδήμονας, θα πω αυτά που βλέπω και λαμβάνω. Το D2 φαίνεται να έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, δεν μου έκανε εντύπωση δεδομένου της οθόνης του VTC-μετρήσεις αναλυτικές δεν έκανα. Σε Power mode με κάνθαλ ξεχωρίζει εύκολα η ανώτερότητα της Yihi με πιο σωστά και σταθερά ρεύματα. Δεν λέω οτι ειναι άσχημα τα ρεύματα του VTC αλλά όχι τόσο "ποιοτικά". Αυτό που δεν έχει το D2 είναι το Bypass mode απο το οποίο παίρνεις-τρόπον τινά- μηχανικά ρεύματα απο την μπαταρία. Δεν συγκρίνονται με ρεύματα μηχανικού μοντ αλλά είναι ωραία, για εμένα τουλάχιστον που μου αρέσουν τα μηχανικά. Το οτι δεν κάνει step down το D2 προσωπικά δεν το συνάντησα στις αντιστάσεις-ρυθμίσεις που παίζω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για αυτό. Μια ακόμη λεπτομέρεια που μου άρεσε στο VTC ειναι πως εαν το έχεις σε TC mode και βιδώσεις πάνω ατμοποιητή με κάνθαλ σε μεταφέρει μόνο του σε Power mode.
 Σε έλεγχο θερμοκρασίας.. Και τα δύο διαβάζουν Νικέλιο και Τιτάνιο όμως έχουν διαφορετική προσέγγιση και φιλοσοφία. Τεχνικές λεπτομέρειες δεν ξέρω-δεν απαντώ!
Στο VTC τον αντιλαμβάνεσαι πιο ενεργά τον έλεγχο, βλέπεις να πιάνει κόφτη που λέμε, βλέπεις live τιμή αντίστασης τα watt τα Ampere να ανεβοκατεβαίνουν (μετά την αναβάθμιση σε V1.10). Η εμπειρία του ατμίσματος δεν αλλάζει, δεν σου κόβει ούτε μειώνει την ένταση της τζούρας ούτε γκαζώνει στην αρχή και κατεβάζει στη συνέχεια, είναι ομαλό - θα το χαρακτήριζα απαλό και "αφράτο" άτμισμα.
Στο D2 ο έλεγχος είναι πιο διακριτικός, παρεμβάλεται αλλά δεν είναι τόσο αντιληπτός. Στην έκδοση V2 που έχω ανεβοκατεβαίνει η τιμή της αντίστασης και η στάθμη μπαταρίας κατα το άτμισμα χωρίς όμως να επηρρεάζει. Θα έλεγα οτι ειναι πιο γκαζιάρικο το D2, χωρίς να εννοώ όμως οτι θα πάρεις έντονα φαινόμενα ή θα γκαζώσει μέχρι την ρυθμισμένη θερμοκρασία, δουλεύει επίσης ομαλά αλλά με πιο γεμάτα ρεύματα - θα το χαρακτήριζα δυναμικό και γεμάτο άτμισμα.
Σε ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις αυτά που αναφέρω, θερμοκρασία και watt/joule και με τον ίδιο ατμοποιητή φυσικά.

Σε Dry Burn Test το D2 δουλεύει υποδειγματικά, κόβει κατευθείαν με ένδειξη "No Liquid" χωρίς καν να χρωματίζει στο ελάχιστο το βαμβάκι. Το VTC στην έκδοση V1.10 (μετά την αναβάθμιση) ενώ βγάζει ένδειξη protection ανεβάζει τα watt μέχρι να μπει ο κόφτης των 10 δευτερολέπτων με αποτέλεσμα το βαμβάκι να καίγεται!  :tongue_smilie: Δεν γνωρίζω εαν στην προηγούμενη έκδοση έκανε τα ίδια αλλά σε ένα βίντεο στο διαδίκτυο φαίνεται ξεκάθαρα οτι δεν καιγόταν το βαμβάκι γιατί δεν ανέβαζε watt. Εύχομαι και ελπίζω να το διορθώσουν στην επόμενη αναβάθμιση..

Ένα βιντεάκι που έφτιαξα με το στεγνό βαμβάκι..


 Συνοψίζοντας, το ιδανικό για εμένα θα ήταν ένας συνδυασμός των δύο! Πιο συγκεκριμένα; Σχήμα/μέγεθος D2 με καπάκι/κουμπιά και βαφή VTC, σπειρώματα D2 με πόλο VTC και την πλακέτα της Yihi με την οθόνη και το Bypass mode του VTC..  ::) ;D   Ζητάω πολλά;!   :laugh1:
 

  Τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές αντιλήψεις..  Συγκρίνετε και κρίνετε..

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 13:15 »
το πρώτο στήσιμο που έκανα σε θερμοκρασία με το ιπβ το έκανε λαμπάδα σε μένα, τώρα για το άλλο το περιμένω την Δευτέρα θα δοκιμάσω και εκείνο και θα σας πω.

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 13:18 »
Συνοψίζοντας, το ιδανικό για εμένα θα ήταν ένας συνδυασμός των δύο! Πιο συγκεκριμένα; Σχήμα/μέγεθος D2 με καπάκι/κουμπιά και βαφή VTC, σπειρώματα D2 με πόλο VTC και την πλακέτα της Yihi με την οθόνη και το Bypass mode του VTC..  ::) ;D   Ζητάω πολλά;!   :laugh1:


Είμαι και εγώ ανάμεσα στα δύο!!
Πάντως οι παραπάνω 2 φράσεις σου με εκφράζουν απόλυτα. Αν υπήρχε ένα τέτοιο Mod θα ήταν φοβερή αγορά!!
Το θέμα είναι τώρα πιο από τα 2 να πάρουμε???

Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 13:25 »
Αυτο το VS ηταν οτι χρειαζομουν  ;D

Αποσυνδεδεμένος rider77

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:41 »
Ωραιος ο Γιώργος!!!

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 18:55 »
Τα εχω και τα 2, μη πω και τα τρια δηλαδη και το sitick40.


Για μενα, σε TC νικελιο παιζω με D2 σε τιτανιο με VTC, σε κανθαλ κυριως VTC και λιγο iStick. Για βολτες μονο iStick, το εχω παντα φρεσκοφορτισμενο (ειναι ελαφρυ και η θηκη του εχει τρομερη αισθηση :thumpup:  σαν να βελουδο :idiot1: ).


- VTC   = 8 νικελιο 9 τιτανιο 10 κανθαλ απλα ρευματα   9 κανθαλ τρελά ρευματα 8 εργονομια   9 ομορφια 8 ποιοτητα υλικων
- D2     = 9 νικελιο 8 τιτανιο   6 κανθαλ απλα ρευματα 10 κανθαλ τρελά ρευματα 9 εργονομια   9 ομορφια 9 ποιοτητα υλικων
- iStick = 7 νικελιο 5 τιτανιο   9 κανθαλ απλα ρευματα   7 κανθαλ τρελά ρευματα 9 εργονομια 10 ομορφια 9 ποιοτητα υλικων

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 19:10 »
Να συμπληρωσω οτι το D2 δεν κανει update το λογισμικο (μονο φορτιζει δηλαδη) σε αντιθεση με το vtc που παιρνει αναβαθμιση λογισμικου.
Και εγω δεν ξερω ποιο απο τα δυο θα επαιρνα...κλεινω περισσοτερο στο d2 λογω οτι δουλευει καλυτερα με νικελιο.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2015, 09:57 »
D2 απο εμενα λογω yihi πλακετας. Δοκιμασμενη και με πολυ καλα ρευματα.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nick.V

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Growing Older...Feeling Younger
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 01:40 »
Κατοχος κ των δυο καθως κ SX mini m class...
Η εμπειρικη χρηστικη συγκριση εγινε με τον ιδιο ατμοποιητη Kayfun lite plus με kanthal 1,5 Ω στα 12 - 14 W.
το vtc εχει πιο βελουδινο (smooth power) ατμισμα σχεδον ιδιο με του sx...
η μπαταρια (LG & Sony) κρατα περισσοτερο περιπου 2 ωρες...
το σασι, η οθονη οχι λογω μεγεθους αλλα ως αναγνωσιμοτητα ανεξαρτητως συνθηκων φωτισμου, η καθετη θεση
των ενδειξεων, η βαφη, το πορτακι κ η ευκολια αλλαγης μπαταριας μακραν καλυτερα, το αναβαθμισιμο software...
Στα μονα σοβαρα σημεια που το Ipv υπερτερει ειναι στην αισθηση του κουμπιου, κ φυσικα στον πολο οπως ηδη αναφερθηκε...
Υπολογιζοντας κ την φτηνοτερη κατα 10 ευρω περιπου τιμη λιανικης το vtc ειναι μακραν best value for money...
το αισθητικο ειναι υποκειμενικο, αλλα θεωρω επισης πιο εργονομικο το vtc...καλυτερο κρατημα...(κ'αυτο υποκειμενικο) ...

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 02:43 »
Τα "καλά ρεύματα" στο D2 πως τα καταλαβαίνετε; Το D2 κάνει έλεγχο θερμοκρασίας με παλμικό ρεύμα (τα οποία πολλοί θεωρούν "χειρότερα") ενώ δεν έχει και stepdown σε VW. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις και τα δύο στέλνουν DC "επίπεδα" ρεύματα και είναι και τα δύο ακριβή στην ισχύ που βγάζουν.

Καθώς έχω παρατηρήσει αντίστοιχα φαινόμενα  στο χώρο του ήχου, μου φαίνεται ότι και στο άτμισμα υπάρχουν φαινόμενα placebo και έχω μια υποψία ότι κανείς δεν θα μπορούσε να διακρίνει μεταξύ δύο καλών mod σε τυφλό ABX τεστ.

Αποσυνδεδεμένος Stavros 66

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 23:23 »
Το D2 έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, καλύτερη αίσθηση στο κράτημα έναντι του vtc που ειναι πιο...τετραγωνισμενο..  Πιο ακριβή μέτρηση της ωμικης αντίστασης..  Στο vtc ξεφεύγει σε VW πάνω μέχρι κ 0, 12Ω..
Η βαφή δείχνει καλύτερη στο vtc αλλά με δύο μικρόπτώσεις έφυγε σε αρκετά σημεία απόκαλύπτοντας το σώμα αλουμινίου..
Στο δε D2 το πάνω μέρος έχει καποια ελαφρα σημάδια από ατμοποιητες. Η θήκη που δίνεται μαζί του είναι λεπτή με άριστη εφαρμογή κ το προστατεύει αρκετά. 
Το Evic έχει μακρά την καλύτερη οθόνη αλλά δεν είναι ορατή στο φως την ημέρα όπως του D2..

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 10:34 »
Ηρθε και εμένα η ώρα μου να αγοράσω ένα modaki με TC ,η αγορά θα γίνει απο Ελλάδα και βλέπω ότι υπάρχει απόθεμα και στα 2 αυτά μοντάκια .
Το ερώτημα είναι όσον αφορά τον έλεγχο της θερμοκρασίας και την αντοχή της καταστασκεύσης ποιό απ τα δύο να διαλέξω  :hmmm:
Μη μου πέιτε  να διαβάσω και τα αντίστοιχα νήματα για το κάθε μοντάκι διότι διάβασα απο 5-6 σελίδες στο καθένα και θέλησα να τα πάρω και τα δύο...
Η αλήθεια είναι όμως ότι τείνω λίγο προς το vtc mini ,χωρίς να ξέρω το λόγο  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2015, 17:15 από Giwrgos sigma »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 11:19 »
 Όποιο και να πάρεις θα μείνεις ικανοποιημένος, ειμαι σίγουρος.

 Μετά απο εναν μηνα παντως παραλληλης καθημερινης χρήσης, εγώ προσωπικά TC δουλεύω μόνο στο D2 το VTC δεν με καλύπτει με την λειτουργία του σε έλεγχο θερμοκρασιας και το δουλεύω μόνο σε Power & Bypass. Χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα γιατί σαν μοντάκι μου αρέσει πολύ και ευελπιστώ οτι στο μέλλον ίσως με κάποια αναβάθμιση να ερθει και το TC του στα δικά μου γούστα. Μπορώ να πω επίσης οτι αυτό που είχα γράψει στην αρχή -οτι σε power mode ειναι καλύτερα τα ρεύματα του D2- πλέον δεν ισχύει για εμένα και το αναιρώ (προσωπική πάντα αντίληψη) διοτι μετά απο καιρό χρήσης συνειδητοποιώ οτι τα ρεύματα του VTC στην εν λόγω λειτουργία είναι πιο συνεχή και γεμάτα και μου αρέσουν περισσότερο απο του D2!

 Ξαναλέω οτι για εμένα το ιδανικό μοντ θα ήταν: Σχήμα/μέγεθος D2 με καπάκι/κουμπιά και βαφή VTC, σπειρώματα D2 με πόλο VTC και την πλακέτα της Yihi με την οθόνη και το Bypass mode του VTC..    Ακούτε οι κατασκευαστές;!  ;D

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 23:09 »
εγω μπερδευτηκα για τα καλα.
μαλλον θα το γυρισω το νομισμα...

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IPV D2 vs Evic VTC Mini
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 10:01 »
Εγώ τελικά πήρα το cloupor mini 50 watts TC .....
Σκέψου το χαλαρά και αποφάσισε .Οποιο και να πάρεις θα σε ικανοποιήσει πιστεύω.
Μια λύση είναι να πας σε ένα κατάστημα και να τα πιάσεις και τα 2 στο χέρι σου να δείς τι σου ταιριάζει καλύτερα και εμφανισιακά και κατά πόσο σε βολεύουν ανάλογα με το μέγεθός τους στο χέρι σου . :bye: 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824436 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8953 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154813 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294238 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1772 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762809 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1139 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4026 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem