vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

404 επισκέπτες, 2 χρήστες
Barbapaidi, xsad

ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #180 στις: Αυγούστου 30, 2015, 19:27 »
Δε νομιζω να συγκρινεται το istick με την SX130 φιλε.
Η αντ/ση που πηρες καμενο ηταν ετοιμη ή απο τα δικα σου χερια ;;


Μηπως απο τη σιγουρια δεν εκανες καλο στησιμο ;;;    Σε ολους μας συμβαινει.
Πριν αγοράσω το ipv  d2 είχα τον subtank με εργοστασιακή αντίσταση πάνω στο i stick και μου δούλευε μια χαρά... Όταν πήρα το ipv d2 πήρα τον ατμοποιητη από το i stick και είπα να δοκιμάσω τα watt του d2 και πήρα καμένο

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #181 στις: Αυγούστου 30, 2015, 20:13 »
Μηπως το istick ειναι τοσο αδυναμο και το ρευμα που δινει ειναι τοσο λιγο που δεν ειχε τη δυναμη να δωσει τοση ενταση ωστε να μπορει να ανεβασει θερμοκρασια ωστε να εχεις αναλογο αποτελεσμα οπως στο IPV D2.


Αλλου πιστευω ειναι το θεμα φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #182 στις: Αυγούστου 30, 2015, 20:21 »
Ρε παιδια εγω εχω αυτο το mod με εναν lemo 2 (μολης τα πηρα και τα δυο) των εχω στησει στα 1.01Ω με kanthal 0.40mm 7 σπυρες και καθε πρωτη τζουρα (μετα απο 2-3 λεπτα αδρανεια ) κανει ενα σκασιμο και μετα εχει ψυλομπουμπουληθρες τον δοκιμαζω απο 14W-22W και αλαζω και τον αερα συνεχεια  ειμαι νεος ατμιστης και δεν ξερω τι φταει και τι να κοιταξω

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #183 στις: Αυγούστου 30, 2015, 20:24 »
Μηπως το istick ειναι τοσο αδυναμο και το ρευμα που δινει ειναι τοσο λιγο που δεν ειχε τη δυναμη να δωσει τοση ενταση ωστε να μπορει να ανεβασει θερμοκρασια ωστε να εχεις αναλογο αποτελεσμα οπως στο IPV D2.


Αλλου πιστευω ειναι το θεμα φιλε μου.
Το i stick den έχει τίποτα . Που αλλού είναι το πρόβλημα που λες;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #184 στις: Αυγούστου 30, 2015, 20:29 »
το istick κάνει step down, γι΄αυτό σου δίνει πραγματικά 7 ή 10 βατ.
Να σου πω τι θα κάνεις, μια και έχεις δυο μοντ; Δούλευε στο ένα κάποιους ατμοποιητές και στο άλλο τους υπόλοιπους.
Καλώς ή κακώς, κάποιοι ατμοποιητές δένουν καλύτερα με κάποια μοντ και κάποιοι άλλοι με άλλα.
Αλλιώς, βάλε 1 ομ αντίσταση, αν θέλεις να δουλεύεις τον ατμοποιητή και στα 2 μοντ.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #185 στις: Αυγούστου 30, 2015, 20:54 »
Αγαπητέ Atairiaste, γράφεις τόσο κοφτά και αποσπασματικά που δεν μπορώ να καταλάβω τί πρόβλημα έχεις που μπορεί να συνδέεται με το μοντάκι. Με το συμπάθιο το λέω, γιατί θέλω πραγματικά να καταλάβω τί μπορεί να πηγαίνει στραβά (να προφυλάξω και τον εαυτό μου από μια κακή αγορά), αλλά δεν τα καταφέρνω. Είναι πάντως περίεργο να παίρνεις καμμένο σε κατάσταση σχεδόν υπολειτουργίας του μοντ για τα δεδομένα της αντίστασής σου. Δυσκολεύεται τόσο με το subohm?

Αυτο που γραφω παρακατω ειναι για οσους διαβαζουν το νημα και μπορει καπου να τους αγχωσα.

 :bye: μία από αυτούς. Επειδή δεν καταλαβαίνω αρκετά από τα τελευταία μηνύματα του νήματος ( :idiot1: ), εγώ θέλω να δοκιμάσω μια πλακέτα της Yihi, που να παίζει ως yihi κυρίως με αντιστάσεις 1.5-2.2 Ω σε VW/VV, να μπορέσω αν θελήσω κάποια στιγμή να δοκιμάσω στήσιμο με TC χωρίς να πάθω ηλεκτροπληξία ή έγκαυμα και να μην έχει θέμα με περιστασιακό Subohm σε VW mode. Μου κάνει το IPV D2? Τόσο λίγο με νοιάζει το TC που η εναλλακτική μου μάλλον θα ήταν το Sigelei mini, άντε να κοιτούσα και το Sigelei 75w...

Αποσυνδεδεμένος lef46

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #186 στις: Αυγούστου 30, 2015, 21:12 »
Μια χαρα σου κανει το IPV D2 και ειναι και παρα πολυ καλο,μπορει να μην ειναι  sx mini αλλα εχει και 120e λιγοτερα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #187 στις: Αυγούστου 30, 2015, 21:16 »
το istick κάνει step down, γι΄αυτό σου δίνει πραγματικά 7 ή 10 βατ.
Να σου πω τι θα κάνεις, μια και έχεις δυο μοντ; Δούλευε στο ένα κάποιους ατμοποιητές και στο άλλο τους υπόλοιπους.
Καλώς ή κακώς, κάποιοι ατμοποιητές δένουν καλύτερα με κάποια μοντ και κάποιοι άλλοι με άλλα.
Αλλιώς, βάλε 1 ομ αντίσταση, αν θέλεις να δουλεύεις τον ατμοποιητή και στα 2 μοντ.
Θες να μου πει ότι άμα φτιάξω αντίσταση από 1 ομ και πάνω δεν θα έχω Θέμα ;

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #188 στις: Αυγούστου 30, 2015, 21:22 »
με το χρωματάκι τι λέει. δεν είναι και πολύ καλό απόσο διαβάζω στο νετ αλλα μάλλον καλύτερο απο το άθλιο της πρώτης γενιάς. αυτό με το βύσμα πάντως μεγάλο fail.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #189 στις: Αυγούστου 30, 2015, 21:23 »
ολοι σου λενε δεν εχει προβλημα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #190 στις: Αυγούστου 30, 2015, 22:45 »
Θες να μου πει ότι άμα φτιάξω αντίσταση από 1 ομ και πάνω δεν θα έχω Θέμα ;


Η SX 130 που εχει το IPV D2 , δεν κανει step down.
Δεν μπορει να κατεβασει τα Volts σε αναλογια με την αντισταση 0.5Ωμ.
Οποτε θα μετρησει ποση ειναι η ταση της μπαταριας και τα Ωμ και θα δωσει ρευμα βαση κατασκευης.
Αυτο σημαινει οτι θα δωσει πανω απο 4 - 4.2V , ωστε να μπορεσει να εναρμωνιστει με το boost της πλακετας , που εχει σα στοχο να δινει παραπανω απο μια απλη μπαταρια σε μηχανικο.
Ο μεσος ορος αυτου του boost , δηλαδη η οφελιμη περιοχη (κατασκευαστικα η ανωτερη περιοχη λειτουργιας) , ειναι αναμεσα στα 4 - 5 V.
Πιο κατω ή πιο πανω , δεν θα εχει την καλυτερη δυνατη αποδοση ειτε σε διαρκεια μπαταριας , ειτε σε αποδοση λειτουργιας.
Θα πρεπει φυσικα να εχεις και την αναλογη αντισταση γιαυτο , που σημαινει οτι η Ωμικη τιμη της θα ειναι πανω απο το 1.5Ωμ που ειναι η τυπικη αντισταση που οριζει ο κατασκευαστης.
Αν το istick κανει step down ,τοτε οπως γραφει και η Petra , το μοντακι απλα σου δινει αυτο που ζητας.
Το IPV δεν θα σου δωσει ποτε λιγο ρευμα , αν η αντ/ση σου ειναι τετοια που να απαιτει πολλα Watts ωστε να δωσει πανω απο τα 4V.
Nα κανει δηλαδη step up ή αλλιως να κανει boost πανω απο τα Volts της απλης μπαταριας .


Προσωπικα πιστευω οτι αν βαλεις αντ/σεις πανω του 1.5Ωμ και μαλιστα με λεπτα συρματα , θα δεις οτι το μοντακι εχει τρομερα ανωτερη λειτουργια σε ολα.


Αν τα εχεις κανει ολα σωστα κατα τη γνωμη σου και παλι δεν δουλευει καλα , κατι δεν θα εχεις κανει σωστα ή το μοντακι θα δουλευει , αλλα εσυ λογο συνηθειας σε ''αλλα'' γουστα , να νομιζεις οτι δεν δουλευει.


Αν μπορουσαμε να βρεθουμε , μπορει να γινοταν κατι.
Αν υπαρχουν αλλοι παλαιωτεροι ατμιστες στην περιοχη σου , καλο θα ηταν να τους συναντισεις . Θα βοηθησουν φιλε μου.




Αγαπητέ Atairiaste, γράφεις τόσο κοφτά και αποσπασματικά που δεν μπορώ να καταλάβω τί πρόβλημα έχεις που μπορεί να συνδέεται με το μοντάκι. Με το συμπάθιο το λέω, γιατί θέλω πραγματικά να καταλάβω τί μπορεί να πηγαίνει στραβά (να προφυλάξω και τον εαυτό μου από μια κακή αγορά), αλλά δεν τα καταφέρνω. Είναι πάντως περίεργο να παίρνεις καμμένο σε κατάσταση σχεδόν υπολειτουργίας του μοντ για τα δεδομένα της αντίστασής σου. Δυσκολεύεται τόσο με το subohm?

 :bye: μία από αυτούς. Επειδή δεν καταλαβαίνω αρκετά από τα τελευταία μηνύματα του νήματος ( :idiot1: ), εγώ θέλω να δοκιμάσω μια πλακέτα της Yihi, που να παίζει ως yihi κυρίως με αντιστάσεις 1.5-2.2 Ω σε VW/VV, να μπορέσω αν θελήσω κάποια στιγμή να δοκιμάσω στήσιμο με TC χωρίς να πάθω ηλεκτροπληξία ή έγκαυμα και να μην έχει θέμα με περιστασιακό Subohm σε VW mode. Μου κάνει το IPV D2? Τόσο λίγο με νοιάζει το TC που η εναλλακτική μου μάλλον θα ήταν το Sigelei mini, άντε να κοιτούσα και το Sigelei 75w...




Μια χαρα θα δουλεψει το μοντακι.
Με τετοια λειτουργια την ξερω την πλακετα και ειναι για τα λεφτα του μπορω να πω ό,τι καλυτερο στην αγορα.
Στα Ωμ που θελεις να το δουλεψεις , ειναι πολυ καλο.  Ετσι το δουλευα και 'γω.  Ετσι θα δουλευω και το IPV D2.
Αφοβα κοριτσι μου.
Να το χαρεις.


Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #191 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:22 »
Το καλώδιο της φόρτισης δεν είναι πρόβλημα μιας και φορτίζουμε την μπσταρία σε εξωτερικό φορτιστή. Το μέγεθος του είναι πολύ διακριτικό. Τώρα για το χρώμα δεν ξέρω σν ξεβάφει αλλά πιστεύω για τα λεφτά του είναι πολύ καλό σε σχέση με κάτι άλλα.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #192 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:28 »
το προηγούμενο το πήρα ασημί γιατι ξέβαφε σε όλους. φίλος που το πήρε σε μαύρο έγινε χάλια σε 15 μέρες. το καλώδιο είναι μείον γιατί εγω όταν φεύγω για ολόκληρη μέρα εκτός σπιτιού/γραφείου δεν μπορώ να παίρνω μαζί ολόκληρο τον Ι4. ψάχνω λόγους να προστατέψω την τσέπη μου απο την αναβάθμιση  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #193 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:45 »

Η SX 130 που εχει το IPV D2 , δεν κανει step down.
Δεν μπορει να κατεβασει τα Volts σε αναλογια με την αντισταση 0.5Ωμ.
Οποτε θα μετρησει ποση ειναι η ταση της μπαταριας και τα Ωμ και θα δωσει ρευμα βαση κατασκευης.
Αυτο σημαινει οτι θα δωσει πανω απο 4 - 4.2V , ωστε να μπορεσει να εναρμωνιστει με το boost της πλακετας , που εχει σα στοχο να δινει παραπανω απο μια απλη μπαταρια σε μηχανικο.
Ο μεσος ορος αυτου του boost , δηλαδη η οφελιμη περιοχη (κατασκευαστικα η ανωτερη περιοχη λειτουργιας) , ειναι αναμεσα στα 4 - 5 V.
Πιο κατω ή πιο πανω , δεν θα εχει την καλυτερη δυνατη αποδοση ειτε σε διαρκεια μπαταριας , ειτε σε αποδοση λειτουργιας.
Θα πρεπει φυσικα να εχεις και την αναλογη αντισταση γιαυτο , που σημαινει οτι η Ωμικη τιμη της θα ειναι πανω απο το 1.5Ωμ που ειναι η τυπικη αντισταση που οριζει ο κατασκευαστης.
Αν το istick κανει step down ,τοτε οπως γραφει και η Petra , το μοντακι απλα σου δινει αυτο που ζητας.
Το IPV δεν θα σου δωσει ποτε λιγο ρευμα , αν η αντ/ση σου ειναι τετοια που να απαιτει πολλα Watts ωστε να δωσει πανω απο τα 4V.
Nα κανει δηλαδη step up ή αλλιως να κανει boost πανω απο τα Volts της απλης μπαταριας .


Προσωπικα πιστευω οτι αν βαλεις αντ/σεις πανω του 1.5Ωμ και μαλιστα με λεπτα συρματα , θα δεις οτι το μοντακι εχει τρομερα ανωτερη λειτουργια σε ολα.


Αν τα εχεις κανει ολα σωστα κατα τη γνωμη σου και παλι δεν δουλευει καλα , κατι δεν θα εχεις κανει σωστα ή το μοντακι θα δουλευει , αλλα εσυ λογο συνηθειας σε ''αλλα'' γουστα , να νομιζεις οτι δεν δουλευει.


Αν μπορουσαμε να βρεθουμε , μπορει να γινοταν κατι.
Αν υπαρχουν αλλοι παλαιωτεροι ατμιστες στην περιοχη σου , καλο θα ηταν να τους συναντισεις . Θα βοηθησουν φιλε μου.







Μια χαρα θα δουλεψει το μοντακι.
Με τετοια λειτουργια την ξερω την πλακετα και ειναι για τα λεφτα του μπορω να πω ό,τι καλυτερο στην αγορα.
Στα Ωμ που θελεις να το δουλεψεις , ειναι πολυ καλο.  Ετσι το δουλευα και 'γω.  Ετσι θα δουλευω και το IPV D2.
Αφοβα κοριτσι μου.
Να το χαρεις.
Φίλε μου αυτά τα έχω καταλάβει... Μπορείς να μου πεις γιατί η αντίσταση 0.5 πάνω στο i stick mexri ta 30w δουλεύει τέλεια ενώ στο ipv d2 sta 7w μου βγάζει καμενο
; ποσό "ρεύμα" θα δίνει στα 7w παρόλο που δεν έχει step down; 100w 150w; αυτό Δεν είναι περίεργο ;

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΙPV D2 75W - Pioneer 4 You
« Απάντηση #194 στις: Αυγούστου 30, 2015, 23:59 »
Μήπως δεν έχει κλειδωθεί σωστα η αντισταση. Να ξανάκανες απο την αρχή την διαδικασία

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357789 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios