vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, ZoeM, camber, liabovas, Sergios

Twitter

Eleaf iStick 40W TC

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #390 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 10:42 »
Δεν τις ανανγωρίζει. Μπορείς να βάλεις αλλά θα σου δουλεύει σε λάθος θερμοκρασίες.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #391 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 10:47 »
Δοκίμασα εγώ βάζοντας πάνω σε ένα 40άρι τον ego one mega του evic vt που έχω με την εργοστασιακή κεφαλή τιτανίου. Την αναγνώρισε κανονικά όσον αφορά τα ohm της και την δούλευε κιόλας αλλά σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες (150-170 βαθμούς ) οπότε πιθανολογώ πως την έβλεπε σαν κεφαλή νικελίου.
Δεν ξέρω αν δουλέψει σε επισκευάσιμο στημένο με τιτάνιο, ατμοποίηση πάντως στην έτοιμη κεφαλή μου έκανε κανονικά.. :)

Edit: με πρόλαβε ο camber

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #392 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 13:39 »
 Γνωριμία και απο εμένα εχθες με το TC στο μοντάκι, δοκιμάζοντας τον KFL με 0.18 νικέλιο. Οι πρώτες τζούρες στους 220 βαθμούς πάρα πολύ ωραίες με πυκνό ατμό και εγώ κατάλαβα και μια μικρή διαφορά στην γεύση προς το καλύτερο (ομολογώ δεν το περίμενα). Αυτό που μου άρεσε πολύ είναι η ποιότητα και η ποσότητα του ατμού. Όπως έχει αναφερθεί, τα ιδια πραγματα και σε εμενα, μετα απο λιγη ωρα αρχισε να πέφτει σε αποδοση οπότε έπρεπε να ανεβαζω θερμοκρασια μεχρι που εβγαλε Temp Protection.  Δοκιμασα ξεβιδωμα, το αφησα να κρυωσει-ξεκλειδωμα και κλειδωμα εκ νεου, πάλι καμια 10 τζουρες ωραιες και μετα ξανα απο την αρχη τα ιδια.. Ενταξει δεν το πηρα για το TC για να πω την αληθεια, ετυχε να το κανω κατι σαν ανταλλαγη με το MAS30 που ειχα, οποτε δεν με πολυχαλαει. Σιγουρα για μία "εισαγωγή" στο TC μπορεί να κάνει δουλειά ετσι ωστε να γνωριστει καποιος με το "σπορ" χωρις να χρειαστει να δωσει πολλά χρήματα, αλλα η άποψή μου ειναι για αποκλειστική TC χρήση το μοντάκι δεν.. επίσης, όπως εχουν αναφερει και οι προλαλήσαντες, την μπαταρία την ρουφάει με το καλαμάκι..

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #393 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 14:42 »
Δεν τις ανανγωρίζει. Μπορείς να βάλεις αλλά θα σου δουλεύει σε λάθος θερμοκρασίες.

Παίζει και τιτάνιο "ξεγελώντας" το. Εδώ ο δευτερος είναι ο πινακας αντιστοίχησης θερμοκρασιών: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25365.msg878427.html#msg878427

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #394 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 14:46 »
@giorgosRab
Κι όμως, εγώ το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για TC, διότι είναι το μόνο μοντάκι μου πλέον με tc, οπότε έχωτα άλλα για ατμοποιητές με αντιστάσεις kanthal/nichrome.
Το μόνο κοινό χαρακτηριστικό με το δικό σου είναι το στράγγισμα της μπαταρίας με tc.
Από κει και πέρα, ξεκινώ με τον εβίβα στους 190-200 βαθμούς και αυξάνω προοδευτικά μέχρι τους 270 όταν η αντίσταση έχει παλιώσει. Δουλεύει κανονικά, χωρίς κόφτη και χωρίς παρατράγουδα. Για την ακρίβεια, όσο είχα και τα άλλα tc μοντάκια κι έκανα τεστ αλλάζοντας ατμοποιητές πάνω στα μοντ, ενίοτε πάθαινε κατιτίς κι έπρεπε να βγάλω και να ξαναβάλω τον ατμοποιητή. Με τον ίδιο ατμοποιητή κολλημένο πάνω του κόπηκαν τα παρατράγουδα. Οταν δω ότι η αντίσταση θέλει 270 βαθμούς για να δουλέψει καλά, απλά την αλλάζω. Και δεν εννοώ ότι την πετάω καινούρια. Την έχει την μάκα της.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #395 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 14:51 »
Θα συμφωνησω με την petra, το μοντακι δεν εχει να ζηλέψει σε tc τιποτα σε σχεση με το VT που εχω και μπορω να συγκρίνω. Κατά καιρούς και τα δυο μου δίνουν υποτονικο χτυπημα μετα από καποιες τζουρες, αρα καταληγω ότι κανω εγω καποιο λαθος με τα στησίματα μου. Δεν λεω ότι είναι καλύτερο αλλά πολύ καλο για τα χρήματα του.

Εδώ μια σύγκριση με αλλα, μεγαλύτερα και ακριβότερα. http://vape-safe.blogspot.gr/2015/05/the-whole-truth-about-temperature.html

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #396 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:02 »
 Έχει να κάνει και με τον ατμοποιητη προφανώς, κάποιοι παίζουν καλύτερα με TC και κάποιους δεν τους "πάει" και τόσο. Εμένα μου έκανε εντύπωση οτι μου έβγαλε protection σχετικά γρήγορα αφού ούτε μισό τανκ δεν προλαβα να κανω κι αυτό με συνεχομενες αυξησεις στην θερμοκρασια αλλιως δεν έδινε γκαζι. Μετά το 3ο ξεβιδωμα και ξανα κλειδωμα εκανε 10 τζουρες και μετα protection. Τον εχω ακομα στημενο γιατι το πρωι περασα απο ενα τοπικο καταστημα και τον δοκιμασα πανω σε ενα Εvic που τον πυροβολουσε παρα πολυ καλα και απροβληματιστα. Μάλιστα κάθησα και ήπια καφέ και τον ατμισα κανενα 45λεπτο για να δω μηπως παρουσιασει κατι αλλα δεν εκανε κιχ, καμια αλλαγη στην συμπεριφορα και ομολογω οτι μου αρεσε πολυ η αισθηση του TC. Τωρα που τον δοκιμαζω στο στικακι μου κανει 2 τζουρες στους 230 βαθμους και μετα πεταει protection και για να ξαναπυροβολησει πρεπει να το παω 300 βαθμους!  :nope:

Λέτε να εχει θεμα το δικο μου;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #397 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:12 »
O KFL είναι ο δεύτερος ατμοποιητής που χρησιμοποιώ με tc. Δούλεψε το ίδιο απροβλημάτιστα σε όλα τα tc μοντάκια που τον έβαλα, ανάμεσά τους και το istick. Αρα, δεν είναι γενικά ο ατμοποιητής ως μοντέλο.
Νομίζω πως μόνο αν δοκιμάσεις στο ίδιο μοντάκι κάποιον άλλο ατμοποιητή για 2 μέρες, θα καταλάβεις διαφορά. Αλλά και τον καυφούν καλό θα ήταν να τον δοκίμαζες περισσότερο σε άλλο μοντάκι.


Οικτρό fail με ατμοποιητή σε tc έφαγα με τον goblin mini, για το οποίο ακόμη δεν κατάλαβα αν φταίω εγώ ή ο ατμοποιητής. Τον έστησα 2 ή 3 φορές και τον δούλεψα στο vt dna40, istick, smok xcube2 με τα ίδια ελεεινά αποτελέσματα, δλδ διαρροές ή μπουρμπουλήθρες και λίγος ατμός, με λίγα διαλείμματα πολυ ικανοποιητικού ατμίσματος. Ισως να φταίει ο ατμοποιητής, που είναι κυρίως για πνευμονικές, αλλά με κλειστό τον αέρα δίνει αρκετά αεράτες mouth to lung και γενικά με το ίδιο στήσιμο με καυφούν θέλει περισσότερα βατ. Ισως να είναι αυτό και να ήθελε περισσότερα βατ, δλδ πιο υψηλή θερμοκρασία. Ισως ο τρόπος που διοχετεύεται το ρεύμα στην αντίσταση στην λειτουργία tc να μην είναι ο σωστός για να ατμοποιηθεί πλήρως το υγρό. Αν κάποιος άλλος δοκιμάσει με δικιά του αντίσταση νικελίου σε ατμοποιητή για πνευμονικές, ας μας πει, διότι εγώ δεν το παίδεψα άλλο. Μπορώ να βάλω τον goblin στο 30ρι σε vw και να ευχαριστηθώ άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #398 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:19 »
Εγώ 2 βδομάδες το έχω με τον apollo και εμφανίζει αυτές τις αστάθειες στην απόδοση που λύνονται παίζοντας με τη θερμοκρασία. Δεν μπορώ να πω ότι μου δημιουργεί πρακτικό πρόβλημα στο άτμισμα, όμως δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη σχετικά με το ποια θερμοκρασία ατμίζω τελικά. Κατά τα λοιπά μια χαρά είναι το μοντάκι για τα χρήματά του.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #399 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:36 »
Petra, επειδή φίλος με iStick 40W έχει ψιλοθεματάκια, όταν ήρθε στο μαζί που συχνάζω δοκίμασα ένα dripper με διπλή Nickel. Στις πρώτες 4-5 τζούρες το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό (αλλά όχι αυτό που περίμενα για διπλή 0.32 αντίσταση) αλλά μετά το mod λες και τα φτύσε και άρχισε στις 4 απ τις 5 τζούρες να αποδίδει σαν CE2. Ελάχιστος ατμός, το mod έφτανε temp protect με το που πατούσες το κουμπί (με βαμβάκια να κολυμπάνε στο υγρό). Επίσης το παλικάρι είπε ότι ανά διάφορες στιγμές με Kayfun Lite +, Delta 2 και Lemo Drop (τον τελευταίο τον δάνεισα εγώ και είναι από αγωγιμότητα σε άριστη κατάσταση) ότι το mod το έπιανε κάτι και δεν έβγαζε ατμό καθόλου και έπρεπε να αρχίζει να βιδώνει/ξεβιδώνει και να ξανακλειδώνει τον ατμοποιητή (πάντα κρύος ο ατμο). Αυτός έχει μείνει απογοητευμένος από το mod πάντως.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #400 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:57 »
Τώρα βάζεις άλλες παραμέτρους:
διπλή αντίσταση.... κάπου διάβασα και δεν μπορώ να θυμηθώ πού - νομίζω ήταν σε ξένο φόρουμ - ότι γενικά η 100% άριστη λειτουργία με διπλές αντιστάσεις δεν είναι ό,τι το ευκολότερο για τα τσιπάκια με έλεγχο. Η smok στο xcube έχει ρύθμιση ξεχωριστή για διπλές αντιστάσεις. Σαφέστατα και θεωρώ πιθανότατο το δωρεάν τσιπάκι (ίδια τιμή έχουν το 30ρι με το 40ρι, άρα θεωρώ τον έλεγχο θερμοκρασίας δώρο της eleaf) να μη λειτουργεί καλά με διπλές
Delta 2 - lemo drop. Λες όσα λέω για τους ατμοποιητές πνευμονικών με λειτουργία tc. Αν τους δοκιμάσει και σε άλλα μοντάκια, θα έχουμε καλύτερα στατιστικά. Εκεί παίζουν καλά;
Ο KL+ απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δουλεύει καλά, διότι σε μένα δουλεύει. Εκτός αν αλλάζει συνέχεια ατμοποιητές στο μοντ κι εκεί εντόπισα, όπως γράφω πριν, ένα θεματάκι.
Παίζει βέβαια να έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι, αλλά από όσα μου λες, αντιλαμβάνομαι ότι το στικάκι παίζει σε έλεγχο καλά, με κάποιες προυποθέσεις. Και πιθανόν μια από αυτές να είναι ότι ο ατμοποιητής που του φοράς πρέπει να μη θέλει τρελή ισχύ για να δουλέψει. Σκέψου τι ενέργεια θέλει ο εβίβα μου με 0.12 τώρα  και τι ενέργεια θέλει ο ντριπερ με διπλή αντίσταση 0.32.
Μια όμως και ο φίλος σου έχει βαρύ εξοπλισμό - πολλοί και ισχυροί ατμοποιητές ταυτόχρονα - το λογικό θα ήταν να πάει από την αρχή σε ένα "βαρύ" μοντ, πχ ένα dna40. Δεν βλέπω να έχει αρκετή δύναμη για να τον καλύψει το στικάκι. Επίσης, το γεγονός ότι μπορεί να βγάλει άμεσα το temp protection το μοντάκι, δε σημαίνει απαραίτητα ότι έπιασε τη θερμοκρασία. Με ένα διπλό ατμοποιητή πχ μπορεί να σημαίνει ότι δεν διαβάζει σωστά και με λάθος δεδομένα νομίζει ότι έπιασε την επιθυμητή θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #401 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:25 »
Ο φίλος μόνο Kayfun Lite Plus χρησιμοποιεί κανονικά και τον ξεβιδώνει κάθε 6-7 ώρες για να τον γεμίσει μόνο, απλά δοκίμασε τους άλλους 2 μήπως  είχε θέμα με τον άτμο. Εκεί συνήθως στήνει 0.25mm ni200 στα 0.22 (τίποτα τρελό).

Διαβάζοντας Goblin, υπέθεσα για διπλή οπότε ανέφερα τη δοκιμή με το dripper. Πάντως στο κλωνοdna της Kangxin που είχα δεν είχα πρόβλημα με διπλές αντιστάσεις η πολύ χοντρή αντίσταση (0.40mm ni200) στο TC. Υποθέτω ότι είτε κάπου χάνει το istick από κατασκευής, είτε ότι είναι το δικό του κομμάτι ελλατωματικό, αν και φοβάμαι ότι στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας για να του το αλλάξουν (2 εβδομάδων είναι και αν).

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #402 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 16:50 »
Χρησιμοποιώ πάντα 2πλες αντιστάσεις σε Delta 2 και Magma και παίζουν τελεια.
Ούτε ανέβασμα ούτε κατέβασμα θερμοκρασίας για να παίξει καλά..
Τόσο στο 40αρι όσο και στο ipv d2 σε σημείο που αρνούμαι να τις αλλαξω.
Εναν Expromizεr και εναν Aris pro τους στήνω καθε ημερα και παλι δεν.....και στα 2 τα Μοντ.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #403 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 20:53 »
 Μας άφησε χρόνους το στικάκι μου, μόλις 40 ημέρες πρόλαβε να δουλέψει!  :nope:
 Σε TC μου πετάει συνέχεια πλέον Temp protection και σε VW μου βγάζει βραχυκύκλωμα atomizer short..  :wall:
 Θα επικοινωνήσω αύριο με Βόλο για τα διαδικαστικά..

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #404 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 21:11 »
Γιωργο ελπιζω φιλε μου αν καιμετα 40 μερεσ να γεινη αντικατασταση και οχι να το φτιάξουν

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 33 6822 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:20
από camber
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118026 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 295616 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825833 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509156 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9234 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155596 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569779 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244722 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2064 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763759 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1384 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog