vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, camber, liabovas, Sergios, teo77, treloneritis, face7off

Twitter

Eleaf iStick 40W TC

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #375 στις: Αυγούστου 23, 2015, 01:20 »
Η ώρα ατμισης δεν έχει σημασία...ειναι σχετική πολλών παραγόντων .
Η απόδοση στην ίδια κατανάλωση υγρου μετράει

Αποσυνδεδεμένος vfragos

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #376 στις: Αυγούστου 23, 2015, 10:59 »
Καλημέρα, παραθέτω και εδώ ένα post που έκανα σε άλλο thread σε σχέση με το TC μπάς και βγάλω καμια άκρη. Γενικά το πρόβλημα που περιγράφω παρακάτω εμφανίστηκε στην διάρκεια της ημέρας 2 φορές, αλλά το θεωρώ επικίνδυνο. Δεν θυμάμαι όταν παρουσιαστηκε το πρόβλημα εάν είχα ζορίσει το mod. Όχι τίποτα άλλο ρε γ@#ώτο κατά τα υπόλοιπα είμαι πολύ ευχαριστημένος με το άτμισμα σε TC.






"Λοιπόν μάλλον βιάστηκα να μιλήσω. Είτε κάνω κάτι εγώ λάθος με την αντίσταση ή το stick είναι αναξιόπιστο όπως μου λέει και ο φίλος netsplit. To έπιασε πάλι και κάνα δυο φορές εκεί που το είχα ρυθμίσει στους 195c και δούλευε μια χαρά, πατάω να πάρω Τζούρα και δεν έκοβε με τίποτα έδειχνε σαν να μην πιάνει τους 195 (η θερμοκρασία που έδειχνε έπαιζε γύρω στους 187 και δούλευε με πάνω από 35w και δεν έφτανε ποτέ τους 195 για να κόψει) και εντω μεταξύ ο kayfun v4 κόντευε να ψηθεί. :thumpdown:
  Ένα άλλο που παρατήρησα είναι όταν συνέβη δεύτερη φορά αυτό, έβγαλα από πάνω τον άτμο με κλειδωμένη αντισταση και ενώ ήταν 0,24Ω μετά την έδειχνε 0,27Ω. Εντάξει ήταν ζεστή η αντίσταση αλλά αυτό δεν είναι το νόημα όταν την κλειδώνουμε; Είναι κάνεις άλλος με istick εδώ να μας πει εάν αντιμετωπίζει τα ίδια; Υπάρχει περίπτωση να έχω πέσει σε προβληματικό κομμάτι ή το tc του είναι για πέταμα όπως λέει και ο netsplit; Εν το μεταξύ με ένα πρόχειρο googlarisma δεν βρήκα κάτι, να παραπονιούνται και άλλοι.Καμιά ιδέα; Απογοητεύτηκα... :'( "


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25365.165.html

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #377 στις: Αυγούστου 23, 2015, 12:04 »
Αν εχεις αλλον ατμοποιητη δοκιμασε και αυτον....
Γιατι με το καίφουν μερικες φορες υπαρχει θεμα στα tc....

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #378 στις: Αυγούστου 23, 2015, 12:15 »
Συμφωνώ με τον Μπάμπη, ειδικά με τον V4 παρατηρούνται ασταθειες στον έλεγχο θερμοκρασίας κι όχι μόνο στο istick40, o Ρένος αντιμετώπισε θέμα και το ανέφερε στο βίντεο παρουσίασης του evic vt όπου το mod βγήκε μόνο του απ'το tc και πήγε σε λειτουργία vw. Πιθανολογώ ότι όλα παίζονται εκεί στο "άνοιξε-κλείσε υγρά" ή κάπου στο ελατήριο του πόλου του..

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #379 στις: Αυγούστου 23, 2015, 13:14 »
Εγω παλι ρε παιδια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οφειλοντε τα οποια προβληματα στον οποιο ατμο σε tc  στην τροφοδοσια και στη πολυ τελεια αντισταση με ισες αποστασεις.Οσο ψυχεται η αντισταση απο υγρο ολα δουλευουν σωστα μολις καποια στιγμη μεινει λιγο στεγνη αρχιζουν τα υποτονικα κτλ..Επισης αν η αντισταση δεν ειναι ομοιομορφη μπορει πχ να ψυχεται\ζεστενεται η μιση πιο πολυ.Σε vw mode αντε να παρεις λιγο λιγοτερο ατμο σε τζουρα,που πολλοι δε θα το καταλαβουν,η ακομα και οριο καμμενου.Οσοι εχετε δουλεψει σε tc dripατους ειδατε διαφορα απο την αρχη μεχρι να χρειαστει να ξανασταξεις υγρο?Αν ναι υπο ποια μορφη?

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #380 στις: Αυγούστου 23, 2015, 13:38 »
Εγώ το έχω από την παρασκευή και το πείρα μόνο και μόνο από περιέργεια για το πως είναι το άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας. Το χρησιμοποιώ με τον Apollo και σαν πρώτη αίσθηση είχα πολύ καλό αποτέλεσμα που αναίρεσε τους φόβους μου ότι με έλεγχο θερμοκρασίας θα χάσει σε γεύση ή απόδοση. Η απόδοση είναι σταθερή μέχρι να τελειώσει το υγρό, οπότε έχει υποτονικό ντουμάνι και εκεί καταλαβαίνω ότι πρέπει να στάξω. Σε vw λειτουργία το αντίστοιχο είναι μια αλλοίωση στη γεύση προς το καμένο.
Ένα Θεματάκι που παρατήρησα πάντως, αλλά δεν είμαι τελείως σίγουρος μιας και το έχω 2 μόνο μέρες, είναι ότι όταν πέφτει η μπαταρία κάτω από τη μέση σαν να μειώνεται η απόδοση. Μπορεί όμως να είναι και η ιδέα μου θα το παρατηρήσω λίγο καλύτερα τις επόμενες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #381 στις: Αυγούστου 23, 2015, 15:19 »
Εχω στήσει έναν Magma εδώ και 10 ημέρες και δουλεύει τέλεια.
Έναν Aris pro τον στήνω καθε ημερα οπως και τον Expromizεr και καλό αποτέλεσμα δεν πήρα ή Και αν το πήρα δεν κράτησε.
 Πιστεύω οτι κάποιο λάθος γίνεται στο στήσιμο.
.Όσο ψύχεται η αντίσταση από υγρό όλα δουλεύουν σωστά μόλις κάποια στιγμή μείνει λίγο στεγνή αρχίζουν τα υποτονικά κτλ.
Αυτό είναι φυσιολογικό λογικό να μπαίνει πιο γρήγορα το tc , το υγρό επαγάγει καλύτερα και πιο γρήγορα την θερμότητα από τον αέρα.
.Επισης αν η αντισταση δεν ειναι ομοιομορφη μπορει πχ να ψυχεται\ζεστενεται η μιση πιο πολυ.
Αυτο βλέπω σαν λαθος και γιαυτο χρωματίζεται τοπικά η αντισταση

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #382 στις: Αυγούστου 23, 2015, 15:54 »
Σημερα κλεινω καποιες μερες με το τριτο tc mod μου.
Οποτε θα .εταφερω καποιες οαρατηρησεις για το στικακι γνωριζοντας τι κανουν και τα αλλα.
Καταρχην πριν υποψιαστουμε καποιο μοντακι ας υποψιαστουμε πρωτα τον ατμοποιητη.
Σε τρια διαφορετικα μοντ ο εβιβα λειτουργει αψογα. Καλυτερα απο οτι σε vw. Ο καιφουν λαιτ λειτουργει πολυ καλα με σπανια ψιλοκολληματα υποτονικου ατμισματος που θελουν βαλε βγαλε τον ατμοποιητη.
Ο μινι γκομπλιν δεν δουλευει καλα με tc. Διαρροες μπουρ.πουληθρες λιγις ατμος κλπ με μικρα διαλειμματα που δουλευει συμπαθητικα. Ξαναεβαλα κανονικο συρμα κι εστρωσε αμεσως.
Το θεμα με την κλειδωμενη αντισταση που αλλαζουν τα ομ το παρουσιαζει ενιοτε το στικακι. Οχι δρα.ατικες διαφορες οχι κατι που δεν αντιμετωπιζεται με αυξομειωση των βαθμων. Ο κοφτης ομως λειτουργει παντα...και θα ελεγα οτι αν δεν κοβει στην ωρα του ισως μοβει ελαχιστα νωριτερα. Οχι αργοτερα...
Και ναι... Ως πλακετα το στικ δεν ειναι το καλυτερο αλλα δουλευει μια χαρα.
Οποιος ψαχνει την καλυτερη πλακετα ας παρει DNA η ακομη καλυτερα το νεο smok xcube II που εχει χειροκινητη διορθωση της διαφορας στο διαβασμα των ομ.
Οποιος ψαχνει κατι μικρο απλο βολικο και να δουλευει ανω του μετριου τοτε θα κολλησει με το στικακι.

Αποσυνδεδεμένος thkou

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #383 στις: Αυγούστου 30, 2015, 16:59 »
Αυτό με το  TC κάτι δεν μου πάει καλά  .....
0,15 αντίσταση κρύα μπαίνει επάνω ..... κλειδώνω .... και πυροβολάει από τους 160-200 βαθμούς ...
Το αφήνω να κρυώσει .... και διαβάζει την αντίσταση 0,11 ??? πρέπει να ανεβάσω 260 για να έχω την ίδια απόδοση με πριν  :dontknow:
Η μονή περίπτωση να την δει  είναι να ξεκλειδώσω .... ξεβιδώνω  .... βιδώνω  και μετά την βλέπει 0,14  :-\

Καμιά ιδέα ???

'Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και χρησιμοποιώ Subtank mini με τις έτοιμες Ni200 κεφαλές!

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #384 στις: Αυγούστου 30, 2015, 17:18 »
Φιλε doulke και vfragos αυτά που αναφέρετε 2 μου τα έκανε και μένα ακριβώς τα ίδια και μετά από 2 εβδομάδες τα έφτυσε τελείως δεν ατμιζε καθόλου ούτε σε tc ούτε σε w και δεν μου διάβαζε καθόλου την αντίσταση. επίσης μου ζεστενοταν πολύ στις 3 4 απανωτές τζουρες.Το πήγα πίσω atmosfaira και μου δώσανε καινούργιο και τώρα δουλεύει τελεια

Στάλθηκε από το Lenovo X2-AP μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2015, 17:38 από aelarag1 »

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #385 στις: Αυγούστου 31, 2015, 17:50 »
Μέχρι τώρα το είχα δουλέψει την πρώτη μέρα λίγο TC με τον gsair και μετά που πήρα τον subtank mini και ξεκίνησα να στρίβω τον δοκίμασα άλλες 2 φορές με ελεγχο αλλα πάλι μπορώ να πώ οτι δεν ξετρελάθηκα.Στην αρχή δούλευε κομπλέ στος 220-235 και μετά πάλι ήθελε να το πάω απο 250 και πάνω.Επίσης είχα δει οτι η μπαταρία σαν να τέλειωνε γρηγορότερα.


Χτες το πρωί (περι τις 12) που σηκώθηκα και είχα απο το Σάββατο ένα υγρό eliquid france είπα να το δοκιμάσω σε tc μπας και δώσει ακόμα καλύτερη γευση.


Φτιάχνω μια 0,17 με 0,25 σύρμα και το ξεκινάω στους 210-215 περίπου,μια χαρά.Η γευση δεν είχε καμια τεράστια διαφορά αλλα ήταν πολύ καλό.Όλη μέρα το είχα κάπου στους 215-235 και την οθόνη κλειστή και δούλευε ρολόι.Ωραίο δροσερό το υγρό,πάρα πολύ ντουμάνι,σαν αυτό που είχα όταν δοκίμασα λίγο την 0,5 του subtank mini και δουλεύει συνέχεια πολύ καλά .Η μπαταρία μου κράτησε μέχρι της 2 το μεσημέρι σήμερα.


Δέν ξέρω τι ήταν διαφορετικό αυτή την φορά,ίσως το στυσιμο,ίσως το βαμβάκι που πρέπει να έβαλα λίγο λιγότερο και πιο αραιό,ίσως το υγρό?Δεν ξέρω αλλά απο χτές πρώτη φορά το ευχαριστιέμαι τόσο το μοντάκι και τον σαμπτανκ.Μαζί με την νικοτίνη που είναι 3μγκ και το φουλ ντουμάνι που βγάζει!!


Επίσης το temp protection έμπαινε πάλι γενικά γρήγορα αλλα τώρα δεν το νιώθεις οτι ρουφάς και το κόβει αλλα σαν να παίρνεις μεγάλη παρατεταμένη τζούρα σταθερή και όχι πως αναβοσβήνει.



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2015, 18:02 από Doulke »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #386 στις: Αυγούστου 31, 2015, 23:14 »
Το έχω αναφέρει, όσο παλιώνει η αντίσταση, θα χρειαστεί να ανεβάζεις τους βαθμούς για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Ας μην αναλύσουμε το πώς και το γιατί, ας δεχτούμε ότι απλά συμβαίνει.
Γενικά, το άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας έχει περισσότερες διακυμάνσεις από ατμοποιητή σε ατμοποιητή και από κεφαλή σε κεφαλή σε σχέση με το άτμισμα με χρήση VW.
Μετά από αρκετές μέρες πλέον με το στικάκι και περιστασιακή χρήση άλλων tc mods, θα έλεγα ότι χωρίς να εχει την τρελή απόδοση το μινι μοντ της eleaf, είναι ωστόσο μια πολύ ευχάριστη έκπληξη για τα χρήματά του. Από αυτονομία βέβαια, με χρήση tc υποφέρει. Χρειάζεται απαραίτητα να έχεις και δεύτερο μοντ, αλλιώς θα είσαι εξαρτημένος από την ... πρίζα σου.

Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #387 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 01:18 »
Πρίν λίγη ώρα άτμιζα με τον subtank πάνω στο istick 40, εργοστασιακή Ni κεφαλή και γύρω στους 220 ήταν καλός ο ατμός. Το ξαναπιάνω τώρα και με την αντίσταση ίδια (0.11 μου την διαβάζει) υποτονικός και κρύος ο ατμός. Πρέπει να το πάω στους 260+ για να είναι όπως πρίν. Η αντίσταση δεν έχει χρησιμοποιηθεί πάνω από 3-4 ml με Eliquid France (το συγκεκριμένο υγρό μου έχει βγάλει αρκετά τανκάκια στην 1.5). Τί παίζει? Έβγαλα τον ατμοποιητή τον ξανάβαλα, τα ίδια. Θέλει αλλαγή το μοντ; Πρώτη φορά μου το έκανε τώρα.

EDIT: Τώρα διάβασα τα από πάνω καλά. Από ότι φαίνεται θα το πάω για αλλαγή ή να δούμε άν είναι το μοντ ή η αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 01:26 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #388 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 23:53 »
Τώρα έριξα παραγγελία απο φτ για ένα φίλο μ.Ελπίζουμε να βγει αυθεντικό,πάντως οι τιμές καμία σχέση.

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Eleaf iStick 40W TC
« Απάντηση #389 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 10:40 »
Έχει δοκιμάσει κάποιος αν δουλεύει με σύρμα τιτανίου;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 32 6819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:41
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118023 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 295616 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825832 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9234 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155595 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569779 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244722 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763759 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1384 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog