vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 4 χρήστες
atsirtsis, ZoeM, camber, Parolos

Twitter

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #120 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 19:40 »
Διπλό παράλληλο με 0,15...



Ότι είπε ο Μπάμπης!!! :)) :thumpup: :bye:

Εχω ακόμη λίγο 0,13 Μπάμπη... Λες ? :hmmm:
και το σκέφτεσαι...?? πιστεύω θα πάρεις χτύπημα απο τα 6W......εχω και εγω ενα κομματι αλλα ειναι μουσειακο εκθεμα... :laugh1:

Πρωτοέστριψα με NiChr 0.20mm σε 2ρι silica, περνάω δάσκαλε?  :laugh1:
εισαι παλιος εσυ δεν πιανεσαι.... :tongue_smilie:
πιστευω τοτε σε οσους το ειπες θα σου ελεγαν "καλα με τοσο χοντρο στηνεις" :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #121 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 19:58 »
Επειδή τον φαινόμεμο τον έχω κουμπομένο πάντα στο Lord είχα και εγώ θέμα με το ξαπλωτό. Από χθές που του έβγαλα την παναγία στα στησίματα και αφού τον ζάλησα έβαλα την αντίσταση διαγώνια σε 2mm τρυπανάκι πέρασα το βαμβάκι σε σχήμα S σαν να είναι φυτίλι.Το άφησα αρκετά μεγάλο για να πιάσει ξαπλωτό όλη την βάση. Τον έχω από χθές και όλο το βράδυ ξάπλα και ανέβηκα και μια βόλτα στο Πήλιο σε υψόμετρο 600 μέτρα. Ούτε σταγόνα!!! Το πρώτο που αναφώνησα ήταν ΕΥΡΗΚΑ!!!
Δάμασα το θηρίο!!! :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #122 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 20:42 »
Μακάρι ρε Κωνσταντίνε να είναι αυτό το φάρμακο, θα το δοκιμάσω κι έτσι να δω τι θα αναφωνήσω κι εγώ :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #123 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 21:36 »
Έτσι και εγώ που κάθε μέρα ανεβοκατεβένω Πήλιο, στην αρχή είχα συνέχεια διαροές αλλά μετά αφού βρήκα ότι φταίει τελικά το υψόμετρο και όχι το στύσιμο η ο ατμοποιητής έψαξα για άλλες λύσεις. Όταν δεν πηγαίνω επάνω όλα λειτουργούν άψογα χωρίς την παραμικρή διαροή. Αντίσταση στο 1,4-1,5Ω , 2mm τρυπανάκι, 30αρι kanthal, και βαμβάκι σε όλο το ντεκ, βενταλια και Π. Για να ανέβηκες Κωνσταντίνε πήλιο σήμερα, μάλον ανάβαση πορταριάς πηγες.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #124 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 22:51 »
Δημήτρη πήγα για καφεδάκι αλλά βασικά για να τσεκάρω το φαινόμενο.


Θυμάμαι ότι είχα ανέβει πάλι πάνω πριν κανένα δίμηνο, το είχα στημένο σε σχήμα Π και μάλιστα είχα σηκώσει την αντίσταση αρκετά πάνω από τις βίδες και δεν είχε βγάλει ούτε σταγόνα. Τις υπόλοιπες φορές που ανέβηκα μου έσταξε αλλά γιατί πειραματιζόμουν με άλλα στησίμα. Μιλάω πάντα για ξαπλωτό γιατί όρθιο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Η πλάκα είναι ότι της γυναίκας μου δεν στάζει.


Επίσης όταν τον έστησα με διπλό coil πάλι δεν είχα πρόβλημα αλλά ήθελα ένα 30μελο grandmaster σε 2 μέρες οπότε το άφησα.


Θα κάνω αύριο το ίδιο στησιμο σε σχήμα S και με την διπλή καμπάνα και θα σηκώσω την αντίσταση πάλι ψηλά να δώ αποτελέσματα.


Η πλάκα πάντως ήταν ότι όταν ανέβηκα πάνω ο φαινόμενος τίποτα και ο V4 χαλια!!!


Μια ερώτηση: Μέχρι σε ποιό ύψος γεμίζετε με υγρό; Το τιγκάρετε;

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #125 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 23:07 »
Εγώ πάντα αφήνω λίγο κενό και δε το γεμίζω ως πάνω σκεφτόμενος πως ο εγκλωβισμένος αέρας βοηθάει στην αρχή μετά το γέμισμα για τη σωστή ροή του υγρού στην καμπανα λόγω υποπίεσης. Συν οτι χρησιμοποιω πλεον φουλ ss tank οποτε δε βλεπω σταθμη υγρου ευκολα και δε θελω να παρω υγρο στα χερια  :))

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Κι εδω άλλο ενα στήσιμο για τη Φαίνια μου με σύρμα 0.15mm και 2mm διάμετρο σε διπλό παράλληλο coil με αντίσταση 1.43ohm στις 6 σπείρες (το 0.15mm είναι διάολος αλλά αμα και το στρίψεις μενει σταθερο ανετα). Σε δευτερη σκεψη κι αφου ήδη δοκιμασα τους καρπους της προσπαθειας μαλλον θα παω για 5 σπείρες την επομενη φορα.
Με αυτό το στήσιμο παιρνω τα μεγιστα της γευσης ταυτοχρονα με πολυ ικανή ποσοτητα καπνού αλλά με σχετικά δροσερή τζουρα και χωρίς να χρειάζεται να γινω demkoni (:-p) ώστε να χωρεσω 2 αντιστασεις τη μια δίπλα στην άλλη μεσα στην καμπανα του Zest.

Ιδιαίτερη προσοχή στην απόσταση αντίστασης απο της βίδες και το απλωμα του βαμβακιου απο άκρη σ'άκρη πάνω στο ντεκ ώστε να μην έχω διαρροές κι οπως θα δειτε χωρις μυτουλες να μπαινουν στα καναλια εισαγωγης του υγρου. Τελειο το αποτέλεσμα κι η Φαίνια μου για άλλη μια φορά στο θρόνο της έτοιμη να με πάει βόλτα  στον παράδεισο των ατμιστικών γεύσεων.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Σχετικά με τα παραπάνω, τελικά τα στησιματα που πανε στο στυλ μου με 2πλο παράλληλο coil και προκρίθηκαν είναι σύρμα 0.20mm ki 7 σπείρες κ σύρμα 0.25mm κι 6 σπείρες στα 2mm διάμετρο. Αυτά μου βγάζουν κάτι από 0.9 εως 1.1 Ωhm και καθονται μια χαρα στη Φαίνια μου και μου δίνουν τη γεύση που θέλω. Μάλλον με έχει κακομάθει η Φαίνια είναι η αλήθεια. Κι εσείς εδώ μέσα! Όλοι!  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 18:20 από OldBoy.Gr »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #126 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:19 »
Μετά από τρεις μέρες με Ν200 και 20ml κλωνο castle long, βαρέθηκα και μιμήθηκα τον demkoni. :sfyrigma:
Εκείνος είχε 0,22mm, εγώ είχα 0,23 kanthal και σε 2mm τρυπανάκι, να το στησιματάκι. Ωραίο ντουμάνι βγάζει αυτό και ωραία γεύση βεβαίως, με μπόλικο χτύπημα! Να δούμε τώρα κι από διαρροές στο ξαπλωτό του τι πουλιά θα πιάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:34 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #127 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:25 »
σκασίματα στο ξεκίνημα και μετά έχεις ?


Ο dem θα σου κάνει παρατήρηση για το Ζ  :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #128 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:33 »
Όχι, κανένα σκάσιμο, απολύτως αθόρυβος!
Τι έχει πάλι το Ζ? Αυτή τη φορά καλύπτει και τα ποδαράκια. Αμάν με τα Ζ του αυτός ο άνθρωπος :))
Είμαι όλος αυτιά πάντως :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #129 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 00:32 »
Το πρώτο μου σετάπ σε TC...

0,27 Ni200, 0,11 Ω... Το δουλεύω 240 βαθμούς Κελσίου και 18 watt...

Αρχικά ενθουσιασμένος μεν, αλλά ξενερουά δε...

Αν δεν νοιώθεις οτι μπορεί να αρπάξεις καψούλι, δεν έχει γλύκα... :))

Βίδα M3 για cheat...













Δεν είναι και το καλύτερο, αλλά είμαι γατάκι ακόμη... Θα μάθω... :)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #130 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 01:00 »
Είναι λιγο πιο ψηλά από ότι θα το ήθελα... Αν έχεις σφιξει καλα τις βίδες θα πρέπει να αποδίδει υποδειγματικά ....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #131 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 01:11 »
Μου αρέσουν Χρήστο τα Coils που είναι ψηλά, χωμένα στο ταβάνι της καμπάνας...

Σκέφτηκα ότι μιας και δεν θα ξεπερνάει κάποιες θερμοκρασίες το coil πέραν αυτής που έχεις θέσει TC, δεν θα ζεσταίνεται και η καμπάνα... ;)

Οπότε το εκμεταλλεύτηκα. Πρέπει να τοποθετηθούν σωστά τα βαμβάκια όμως στα ποδαράκια, για να βρέχονται και αυτα και να μην επηρρεάζουν το TC...

Το λέω γιατί πράγματι, αρχικά δεν έπαιξε σωστά, οπότε τον άνοιξα και διόρθωσα στη συνέχεια...


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #132 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 01:34 »
Κωστα από την μικρη εμπειρια μου στο tc εχω καταλαβει ότι και μιση στροφη στην βίδα κανει διαφορα. Θέλει πιο compact κατασκευές και μικρότερα ποδαράκια. Δεν είμαι σίγουρος αν μπόρεσες εκ των υστέρων να το διορθώσεις αλλά εμπιστεύομαι την τεχνική σου.. :respect:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #133 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 09:46 »
demkoni

πιο βαμβάκι χρησιμοποίησες σε αυτό το στήσιμο?
από χτες που τον έχω έκανα δοκιμες μονο με ff cotton blend αλλα δεν στέκεται έτσι στο ntek έχει την τάση να σηκώνεται επάνω

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #134 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 10:31 »
Απλό KGD είναι το βαμβάκι... Ούτε καν γνήσιο...

Αλλά έχει βγει πολύ καλό...

Τα 10 pads τα είχα πάρει θυμάμαι 1 € :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248024 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 254 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2190 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123049 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 868 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 547 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327713 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 9006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis