vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #135 στις: Οκτωβρίου 03, 2015, 10:50 »
Εμένα μ'άρεσε πολύ η χρήση βίδας για αλλάνθαστες αποστάσεις στα κενά της αντίστασης!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #136 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 00:35 »
Αυτό με τη βίδα μ άρεσε και μένα. Θέλω να ρωτησω όμως αν αυτό το κολπακι θα έκανε και για απλή αντίσταση με kanthal. Για να αποφύγουμε και μικροκοιλ και dry burn.
Κανει 'η η αποστασεις αναμεσα στις σπείρες είναι πολύ μικρές για kanthal και θα έχουμε hot spots? :/

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #137 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 01:25 »
Νομίζω μια χαρά θα κάνει και δε θα έχεις πρόβλημα. Ας με διορθώσει κάποιος φίλος αν κανω λάθος.
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2015, 17:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #138 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 08:19 »
Κάνει και για kanthal, αλλά φυσικά θέλει βιδα με σπείρωμα που να χωράει τη διάμετρο του σύρματος.
Για χοντρά σύρματα, ανεβαίνεις πολύ σε διάμετρο βίδας για να βρεις σωστό σπείρωμα.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #139 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 13:57 »
Μ3 βιδα που βρισκω ? εχω φαει τον τοπο

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #140 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 14:08 »
Χωρις να έχω ψάξει αλλά μια σκέψη μου είναι σε χρωματοπολείο-σιδηρικά? Δυστυχώς ειναι και Κυριακή οπότε δε μπορώ να ρωτησω εδώ ενα τετοιο μαγαζί στη γειτονια μου.
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2015, 17:55 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #141 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 14:14 »
Και κατι αλλο. Λογικα ο demkoni που τη χρησιμοποιησε θα ξερει..

Η M3 βιδα να υποθεσω οτι εχει διαμετρο 3mm?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #142 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 14:36 »
Λοιπον τελικα ειναι πιο ευκολο από οτι νομιζα... σχετικά με τη βίδα M3
Ψάχνοντας στο γκούγκλη βρήκα αυτό

M3 screw     The M3 screw (bottom) has a pitch of 0.5 mm, which is finer than the pitch of a 6-32 screw (top).   This screw is the second most common screw found in PCs.[1] Of all the screws commonly provided with PCs, M3 screws can be visually identified as having the relatively finest thread pitch.
M3 is a metric screw, and just about every case manufacturer provides a package of M3 screws as well as 6-32 screws. Specifically, the screw type is M3×0.50, and the "0.50" indicates that the screw threads are 0.50 millimetres apart, which is much finer than the 1/32 in (0.79375 mm) pitch of 6-32 screws, and more suitable for fastening into threads made in thinner materials. Under the metric thread standard, the M3×0.50 is actually the coarser of the two M3 thread pitches available (the other pitch is the M3×0.35); however, the "fine" M3 is not used in standard computer case applications.[2]
Like the 6-32 screws, the M3×0.50 screws also typically accept a #2-size Phillips screwdriver tip. M3 screws are used for securing optical disc drives, 2.5-inch hard disk drives (HDDs), solid-state drives (SSDs), and floppy drives.[3]

Στη φωτό είναι η ΚΑΤΩ βιδα με την ψιλή βόλτα
Ε τώρα όλο και κάποιο παλιό PC θα εχουμε στο σπιτι να δοκιμάσουμε!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #143 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 15:13 »
Έχω ένα σακούλι γεμάτο μικροσκοπικές βίδες κάθε είδους που έχω μαζέψει από παλιά παιχνίδια των παιδιών κι από χτυπημένους σκληρούς δίσκους που τους έκανα κομμάτια και κράτησα ότι φαντάστηκα ότι θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο :laugh1:
Από ένα παλιό nintendo να δείτε τι μάζεψα! Αυτές οι βίδες είναι πολύτιμες, τόσο για υπολογιστές όσο και για ατμοποιητές :yes:

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #144 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 15:18 »
Η αλήθεια είναι πως η εικονιζόμενες βιδες (στο παραπανω ποστ μου) ισως ειναι πολυ μικρες σε μηκος και αβολες για στριψιμο αντιστασης χωρις να υπαρχει η ευκολια σταθερου σημειου στηριξης της βιδας (πχ. μεγγενη μοντελισμου, μικρη), αλλα η ουσια ειναι οτι οποιος θελει να χρησιμοποιησει Μ3 κι εχει τετοιες βιδες απο παλιο υπολογιστη, τωρα μπορει εχοντας μια τετοια βιδα σα δειγμα να βρει σε καποιο μαγαζί χρωματοπωλειο-σιδηρικά πολυ πιο ευκολα μια μακρυτερη.  :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #145 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 20:50 »
Και κατι αλλο. Λογικα ο demkoni που τη χρησιμοποιησε θα ξερει..

Η M3 βιδα να υποθεσω οτι εχει διαμετρο 3mm?  :hmmm:

Ribot  :thumpup:

Κι εγώ τυχαία τη βρήκα... Έχω κι εγώ αυτό το μαγικό σακουλάκι με βίδες διάφορες από παιχνίδια και μικροσκοπικές ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές...  Τις μαζεύω για να επισκευάζω τα παιχνίδια των παιδιών μου...

Η συγκεκριμένη όμως πρέπει να είναι από ξυπνητήρι... :)

Αν πάτε σε κατάστημα, ζητήστε βίδα Μ3 με βήμα 0,5 mm... Αν βρείτε και με μεγαλύτερο βήμα όπως του παραπάνω ποστ με τη βίδα από τα καπάκια του tower υπολογιστή, θα είναι ακόμη καλύτερα ! Και πιο εύκολο να κάνει κάποιος coil πάνω της...

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #146 στις: Οκτωβρίου 04, 2015, 21:37 »
Και αν κάποιος στήνει με διάμετρο 2mm και δεν θέλει να ανέβει η διάμετρος, τι βίδα να πάρει; :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Δεν έχω σακουλάκι με βίδες αλλά κουτιά ολόκληρα... απλά βαριέμαι το ψάξιμο... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #147 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 13:30 »
Τελικά όντως οι βίδες είναι ότι καλύτερο για να φτιάξεις αντίσταση!
Για βίδες όλων των ειδών έχει κάποια μαγαζιά Αθήνα που ασχολούνται μόνο με βίδες, αν θυμαμαι καλά ένα τέτοιο βρίσκεται στην Καλλιρρόης.

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #148 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 13:04 »
Διάβασα αρκετά εδώ οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω στήσιμο με Ribbon, έως τώρα χρησιμοποιώ kanthal a1 28 εως 30! Διάλεξα 0,5χ0,1mm, λογικά θα δοκιμάσω κοντά στο 1 με 1,1 ohm! Άντε να δούμε.. ερώτηση τώρα, σε σύγκριση με kanthal τι διαφορά να περιμένω στο άτμισμα?? demkoni τα φώτα σου δάσκαλε και καμία πρόταση εαν έχεις... ;D

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #149 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 13:11 »
Tώρα τον έχω στημένο έτσι, με ribbon αυτών των διαστάσεων, σε 2mm τρυπανάκι, με τρεις σπείρες. Το παίζω πάνω σε μηχανικό και λειτουργεί θαυμάσια, χωρίς διαρροές, με cotton bacon σε σχήμα βεντάλιας :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 56 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 38 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248766 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767050 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 174 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181505 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 367 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 334 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573478 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1124006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios