vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

166 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, bloodlessz, camber, domaze

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ο γιατρός είχε πεί και σε συνέντευξη με τον Busardo να μην πυρώνουμε το σύρμα, ώσπου να γίνει κάποια έρευνα που να δείχνει τι γίνεται. Οπότε ο τίτλος του θέματος σωστός είναι. Άν πάλι κάποιος έχει στοιχεία το ότι δεν πειράζει ας τα βάλει εδώ.
Διάβασε από αυτή τη σελίδα και μετά που έχει το ποστ που έκανα και θα δεις την ανάλογη συζήτηση και τα σχετικά links.
Στοιχεία για τα μέταλλα υπάρχουν εδώ και χρόνια, στοιχεία για τα μέταλλα σε σχέση με το άτμισμα δεν υπάρχουν γιατί δεν έχουν γίνει οι αντίστοιχες μελέτες.
Δεν γνωρίζω αν το κάψιμο είναι καλό η κακό γιατί κανείς δεν έχει μελετήσει το θέμα ειδικά για το άτμισμα.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τελικά είναι πιο βλαβερό το να καις το σύρμα η το να μην το καις. Δεν θεωρώ δεδομένο τίποτα από τα δύο ως ασφαλέστερο και απορώ πως ορισμένοι έχουν βγάλει συμπέρασμα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Νομίζω ότι και αυτό το βίντεο με τον γιατρό είναι πλήρως κατατοπιστικό για όποιον έχει τη διάθεση να το παρακολουθήσει με προσοχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:56 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
να ειχε και μεταφραση καλα θα ηταν

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
παιδια κανεις -ουτε επαγγελματιας ουτε κανεις- δε μπορει να κρατησει σωστες αποστασεις με το ματι και το τρυπανακι.
Η σωστη μεθοδος ειναι να παρει μια ντιζα η μια βιδα με το σπειρωμα που του αρεσει (προτιμηση σε Μ2.5-Μ3)και στριβει την αντισταση του στο σπειρωμα της και τελος.
Ετσι φτιαχνονται ολα τα πηνια του κοσμου στα ηλεκτρονικα, και οι custom αντιστασεις. Τα τρυπανακια, τα microcoils κτλ που εχουν εφευρει στην ατμιστικη κοινοτητα προφανως βγηκαν για την ευκολια του ανθρωπου που δεν εχει πολυ σχεση με εργαλεια και συρματα αλλα οπως δειχνει ισως δεν ειναι και το οτι καλυτερο, και να πω κι εγω που ολη μου τη ζωη δουλευω -και- με αντιστασεις πρωτη φορα ειδα να πυρωνουν και να κολλανε τις σπειρες μεταξυ τους και μου ειχε κανει εντυπωση.
Αν καποιος ανοιξει ενα βιβλιο που λεγεται "τεχνολογια ηλεκτρονικων εξαρτηματων" θα δει ολων των ειδων κατασκευης αντιστασεων, αλλα πουθενα δε θα βρει microcoils ουτε σε καμια απολυτως βιβλιογραφια σε οποιοδηποτε βιβλιο του κοσμου γιατι απλα αυτα δεν υπαρχουν ως αποδεκτη μεθοδος κατασκευης αντιστασης, γι αυτο καθομαι και διαβαζω για καλες αντιστασεις και προβληματικες λες και ειναι επιστημη... Η αντισταση ειναι αντισταση και το μονο που θελει ειναι να μην κολλανε οι σπειρες. (Ακομα καλυτερα να εχει ισες αποστασεις) αυτο επιτυγχανεται απλα με μια βιδα. Οταν βρει καποιος τη βιδα που τον καλυπτει (εγω προσωπικα μ αρεσει να χρησιμοποιω μια ντιζα Μ2.5 η Μ3. αλλα και απλη βιδα κανει μια χαρα) ειναι οκ.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2015, 21:56 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ τις φτιάχνω έτσι και δεν έχω πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
παιδια κανεις -ουτε επαγγελματιας ουτε κανεις- δε μπορει να κρατησει σωστες αποστασεις με το ματι και το τρυπανακι.
Η σωστη μεθοδος ειναι να παρει μια ντιζα η μια βιδα με το σπειρωμα που του αρεσει (προτιμηση σε Μ2.5-Μ3)και στριβει την αντισταση του στο σπειρωμα της και τελος.
Ετσι φτιαχνονται ολα τα πηνια του κοσμου στα ηλεκτρονικα, και οι custom αντιστασεις. Τα τρυπανακια, τα microcoils κτλ που εχουν εφευρει στην ατμιστικη κοινοτητα προφανως βγηκαν για την ευκολια του ανθρωπου που δεν εχει πολυ σχεση με εργαλεια και συρματα αλλα οπως δειχνει ισως δεν ειναι και το οτι καλυτερο, και να πω κι εγω που ολη μου τη ζωη δουλευω -και- με αντιστασεις πρωτη φορα ειδα να πυρωνουν και να κολλανε τις σπειρες μεταξυ τους και μου ειχε κανει εντυπωση.
Αν καποιος ανοιξει ενα βιβλιο που λεγεται "τεχνολογια ηλεκτρονικων εξαρτηματων" θα δει ολων των ειδων κατασκευης αντιστασεων, αλλα πουθενα δε θα βρει microcoils ουτε σε καμια απολυτως βιβλιογραφια σε οποιοδηποτε βιβλιο του κοσμου γιατι απλα αυτα δεν υπαρχουν ως αποδεκτη μεθοδος κατασκευης αντιστασης, γι αυτο καθομαι και διαβαζω για καλες αντιστασεις και προβληματικες λες και ειναι επιστημη... Η αντισταση ειναι αντισταση και το μονο που θελει ειναι να μην κολλανε οι σπειρες. (Ακομα καλυτερα να εχει ισες αποστασεις) αυτο επιτυγχανεται απλα με μια βιδα. Οταν βρει καποιος τη βιδα που τον καλυπτει (εγω προσωπικα μ αρεσει να χρησιμοποιω μια ντιζα Μ2.5 η Μ3. αλλα και απλη βιδα κανει μια χαρα) ειναι οκ.
Καλημέρα :)
Ενδιαφέρον αυτό που έγραψες, όντως έτσι είναι το έχω ξανακούσει. Τι βίδα εννοείς, ξυλόβιδα?
Αυτή με τα μικρά ή τα μεγάλα τα πάσα?


Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Αφου εγραψε ντιζα τοτε ειναι αυτη με τα μικρα πασα.Για να βιδωνει επανω παξιμαδι.Οχι ξυλοβιδα.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Την πρωτη φορα που εφτιαξα αντισταση δεν το πυρωσα & βγηκε καλα, τωρα που εφτιαξα καινουργια & το ξαναδοκιμασα, δεν  :( ... το αποτελεσμα βγηκε μαπα. Αρα γυριζω στο πυροφανι μεχρι να δουμε τι μας επιφυλλασει το μελλον.

* Το παραπανω μονο με Kanthal (Τα υπολοιπα συρματα που θελουν ελεγχο θερμοκρασιας δεν τα προτιμω).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η αντισταση ειναι αντισταση και το μονο που θελει ειναι να μην κολλανε οι σπειρες. (Ακομα καλυτερα να εχει ισες αποστασεις) αυτο επιτυγχανεται απλα με μια βιδα. Οταν βρει καποιος τη βιδα που τον καλυπτει (εγω προσωπικα μ αρεσει να χρησιμοποιω μια ντιζα Μ2.5 η Μ3. αλλα και απλη βιδα κανει μια χαρα) ειναι οκ.
Δηλαδή όσοι ατμίζουμε με microcoil δεν ατμίζουμε με αντίσταση αλλά ζεσταίνεται και εξατμίζεται το υγρό με κάποιο άλλο τρόπο?
Αντίσταση είναι οτιδήποτε δημιουργεί εμπόδιο στην διέλευση του ηλεκτρισμού από μέσα του, ανεξαρτήτως σχήματος.
Έχεις μετρήσει τα Ω σε απλό coil και microcoil με το ίδιο μήκος και την ίδια διατομή σύρματος να δεις αν έχει διαφορά και πόση?

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2015, 19:50 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Η τεχνικη του microcoil δεν νομιζω οτι βγηκε απο καποιον ασχετο με τις αντιστασεις, το ολο concept της ιδεας ηταν απλο, επρεπε να βρεθει ενας τροπος ωστε να πυρωνει (ζεσταίνεται) η αντισταση "απο μεσα προς τα εξω" ωστε να μην υπαρχουν hot spots στην αντισταση, διοτι εδω εχεις να κανεις με ατμοποιηση με χρηση θερμοτητας και οχι να αναψεις λαμπα.


Και οφειλω να ομολογησω οτι ειναι μία πολυ επιτυχημενη μεθοδος ατμοποιησης. Λειτουργησε και λειτουργησε τελεια, μεχρι που μπερδευτηκε το πραγμα με τις αποψεις του γιατρου και αρχισαμε να ψαχνουμε αν τελικα θα πρεπει να το κανουμε ή οχι.


Η τεχνικη με την βιδα υπηρχε και στο παρελθον, δεν ειναι κατι καινουργιο. Ολοι το γνωριζαμε αλλα προτιμουσαμε το microcoil με coil jig ως πιο αποτελεσματικο και γρηγορο στα πιο χονδρα συρματα. That's all!!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
παιδια δεν ξερω πως βγηκε η "θεωρια" του microcoil κι απο ποιον, απλα επισημαινω οτι ΠΟΤΕ δεν εχει ακουστει τετοιος τροπος κατασκευης στην κοινοτητα των ηλεκτρονικων / ηλεκτρολογων και συναφων, ουτε υπαρχει σε κανενα βιβλιο ουτε εχουμε σχετικα ιστορικα στοιχεια.
Δε θα ηταν και λογικο εξ αλλου σε μια καινουργια συσκευη να σου δωσουν κατι που εχει οξειδωθει με τετοιο τροπο.
Απο κει και περα ο καθε ενας κανει οτι νομιζει κι οτι τον βολευει, αλλα τι το κακο εχει μια κανονικη αντισταση συρματος εναντι ενος microcoil? προσωπικα δοκιμασα και microcoil και δεν το βρηκα ουτε πρακτικο ουτε καλυτερο σε κατι

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Ξαναδοκίμασε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Είναι απόλυτα λογικό η έννοια του microcoil (είτε κατά κόσμον, είτε κατά Shadokan  ;D ) να μην έχει ούτε βιβλιογραφία πίσω της, ούτε επιστημονική τεκμηρίωση. Άλλωστε, μέχρι πριν κάποια χρόνια, το σύρμα με αντίσταση δεν είχε ως μία από τις χρήσεις του την ατμοποίηση προς εισπνοή. Όπως επίσης δεν θα βρούμε "βιβλιογραφία" για τα clapton coils, sleeper builds, stove top coils και άλλα!

Μέσα από δοκιμές, βρίσκει ο καθένας αυτό που του αρέσει. Προσωπικά, κολλητές σπείρες (με απειροελάχιστο κενό μεταξύ τους) είτε σε 2.0 είτε σε 2.5mm αναλόγως ατμοποιητή με σύρμα 0.28, με καλύπτει στους τομείς γεύσης και αίσθησης ατμού. Δεν λέω ντουμάνι γιατί αυτό το αποδίδω περισσότερο στη σύσταση της βάσης που ατμίζω. Όσο για το πύρωμα, ο γιατρός εξέφρασε την άποψή του την οποία και σέβομαι στο μέγιστο, όπως και κάθε άποψη που διατυπώνει, καθώς μας έχει δείξει ότι δεν λέει κάτι αν δεν το στηρίζει κάπου. Προσωπικά πάλι, έχω επιλέξει να μην ακολουθήσω την προτροπή του "μην πυρώνετε".

Αν κάποιος μπορεί να φτιάξει αντίσταση η οποία χωρίς πύρωμα να του αποδίδει αμέσως, και το μη πύρωμα τον κάνει να νιώθει καλύτερα, πιο ασφαλής, ότι ακολουθεί πιο υγιεινό τρόπο ατμίσματος και γενικά τον ικανοποιεί περισσότερο, πολύ καλά θα κάνει να μην πυρώνει!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Ετσι για την ιστορια αυτος ο τυπος διεκδικει τη πατροτητα του micro coil
https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/the-end-of-microcoils.675754/page-18#post-15841097


και εδω το πρωτο νημα του που περιγραφει την διαδικασια τον Μαρτιο του 2013...
https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/micro-coil-for-the-rba-on-your-reo.389074/

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
αυτο που λεει η Βουλα ειναι αληθεια ... δεν θα ξεχασω οταν αρχισα με επισκευασιμους και μου εστειλε ενα μηνημα χωρις να εκθεσει κανενα και μου ειπε ξεκαθαρα ... Κωστα μην ακους τα διαφορα ακουσε με ... βαλε ενα συρματακι ψιλο και με ανοιχτες σπειρες και βαλε βαμβακι και ατμισε ... με ρεγουλα οχι ανεβασματα σε βατ .. και να πω την αληθεια στο μονο που δεν την ακουσα τοτε ηταν στο συρμα που το ενωνα .. γιατι ειχα βλεπετε παρει και κεραμικο παπαρακι που ηταν μοδα ... αλλα τωρα ... δεν ξερω .. ισως πρεπει να ακουμε ..... και οχι μονο να μιλάμε ...
Το πρόβλημα του Ελληνα είναι πως δεν ακούει μόνο μιλάει και νομίζει πως έχει και δίκιο

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλά, από αφορισμούς άλλο τίποτα. Ο Έλληνας το ένα, ο Έλληνας το άλλο... Στην προκείμενη περίπτωση ποιον να ακούσουμε δηλαδή? Ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο? Ακόμη περιμένουμε επιστημονικές αποδείξεις για το τι είναι σωστό και τι λάθος.
Κι αν ο Έλληνας δεν ακούει, ο Γερμανός που ακούει, ο Άγγλος, ο Αμερικάνος, ο Ρώσος, τι κάνει, το πυρώνει ή όχι? :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115885 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824360 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507360 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294176 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem