vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 8 χρήστες
johnath, lounik, camber, Milarepa, Doubt, Parolos, andreashadji, bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνουμε λοιπον. Το σχολιο που εγραψα, οπως φαινεται και απο τη παραθεση που εκανα, πηγαινε στο οτι εγινε συγκριση με το ΚΤ.

Κινδυνοι παντα υπαρχουν, πειραματοζωα ειμαστε, αλλα μην το παρατραβαμε κιολας. Το ατμισμα σε σχεση με το καπνισμα ειναι πολυ πιο αθωο. Δε τιθεται καν θεμα συγκρισης. Μην ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια. Επισκεφτειτε τις σελιδες που αφορουν τα θεματα υγειας του φορουμ και διαβαστε. Απλα πραγματα.

Δεν καταλαβαίνω ούτε τη διαφωνία σου, ούτε την απαξίωση προς το σχόλιό μου λίγο παραπάνω.

Αν εσύ θεωρείς οτι η έρευνα σε ελάχιστο δείγμα ατμιστών, με ελάχιστο χρόνο στον ατμό, με συγκεκριμένα υγρά αναπλήρωσης, συγκεκριμένες μπαταρίες και ατμοποιητές από τα/τις/τους χιλιάδες που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα στην αγορά είναι τρανταχτές αποδείξεις, τότε πάω πάσο.

Επέτρεψέ μου εμένα να πιστεύω οτι είναι τρανταχτές ενδείξεις, αποδείξεις πάντως όχι. Σίγουρα είναι απόδειξη η έλλειψη βασικών ουσιών του καπνού λόγω μη καύσης, αλλα από εκεί και πέρα, οι επιπτώσεις της μακροχρόνιας χρήσης ητ είναι άγνωστες και μόνο ενδείξεις υπάρχουν για αυτές.

Βάσει αυτών των ενδείξεων λοιπόν κι εγώ είμαι εδώ και 5 μήνες ατμιστής, και ναι οκ μου αρέσει, και ναι οκ είναι hobby, αλλα αν αύριο μου έλεγαν οτι το τσιγάρο είναι ακίνδυνο, τότε τσιγάρο θα έκανα όπως και φαντάζομαι τεράστιο ποσοστό ατόμων που είναι μέλη εδώ.

Δεν θέλω να ακούω και να επικροτώ μόνο τα καλά, αλλά όλες τις δίκαιες και εμπεριστατωμένες απόψεις/μελέτες, είτε θετικές είτε αρνητικές και από εκεί και πέρα ο καθένας αποφαίνεται πώς θα πορευτεί.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Δεν εχω δει το βιντεο γιατι ειμαι στη δουλεια.
Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει εστω και υποψια, τοτε σηκωνει σκεψη και κουβεντα και οπωσδηποτε περισσοτερο ψαξιμο.
Κι εγω εχω τον προβληματισμο του τσεκαρισματος του στησιματος. Ακομα και με το kuro coiler δεν ειναι δεδομενο οτι μετα την τοποθετηση της η αντισταση θα αναβει οπως πρεπει.
Το λεω γιατι σπανια (εως ποτε) μου εχει κατσει να βιδωσω αντισταση και να μη χρειαστει να την στρωσω.
Και εδω τιθεται το αλλο θεμα. Ειναι πιο επιβλαβες να πυρωσεις μια δυο φορες το συρμα για 1 δευτερολεπτο ισα για να δεις αν αναβει ομοιομορφα η να ξεκινησεις να ατμιζεις κουτουρου με το ρισκο να πυρωνει κανα ποδαρακι η μια σπειρα να ανεβαζει θερμοκρασιες κολαση επι 4-5 δευερολεπτα και πολλες φορες και ολο αυτο να το εισπνεεις την ιδια στιγμη?
Εχω καταληξει οτι οσο σωστη και αν στριψεις την αντισταση, οταν τη βιδωνεις και βγαζεις τον οδηγο (τρυπανακι η οτι χρησιμοποιει ο καθενας) κατι χαλαει.
Η λυσεις που σκεφτομαι ειναι οι ετοιμες αντιστασεις για την επισκευασιμη του egrip που καθονται αψογα στον kayfun η αυτο το ξυλινο πραγμα που εχει το fabvape για την τοποθετηση της αντιστασης στο deck. Το δευτερο δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω.


Sent from my D5503 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
''η αυτο το ξυλινο πραγμα που εχει το fabvape για την τοποθετηση της αντιστασης στο deck.''
ποιο εννοεις;




διορθωση μεγεθους γραμματοσειρας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2015, 17:44 από petra »


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Ενδιαφέρον γκάτζετ!!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...

Φυσικά και δεν το λέω το παρακάτω ως απάντηση προς εσένα dagalis...


Έχω την εντύπωση ότι πλέον αρχίσαμε να ξεψειρίζουμε τη μαϊμού...


Αν έχουμε στο μυαλό μας αυτό που λέει ο caros...

Οι 2000 τοξικες ουσιες, οι 40 εξακριβωμενες καρκινογονες ουσιες, το μονοξειδιο του ανθρακα, η πισσα, το αρσενικο και τοσα αλλα που υπαρχουν στο ΚΤ δεν επιδεχονται καμια μεταφραση ουτε ερμηνεια. Αυτα ειναι δεδομενα που δεν επιδεχονται αμφισβητησης. Και αυτα ειναι που κανουν το ΚΤ σιγουρα χειροτερο απο το ΗΤ. Αυτο ελπιζω αν τουλαχιστον δεν εχει γινει σαφες σε εσενα να εχει γινει στους περισσοτερους ατμιστες και σε οσο περισσοτερους καπνιστες γινεται.


Από εκεί και μετά η λύση είναι μια...


Κόβουμε ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΟΛΑ τα εισπνεόμενα, και δεν υπάρχει θέμα να συζητήσουμε. :)


Όποιος συνεχίζει να ατμίζει, συνεχίζει μόνο με δική του ευθύνη και γνωρίζοντας ότι ΚΑΝΕΝΑ από οποιοδήποτε εισπνεόμενο δεν μπορεί να είναι αθώο.


Εγώ πάντως, δεν βλέπω να το κόβω :)) .


Edit:

Θα το κόψω όταν σταματήσω να ψήνω μπριζόλες στα κάρβουνα, στην πανβρώμικη σχάρα την οποία συνεχίζω να την καίω και να την περνάω με λεμόνι για να λέω ότι είναι καθαρή!! (Άραγε από τί SS να είναι η σχάρα? :hmmm:  Χαλάει η δομή του μετάλλου της σχάρας όταν την πυρώνουμε? :hmmm:  Αν περάσω με λεμόνι και την αντίσταση αφού την πυρώσω θα μπορώ να κάνω το αγαπημένο μου υγρό χωρίς φόβο, όπως τρώω και την αγαπημένη μου μπριζολίτσα? :hmmm: :))  )

Προσθήκη λινκ λόγω μεταφοράς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2015, 13:25 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κάποια μηνύματα που αφορούσαν ερωτήσεις για τον Subtank εκτός θέματος, μεταφέρθηκαν στο ανάλογο νήμα.

Αποσυνδεδεμένος agaida

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Ξενερωμα ασχημο με ολα αυτα !! :-\ Το σιγουρο ειναι με τα φρεσκα νεα απο τον γιατρο και με αρκετο κοσμο που μίλησα βλεπω οτι θα εχουμε αρκετους που θα γυρισουν στο κ.τ.
Αυτο ειναι το μήνυμα που παίρνω εγω τις τελευταίες ημερες απο καπνιστές που τους εβαλα στο η.τ. αλλα και με αλλους που ειχαν σκοπο να μπουν .Πιστευω οτι πρεπει να γινουν ακομη πιο σοβαρές έρευνες και να βοηθησουν έμπειροι ατμιστες φτιαχνοντας πολλες αντιστασεις με διαφορετικά σεταρισματα σε διαφορετικα Watt και ομ για να εχουμε μια σαφή εικονα.
   Σημερα η πρωτη αντισταση με ανοιχτες σπείρες  χωρις δοκιμη με πύρωμα στα 1,2 Ωμ στον KYFUN ....χαλια μαυρα.
Καλη συνεχεια και υπομονη !

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Νομίζω, πως για όλους αυτούς που αναφέρεις (γιατί ξέρω και εγώ τέτοιους), ήταν απλά θέμα χρόνου, το πότε θα ξαναγυρίσουν στο κ.τ. Αφορμή έψαχναν.
Αυτός που γουστάρει αλήθεια το η.τ. (και απεχθάνεται πια τον καπνό) θα βρεί τρόπο να συνεχίσει και χωρίς τις...πυρωμένες σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος nickrodos

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • ΔΙΑΓΟΡΑΣ
Αν κάποιος μετά από αυτό το θέμα πήγε στο κ.τ αφορμή έψαχνε ξεκάθαρα...χμμμ πολύ ξεκάθαρα νομίζω....Αλλά λάθος αφορμή γιατί δεν πρόκειται για θέμα σύγκρισης ανάμεσα σε η.τ και κ.τ αλλά με το καθαρό οξυγόνο...Θα ήταν σωστή αφορμή μόνο να κόψουν το η.τ για το καθαρό οξυγόνο όχι για κανονικό τσιγάρο....ατμός ή τίποτα :) :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Το σιγουρο ειναι με τα φρεσκα νεα απο τον γιατρο και με αρκετο κοσμο που μίλησα βλεπω οτι θα εχουμε αρκετους που θα γυρισουν στο κ.τ.

Συγγνώμη φιλαράκι αλλά γίνεσαι υπερβολικός τώρα. Αν κάποιος θέλει να γυρίσει στο κ.τ. και ψάχνει προφάσεις να το κάνει, μπορεί να βρει πολλές αλλά όχι να αναγάγουμε σε πρόβλημα ότι δεν μπορούμε να κάνουμε μικροκόλια!!! Έλεος!
Δηλαδή αν τα παρατάτε εσείς που είστε παλιοί και μπαρουτοκαπνισμένοι, τότε τι να πούμε κι εμείς οι νεώτεροι και στο σπορ και με πρεσβυωπία!
Κι εμένα με βόλευε να στρίβω mc που είναι πιο εύκολο, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες με αραιωμένες τις σπείρες, έχω πετάξει ΜΙΑ όλη κι όλη αντίσταση, κι αυτή επειδή δε με βόλεψε η διατομή του σύρματος που χρησιμοποίησα.
Keep on vaping bro ;)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Νόμιζα ότι ήταν ξεκάθαρο ότι όπως και να έχει με το πύρωμα του σύρματος είναι καλύτερο από το ΚΤ.
Η λογική του "γυρίζω σε αυτό που σίγουρα είναι βλαβερό γιατί φοβάμαι αυτό που αν και λιγότερο βλαβερό, δεν είναι τελείως αβλαβές", δεν την κατάλαβα ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Εγω από την άλλη δεν εχω καταλάβει περισσότερα πραγματα και θα ήθελα να καταλάβω τα συμπεράσματα που βγάλαμε από αυτό το νημα.

Δεν θα γινω κουραστικος λέγοντας τα πραγματα από την αρχη. Παω στο τελος.
 Καταλαβαινω την θεωρεία της ελαχιστοποίησης του ρίσκου που επικαλείτε ο Dr. Φαρσαλινος και αν και  θεωρώ ότι με ξεβολεύει λιγο, μπορω να πετύχω αντίσταση χωρις να πυρώσω το σύρμα. Το βασικο όμως επιχείρημα των αντιθέτων σε αποψη, δεν είναι ότι απλα δεν πειράζει το Dry burn, αλλά ότι και συνίστατε η ελαφριά χρήση του καθώς η οξείδωση προστατεύει το συρμα από περεταίρω διάβρωση. Μεταλλουργοί εκει καταλήγουν, ο pedro τα "γύρισε" λιγο και μιλά με γενικότητες, ερευνα δεν εχει γίνει, τουλάχιστον όχι μια που να δείχνει, όχι την υπαρξη μετάλλων στο υγρο, αλλά την διαφορα dry burn or not.
Με όλα αυτα εγω είμαι ακομη προβληματισμένος. Θα ήθελα ένα συμπερασματικο σχολιο - απόφαση οσων ασχολήθηκαν και ξεκινάω από το δικο μου.
Θα κανω ένα ελαφρυ άναμα όταν φτιάχνω αντίσταση, ισα να πυρώσει και να μου δείξει τυχών ατέλειες και θα κοψω τα ενδιάμεσα dry burn με την αλλαγη βαμβακιού. Στην δευτερη αλλαγη, αλλαγη και αντίστασης (περίπου στην εβδομάδα).
 Στο κτ δεν γυρνάω, αλλά με όλα αυτά, επιβεβαίωσα την απόφασή μου να σταματήσω να υπερθεματίζω τα πλεονεκτήματα μιας συνήθειας τόσο νέας που τα μειονεκτήματα δεν τα ξέρουν ούτε οι εταιρείες που βγάζουν χρήματα από αυτή. Ξανά VAPIRE (μετατρέποντας νέους ατμιστες δεν γίνομαι), αλλά θα πω την γνώμη μου και θα βοηθήσω όποιον μονος του μάθει και αναλάβει την ευθηνή.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου

κωστα φτιαξε ενα βιντεακι ρε αδερφε,να δουμε και εμεις οι κουλοι  >:(

Καποια στιγμη σημερα ανεβαζω βιντεο πως μετα απο το θεμα που συζηταμε  με εκανε να αλλαξω μια συνηθεια αντι για Dry Burn  σε κατι αλλο .... στις επομενες ωρες αν επιτελους κλεισω το βιντεο σε πακετο .. και μετα το ανεβασω ... Πολλοι  ηθελαν να δουν και να μαθουν  πως να τη αντιμετωπισουν την καινουρια συνηθεια αν βεβαια θελουν να την ακολουθησουν και ελπιζω να βοηθησω με αυτο το βιντεο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2015, 22:28 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Ναι ρε Κωστα μου και μπράβο σου.. Αλλά το θεμα για μενα ακόμη δεν είναι πως... αλλά αν πρέπει....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115933 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507410 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568801 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243891 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem