vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 1 χρήστης
bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Κατ΄ αρχην ευχαριστω, όπως ολοι αλλωστε τον Kosta44 για την αμεση ενημερωση.
Oμως εχω μια απορια – σκεψη και αν κανω λαθος την αποσυρω αμεσως.
Ο γιατρος, ένα τοσο σοβαρο θεμα γιατι δεν το ανακοινωσε αμεσα στο forum, αλλα μονο στην εκπομπη και μαλιστα αγγλοφωνη?  Γιατι επρεπε να αναδειξει το θεμα ένα μελος και όχι ο ιδιος? Απλα προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο του και δεν μπορω (θεωρει υποδυεστερο το forum, εκει θεωρησε ότι του προσδιδει περισσοτερο κυρος ή οτιδηποτε άλλο?).

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Αν το μέταλλο πυρώσει αλλά δεν φτάσει σε θερμοκρασία τήξης, δεν μεταβάλλεται η δομή του και οι δεσμοί μεταξύ των μορίων!
Χημεία, αυτός ο αστικός μύθος. :wall:


Η σκέψη και μόνο στο ενδεχόμενο να γυρίσουμε, έστω και προσωρινά, ένα δύο χρόνια πίσω, θα μας οδηγήσει στον μεσαίωνα, τουλάχιστον σε αυτό το νήμα! ;D


Εγώ μίλησα για τους δεσμούς του μετάλλου ότι δεν καταστρέφονται ώστε να αφήνουν κατάλοιπα στην ατμόσφαιρα στις θερμοκρασίες που κάνουμε dry burning. Σύμφωνα μάλιστα με το κείμενο το dry burning είναι καλό γιατί θωρακίζει το σύρμα. Αυτό τουλάχιστον προσπάθησα να παραθέσω. Επίσης αν καταστρεφόταν η δομή του μετάλλου με ένα απλό ή ακόμα και με πολλαπλά dry burning πολύ πιθανό να μην διατηρούσε τις ίδιες μηχανικές, ηλεκτρικές και φυσικές ιδιότητες. 


Από ότι φαίνεται κατέχεις την μεταλλουργία και μιλάς σαν γνώστης με την ευχαίρια να ειρωνεύεσαι. Εγώ παρέθεσα ένα άρθρό με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Kanthal A-1. Εσύ από ότι φαίνεται κάτι παραπάνω ξέρεις. Περιμένω ανυπόμονα τα ντοκουμέντα σου.

Διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 22:47 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Χωρις ερευνητικες εργασιες οτι συμπερασμα βγαζει κανεις μεσω της λογικης οχι μονο ειναι αυθαιρετο αλλα μπορει στο μελλον να αποδειχθει αντιθετο απο την αληθεια.
Πως λετε πολλοι εδω μεσα "μακρυα απο το οξειδωμενο συρμα". Μπορει καποιος να σας αποντησει οτι ενα λεπτο επιχρησμα οξειδιων σταθερα προσκολημενων σε ενα μεταλλο (αληθεια τι μεταλλο? ??? ) αποτελει φραγμο, και ειναι καλυτερο. Εγω δεν λεω οτι αυτο συμβαινει.
Σας πληροφορω οτι οτι το τιτανιο που κατα κορον χρησιμοποιουμε σε ενθεσεις μεσα στα οστα εχουν πια  ενα στρωμα οξειδιων εξωτερικα, μεταξυ των αλλων για να το προστατευει απο περαιτερω διαβρωση/οξειδωση/αλλοιωση. Το αντιθετο για παραδειγμα γινεται στο σιδηρο, που υπαρχει αποκολληση των οξειδιων , επανοξειδωση της νεας εξωτερικης επιφανειας, νεα αποκολληση κοκ.


ΑΡΑ.... ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...


το ειχα αναφερει πιο πανω

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Μερικά στοιχεία που πήρα από καθηγητή Πανεπιστημίου Χημείας .
1)Όντως η θέρμανση ενός μετάλλου μεταβάλλει την δομή του (δηλαδή ανακατατάσσονται τα άτομα στον χώρο ) Αυτό έχει επίπτωση και στις μηχανικές ιδιότητες αλλά και στις χημικές .
2)Οι επιφάνειες των μετάλλων εμφανίζουν συμπεριφορά καταλύτη ,δηλ.ευνοούν η αποτρέπουν χημικές αντιδράσεις .Αλλαγή δομής λοιπόν σημαίνει και αλλαγή χημικής συμπεριφοράς
3)Οι διαφορετικές συμπεριφορές όμως χρειάζονται μελέτη κατά περίσταση .Δεν γνωρίζει κάποιο πίνακα μεταβολών σε σχέση με την θερμοκρασία πχ σε 300° γίνεται αυτό σε 400° to άλλο κλπ
Για να το κάνω πιό κατανοητό άλλο θα συμβεί με το Χ μέταλλο που έχουμε ζεστάνει στους 600 ° με το Α υγρό και άλλο με το Β υγρό η αν το μέταλλο έχει θερμανθεί στους 400 °
Προφανώς λοιπόν αυτό είδε ο γιατρός και θεώρησε καλό να προειδοποιήσει . Αν δεν γίνει επισταμένη μελέτη δεν μπορούν να εξαχθούν σαφή  συμπεράσματα
που να καλύψουν όλους τους πιθανούς συνδυασμούς .

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας

Εγώ μίλησα για τους δεσμούς του μετάλλου ότι δεν καταστρέφονται ώστε να αφήνουν κατάλοιπα στην ατμόσφαιρα στις θερμοκρασίες που κάνουμε dry burning. Σύμφωνα μάλιστα με το κείμενο το dry burning είναι καλό γιατί θωρακίζει το σύρμα. Αυτό τουλάχιστον προσπάθησα να παραθέσω. Επίσης αν καταστρεφόταν η δομή του μετάλλου με ένα απλό ή ακόμα και με πολλαπλά dry burning πολύ πιθανό να μην διατηρούσε τις ίδιες μηχανικές, ηλεκτρικές και φυσικές ιδιότητες. 


Από ότι φαίνεται κατέχεις την μεταλλουργία και μιλάς σαν γνώστης με την ευχαίρια να ειρωνεύεσαι. Εγώ παρέθεσα ένα άρθρό με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Kanthal A-1. Εσύ από ότι φαίνεται κάτι παραπάνω ξέρεις. Περιμένω ανυπόμονα τα ντοκουμέντα σου.


H δήλωση:
"Επίσης οι δεσμοί του μετάλλου δεν καταστρέφονται όταν κάνουμε dry burning. Χαλαρώνουν στο σημείο τήξης του μετάλλου (πολύ μακριά από την θερμοκρασία Dry burning που κάνουμε) αλλά ακόμα και εκεί δεν καταστρέφονται. "

είναι δική σου, δεν αναφέρεται πουθενά(φυσικά) στο link που παρέθεσες.

Αναφέρεις κάτι ρητά και κατηγορηματικά, το οποίο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν ισχύει. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
Δεν τίθεται θέμα υποκειμενικής άποψης.
Αυτό που έγραψες ΔΕΝ ισχύει.
Τέλος.
Μόνο το "Δεν ισχύει" υπάρχει και ο Μεσαίωνας. Τίποτα ενδιάμεσα.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους. Εκφέροντας την άποψή μου πάντα....



Το Kanthal A-1 έχει operating temperature εώς τους 1400 βαθμούς κελσίου. Αυτό σημαίνει ότι μέχρι και εκείνη την θερμοκρασία λειτουργίας διατηρεί τις ιδιότητές του και συνεχίζει να εξυπηρετεί τον σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκε.



Λάθος δικό μου που δεν είπα που ξεκινούσε η άποψη μου. Αν και το συγκεκριμένο ότι δεν καταστρέφονται οι δεσμοί του μετάλλου ακόμα και με την τήξη του, κάπου το πήρε το μάτι μου.

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Εγω εχω να πω οτι σεβαστές ολες οι αποψεις αλλα εγω επιλέγω να συνεχιςω να φτιαχνω mc γιατι με τις ανοιχτές δεν τα καταφερα μόνο χαλια γεύση πηρα και μεταλλιλα και για να μην επιστρέψω στο κτ επιλέγω τη δοκιμασμένη λυση . τι να πω δεν τα καταφερα :eyesplash:  θα κανω κατα περιόδους καμια αλλη προσπαθεια αλλα προς το παρον mc αναλαμβάνοντας ολα τα ρίσκα που αλωστε εχουμε παρει με το να ατμιζουμε .Εγω ας παρω λιγα περισσοτερα

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Μακάρι η αγορά, στο άμεσο μέλλον, να σου(μας) δώσει περισσότερες και ευνοϊκότερες επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Κατ΄ αρχην ευχαριστω, όπως ολοι αλλωστε τον Kosta44 για την αμεση ενημερωση.
Oμως εχω μια απορια – σκεψη και αν κανω λαθος την αποσυρω αμεσως.
Ο γιατρος, ένα τοσο σοβαρο θεμα γιατι δεν το ανακοινωσε αμεσα στο forum, αλλα μονο στην εκπομπη και μαλιστα αγγλοφωνη?  Γιατι επρεπε να αναδειξει το θεμα ένα μελος και όχι ο ιδιος? Απλα προσπαθω να καταλαβω το σκεπτικο του και δεν μπορω (θεωρει υποδυεστερο το forum, εκει θεωρησε ότι του προσδιδει περισσοτερο κυρος ή οτιδηποτε άλλο?).

Δεν εκανε καμια ανακοινωση ο ανθρωπος.. ειπε την γνωμη του για καποιο θεμα πανω στην συζητηση..και δημιουργηθηκε το νημα αυτο..

Ξαναδιαβασε λιγο τα πρωτα του λογια..

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.
Εγώ απλά είπα την γνώμη μου και έκανα μια σύσταση. Εννοείται πως ούτε θα απαγορεύσω κανέναν να κάνει dry purns, ούτε θα τον τιμωρήσω... ;)


Νομίζω κάποιοι από εδώ με έχουν ακούσει να κατακρίνω τα mesh τα οποία τα πυρακτώνουν για μεγάλο χρόνο για να τα οξειδώσουν. Ποτέ δεν σύστησα την χρήση mesh, κυρίως λόγο αυτής της "προεργασίας" πριν τη χρήση του.


Καταρχάς να πω ότι δεν έχουμε κάνει κάποια συγκεκριμένη μελέτη για το coil όταν του κάνουμε dry burn. Όμως.....
Ξέρουμε από μελέτες ότι ο ατμός περιέχει μέταλλα. Η Williams είχε βρει νικέλιο και χρώμιο που προερχόταν από το coil ενός cartomizer, χωρίς να του κάνει dry burn. Έχω μιλήσει με ειδικό σε materials science και έχει επιβεβαιώσει πως σε θερμοκρασίες dry burn (>700oC) μπορεί να αλλάξει η δομή των μετάλλων.

Τα coils αυτά δεν έχουν φτιαχτεί για να ποτίζονται με υγρό, να εξατμίζεται το υγρό πάνω τους και να το εισπνέει ο χρήστης ακριβώς πάνω από το coil. Επίσης, να ξέρετε πως τα υγρά πολλές φορές προκαλούν διαβρωτικές φθορές στα μέταλλα. Με το να πυρακτώνεις το μέταλλο προφανώς δημιουργείς πρόβλημα στη δομή του μετάλλου. Είναι γνωστό ότι πυράκτωση του SS εκλύει εξασθενές χρώμιο, λόγω αποδυνάμωσης των δεσμών χρωμίου-σιδήρου (που είναι εξαιρετικά δυνατοί πριν την πυράκτωση).
Για να ήμαστε βέβαια σωστοί, δεν λέω πως το πυράκτωμα θα σας σκοτώσει ή θα κάνει το άτμισμα το ίδιο επικίνδυνο με το κάπνισμα. Νομίζω όμως ότι προκαλεί μεγαλύτερη (και αποφεύξιμη) έκθεση σε μέταλλα. Αν μπορείτε, γιατί να μην την αποφύγετε;

Οταν εχει ανακοινωσεις να κανει ο γιατρος.. τις κανει σε ολους.. και σε εμας και σε αλλους ιντερνετικους χωρους..
ουτε απαξιωνει κανεναν ουτε εχει προτιμησεις σε αυτα τα πραγματα..

Λιγο παραπανω σεβασμος χρειαζεται σε αυτον τον ανθρωπο

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει πάντα η λύση mc με Kuro Koiler και μετά να "βουρτσίσεις-ξύσεις" λίγο το mc με ίσιο κατσαβίδι 3-4 φορές. Νομίζω πως με τη διαδικασία αυτή πετυχαίνεις mc χωρίς να χρειαστεί να πυρώσεις και χωρίς να έχεις προβλήματα στην αντίσταση.

To "βούρτσισμα" το κάνει ο Busardo εδώ. Στο 27:57 και μετά

 [youtube]375NLBOpvNY[/youtube]

Αυτό δουλεύεις "θεωρητικά" πάντα, γιατί αν δεν πυρώσεις δεν μπορείς να ξέρεις 100% πως όλα πάνε καλά...

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Έφτιαξα πριν λίγο μια αντίσταση στο Kuro.
Τον τελευταίο καιρό αφού την φτιάξω την ανοίγω με το νύχι πάνω στο kuro. Την έβαλα στο kayfun χωρίς να την πυρώσω απλά πάτησα στιγμιαία το fire για να δω τα ωμ. Έβαλα μπαμπάκι έβρεξα, έκλεισα και άτμισα μια χαρά.
Τύχη του πρωτάρη? Ίσως. Θα  δω την επόμενη φορά

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Όντως δεν μπορείς να γνωρίζεις. Με Kuro δουλεύω τον τελευταίο καιρό για το χαβαλέ, και πολλές φορές στο πύρωμα ανάβουν μόνο τα ποδαράκια.

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις για την εξής πρακτική που συνηθίζω: αφού βιδώσω σύρμα και βεβαιωθώ ότι ανάβει σωστά, πριν και μετά τα 5-6 πυρώματα που του κάνω, στάζω λίγη vg επάνω να πάρει λίγο χρώμα. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι έτσι η αντίσταση συμπεριφέρεται καλά σε μικρότερο χρονικό διάστημα. Από τη μία αντικρούει στη συμβουλή του γιατρού, από την άλλη νομίζω ότι βοηθάει στο θωράκισμα του σύρματος. Πως το αντιλαμβάνεστε εσείς?

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Έφτιαξα πριν λίγο μια αντίσταση στο Kuro.
Τον τελευταίο καιρό αφού την φτιάξω την ανοίγω με το νύχι πάνω στο kuro. Την έβαλα στο kayfun χωρίς να την πυρώσω απλά πάτησα στιγμιαία το fire για να δω τα ωμ. Έβαλα μπαμπάκι έβρεξα, έκλεισα και άτμισα μια χαρά.
Τύχη του πρωτάρη? Ίσως. Θα  δω την επόμενη φορά


Ετσι την κάνω και εγώ, εδώ και πολύ καιρό.
Αφου στρίψω την αντίσταση, τραβάω την πάνω άκρη της μέχρι την άκρη από το αξονάκι, την ξαναπιέζω προς τη βάση και
έχω πάντα ένα πολύ ωραίο spaced coil.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Έχει μια βάση αυτό που κάνεις, αν σκεφτείς ότι το ίδιο κάναμε και στο μες κατά το κάψιμο.
Μήπως όμως είναι πολύ μικρή η επιφάνεια του σύρματος για να συγκρατήσει το υγρό και να γίνει η θωράκιση κατα το πύρωμα?

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν πρεπει να πυρωνουμε ουτε μια φορα το coil
« Απάντηση #314 στις: Μαΐου 28, 2015, 23:42 »
Παρόλο την μόνο δίμηνη ενασχόλησή μου με το η.τ, και ύστερα από όλα όσα διάβασα, αυτό που αποφάσισα εγώ να κάνω είναι να ξεατσαλώσω πρώτα το σύρμα και ύστερα να το στρίψω.Να χάσει δηλ. από αρχής την ελαστικότητά του.Έτσι αν θες έχεις και μικροκοιλ.Εννοείτε, πριν το στρίψημο καλό καθάρισμα με βαμβάκι βουτηγμένο σε καθαρό οινόπνευμα ή με σόδα διαλυμένη σε νερό.Σόδα= ο φονέας των χημικών αντιδράσεων.Ο μέγας αδρανοποιητής.Το ίδιο και για καθάρισμα αντίστασης με ντραιμπερν.Μέσα σε μπουκαλάκι με ψεκαστήρι σόδα διαλυμένη σε νερό, αντί για σκέτο τρεχούμενο νερό βρύσης.Το επίφοβο με το βραχυκύκλωμα που αναφέρθηκε παραπάνω είναι να μην περάσει νερό στους πόλους της μπαταρίας και όχι να μην βραχεί η αντίσταση.Αυτή ούτως ή άλλως βρέχεται και απ'το ατμιστικό υγρό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115907 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824371 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507390 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8937 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568779 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243879 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem