vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 8 χρήστες
johnath, lounik, camber, Milarepa, Doubt, Parolos, andreashadji, bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Ρε παιδια να κανω κι εγω μια ερωτησουλα?

Εμεις που ατμιζουμε με εργοστασιακους εχουμε τετοιο θεμα? Εννοω δηλαδη ο κινεζος το πυρωνει το συρμα ? (πολυ πονηρο ακουγεται :P )

Επισης να πω και την αποψη μου.
Διαβαζω και σε αυτο το τοπικ αλλά και σε άλλα για πιθανα θεματακια με το ατμισμα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι προσπαθουν παντα να μειωσουν τα οποιαδηποτε αρνητικα εχει να προσαψει καποιος ακομα και καλοπροαιρετα.
Στοχος ολων μας υποθετω πως ειναι να μην ξαναβαλουμε στο στομα μας το ρημαδι το κτ.

Τελος , δεν καταλαβαινω γιατι ενω εχουν βγει τοσες ερευνες που βρισκουν αρνητικα τα αρωματα στα υγρα, δεν το γυρνατε σε σκετη βαση εστω για να εχετε λιγοτερες πιθανοτητες αρνητικων συνεπειων .....δεν νομιζω οτι ειναι τοσο χαλια η σκετη βαση , συνηθειο ειναι ....εδω ειχαμε συνηθισει την καμμενη ποδαριλα τουυ τσιγαρου σαν γευση , στην σκετη βαση κολατε?

Παντα φιλικα και καλοπροαιρετα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας

Πλάκα κάνεις.


  Φυσικά και ΔΕΝ κάνω καμία πλάκα.
Τι φοβάσαι αν βραχεί με νερό το coil σου, ή και μέσα στο νερό να είναι ;
Πρόσεξε, το coil γράφω, ΟΧΙ όλο το μοντάκι.
Σε τι διαφέρει όταν έχει βρεγμένο σε γλυκερίνη βαμβάκι από το να έχει νερό ;
Νομίζεις πως η γλυκερίνη δεν είναι αγώγιμη ;
Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κάνετε αφορισμούς χωρίς ελάχιστη γνώση φυσικής.


Και για να σταματήσει η γκρίνια θα ήθελα απλά να σκεφτείτε τον θερμοσίφωνά σας και την τεράστια αντίσταση που έχει ΜΕΣΑ στο νερό.
 Ευχαριστώ.



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 18:21 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
1) Το βαζεις κατω απο τη βρυση και εισαι σιγουρος οτι θα βραχει μονο το coil???. Μια φορα, δυο φορες, τη τριτη? ???
2) Αφου ξερεις φυσικη, θα ξερεις οτι το νερο θα οξειδωσει ταχυτατα το ζεστο (μη ευγενες) μεταλο της αντιστασης (ενδοθερμη αντιδραση-Χημεια). Οποτε καλυτερα πυρωνε το, τουλαχιστον ετσι το καθαριζεις καλυτερα!!!!   :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 19:10 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας

  Φυσικά και ΔΕΝ κάνω καμία πλάκα.
Τι φοβάσαι αν βραχεί με νερό το coil σου, ή και μέσα στο νερό να είναι ;
Πρόσεξε, το coil γράφω, ΟΧΙ όλο το μοντάκι.
Σε τι διαφέρει όταν έχει βρεγμένο σε γλυκερίνη βαμβάκι από το να έχει νερό ;
Νομίζεις πως η γλυκερίνη δεν είναι αγώγιμη ;
Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κάνετε αφορισμούς χωρίς ελάχιστη γνώση φυσικής.


Και για να σταματήσει η γκρίνια θα ήθελα απλά να σκεφτείτε τον θερμοσίφωνά σας και την τεράστια αντίσταση που έχει ΜΕΣΑ στο νερό.
 Ευχαριστώ.
Καλη ειναι κι η γκρινια... εκτονωνομαστε...  :tongue_smilie:
Τα πριν ειναι συζητησιμα, ομως το παραδειγμα με τον θερμοσιφωνα καθολου.
Η αντισταση του θερμοσιφωνα (σε κανονικες συνθηκες λειτουργιας) δεν πρεπει και δεν ερχεται σε καμια επαφη με το νερο.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας

Καλησπέρα σε όλους. Εκφέροντας την άποψή μου πάντα....


Η δήλωση του Κ. Φαρσαλινού ήταν υπερβολική. Ουσιαστικά εξέφρασε την άποψή του χωρίς να έχει κάποια έρευνα που θα στηρίξει τα λεγόμενά του. Επίσης δεν γνωρίζουμε αν η δήλωση του αφορούσε το Kanthal A-1 ή κάποιο άλλο από τα σύρματα που χρησιμοποιούνται.


Όσον αφορά τώρα το Kanthal A-1 που εγώ χρησιμοποιώ.
 
When heated, resistance heating alloys form an oxide layer on their surface, which slows down further oxidations of the material. To accomplish this function the oxide layers must be dense and resist the diffusion of gases as well as metal ions. It must also be thin and adhere to the metal under temperature flunctuations.
The protective oxide layer on Kanthal alloys formed at temperatures over 1000C consists mainly of alumina. the colour is light grey, while at lower temperatures under 1000 the oxide colour becomes darker. The alumina layer has excellent electrical insulating properties and good resistance to most compounds.


http://www2.kanthal.com/sandvik/0971/internet/s003237.nsf/F6421C7808255963C12572BB001C8704/$file/1-A-2-3%20appliance%20handbook%20US.pdf?OpenElement
(απλά copy-paste μέχρι και το openelement παρακαλώ).

12η σελίδα κάτω από την επικεφαλίδα ¨Operating Life" (google translate is your friend)


Στην ουσία το dry burning δημιουργεί μια ασπίδα στο Kanthal το οποίο το προστατεύει από οξειδώσεις, την διάχυση αερίων και μεταλλικών ιόντων.


Επίσης οι δεσμοί του μετάλλου δεν καταστρέφονται όταν κάνουμε dry burning. Χαλαρώνουν στο σημείο τήξης του μετάλλου (πολύ μακριά από την θερμοκρασία Dry burning που κάνουμε) αλλά ακόμα και εκεί δεν καταστρέφονται.


Θα συνεχίσω να ψάχνω γιατί με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2015, 19:38 από xxpistoss »

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Δίπλα από τα www υπάρχει ένα 2 που πρέπει να φύγει για να δουλέψει το link.

Εγώ πάντως έπαψα να κάνω microcoil και dryburn στον Kayfun και με spaced αντίσταση έχω πολύ πολύ  καλύτερη γεύση από πρώτα. Νάσε καλά Κώστα44

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.

  Φυσικά και ΔΕΝ κάνω καμία πλάκα.
Τι φοβάσαι αν βραχεί με νερό το coil σου, ή και μέσα στο νερό να είναι ;
Πρόσεξε, το coil γράφω, ΟΧΙ όλο το μοντάκι.
Σε τι διαφέρει όταν έχει βρεγμένο σε γλυκερίνη βαμβάκι από το να έχει νερό ;
Νομίζεις πως η γλυκερίνη δεν είναι αγώγιμη ;
Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κάνετε αφορισμούς χωρίς ελάχιστη γνώση φυσικής.


Και για να σταματήσει η γκρίνια θα ήθελα απλά να σκεφτείτε τον θερμοσίφωνά σας και την τεράστια αντίσταση που έχει ΜΕΣΑ στο νερό.
 Ευχαριστώ.


Αγαπητέ φίλε έγραψες αυτό (Ανοίγουμε την βρύση, βάζουμε από κάτω με προσοχή το μοντάκι με την αντίσταση ανοιχτή ακουμπάμε με την αντίσταση το νερό που τρέχει και πατάμε fire.) Ξαναδιάβασέ το όσες φορές χρειάζεσαι μέχρι να καταλάβεις τι έγραψες.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχω ένα φίλο ηλεκτρολόγο που πιάνει με γυμνά χέρια τα καλώδια του ρεύματος και δεν παθαίνει τίποτα, τι πάει να πεί δηλαδή αυτό, ότι μπορεί να το κάνει ο καθένας; Να πούμε σε όλους να το κάνουν, να πιάνουν τα καλώδια του ρεύματος γιατί κάποιος δεν έπαθε τίποτα;

Όσο για τις γνώσεις που γράφεις, το προσπερνάω. :bye:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Εμένα πάντως, το πρώτο μετά από καιρό spaced coil, στέφθηκε με πλήρη αποτυχία....
Πως πετάς τα βρεγμένα καλαμαράκια στο καυτό λάδι?  :confused1:

Δεν είναι τίποτα, πιο δύσκολο είναι να κρατήσεις τις σπείρες κολλημένες παρά με απόσταση. Και τα τσιμπιδάκια για τα φρύδια επιστρέφονται στη θέση τους  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Goulliver

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπηκα στην πρωτη δεκαετια μου
Αμα το δω ιστορικα , συμπεραινω οτι κατα νοητους καιρους 

αναβλυζει ενα (προβλημα) που προυπηρχε και φυσικα το επακολουθο ειναι

η τεχνολογια να δεινει την λυση και παλι  :)   

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...

Και για να σταματήσει η γκρίνια θα ήθελα απλά να σκεφτείτε τον θερμοσίφωνά σας και την τεράστια αντίσταση που έχει ΜΕΣΑ στο νερό.
 Ευχαριστώ.

Φυσικά και δεν θα το αναλύσουμε κι αυτό εδώ... :laugh1: :idiot1:

Αλλά προφανώς δεν ξέρεις πως δουλεύει ο θερμοσίφωνας και πως είναι κατασκευασμένη η αντίστασή του...
Οπότε λάθος όλος ο προηγούμενος συλλογισμός σου... ;)

(Άσχετη με την προηγούμενη φράση η επόμενη...)
Προφανώς δεν εχεις φάει "μπούφλα" από DC για να δεις πως είναι... :))

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Σεβαστές όλες οι απόψεις....
Διαβάζωντας τις όλες ...όλο και κάτι μπορεί να βγεί , γιαυτό είμαστε εδώ , αλωστε μπάς και βγεί...έστω και κάτι .
Θέλω να επικεντρώσω , σε κατι που ανάφερε αλλος φιλος  παραπάνω , στο θέμα της μάκας που πιάνει το συρμα , μετα απο πολλή χρήση .
Δεν μου φαινεται ...καθόλου παραξενο ....λέω τώρα...οταν πιάνει μάκα , αυτο να χρησιμευει σαν προστατευτικη ασπιδα , τόσο δεν ξέρω...κατά πόσο...?
Και να παίρνεις τα όποια ....οξείδια στην αρχη , που στήνεις μια φρέσκια αντίσταση...
Αν τα παίρνεις...? βεβαια όλα είναι υποθετικά...
Τί θέλω να πώ , με αφορμή το συγκεκριμενο
Παιδιά είναι αρκετά , πιο πολυπλοκο το όλο θέμα της ατμοποιησης , όσο αναφορά τις επιπτωσεις του , πάνω μας , και αυτο γιατί έχει να κάνει ,σιγουρα με τις πολλές και διάφορες τεχνικές του καθενώς μας , αλλα παράλληλα μια μελέτη εμπεριστατωμένη πρέπει να λάβει υπόψην.....ενα σόρο πραγματα ,και λεπτομέρειες

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας

Αν το μέταλλο πυρώσει αλλά δεν φτάσει σε θερμοκρασία τήξης, δεν μεταβάλλεται η δομή του και οι δεσμοί μεταξύ των μορίων!
Χημεία, αυτός ο αστικός μύθος. :wall:


Η σκέψη και μόνο στο ενδεχόμενο να γυρίσουμε, έστω και προσωρινά, ένα δύο χρόνια πίσω, θα μας οδηγήσει στον μεσαίωνα, τουλάχιστον σε αυτό το νήμα! ;D



Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Οκ... Δεν αλλάζει...

Πάρε ένα κομμάτι σύρμα... Χωρίς να το κάψεις, στρίψε σε ένα τρυπανάκι ένα coil...

Πάρε ένα άλλο κομμάτι σύρμα... Πύρωσέ το με αναπτήρα και στρίψε ένα coil...

Θα δεις τη διαφορά...

Το δεύτερο θα γίνει πιο μαλακό και η κάθε σπείρα θα παραμείνει όπως τη στρίψεις στη θέση της... Στην πρώτη περίπτωση το σύρμα θα είναι πιο σκληρό και πραγματικά σαν ελατήριο...

Άρα κάτι αλλάζει στη δομή του ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824395 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507410 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154783 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568802 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243891 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem