vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
νταξυ ρε παιδια δεν ειναι και τοσο τραγικο να αλλαζουμε αντιστασεις καθε 2-3 μερες κλαιν..εξ αρχης ξεραμε οτι το ατμισμα σιγουρα δεν ειναι αθωο (αθωος ειναι μονο ο καθαρος αερας ) αλλα και σιγουρα δεν ειναι τοσο βλαβερο οσο το καπνισμα..Το ειπε ξεκαθαρα ο γιατρος. Τωρα απο κει και περα βλεπουμε .Αλλαγη αντιστασεων συχνοτερα και οσοι μπορουν-μπορουμε καλο ειναι να καταφευγουμε σε σκετη βαση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
άραγε τα έτοιμα κοιλ απο ft ασ πουμε, εχουν πυρακτωθεί;
γιατί θα είναι μια εύκολη λύση.  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
και οσοι μπορουν-μπορουμε καλο ειναι να καταφευγουμε σε σκετη βαση  :thumpup:

Και αυτό που ξέχασα να πω είναι το παραπάνω...

Σκέτη βάση και το πολύ πολύ να ρίξω 5 σταγόνες από κάποιο άρωμα (φρούτο πάντα)

Δηλαδή διάφανα υγρά και πολάααααααα ml σε κάθε στήσιμο... :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη σημερα ουτως η αλλως θα αλλαζα κοιλ και στον KLP και στον Magma, τα εκανα χωρις να τα αναψω....Ειναι ιδεα μου η μηπως υπαρχει δοαφορα στη γευση??? Προς το χειροτερο εννοω, μου φαινεται οτι βγαζει μια μεταλλιλα...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αν κατάλαβα καλά, ο γιατρός λέει οτι δεν έχει κάποια μελέτη που να δείχνει αν και τι δομικές αλλαγές προκαλούνται στην αντίσταση με dry burn και αν και σε ποια ποσότητα εκλύονται επιβλαβή παράγωγα.
Από αυτό πώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι κακώς κάνουμε αν πυρακτώνουμε τα σύρματα?
Πώς φτάνουμε να λέμε οτι με spaced αντίσταση έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα και μάλιστα με 10W μέγιστο?
Παίρνει η μπάλλα και τα μπαμπάκια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Συμφωνώ οτι αν μπορείς να αποφύγεις κάτι, απόφυγε το. Αλλά ξαφνικά μια ωραία πρωία να αφορίζουμε τα microcoils γιατί δεν είναι υγιεινά, δεν δίνουν γεύση και τρώνε πολλή μπαταρία?

Είμαστε των άκρων ως Έλληνες (και εγώ μέσα)...


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 11:58 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Πιστευω μια επιστημονικη μελετη απο ειδικο εργαστηριο , η πχ Δημοκριτος, με μετρησεις πυρακτωμενων τυπων συρματος αντιστασης με υγρα η.τ θα μπορουσε να λυσει το προβλημα που μολις αρχισε να μας ανησυχει και απασχολει δικαιολογημενα.

Εδω μας εχουν απασχολησει για την υγεια μας οι διαφοροι τυποι ατσαλιων κατασκευης των ατμοποιητων πχ, 303,304, 316L κλπ οπου ερχονται σε επαφη με το υγρο, τα χερια και τα χειλη μας.

Μας εχουν απασχολησει τα βαμβακια που πρεπει να ειναι βιολογικα, ανεπεξεργαστα, χωρις λευκανση κλπ.
Τα υγρα να ειναι οσο γινεται πιο καθαρα, να ειναι πιστοποιημενα , με οργανικα αρωματα χωρις χρωστικες κλπ.
Ο καθαρισμος των ατμοποιητων πυκνα συχνα οπως και καθημερινα των drip tips.
Η σωστη επιλογη, φορτιση και αποθηκευση μπαταριων.
Η προσοχη στα βατ και στις θερμοκρασιες

Λογικο ειναι το θεμα των αντιστασεων που προεκυψε και που ηταν στο πισω μερος του μυαλου αρκετων απο εμας να ειναι ιδιαιτερα μεγαλης σημασιας που πρεπει να μελετηθει επιστημονικα. Μονο τοτε θα μαθουμε τι μπορει να συμβαινει ακριβως , αν βλαπτει και ποσο βλαπτει η πυρακτωση.

Επισης ειχα αναφερθει σε προηγουμενο μου ποστ στο οτι καθε μεταλλο οταν προκειται να μετατραπει σε συρμα απο το εργοστασιο, περναει απο τηξη (δηλ απο τεραστιες θερμοκρασιες που απο στερεό γινεται υγρό που ειναι πολυ μεγαλυτερες απο τη θερμοκρασια της πυρακτωσης) και κατοπιν απο το επομενο σταδιο της εξελασης.
Μεσα απο αυτες τις διαδικασιες τηξης το μεταλλο ειτε ειναι CANTHAL ειτε Nichrome κλπ δεν γινεται τοξικο εν τη γενεσει του ?

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Εμενα πρωσοπικα επειδη μολις ειδα το νημα Κωστα εβαλα σκετο συρμα χωρις micro coil και με ηρθε σιδεριλα δεν με αρεσει ποτε να μην καιω το σηρμα..


Τωρα αυτο που λεει ο Γιατρος δεν μπορει να εξηγηθει εκτος απο μελετες επανω στο συρμα το πριν και το μετα.


Παντως μου φενεται παραξενο διοτι οταν θες να απομακρηνεις μια βρωμια απο καποιο σιδερο απλα το καις και φευγουν ολα τα μικροβια λογο οτι ξεπερναει 100C


Ειλικρινα δεν ξερω.

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
τα μέταλλα αυτά αποβάλλονται , αφομοιώνονται, παραμένουν στον οργανισμό, είναι βλαβερά ? υπάρχουν μελέτες?

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Μου φαινεται πως πηραμε φορα και οτι παρει ο χαρος. Εγω δεν εχω δει πουθενα ερευνα - δημοσιευση συγκεκριμενη για τη συμπεριφορα του συρματος και κυριως των ατμων του μεταλλου (αν υπαρχουν - και ποιες) στις διαφορες θερμοκρασιες, η' τις αλλαγες στη δομη του μεταλου του συρματος στις διαφορες θερμοκρασιες (το πυρωμα εμενα δεν μου λεει τιποτα) και μετα την επιδραση των ατμιστικων υγρων...
ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, περιμενουμε.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
άραγε τα έτοιμα κοιλ απο ft ασ πουμε, εχουν πυρακτωθεί;
γιατί θα είναι μια εύκολη λύση.  :confused1:
Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχουν πυρακτωθεί. Και αυτό ισχύει γενικότερα στις έτοιμες αντιστάσεις.
Το πυρακτωμένο σύρμα ξεχωρίζει αμέσως από ένα σύρμα που δεν έχει πυρακτωθεί.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
ok συμφωνοι αλλα ξερει  καποιος φιλος πως στο καλο φτιαχνονται τα συρματα σε διαφορες διατομες η πως κατασκευαζονται τα ριμπον η τα nrn;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Όσοι δοκιμάσατε να μην κάψετε το σύρμα και είχατε άσχημη γεύση, δεν φταίει που δεν πυρακτώθηκε.
Το σύρμα χρειάζεται πλύσιμο με ασετόν/οινόπνευμα και μετά το ξεπλένουμε πριν το χρησιμοποιήσουμε.
Ο καπνός και η μπόχα που βγαίνει όταν πυρώνεις για πρώτη φορά το σύρμα είναι τα μηχανόλαδα που καίγονται.

Αποσυνδεδεμένος nickrodos

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • ΔΙΑΓΟΡΑΣ
Μόνο σε εμένα δεν πήγε προς το χειρότερο η γεύση?Έκατσα λίγο έφαγα 5 λεπτά παραπάνω να κάνω με προσοχή μια αντίσταση με ενωμένες σπείρες χωρίς πύρωση και η γεύση μου δεν άλλαξε καθόλου...μπορεί το coil να μην βγήκε όπως βγαίνει με πύρωση και λοιπά αλλά δεν άλλαξε και τίποτα....Έβαλα και ελάχιστο παραπάνω βαμβάκι και στα ποδαράκια και όλα καλά δεν νομίζω να πρέπει να υπάρχει πανικός συνήθεια είναι κ αυτή... μια έρευνα που καλό για εμάς είναι :)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Eγώ πάλι πιστεύω ότι στα διάφορα εργοστάσια που κατασκευάζονται τα σύρματα διαφόρων διατομών, για να φθάσουν στην μορφή που τα παίρνουμε εμείς οι ατμιστές, σίγουρα υποβάλονται σε υψηλές θερμοκρασίες.
Καλό θα ήταν πάντως να γίνει κάποια μικρή έρευνα πριν και μετά από πυράκτωση διαφόρων τύπων συρμάτων. Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Είδωμεν... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Μόνο σε εμένα δεν πήγε προς το χειρότερο η γεύση?Έκατσα λίγο έφαγα 5 λεπτά παραπάνω να κάνω με προσοχή μια αντίσταση με ενωμένες σπείρες χωρίς πύρωση και η γεύση μου δεν άλλαξε καθόλου...μπορεί το coil να μην βγήκε όπως βγαίνει με πύρωση και λοιπά αλλά δεν άλλαξε και τίποτα....Έβαλα και ελάχιστο παραπάνω βαμβάκι και στα ποδαράκια και όλα καλά δεν νομίζω να πρέπει να υπάρχει πανικός συνήθεια είναι κ αυτή... μια έρευνα που καλό για εμάς είναι :)
Και η απλή αντίσταση και το microcoil έχουν τις εφαρμογές τους. Αν τα κάνεις όπως πρέπει και για την χρήση που πρέπει και τα δύο καλή γεύση δίνουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115880 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824357 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507359 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294175 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1122 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem