vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, ZoeM, bloodlessz, camber

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Δεν νομίζω να είναι ο λόγος αυτός πάντως. Πιο πιθανό είναι να μην έχουν βωξίτη οι κινέζοι παρά αυτό!

"υποστηρίζει ένθερμα τη θεωρία"

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
mike ΑΥΤΟ ακριβώς σκέφτομαι κάθε φορα που διαβάζω για αναθυμιάσεις ..

Την Ηλεκτροσυγκόλληση.

Ένεκα οτι ασχολούμαι αρκετά ( ερασιτεχνικά αλλά εχω φτιάξει μεχρι σπιτι 80 τετραγωνικά με κοιλοδοκούς ) ,το ένα ηλεκτρόδιο από τον ματρακά μου σε αναθυμιάσεις ,αντιστοιχεί πιθανώς ,σε 10.000 χρόνια ( Οκ υπερβολικός αλλά να έχουμε να λέμε ) ,αναθυμιάσεων απο μιά αντίσταση ατμοποιητή.

Και όπως είπες ,οι παλιοί τι να πούν ,και οι επαγγελματίες στα καρναγια ,κλπ..

Οσο για τα αλλα του σπιτιού ,και εκεί δίκιο εχεις.
Το τι μπαίνει μέσα στα πνευμόνια μας ,ΔΕΝ το έχουμε συνειδητοποιήσει.....


Μην "τρελαινόμαστε" ,προσέχουμε φυσικά για να έχουμε ,και ας επικεντρωνόμαστε ( επι τις % ) , στην ποιότητα και ΠΟΣΟΤΗΤΑ των υγρών που ατμίζουμε.

ΔΕΝ το συζητάω οτι πολύ καλά κάνουμε και ψαχνόμαστε σε όλα,αλλά παν μέτρο άριστον .


Καλή σας μέρα με υγεία .:)


Αποσυνδεδεμένος mike14

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς φίλε καλά κάνουμε και ψαχνόμαστε αλλά μην κάνουμε και την τρίχα τριχιά να ψάχνω δηλαδή τις αναθυμιασεις από την αντισταση και να ρουφάω 20ml αγνώστου προελεύσεως υγρα σε πνευμονικες 

Αποσυνδεδεμένος Dimidom

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί όταν ατμιζουμε πύρωνη η αντίσταση? Δεν νομίζω. ...πόση ώρα είναι τα σκεύη στην φωτιά και οι αντιστασεις που έχει ο φούρνος που μαγειρευουμε τι θερμοκρασίες πιάνουν αποδεκτο μέταλλο στην βιομηχανία τροφίμων είναι αυτό
Φιλε χωρις να θελω να σε προσβσλω ουτε να πω κατι η μεγιστη θερμοκρασια στο μαγειρεμα ειναι οι 200 C και αυτο παλι γινετε πολυ μα πολυ πιο αργα και με διαφορετικο τροπο απο οτι στο συρμα του ατμοποιητη τις ιδιες επιπτωσεις υπεστη οταν πιανει τους 200 C στην χειροτερη σε 15 λεπτα και το ιδιο σε δευτερολεπτα ? Ποσο μαλλον για το πυρωμα που κανουμε οι περισσοτεροι και οι θερμοκρασιες ειναι πολυ μεγαλυτερες
Επισης να σου αναφερω οτι τα περισοτερα σκευη ειναι πολυ πιο χοντρα και διαφορετικα κατασκευασμενα (σφυριλατα,χυτα περισοτερα απο ενα κραμα και οσο αφορα τον φουρνο τα ανοξειδωτα σε εππαγγελματικες κουζινες εχουν περαστη ολα απο επεξεργασια ειδηκη για να μπορουν να χρεισημοποιθουν στην μαζικη εστιαση 

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας


Και όπως είπες ,οι παλιοί τι να πούν ,και οι επαγγελματίες στα καρναγια ,κλπ..

Καλή σας μέρα με υγεία .:)
Αν θα δεις τα στατιστικα τους στο ποσοι φτανουν σε ηλικια συνταξης, αλλα και την ποιοτητα της ζωης τους μετα τα 55-60 ετη σε οσους φτανουν ισως αναθεωρησεις.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
απτη στιγμη που κανουμε spaced coil δεν υπαρχει κανενας λογος για να πυρωσουμε.σιγουρα η αντισταση δουλευει αψογα.αν τωρα κανουμε Micro coil κολλητες δλδ σπειρες μπορουμε με χαμηλα βατ να τσεκαρουμε ελαφρα την αντισταση μας.οχι να αναψει σαν φακος.ισα ισα να πυρωσει λιγο να δουμε πως αναβει.καλο ειναι να προσεχουμε οσο μπορουμε αλλα ρε παιδια το τσιγαρο κοψαμε με το ηλεκτρονικο.και λιγο να ξεφευγουμε αθελα μας η λιγο θελημενα δεν λεει τπτ.χαρει τε το,απολαυστε το παντα ομως ποιοτικα και υπευθηνα.

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Αν θα δεις τα στατιστικα τους στο ποσοι φτανουν σε ηλικια συνταξης, αλλα και την ποιοτητα της ζωης τους μετα τα 55-60 ετη σε οσους φτανουν ισως αναθεωρησεις.
Να αναθεωρήσω σε τί?

ΔΕΝ ΕΙΠΑ πουθενα ,οτι ολα καλά και αγια ,σε αυτούς τους επαγγελματίες ,ούτε οτι ΔΕΝ εχουν προβλήματα ,αλλά αντιθέτως.

Φυσικά και εχουν τεράστια προβλήματα ,και κάτι τις γνωρίζω και απο πρώτο χέρι καλέ μου φίλε ελιοτ ,και δεν αντιλέγω φυσικά..
Ακόμα ακόμα και εγώ ,αν δεν ειχα σωστές μάσκες προστασίας ,ειχα προβλήματα ,παρ' όλο το ελάχιστο της ενασχόλησης ,και σε ανοιχτό χώρο το πλείστον.

Απλά το έθεσα Ακαδημα'ι'κά ,και για χάριν του λόγου.

Οι άνθρωποι που δούλευαν ,ιδικά ποιό παλιά ,και μην γνωρίζοντας καν την λέξη ασφάλεια ,με το ζόρι κάποιοι απο αυτούς έβγαιναν σύνταξη.
Οπότε για να μην το πλατειάζω το θέμα συμφωνούμε και ολα καλά και αγια :)

Αποσυνδεδεμένος mike14

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε χωρις να θελω να σε προσβσλω ουτε να πω κατι η μεγιστη θερμοκρασια στο μαγειρεμα ειναι οι 200 C και αυτο παλι γινετε πολυ μα πολυ πιο αργα και με διαφορετικο τροπο απο οτι στο συρμα του ατμοποιητη τις ιδιες επιπτωσεις υπεστη οταν πιανει τους 200 C στην χειροτερη σε 15 λεπτα και το ιδιο σε δευτερολεπτα ? Ποσο μαλλον για το πυρωμα που κανουμε οι περισσοτεροι και οι θερμοκρασιες ειναι πολυ μεγαλυτερες
Επισης να σου αναφερω οτι τα περισοτερα σκευη ειναι πολυ πιο χοντρα και διαφορετικα κατασκευασμενα (σφυριλατα,χυτα περισοτερα απο ενα κραμα και οσο αφορα τον φουρνο τα ανοξειδωτα σε εππαγγελματικες κουζινες εχουν περαστη ολα απο επεξεργασια ειδηκη για να μπορουν να χρεισημοποιθουν στην μαζικη εστιαση
Φίλε και εγώ χωρίς να σε προσβάλω αν δεις τον διακόπτη στον φούρνο σου η max θερμοκρασία πρέπει να είναι από 250 έως 285 πρώτον,δευτερον μετά από αυτή είναι το γκριλ μόνο η διπλό για να πιάσει ο φούρνος αυτές της θερμοκρασίες καί όχι μόνο αυτές και τους διακοσιους που λες οι αντιστασεις πυρωνουν οι δε θερμοστάτες νομίζεις ότι είναι ακριβείς +-15  c° απόκλιση στην ξεφτίλα έχουν Επίσης τα μάτια της κουζίνας κοκκινίζούν στις κεραμικές το βλέπεις ξεκάθαρα Δεν μπορώ να το γράψω πιο απλά σορρυ φίλε μου
Και ξανά λέω καλά κάνουμε και ψαχνόμαστε ΑΛΛΑ 
Για τους ηλεκτροσυγκολητες που έγραψα το έγραψα σαν αστείο  μιας και ο πατέρας μου αν τα διαβαζε αυτά που γράφουμε περί των αναθυμιασεων από την αντισταση του 0.3 του χιλιοστου και τον 7 σπειρων θα γέλαγε και λέω θα γέλαγε γιατί τον έχασα σε ηλικία 64 χρονών 45 Χρόνια ηλεκτροσυγκολητης, 50 χρονιά καπνιστής με την τσιγαρια στο στόμα πάνω από τα ντουμανια της ηλεκτροσυγκολισης οι περισσοτεροι από συναδέλφους του έφυγαν πιο νωρίς .Παραδείγματα προς αποφυγή λοιπόν για να μην παρεξηγιωμαστε

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • **
  • 292
  • Φύλο: Άντρας
σε nichrome clapton κανουμε coil burn? καλο θα ηταν αν γινετε βεβαια να ειχαμε ενα μπουσουλα για το σε ποια συρματα μπορουμε να κανουμε coil burn.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Dry burn μπορείς να κάνεις σε kanthal, Nichrome, SS. Δεν κάνεις σε Νικέλιο. Για το τιτάνιο δεν έχω γνώση. 

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • **
  • 292
  • Φύλο: Άντρας
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 13:03 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απαγορευεται δια ροπαλου dry burn στο τιτανιο :nonono:. Ασε που υπαρχει καλη περιπτωση να σου κοπει το συρμα απο τη θερμοκρασια.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Στο τιτάνιο είναι ακόμη χειρότερο. Τα οξείδια του τιτανίου είναι πάρα πολύ επικίνδυνα και υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι προκαλούν θραύση του dna. Προσωπικά, αυτό το σύρμα δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, μόνο 4-5 στησίματα έχω κάνει, πριν 2 χρόνια και τέλος!

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Νομιζω πως ουτε στο ss ενδεικνειται το dry burn. Εγω τουλαχιστον δεν κανω παροτι εχω δει πολλους να το καινε χανοντας τη γυαλαδα του και να γινεται σαν σκετο s.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115870 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243863 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem