vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 6 χρήστες
johnath, ZoeM, paiktaras, camber, marauder800, bloodlessz

Twitter

NOBACCO Hybrid-e (901 σπ.)

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 01, 2011, 19:46 »
Μου το πανε αλλα αφου τους πηρα και τους ειπα οτι εχει γευση καμμενου το ενα και οτι υπερθερμενετε το αλλο. Και μου ειπαν να βαλω 2-3 σταγονες. Οχι 3 μλ που ειπαν σε εσενα  ;D Τωρα τι ακριβως ηθελε να δει ο τυπος οταν μου ζητησε να το κανω αυτο δε ξερω. Παντως μολι το εκανα μου ειπε οτι αυριο θα μου στειλει 2 νεα καρτο .
Ωρε; Μηπως μπερδευτηκαν τα νουμερα και πηρες πουθενα αλλου και το παιζε ειδικος ο τυπος; χαχα. Μη σκας ομως και να το γεμισες το καλαμακι απλα ετρεξε απο κατω οπως θα εκανε και αν εβαζες πολυ υγρο στον πολυεστερα.
τελος παντων η μονη απωλεια με τα πειραματα ειταν γυρω στα 6 ml υγρο τα 2 στο στομα.... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 02, 2011, 04:02 »
Εγω παλι το απογευμα,καταλαθος,εσταξα 2 σταγονες(ετρεμαν τα χερια μου ΛαεΩΛαε) κ τωρα απλως εχω πιο σφιχτες τζουρες...!Με χαλασε λιγο βεβαια,αυτο,αλλα απ τα αλλα που παθανε τα παιδια προτημω τη σφιχτη τζουρα...ας παει κ το παλιαμπελο :) :laugh1: :laugh1: :laugh1:

(ειμαι offtopic γιατι μιλαω για το Hybrid παντα αλλα τεσπα.. :P )

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 02, 2011, 08:40 »
hybrid-e παρέλαβα κι εγώ. Το δουλεύω με μπαταρίες ego 650&900 και 11mg 40%vg/60%pg και 4ml κατανάλωση/ημέρα.
Τα +
Ικανοποιητικό χτύπημα και γεύση (κατώτερο από 510 LR το χτύπημα με καλύτερη γεύση, παρόμοιο με απλό 510 - 510-Τ και σε χτύπημα και σε γεύση).
Χωρητικότητα (περίπου 60-65 σταγόνες στο πρώτο γέμισμα)
Ευκολία (γεμίζεις εύκολα -κουμπώνεις - ατμίζεις)
Δεν φέρνει καμμένο (όσο το ποτίζεις τουλάχιστον)
Ωραία εμφάνιση
Αρκετά οικονομικό (αν κρατήσει 10+μέρες)
Τα -
Κλασικά προβλήματα ατμ με πολυεστέρα:
Αν το γεμίσεις πολύ, στάζει από κάτω - χαρτοπετσέτες κλπ.
Δεν εξαντλεί όλο το υγρό κατά το άτμισμα, συμπληρώνεις (εγώ τουλάχιστον) 15-20 σταγόνες την ώρα για να διατηρήσεις ατμο +γεύση.
Δεν έχει καλή εφαρμογή το επιστόμιο (δεν μπαίνει πολύ βαθιά και βγαίνει-χάνεται εύκολα)
'Εχεις το ρίσκο να στεγνώσει και να κάψει εσωτερικά μέρη.
Δεν βλέπεις την ποσότητα υγρού που απομένει.
edit για ένα ακόμα -άκι όταν φτάνει προς το τέλος της η μπαταρία, φέρνει λίγο υγρό στο στόμα. Το έχει παρατηρήσει κάποιος?
Συμπέρασμα: Καλή επιλογή, αλλά δεν με τρέλανε κιόλας. Προτιμώ τα "αμπουλοειδή" ατμ από την άποψη της έλλειψης πολυεστέρα και καλύτερου χτυπήματος, όμως έχουν μικρότερη χωρητικότητα (τουλάχιστον αυτά που αρέσουν σε εμένα) :yes:
Θα το αγόραζα πάλι? Ναι, αν κρατάει αρκετές ημέρες και σίγουρα ναι, αν βγεί σε LR και σε έκδοση με κεραμικά υλικά εσωτερικά.
Καλή προσπάθεια πάντως, προσπαθεί να φέρει και πάλι στο προσκήνιο τα πολυεστερικά ατμ - κάρτο :yes:

Υ.Γ. Να συμπληρώσω, θα το ήθελα και σε steel και σε άλλα χρώματα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2011, 11:50 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 02, 2011, 08:59 »
Κώστα...δεν συμπεριφέρεται όμως όπως τα παλιά φιλτράκια με πολυεστέρα. Υγρό θα σου βγάλει μόνο στην αρχή, αν το παραγεμίσεις. Αντιμετωπίζεται εύκολα. Μετά δεν έχει άλλες διαρροές.
Καμένο επίσης δεν σου βγάζει όπως έβγαζαν οι 510 όταν στέγνωναν. Επίσης έχει σταθερή συμπεριφορά, ενώ θυμάμαι τα παλιά, μπορεί στα ξαφνικά να σου έφερναν καμένο.
Γενικά δε νομίζω πως θυμίζει σε κάτι, ως προς την συμπεριφορά τουλάχιστον, τα παλιά φίλτρα.

Τα υπόλοιπα όσα γράφεις με βρίσκουν σύμφωνο.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 02, 2011, 09:12 »
Πάρι, εμένα κάθε φορά που συμπληρώνω, εεε το θέλει το σκουπισματάκι του από κάτω με τη χαρτοπετσέτα :yes:
Επίσης, δεν είπα οτι έφερε καμμένο (δεν το έχω αφήσει ποτέ στεγνό, οπότε δεν ξέρω).
Όσο για το αν θυμίζει τα παλιά ατμ και μονο το γεγονός οτι έχει πολυεστέρα και ο,τι αυτό συνεπάγεται (καμμένα μέρη κλπ) για εμένα ναι, τα θυμίζει.
Ως συμπεριφορά σε σχέση με τα παλιά πολυεστερικά δεν μπορώ να πω ακόμα, εχθες το πήρα, τα παλιά πάντως είναι όπως τα λες στην πλειοψηφία τους έβγαζαν καμμένο από το πουθενά :yes:
Βασίζομαι σε αυτά που λες και ελπίζω να είναι έτσι :)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 02, 2011, 09:23 »
Ναι, αυτό εννοούσα και εγώ. Στο γέμισμα θα σου στάξει αν το παραγεμίσεις. Εγώ γεμίζω μέχρι που να στάξει. Τότε ξέρω πως γέμισε. Ωστόσο, κάποιες φορές εκτός σπιτιού που δεν ήθελα να ρισκάρω, έριχνα καμιά 20ριά σταγόνες και ήμουν οκ.


Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 02, 2011, 14:34 »
Εγω,θα επιμεινω στη μοναδικη ενσταση που ειχα κ πριν το παρω ως ενα μειωνεκτημα.Δηλαδη,πιστευω,αν δεν εχεις 1(το πολυ 2)γευσεις σταθερες τοτε υπαρχει 1 θεμα με την εναλλαγη γευσης,εκτος αν θες κ παρεις πανω απο 2-3 cartomizers.Διοτι,με το "πλησιματακι" εστω κ με απιονησμενο νερο(σε μενα τουλαχιστον συνεβει 2 φορες που το δοκιμασα) μετα οταν το απαναγεμισεις με υγρο θα νοιωθεις τουλαχιστον για 2,αν οχι κ περισσοτερες,μερες την αισθηση αραιωσης της γευσης του υγρου καθως κ το cartomizer θα εχει λιγο περισσοτερο αερα στις εισπνοες.

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 02, 2011, 14:42 »
Φίλε Steamboy, αυτά είναι όντως μερικά από τα μείον στα καρτομαϊζερ. Δεν έχω εμπειρία απο το συγκεκριμένο, αλλά με μικρότερα τύπου 510, και παρουσιάζουν τα ίδια ή έστω παρόμοια συμπτώματα και συμπεριφορές. Δεν ξέρω αν η κατάσταση βελτιώνεται στεγνώνοντας το καρτο με σεσουάρ (δεν διαθέτω) μετά το πλύσιμο.
Το έχει δοκιμάσει κανείς με τα συγκεκριμένα καρτο?

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 02, 2011, 23:53 »
Eμένα πάντως ο πρώτος που άνοιξα μετά από ένα τετραήμερο άρχισε να βγάζει πολύ ελεφρά γεύση καμένου αν και ΠΟΤΕ δεν έμεινε χωρίς υγρό. Από το άγχος μου μη τον "καψαλίσω" συμπλήρωνα ανα τακτά χρονικά διαστήματα περίπου 1ml (ποτέ δεν πήρε περισσότερο) αλλά την γεύση του καμένου μου την φέρνει... Σε μια προσπάθεια να το εξηγήσω το αποδίδω στο ότι χτυπάω πολλές συνεχόμενες τζούρες (έχω φτάσει και 8 και 9 με πατημένο κουμπί σε μπαταρίες eGo 650 χωρίς διακοπτόμενη λειτουργία ασφαλείας). Φαντάζομαι δηλαδή ότι στιγμιαία στέγνωσε και καψαλίστηκε επειδή η ατμοποίηση έγινε πιο γρήγορα από την εσωτερική μετακίνηση του υγρού στο κομάτι του πολυεστέρα που "άδειασε" λόγω κατανάλωσης...
Από την άλλη, δυστυχώς για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις γεύση μερικές φορές χρειάζεται να πάς σε συνεχόμενες αναπνοές γιατί με τις 2 - 3 πρώτες ελάχιστα χαμπαριάζεις.
Καλός ατμοποιητής αλλά ίσως θα έπρεπε η αντίσταση να περικλείει τον πολυεστέρα αντί να είναι στο κέντρο του. "χάνεται" έτσι πολύ υγρό...
Νομίζω πάντα έτσι; Γιατί είμαι και τζόβενο στο άτμισμα...

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 02, 2011, 23:58 »
Αυτά αν ήταν dual coil σαν αυτα θα σφυριζαν.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 03, 2011, 17:35 »
βαζω Παρασκευη απογευμα τον e πανω σε 510 μπαταρια.

καλος ατμος, καλο χτυπημα, καλη αυτονομια.

μετα απο 2 μολις μερες εχω:
- μειωμενο ατμο
- μειωμενο χτυπημα
- πιο δυσκολο τραβηγμα

δεν εμεινε ποτε απο υγρο και δεν εφερε ποτε καμενο.


τωρα εβαλα τον 2ο...
για να δουμε


ολα αυτα με halo freedom 24.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 03, 2011, 20:17 »
βαζω Παρασκευη απογευμα τον e πανω σε 510 μπαταρια.

καλος ατμος, καλο χτυπημα, καλη αυτονομια.

μετα απο 2 μολις μερες εχω:
- μειωμενο ατμο
- μειωμενο χτυπημα
- πιο δυσκολο τραβηγμα

δεν εμεινε ποτε απο υγρο και δεν εφερε ποτε καμενο.


τωρα εβαλα τον 2ο...
για να δουμε


ολα αυτα με halo freedom 24.

So far λες και τα έγραψα εγώ... Μέχρι και στο υγρό ταυτιζόμαστε (όπως στην μείωση απόδοσης κτλ) με επιπλέον κακό σε μένα την υποψία καμένου...
Βέβαια, η εμπειρία του δεύτερου οδηγεί στο συμπέρασμα ότι σαφέστατα υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ χρησιμοποιημένου και καινούργιου. Δηλαδή η πτώση της απόδοσης είναι εμφανής και σίγουρα όχι ιδέα μου... :wall:

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 03, 2011, 20:19 »
So far λες και τα έγραψα εγώ... Μέχρι και στο υγρό ταυτιζόμαστε (όπως στην μείωση απόδοσης κτλ) με επιπλέον κακό σε μένα την υποψία καμένου...
Βέβαια, η εμπειρία του δεύτερου οδηγεί στο συμπέρασμα ότι σαφέστατα υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ χρησιμοποιημένου και καινούργιου. Δηλαδή η πτώση της απόδοσης είναι εμφανής και σίγουρα όχι ιδέα μου... :wall:
για να σε βοηθησω περισσοτερο, δυστυχως στον 2ο εχει υποψια καμμενου απο την 1η τζουρα!!!!  :wall:
και ειναι φουλ σε υγρο!

με βλεπω ολοταχως για Α2 να τελειωνει το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 03, 2011, 20:24 »
για να σε βοηθησω περισσοτερο, δυστυχως στον 2ο εχει υποψια καμμενου απο την 1η τζουρα!!!!  :wall:
και ειναι φουλ σε υγρο!

με βλεπω ολοταχως για Α2 να τελειωνει το θεμα.

Ως τώρα, ψιλοβαριόμουν να διαβάσω το βιβλίο για τον Α2. Επίσης, στα γρήγορα είδα ένα βιντεάκι με "ψιλοτεχνίες" και μαστοριές και επειδή δεν το έχω, είπα να μην ασχοληθώ. Αλλά δυστυχώς, με βλέπω να πέφτω στην "μελέτη" για τον περίφημο Α2 - που ακόμη αόριστα τον έχω στο μυαλό μου πάντως, ουσιαστικά δεν έχω ιδέα τι είναι ακριβώς...

Ο Hybrid - e μου αποδεικνύεται "βιαστικός" και παίρνει βελτιώσεις...

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 03, 2011, 21:42 »
Δυστυχως ολα τα παραπανω φαινομενα (σφιχτη τζουρα ,πεσμενη αποδοση) μετα απο 4 μερες τα εχω και εγω.Ποτε δεν εχει μεινει χωρις υγρο γιατι τον ανανεωνω συχνα και οπως πολυ σωστα ειπε και καποιος παραπανω ποτε δεν πηρε πανω απο 1ml στο γεμισμα.
Μαλλον τελικα δεν ειναι τιποτα καλυτερο απο τα 510 LR cartomizer αλλα τουλαχιστον σε αυτα παιρνεις 5 με € 8

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507431 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154792 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568813 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243908 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294221 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762796 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1134 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4022 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem