vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

306 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, camber, manoslykos, Micha3L

Twitter

NOBACCO Hybrid-e (901 σπ.)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:26 »
Undertaker, με μια εσωτερική τάπα ο υγρός ατμός διορθώνεται (όχι τελείως, αλλά επιβραδύνει το ανέβασμα αρκετά)
Επίσης, από σήμερα έχω αρχίσει να το γεμίζω με σύριγγα για να μετράω το πόσα πίνει, και έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα :
Όταν το carto αρχίσει και χάνει γεύση φέρνοντας προς το καμένο, γεμίζει με 1,2ml-1,3ml υγρό, μέχρι να αρχίσει να στάζει από το κάτω σπείρωμα. Αυτό επιβεβαιώνει το πρόβλημα όλων των carto με πολυεστέρα που έχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον, οτι αν και για να γεμίσει θέλει 3ml, τελικά μόνο η μισή ποσότητα καταναλώνεται και η άλλη μισή μένει ανεκμετάλλευτη. Γιαυτό και αργεί να καθαρίσει από αλλαγές γεύσης, γιατί παλεύουν τα παλιά υπόλοιπα με τα νέα συμπληρώματα. Νομίζω οτι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το στεγνώσεις τελείως, γιατί αν συνεχίσεις να ατμίζεις με γεύση καμένου θα το κάψεις τελικά.

Αυτό ακριβώς είναι και το αδύνατο σημείο των μεγάλων carto, και τελικά ο Hybrid δε κατάφερε να αποτελέσει εξαίρεση.
Εμένα δε με χαλάει, το γεμίζω και κάθε 1,5 ml, αρκεί να αντέξει κάμποσες μέρες

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #46 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:29 »
Αυτο που ειχε πει για καθαρισμο κ αλλαγη γευσης ο Vangos με απιονισμενο νερο?Εσυ Arxos το εχεις δοκιμασει?Εγω ναι,αλλα ειχα 1 μικροπροβληματακι πως για 2-3μερες μου ερχοταν η γευση του υγρου λιγο σαν "αραιωμενη" απ το νερακι που το καθαρησα αλλα τιποτε παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:35 »
Να σου πω την αλήθεια, έχω σταματήσει να καθαρίζω πια atmo. Όσο για το Hybrid, όσο με ικανοποιεί και το νοιώθω οτι έχει ακόμα ζωή, θα εξακολουθώ και θα το χρησιμοποιώ έτσι. Τα πειράματα μετά (καθαρισμός, αλλαγές, δοκιμές κτλ)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:37 »
Α,εχεις δηλαδη μια κατασταλαγμενη γευση που χρησιμοποιεις στο καρτο ή εχεις 2 καρτο ας πουμε για μια εξτρα γευση?Αν καταλαβα καλα?

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:56 »
Εγω χρησιμοποιω 3 διαφορετικες γευσεις. Θα κανω υπομονη με το Hybrid με μια γευση να δω ποσο θα κρατησει και αν δω οτι κραταει οσο υποσχεται τοτε πιστευω το να εχεις ενα Hybrid για καθε γευση δεν ειναι θεμα .

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 30, 2011, 22:06 »
Atmos(ασχετο αλλα) μηπως να εννοποιουσαμε το θεμα Hybrid-e με το Hybrid nobacco,echo,κλπ γιατι ειναι τα ιδια καρτο(εκτος σπειρωματος κ χωρετικοτητας κατα συνεπεια) κ ηδη εχουμε μπερδευτει κ γραφουμε γενικα για το Hybrid ειτε ειναι -e ειτε το κλασσικο μοντελο?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 30, 2011, 23:17 »
Το θέμα είναι ότι δεν μπορούσαμε να το ξέρουμε ότι είναι ίδια εξ αρχής. Εκ παραδρομής η Nobacco ανέφερε στο site της ότι ο Hybrid-e παίρνει λιγότερο υγρό οπότε δημιουργήθηκε νέο θέμα.
Τώρα είναι αργά. Αν συνενώσουμε τα δύο θέματα θα δημιουργηθεί σύγχυση γιατί υπάρχουν απαντήσεις με διαφορά λεπτού και στα δύο. Ο αναγνώστης δε θα μπορεί να ξέρει ποιος απαντάει σε ποιον.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 30, 2011, 23:18 »
Εγινε!Ασχετο,εκπαραδρωμης?!Δηλαδη εχει την ιδια χωρητηκοτητα?!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 30, 2011, 23:47 »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2022, 08:35 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 01, 2011, 11:32 »
Γειά σας παίδες. Μετά από δύο εξαντλητικές μέρες, βρήκα την ευκαιρία να γράψω κι εγώ δυο κουβέντες και μάλιστα έχω και μερικά νεότερα για το hybrid-e το οποίο χρησιμοποιώ τελευταία.

Κατ' αρχήν να πω ότι κάθε φορά που παρατηρώ πτώση στην ποσόστητα του ατμού και αντιλαμβάνομαι "ζόρι" στις εισπνοές, συμπληρώνω υγρό. Κι εδώ θα συμφωνήσω με προ-γράψαντα (κατά το "προλαλήσαντα") ότι ποτέ δεν πήρε πάνω από 1 ml και πάντα έβγαζε σταγόνες από κάτω.
Κατέληξα λοιπόν με εναλλαγή μπαταριών ότι με την εξασθένιση της μπαταρίας (650mah) η απόδοση του hybrid-e πέφτει αισθητά.
Χαρακτηριστικά να πω, ότι όταν άλλαξα την μπαταρία, έβαλα την εξασθενημένη σε έναν type B και συνεχίζω να ατμίζω και με εκείνον απροβλημάτιστα. Μάλιστα προσπάθησα επίμονα να τον φτάσω σε σημείο τελειώματος της μπαταρίας αλλά φαίνεται ότι ότι δεν είχε εξασθενήσει δα και τόσο πολύ.
Και σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι και στην "καλή" μπαταρία έρχισε να πέφτει η απόδοση του hybrid-e.
Συμπέρασμα (προσωπικό φυσικά) ότι ο hybrid-e έχει το κουσούρι να πέφτει γρήγορα αν η μπαταρία δεν είναι φουλ...

Από την άλλη μεριά, αν και μπήκε σε πολύ πολύ σκληρές δοκιμασίες, δεν παρουσίασε απολύτως καμία διαρροή και με εντυπωσίασε απίστευτα! Και για του λόγου το αληθές, θα σας πω ότι άλλαξα άποψη για τις ποσότητες υγρών που ατμίζω καθημερινά στην πραγματικότητα!

Για παράδειγμα με τους eGo-T Α και Β, γέμιζα τις δεξαμενές και καμιά ωρίτσα μετά άντε δύο ώρες, ήταν άδειοι και ήθελαν refill. Να ξεκαθαρίσω βέβαια ότι πρέπει να υπολογίσετε μικρότερη χωρητικότητα γιατί έχω βάλει σφουγγαράκια και στους δύο.
Με τον hybrid-e, ατμίζω ασύστολα και περιμένω πως θα πρέπει να τον γεμίσω σύντομα. Όταν μετά από πολύ έντονο άτμισμα, φτάσω να προχωρήσω σε νέο συμπλήρωμα, διαπιστώνω πως δεν έχει καταναλώσει ούτε ένα ml!
Συγκλονιστικό, αν αναλογιστεί κανείς πως τον ξαναγεμίζω 2 φορές την ημέρα! Πως ατμίζω δηλαδή maximum 3ml όταν με τους άλλους ατμοποιητές, έχω ξεπεράσει και τα 6 πολλές φορές!

Θα επιμείνω λοιπόν στον hybrid-e και αν δω ότι υπάρχει ικανοποίηση σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου από εσάς σε ότι αφορά την απόδοση των μπαταριών, θα προχωρήσω και στην νέα αγορά ολόκληρου του πακέτου hybrid.

Μοναδική διαρροή σε ελαχιστότατο βαθμό από πιπάκι, μετά από τρελό άτμισμα που ενδεχομένως οι περισσότεροι ποτέ δεν θα φτάσετε και μερικές φορές μετά από έντονη χρήση, όταν τον έχω αφήσει και είναι κρύος (μαζεύει λίγο υγρό ψηλά στο πιπάκι και με την πρώτη νέα τζούρα...έρχεται...)

Οι εντυπώσεις πολύ καλές λοιπόν. Θεωρώ ότι ο hybrid-e είναι μια εξαιρετική βάση για να αναπτυχθεί ο επόμενος εξελιγμένος ατμοποιητής (ή κάρτο τέλος πάντων) που θα αγγίξει το τέλειο και θα κάνει θραύση στις προτιμήσεις μας...

Αποσυνδεδεμένος makk

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 01, 2011, 16:18 »
Update:
Δυστυχώς, ο hybrid-e έχει εξελιχθεί σε αρκετά δύστροπο ατμοποιητή... Πλέον και με φουλ μπαταρία, απαιτείται κόπος για εισπνοή και αρτχίζεις να νιώθεις τζούρα της προκοπής στην 3η - 4η με πατημένο το κουμπί...
Επίσης, κάτι που δεν θέλω να πιστέψω... Αρχίζω και νιώθω ότι υπάρχει υποψία καμένου στην γεύση... Ίδωμεν. Ανοίγω και τον δεύτερο hybrid-e για να δω τώρα τι διαφορά έχει με τον ήδη εδώ και 3-4 μέρες "στρωμένο"... Νέο Update αργότερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 01, 2011, 21:22 από makk »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 01, 2011, 16:48 »
Update:
Δυστυχώς, ο hybrid-e έχει εξελιχθεί σε αρκετά δύστροπο ατμοποιητή... Πλέον και με φουλ μπαταρία, απαιτείται κόπος για εισπνοή και αρτχίζεις να νιώθεις τζούρα της προκοπής στην 3η - 4η με πατημένο το κουμπί...
Επίσης, κάτι που δεν θέλω να πιστέψω... Αρχίζω και νιώθω ότι υπάρχει υποψία καμένου στην γεύση... Ίδωμεν.

Παρ τους κ ενα τηλεφωνο να τους ενημερωσεις για να στο αλλαξουν,γιατι cartomizer κ να κραταει μολις 4μερες δεν ειναι κ οτι καλυτερο!

Αποσυνδεδεμένος jonybda

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #57 στις: Ιουλίου 01, 2011, 16:56 »
καλησπερα φιλοι συνατμιστες.εδω και 3 ωρες ατμιζω και εγω εναν καινουριο nobacco hybrid-e.
η πειρα μου ειναι σχετικα μικρη (μολις 2 μηνες χωρις το ακατανομαστο) και για αυτο θα αναφερω μονο σαν αισθηση πως μου φανηκε.οι ατμο που χρησημοπειω ειναι οι εξης, ovale ego-t,ovale ego-t lr,ego-t,ego-t lr και σε fog 510,510 lr και 901 lr. το υγρο που το δοκιμαζω ειναι δικης μου κατασκευης maxboro 8mg και αναλογιας 70pg ,30vg.
ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει.πολυ ατμο ,ικανοπιοιτικο χτυπημα και το κυριοτερο αυτο που με τρελαινει ειναι η  γευση.να σημειωσω οτι ατμιζω ταυτοχρονα εναν ovale lr και το fog με τον 510 lr το υγρο που ανεφερα. ο nobacco εινε πολυ μπροστα κυριως σε γευση............
θα δουμε τι θα δειξει ο χρονος

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 01, 2011, 17:12 »
Μολις σημερα παρελαβα και εγω τον HYBRIDE-E
Ειναι γεγονος οτι η χωρητικοτητα του ειναι μικροτερη,απο την αναφερομενη
και επισης γεγονος οτι περιπου καθε τοσο σου αφηνει υγρο στο στομα
Επισης προσωπικη μου εκτιμηση οτι το κτυπημα ειναι ελαφρως
λιγοτερο απο τον κλασικο 510
Απο την εταιρεια μου συνεστησαν να προσεχω κατα τογεμισμα
να μην πεφτει υγρο στον πολυεστερα
Επειδηβ ειναι δυσκολο καμια φορα να το αποφυγεις,θα ηθελα να ξερω τι επιπτωσεις εχει αυτο στονω ατμοποιητη?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: NOBACCO Hybrid-e
« Απάντηση #59 στις: Ιουλίου 01, 2011, 17:45 »
Καπετάνιο, δεν το κατάλαβα αυτό. Να μην πέφτει υγρό στον πολυεστέρα;
Μα έτσι δε γεμίζει;

Στην τρύπα που έχει στη μέση θέλεις να πεις να μην πέφτει υγρό.
Υποθέτω ότι σε μια τέτοια περίπτωση α) θα "πνίγεται" η αντίσταση και δε θα ατμίζει και β) θα υπάρχουν (ίσως) διαρροές.
Ίσως να υπάρχουν και άλλες επιπτώσεις.

EDIT: Δεν τον παρέλαβα ακόμα αλλά από ό,τι διάβασα εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,2444.msg61113.html#msg61113
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2022, 08:35 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem