vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

190 επισκέπτες, 0 χρήστες

iStick 30W by Eleaf

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 00:27 »
Εχεις δικιο απλα αφηνω μια περιπτωση κατι να κανω στραβα γιαυτο και λεω να το δω λιγο ακομα,αφου τα 30ρια βγαινουν σκηλια τι διαολο σε μενα ετυχε;Θα δοκιμασω αυριο με ατμισμα μονο στα 10 και τσιγαρισιες συνεχεια και με μικρη χρηση του κουμπιου με σκετη vg να δω ποσο θα με βγαλει.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τωρα φορτισε φουλ και δεν ζεματαει.Ζεματαγιε οταν ξεπερναγα τα 20w.Τωρα εσβησε και η μπαταρια απο την οθονη και δεν καιει καθολου.

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 00:37 »
έχε υπ όψιν σου οτι τα 0.5Ω είναι το όριο για το 30αρι, αρα το παίζεις στα όρια του με οτι αυτό συνεπάγεται για το mod/μπαταρία!
Αν εχεις άλλο ατμό ή μεγαλύτερη αντίσταση, πανω του Ω, και μιας και θες να ρισκαρεις, θα σου πρότεινα να παίξεις με αυτά για αρχή...καλού κακού!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 00:38 »
Στα 20w ατμιζες;;;  Τότε λογικό να ζεματαει άνθρωπε μου και επίσης λογικό νομίζω να τελειώσει στα 4ml κατανάλωσης.
Δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τα 13w στο 30αρι.
Το ζοριζεις πολύ!  Και τώρα πρόσεξα ότι είπες πως ξεπερνούσες και τα 20w.
Το έφτασες στα όρια του!


Στάλθηκε από κινητό.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 08:34 »
Καλημερα και παλι.Δλδ ποια ειναι η νορμαλ χρήση του;γιατι οντως εχω πεσει με τα μουτρα :baby: .Εννοώ στα ποσα watt περιπου ειναι ο μεσος ορος και καθε ποτε πρεπει να ατμιζω σε sec με τι παύση ενδιάμεσα;

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 11:29 »
Ατμιζε μέχρι τα 12 στις χαμηλές αντιστασεις, για να σου κρατάει και λιγάκι η μπαταρία.
Αν η τζουρα σου είναι 5sec καταλαβαίνεις νομίζω, πως πάλι μεγάλη θα είναι η κατανάλωση.
Δεν λέω να μην τραβάς μακροσυρτη τζουρα, αν αυτή σου αρέσει να κάνεις αλλά ότι πρέπει αν έχεις αυτές τις συνήθειες, να δεχθείς ότι θα φορτιζεις συχνότερα από κάποιον που ατμιζει στα 9w με τζουρα 2 sec.
Πάρε μεγαλύτερες αντιστασεις, που έχουν μικρότερες απαιτήσεις σε watt.
Μου αρέσει που σκεφτόσουν αρχικά να πάρεις το 10αρι. Θα εκλαιγες τα λεφτά σου την επόμενη στιγμή.

Στάλθηκε από κινητό.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 11:38 »
Aτμιζω στα 10 κανω τσιγαρισιες και προσπαθω να ειναι πιο συντομες οι τζουρες. Εχω δει ήδη διαφορά στην κατανάλωση,γιαυτο επέμενα μημπως κατι κανω στραβά ,που θα παει θα μαθω.Γιατο το 10ρι που αναφερεις,νομιζα οτι επειδη εχα πριν μια e-go 900και με εβγαζε ανετα μια μερα οτι κατι αναλογο θα ηταν και αυτο.TNX.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 11:45 »
Πάντως όταν αποφορτιστεί το istick, δώσε στοιχεία ( ml και watt), για να δούμε αν είναι οκ.

Στάλθηκε από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 11:46 »
Ok  :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πριν λιγο λοιπον αδειασε η μπαταρια του mod.Την ειχα φορτισμενη απο το πρωι και με πολυ ''λιτή'' χρήση,δλδ 8-9watt και ατμισμα σχετικα γρηγορο πατωντας το κουμπι οχι περισσοτερο απο 3sec τελειωσε.
Συμπερασμα. Δειχνη οτι δεν εχει προβλημα το mod.Βεβαια καμια σχεση η χωρητικότητα της με αυτο που περιμενα η με αυτο που δηλωνει. Προηγουμένως ειχα μια e-go 900 και με πολυ περισσοτερο τραβηγμα μου αδειαζε παλι στην ημερα.Αλλα 900 οχι 2200...
Αυτο που καταλαβα επισεις ειναι οτι ο melo που φοραει επανω με πεδευει .Κατα την γνωμη μου ειναι μονο για πνευμονικες και οχι για τσιγαρισιες.Στην προσπαθεια μου λοιπον ,στην τσιγαρισια παταγα το μπουτον πολυ ωρα για να με καλυψει και ισως απο αυτο αδειαζε η μπαταρια πολυ γρηγορα.Επισεις απεφευγα να ανεβαζω τα watt γιαυτο το περισσοτερο που εκανα ηταν στα 10.Αρα...
Εχω βρει τι κουμπι του θα ελεγα αλλα...ετσι δεν το ευχαριστιεμαι.Εμενα μαρεσουν οι μακροσυρτες τζουρες και ταυτόχρονα και τα ντουμανια.Με αυτην μου την απαιτηση φαίνεται τελικα οτι το 30ρι μοιαζει φτωχο..Αποδειξη οτι αλλαξα τον ατμοποιητη και απο τον melo τωρα φοραει τον eleaf 16s.Και με ικανοποιη περισσοτερο.Η μονη μου σκεψη τωρα ειναι αν ανεβαζα την αντισταση στο 1.8 αν θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα.Ιδωμεν.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2016, 19:32 από arxiloxos »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 03:45 »
Με 1.8Ω απο άποψη μπαταρίας θα δεις τεραστια διάφορα σίγουρα!
Αρα το mod είναι OK απ οτι βλέπεις?!
Οντος, δώσε στατιστικά κάποια στιγμη που θα εχεις βγάλει άκρη!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 04:01 »
Στο θεμα καταναλωση δεν παιζουν ρολο τα ωμ αλλα τα WATT και μονο αυτα.
Ειτε εχεις ενα φορτιο  με 10 w 0.000000001 Ω ειτε 10w 10000000  Ω η καταναλωση ειναι ακριβως 10w (ok 10 W X t για να ακριβολογουμε αφου τα w ειναι ισχυς ενω η καταναλωση βγαινει σε wh αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα )

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 21:23 »
Αλλιώς ατμιζεις με 1.8Ω, αλλιώς με 0.5Ω ομως!!!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 01:00 »
κοιτα, αλλιως ατμιζεις με μια Α επιφανεια αντιστασης και αλλιως με μια Β επιφανεια, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τα Ωμ ως ηλεκτρικη σταθερα αλλα με το θεμα επιφανειας και ισχυος. Μπαινει κι ο υποκειμενισμος στη μεση...
Αν ψαξουμε συρματα με ιδια επιφανεια σε ιδια ισχυ με διαφορετικη αντισταση (αλλα με ιδια θερμοαγωγιμοτητα και θερμικο συντελεστη) ναι θα ατμιζουν το ιδιο.
Ψιλα γραμματα βεβαια, -και σιγουρα δε θα φαω το ΣΚ ψαχνοντας να βρω δυο τετοια για να τ αποδειξω :)) 

Κι επειδη δε μ αρεσει να μπαινω στα νερα του υποκειμενισμου (οπου το καλωδιο των 1000000 ευρω ακουγεται πιο γλυκα στα χαμηλομεσαια) εδω απαντησα σε αυτο το:

Με 1.8Ω απο άποψη μπαταρίας θα δεις τεραστια διάφορα σίγουρα!



το οποιο μπορει να κριθει αντικειμενικοτατα και απλα ΔΕΝ ισχυει.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2016, 01:08 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 04:08 »

Aτμιζω στα 10 κανω τσιγαρισιες και προσπαθω να ειναι πιο συντομες οι τζουρες. Εχω δει ήδη διαφορά στην κατανάλωση,γιαυτο επέμενα μημπως κατι κανω στραβά ,που θα παει θα μαθω.Γιατο το 10ρι που αναφερεις,νομιζα οτι επειδη εχα πριν μια e-go 900και με εβγαζε ανετα μια μερα οτι κατι αναλογο θα ηταν και αυτο.TNX.


Ναι ρε αγορινα Nick74, δίκιο εχεις, μην τρελενεσαι  :)  δεν αντιλέγει κανείς ότι έτσι είναι...
Ηλεκτρονικός είσαι σίγουρα ξέρεις το αντικείμενο σου!!!
Δεν είναι όμως όλοι ηλεκτρονικοί...ούτε οφείλουν όσοι ατμιζουν να γνωρίζουν τα ¨ ψιλά γράμματα ¨ που λες και εσύ! :nope:

Αν πας πίσω στην συζήτηση με το παλικάρι όμως, ( βλέπε κόκκινο ) θα καταλάβεις γιατί του λέω ότι με μια 1.8 θα δει μεγάλη διαφορά - έλα!!, εδώ έβγαζε μέρα με 900αρα και το istick το άδειαζε σε 2 ώρες.
Το παλικάρι είναι νέος στο χώρο/forum...είχε φρικάρει...θεωρούσε ότι είχε πρόβλημα το mod...
Θεωρώ ότι αν τον άρχιζα τα περί νόμους του ohm, διατομες , σύρματα, φυσική και χημεία - όχι Βοήθεια δεν θα του ήμουν...θα τον τρελενα τον άνθρωπο! :idiot1:


Τέλος πάντων...όπως μπορεί να βοηθήσει ο καθένας, βοηθάει!!! :bye:




Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 12:12 »

Δεν είναι όμως όλοι ηλεκτρονικοί...ούτε οφείλουν όσοι ατμιζουν να γνωρίζουν τα ¨ ψιλά γράμματα ¨ που λες και εσύ! :nope: 



αυτο ειμαι ο πρωτος που το φωναζω γιατι εκτος οτι με χαλαει που εχουν κακοποιηθει καποιες εννοιες, ο απλος χρηστης μιας οικιακης η προσωπικης συσκευης ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενος να ειναι geek για να μπορει να τη χρησιμοποιει. Αν συμβαινει αυτο τοτε απλα κατι δεν παει καλα στη συκεκριμενη συσκευη και ειναι προφανως σε δοκιμαστικο σταδιο κι οχι για τον καθε ενα.

αλλα
Παράθεση
του λέω ότι με μια 1.8 θα δει μεγάλη διαφορά - έλα!!, εδώ έβγαζε μέρα με 900αρα και το istick το άδειαζε σε 2 ώρες.


Και σου ξαναλεω πως αυτο δεν εξαρταται απ τα Ωμ αλλα απο τα WATT.
Αν ατμιζε με 10 w με την 1.8 και ατμιζει παλι 10 w (τυχαια νουμερα) με τη 0.5 Ω παλι θα αδειαζει ΑΚΡΙΒΩΣ  στον ιδιο χρονο.


Παράθεση

Θεωρώ ότι αν τον άρχιζα τα περί νόμους του ohm, διατομες , σύρματα, φυσική και χημεία - όχι Βοήθεια δεν θα του ήμουν...θα τον τρελενα τον άνθρωπο! :idiot1:


+1000 σ αυτο, ουσιαστικα τιποτα απ αυτα δεν αφορα ενα απλο χρηστη μιας συσκευης η οποια -υποτειθεται- απευθυνεται στο ευρυ κοινο








Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick 30W by Eleaf
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 13:43 »
Για φαντασου εμπειρία να ατμιζεις με 10W μια 0.5Ω σε πνευμονικό ατμό  :wall:
Εγώ παντός, με 1.3Ω ειτε με kfl+ είτε με phenomenon στα 12W βγάζω σχεδον ολη μέρα μετα απο χρονο + το mod (έχω δυο, μια μέρα το ενα μια το άλλο) και κατανάλωση 4.5 - 5ml  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342351 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206549 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541545 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31094 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50206 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597313 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357829 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11548 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193101 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1331 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios