vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 4 χρήστες
papcris, maprix, Jorge, tibolaso

Twitter

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Δύο κλώνους v4 έχω και δεν έχω πρόβλημα τροφοδοσίας ακόμα και με σκέτη sueve ή mist.
Σε γενικές γραμμές θεωρώ τον Τηλέμαχό μου τον καλύτερο ατμοποιητή από όσους έχω δοκιμάσει, όμως σε μερικά υγρά ο v4 μου αρέσει περισσότερο, πχ Tribeca.

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Εχω τον KFL+ και διαβάζοντας συμβουλές από εσάς :respect: άρχισα να τον στήνω με μεγαλύτερη αντίσταση, 1.8-2.0 Ω. Σε συνδιασμό με το tiny tank, που μπορώ να τσεκάρω την αντίσταση βγάζοντας το drip tip και την ευκολία στησίματος έγινε πάλι ο κύριος ατμοποιητής μου. Η γεύση του είναι πολύ κοντά στους ΄΄κεραμικούς΄΄ που έχω αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλους, τύπου Kayfun, που κυκλοφορούν. Και γιατί να το κάνω άλλωστε, με καλύπτει απόλυτα  :tongue_smilie:.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Η γεύση είναι πολύ υποκειμενική αλλά το να λες ότι ο kayfun δεν ήταν ποτέ καλός στη γεύση είναι εκτός πραγματικότητας. Δεν έχω δοκιμάσει τον aspire αλλά αφού σε καλύπτει η γεύση του τότε ΟΚ.

Η τροφοδοσία όμως ΔΕΝ είναι υποκειμενική. Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις λίγα μηνύματα πιο πίσω θα δεις ότι το ίδιο λένε αρκετοί άλλοι εκτός από την petra αλλά το ίδιο λέει και η δική μου εμπειρία. Δεν έχει κανένα πρόβλημα τροφοδοσίας στη σκέτη VG ο kayfun. Λέγοντας σκέτη VG δεν εννοώ του φαρμακείου αλλά σκέτη βάση VG. Δεν χρειάζεται ούτε ιδιαίτερο στήσιμο για σκέτη VG ούτε κάτι άλλο. Αυτά ισχύουν βέβαια για τον γνήσιο.


Και η δικη μου εμπειρια λεει αλλα,ομως δεν γινεται σεβαστη, καποιοι εδω μεσα διαφωνειτε για να διαφωνειτε και οχι για την ουσια του θεματος, οταν πρωτιστως μιλαμε για επισκευασιμο ατμοποιητη που μπορεις να τον στησεις με βαμβακι-φιτιλι-mesh που μπορεις να το παιξεις απο 1-150wattόνια που η τρυπα του αερα παιζει καθοριστικο ρολο στην ροη του υγρου, που υπηρεαζει αν εχεις γνησιο ή ημιτασιον κλπ. Αμα θελατε να κανετε σωστη παρεμβαση στα γραφωμενα μου θα ρωταγατε πρωτα απολα setup και watt αλλα κανεις δεν εθεσε το ερωτημα το αυτονοητο, απαντωντας με τι λογικη οτι ατμιζουμε τους καιφουν σε συγκεκριμενο στησιμο και συγκεκριμενα watt τι να λεμε τωρα;
Ειμαστε 5 σελιδες και αναλυουμε αν εχουμε προβλημα τροφοδοσιας ή οχι στον καυφουν και αν η γευση ειναι καλυτερη ή οχι ενος bdc με rbc αφου ολα αντικειμενικα ειναι στο κατω κατω μη μασατε εγω θα ειμαι η εξαιρεση στο κανονα που δεν παιρνω καμμενο απο muji pad και οι αλλοι δινουν 10ευρα για μισο γραμμαριο βαμβακι για να εχει καλυτερη τροφοδοσια στους kayfun γιατι με τα αλλα pads παιρνουν καμμενο και χαλια γευση. Τι να λεμε τωρα ολα υποκειμενικο-αντικειμενικα ειναι κατα βαθος...

Και καλη ανασταση.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
150 βατ ο καυφουν; απο που αντικειμενικα το θετεις;
Ατμοποιητης με συγκεκριμενη εισοδο αερα ειναι. Ουτε μικρη ουτε μεγαλη ουτε ρυθμιζομενη. Χωρις προδιαγραφες για διπλη αντισταση. Χωρις μονωση καταλληλη για subohm και τις θερμοκρασιες τους. Αυτα και μονο καθοριζουν καποιες παραμετρους. Οχι μισο ομ οχι πολλα βατ. Που διαβασες ποτε στο νημα του να τον χρησιμοποιουν στα τριαντα βατ με διπλη αντισταση στα 0.2? Ασχετο αν καποιοι πειραματιστηκαν. Αρα το αυτονοητο ειναι οτι δεν θα σε ρωτησουμε μηπως εβαλες τριπλο κοιλ στα δυο δεκατα του ομ και γι αυτο εφαγες το καψουλι. Θεωρουμε δεδομενο οτι δεν το εκανες. Αυτονοητο θεωρουμε οτι ουτε στα 25 βατ τον ατμισες.Δεν διαβασα ποτε στο νημα του να αναφερουν οι χρηστες για λειτουργια σε τοσα βατ.
Αυτονοητο ειναι επισης οτι η διαφωνια ξεκινησε για τον λαιτ πλας και αυτονοητο ειναι οτι σε τετοιες περιπτωσεις μιλαμε για τον γνησιο που εχει την ιδια ποιοτητα η μη ποιοτητα σε ολα τα κομματια κι οχι για κλωνους που δεν ξερουμε αν ειναι διαφορετικα κατασκευασμενοι.

Να συνεχισω με τα αυτονοητα.
Οταν ο γνησιος επισκευασιμος δουλεψει σωστα σε καποια χερια, αυτο σημαινει οτι μπορει να δουλεψει σωστα. Αν σε καποιον δεν δουλευει πρεπει να ψαξει να βρει πως θα δουλεψει.
Διοτι ουτε σε ελαττωματικες κεφαλες θα ριξει το σφαλμα ουτε σε κατασκευαστικη διαφορα ενος κλωνου με τον αλλο.
Δεν καταλαβαινω το θεμα που εχεις με τη βιτζι. Το τι φταιει ομως να εισαι σιγουρος οτι θα το βρεις και δε ειναι θεμα του κλ+
Λες οτι καποιοι μονο με πανακριβο βαμβακι τον δουλευουν. Παραβλεπεις την πλειοψηφια που τον εχει δουλεψει με ολα τα ειδη φυτιλιου χωρις θεμα. Απο σιλικα και φτηνο οργανικο μεχρι γιαπωνεζικο. Εδω δεν μιλαμε για υποκειμενικα η αντικειμενικα αλλα για στατιστικα. Τα ιδια στατιστικα μας λενε οτι οι χρηστες καθε εργοστασιακου μεταπηδουν σε καλους επισκευασιμους και νιωθουν περισσοτερη γευση. Με τον καυφουν να ειναι ισως ο δημοφιλεστερος πρωτος επισκευασιμος. Ως ο πιο ευκολος.

Τωρα αν θελεις να επιμενεις οτι ο ασπαιρ εχει καλυτερη γευση...τι να πω;
Οκ... Αυριο ισως παω στο νημα του λαιτ πλας για να υποστηριξω οτι ο τζεμινι μινι εχει καλυτερη γευση....αλλα -με το συμπαθειο -θα περιμενω τις αναλογες αντιδρασεις κ θα τις δεχτω. Δεν θα διαμαρτυρηθω οτι διαφωνουν μαζι μου μονο για να διαφωνησουν

Θα σου υπενθυμισω κι αλλα στατιστικα. Οι επισκευασιμοι ρουφανε τα μαλα...λιγο δυσκολο να υποστηριξουμε οτι ο ισως πιο ντουμανιαρικος τοτε τανκατος φτιαχτηκε για να δουλευει με ετοιμα υγρα 50-50 η και με diy 50-50 μαξιμουμ.

Κανεις δε διαφωνει μαζι σου επειδη ειναι πνευμα αντιλογιας. Η διαφωνια εχει να κανει επειδη εισαι απολυτος.
Και να σου κλεισω με ενα μαθηματακι που πηρα απο το φορουμ. Εχω εναν επισκευασιμο που μου εβγαλε πολλες φορες την ψυχη. Δεν μπρουσα να βρω τι δεν κανω σωστα. Εσκασα αλλα στο νημα του δε μπηκα να πω εχει διαρροες κι απο πανω κι απο κατω. Αν σε εναν εστω χρηστη δεν ειχε...τοτε κατι εγω εκανα διαφορετικα....πιστεψε με...οι περισσοτεροι δεν ειχαν. Η επιφωτιση μου ηρθε οταν σκασμενη εβαλα το μεταλλικο του τανκ. Σταματησαν τα προβληματα. Εκανα τα παντα σωστα τελικα. Κι ο ατμοποιητης ηταν μια χαρα...το πλαστικο τανκ ραγισμενο δεν ηταν αλλα ουτε τελεια εφαρμογη εκανε. Απο κουνια. Οποτε εκανα τα παντα σωστα εκτος απο ενα...να ψαξω περα απο τα κλισαρισμενα. Αν ειχα μπει στο νημα τουνα πω οτι ο ασπαιρ εχει λιγοτερες διαρροες δεν θα διαφωνουσαν πολλοι μαζι μου;


ΕΝΤΙΤ: Μια και ρώτησες για Σοφία κλπ: Μόνο Σοφία έχω και μόλις μου περιέγραψες έναν άλλο ατμοποιητή από αυτόν που έχω δουλέψει. Ναι, το πρόβλημα της Σοφίας είναι το τανκ. Ποτέ δε μου δούλεψε ικανοποιητικά σε φαρδύ τανκ του LEO, ούτε άλλης εταιρίας (ecig) Οχι όμως διότι έβραζε ή στέγνωνε από την vg, αλλά διότι θέλει πολλή προσοχή στο κλείσιμο του τανκ για να μη σε πάρουν τα ζουμια και διότι χωρίς φαινομενικά λόγο έκανε υπερχειλίσεις και διαρροές και μετά έστρωνε μόνη της. Ανεξαρτήτως του υγρού που χρησιμοποιούσα και ανεξαρτήτως της στάθμης του τανκ τη συγκεκριμένη στιγμή. Το έκανε και με 50-50, το έκανε και με 75-25, το έκανε και με 100% umami και ε42. Με το δικό της στενό τανκ και ένα του kyrfanis, το φαινόμενο περιοριζόταν. Στον υποδεέστερο σε γεύση smokterminator και με φαρδύ τανκ, δεν είχα τέτοια φαινόμενα. Ούτε στεγνώματα βέβαια. Στο άνοιγμα της καμπάνας πρόσεχα πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2015, 12:06 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Το μεγάλο πλεονέκτημα του καηφουν (λαιτ και 3,1 - για τον 4 δεν εχω γνωμη, εχω δλδ αλλά δεν ειναι του παροντος) και η "καινοτομία" του, ηταν οτι βασιστηκε καθαρα στην αρχη της υποπιεσης, αφηνοντας εξω τα "πόσο ανοιγω-κλεινω την καμπανα, γεμίζω λίγο-πολύ-καθόλου τα αυλακια με φυτιλι-βαμβακι κλπ" και με την προσθηκη του δευτερου υπερυψωμενου ντεκ, εδωσε εναν ατμοποιητή που αν το φυτιλι-βαμβακι ακουμπουσε ικανοποιητικα στο κατω μερος του ντεκ, δούλευε αξιοπρεπέστατα για πολλούς, πάρα πολλούς, απ την αρχη, χωρις να πλημμυριζει γιατι το υγρο ηταν παντα εκει, στην ποσοτητα που επρεπε.

Διαφωνώ με τον καπου παραπανω συνατμιστη οτι η επιτυχια του αρχισε με τα μικροκοιλ-βαμβακια. Απ την αρχη παρακολουθωντας και ξενα φορα και επι εποχης φυτιλιου, η αποδοχή ηταν ενθουσιωδης.

Ειναι ενας ατμοποιητης "παντος καιρου", που συνδυαζει ανω της αξιοπρεπους αποδοση γευσης (ναι, με ντριπερς ή κεραμικα ισως παρεις την ιδια γευση καλυτερα), ανω του αξιοπρεπους ντουμανι (ναι, με εξη κιλοβατωρες και ενα χιλιοστο του ωμ θα παρεις περισσοτερο, ο καηφουν δεν ειναι φτιαγμενος για τοσο ακραιες καταστασεις), κι αυτα με μια ευκολια στησιματος που συγχωρει παρα πολλά λαθη αρχαριων ή ... τεμπέληδων!

Με λίγα λογια, καλύπτει τεράστιο ευρος ατμιστων που θελουν καλή αποδοση, αυτονομια, κι αυτα απροβληματιστα. Ακόμα και πιο "ψαγμενοι" ατμιστες που ενδεχομενως παιρνουν καλυτερα αποτελεσματα για τα γουστα τους (ειτε ειναι γευση, ειτε ντουμανια, ειτε χτυπηματα) απο αλλους ατμοποιητες, απέκτησαν και εναν για την δουλιά, για τη βολτα, για οτιδηποτε εκτακτο.

Ο καηφουν εναντιον των αλλων λοιπον, εχει την εννοια του "στηνω (ευκολα), γεμιζω (πολύ), ατμιζω (καλά)", χωρις πολλά πολλά, και χωρις προβληματα, πραγμα που θελει και στο οποίο αρκειται πολυ περισσοτερος κοσμος απο οτι νομιζουμε.

Σημειωση 1: Εχω δει πολλους ατμοποιητες να αναφερονται ως "καηφουνοειδεις" ενω δεν ειναι. Ολοι αυτοι που απαιτουν ρυθμισμα καμπανας και/ή γεμισμα αυλακιου - φραξιμο απο το φυτιλι-βαμβακι για να "αφηνουν" οσο υγρο πρεπει να περναει, αν τους ξεφραξεις, πλημμυριζουν. Η υποπίεση που λεγαμε - αυτή κανει τη διαφορά.
(Αυτό δεν σημαίνει επουδενι οτι αν μαθεις να στηνεις τετοιους ατμοποιητες δεν θα δουλευουν αψογα, κι ενδεχομενως καλυτερα αναλογα τις απαιτησεις του ιδιοκτήτη). Γι αυτους δε που οντως βασιζονται στην ιδια αρχη, (εξπρομαηζερ, νομιζω λεμο? δεν εχω συγκρατησει, κλπ) καλως ηρθαν, γιατι προσφερουν κατι πιο φθηνο, χωρις να ειναι κλωνοι (με τα γνωστα μειονεκτηματα "δεν ξερω τι θα μουρθει").

Σημείωση 2: Αφου πω στον συντροφο Vamire πως κι εγω δεν εχω κανενα προβλημα τροφοδοσιας με πολυ καιρο τωρα χρηση umami vg (και με αραιωμενη συνδεσμου πιο πηχτη ομως απο την umami), να επισημανω οτι μερικες φορες (εκτος απο αστοχια υλικου, πχ πιο κλειστες τρυπες σε ενα κομματι ή ακραιες καταστασεις όπως ατμισμα πχ στα 5 βατ, που νομιζω οτι η πειρα του vamire δεν συναδει με τετοια "λαθη"), εχουμε και μερικες φορές ανεξήγητα φαινομενα, οπως εχω κι εγω, με δυο (οχι εναν) πρωτοτυπους λαιτ, που μου κανουν χοτ σποτ στο παντα ιδιο ποδαρακι του θετικου, με οτι συρμα κι αν βαλω, ενω με τα ιδια συρματα δεν εχω τετοιο θεμα σε ντριπερς, κεφαλές προτανκ και αλλους ατμοποιητες. Μην το συζητησουμε εδω, θα ανοιξω αλλο θεμα (οταν ξε-βαρεθω, και σκεφτω τον τιτλο του) και θα τον προσκαλεσω να συμμετεχει κι αυτος με το δικο του "ανεξηγητο".

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Kayfun εναντίον όλων . Μονο και μονο που όλοι σχεδον έχουν αντιγράψει τον kayfun  λεει πολλα

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Νταξ...

είπα ότι δεν θα συμμετάσχω στο νήμα, αλλά να μην λέμε και ανακρίβειες!! :))

Ατμοποιητές σαφώς ανώτεροι σε ατμιστική απόδοση υπήρχαν, υπάρχουν και βγαίνουν καθημερινά και οι κατασκευαστές τους δεν έχουν αντιγράψει τον Svoe... Δες ατμοποιητές με κεραμικό, πλέγμα, καθώς και άλλους με διαφορετική σχεδίαση deck...
Ίσως απλά είναι για πιο προχωρημένους χρήστες (modders) και για αυτό και δεν προτείνονται για έναν αρχάριο σε επισκευάσιμους!! ;)

Έτσι όπως τα γράφουμε είναι σαν να λέμε σε όλους να τρέξουν να αγοράσουν όλοι KAYFUN και όχι οτιδήποτε άλλο... :))

Εξάλλου ο Svoe δεν ανακάλυψε και τη Σελήνη!! :))  Βελτίωσε υπάρχοντες ατμοποιητές με 2 πόλους που πιάνουν την αντίσταση, έχουν αέρα από κάτω από την αντίσταση και λειτουργούν με υποπίεση!! Αυτό έχω την εντύπωση ότι είναι αντικειμενικό.
Ακόμη και ο ego C με υποπίεση λειτουργεί. (Απλή αναφορά σε ατμοποιητή που δουλεύει με υποπίεση, σχετικά με το πόσο πριν δηλαδή, έτσι? Όχι άμεση σύγκριση με KAYFUN!! Γιατί κάποιοι πιάνονται στις λέξεις, ώρες ώρες ακόμη και εγώ). :tongue_smilie:

Το ότι οι χρήστες με τα σετάπ τους τους φτάνουν σε αρκετά υψηλά επίπεδα, με διάφορες τροποποιήσεις (σετάπ και όχι μόνο) καθώς σχεδιαστικά και ατμιστικά υποφέρουν από τεράστιο χώρο ατμοποίησης και καμινάδα καλαμάκι δεν σημαίνει ότι είναι και οι καλύτεροι...

Αντιγραφή έχουν κάνει αυτοί που έχουν αντιγράψει τη βάση deck με τον συγκεκριμένο σχεδιασμό (KAYFUN 3.1, Light, Light+)... 8)  Ως εκεί αντικειμενικά συμφωνούμε.

Αντιγραφή θα κάνουν αυτοί οι οποίοι αντιγράψουν το deck του K4 με τις τρυπούλες στον πάτο. Εκεί πράγματι βγάζω το καπέλο στον Svoe... αλλά ο K4 στο θέμα τροφοδοσίας δείχνει από αυτά που διαβάζω ότι θέλει την προσοχή του χρήστη στο πως θα βάλει το απορροφητικό υλικό για να εξασφαλίσει την άριστη τροφοδοσία. Ε στους περισσότερους ατμοποιητές αν προσέξεις το σετάπ θα έχεις υποδειγματική τροφοδοσία!! Άρα δεν κάνει καλύτερο ή χειρότερο (μιας και πρέπει να προσέχουμε τις λέξεις εδώ) τον K4 πχ από όλους.

Ο KAYFUN (Light, Light +, 3.1) είναι ένας ΣΑΦΩΣ καλός ατμοποιητής, με υποδειγματική τροφοδοσία. Αυτό είναι που έχει βοηθήσει νέους χρήστες που μπαίνουν σε επισκευάσιμους να ατμίσουν επιτέλους ποιοτικότερα από αυτό που άτμιζαν.
Υπάρχουν όμως καλύτεροι από αυτόν ο καθένας στον τομέα του (γεύση, χτύπημα, ποιότητα τζούρας).

Στην πραγματικότητα ο τίτλος που έθεσε ο Τρύφωνας στο νήμα είναι εκπληκτικός, γιατί δείχνει το ότι έχουμε πέσει όλοι στο τρυπάκι σύγκρισης του KAYFUN με όλους, και δείχνει απόλυτα το ότι το μάρκετινγκ του Svoe δουλεύει...


Ας προσπαθήσουμε να είμαστε αντικειμενικοί. :)


Τα παραπάνω είναι η γνώμη μου και όχι μπούσουλας αγοράς.


(Edit: Δεν είναι κάτι νέο η υποπίεση!)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2015, 14:21 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
demkoni.......... :respect: :respect: :respect:


Με προλαβες και ιδιαιτερα στο σημειο που αναφερεις ......:


Εξάλλου ο Svoe δεν ανακάλυψε και τη Σελήνη!!   Βελτίωσε υπάρχοντες ατμοποιητές με 2 πόλους που πιάνουν την αντίσταση, έχουν αέρα από κάτω από την αντίσταση και λειτουργούν με υποπίεση!! Αυτό έχω την εντύπωση ότι είναι αντικειμενικό.Ακόμη και ο ego C με υποπίεση λειτουργεί. (Απλή αναφορά σε ατμοποιητή που δουλεύει με υποπίεση, έτσι? Όχι άμεση σύγκριση με KAYFUN!! Γιατί κάποιοι πιάνονται στις λέξεις, ώρες ώρες ακόμη και εγώ). 
Το ότι οι χρήστες με τα σετάπ τους τους φτάνουν σε αρκετά υψηλά επίπεδα, με διάφορες τροποποιήσεις (σετάπ και όχι μόνο) καθώς σχεδιαστικά και ατμιστικά υποφέρουν από τεράστιο χώρο ατμοποίησης και καμινάδα καλαμάκι δεν σημαίνει ότι είναι και οι καλύτεροι...


Ενταξει βρε παιδια , το ξερουμε οτι ο Kayfun ειναι ενας απο τους καλυτερους ατμ/τες , αλλα δεν ειναι και τέλειος.
Αν και προσωπικα πιστευω οτι τελειος ειναι αυτος που μου αρεσει και οχι αυτος που εχουν οι πιο πολλοι.
Το marketing πραγματικα παει πολυ καλα........... ;)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Ένα καλό αυλάκι υγρού που θα δουλεύει καλά σε αρκετές περιπτώσεις, δε θα είναι καλό για όλες. Ένα αυλάκι φιτιλιού από την άλλη.. Μια ρυθμιζόμενη εισαγωγή αέρα έως τα 6ml θα καλύπτει περισσότερους από μια στα 2ml. Θα συμφωνήσω φυσικά στο ότι αφορά marketing, και θα απέχω κατά το δυνατό από μια provarοποίησή του.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Το marketing πραγματικα παει πολυ καλα........... ;)

Επειδή οι περισσότεροι που γράφετε εδώ έχετε κάποια χρόνια εμπειρίας, ακούστε και τις σκέψεις ενός νεώτερου στον ατμό.
Εγώ λοιπόν αποφασίζοντας να δοκιμάσω την τύχη μου στους επισκευάσιμους, διάβηκα το κατώφλι ενός μικρού ατμομάγαζου γύρω στις αρχές του περασμένου Δεκέμβρη, 20 μόλις μέρες αφού είχα αρχίσει το άτμισμα με το πακέτο epsilon της nobacco.
Είχα επισκεφτεί κι άλλα μαγαζιά νωρίτερα για ενημέρωση και ΟΛΟΙ μου πρότειναν Kayfun lite+, γνήσιο στα 60 ευρώ.
Είχα δει παράλληλα και αρκετά βίντεο του Ρένου(Ares mares), χωρίς ακόμη να είμαι μέλος του φόρουμ(άτυχος και τυχερός μαζί) και τελικά κατέληξα να πάρω από το μικρό μαγαζάκι τον expromizer 1.2 αντί του kl+, χωρίς να έχω σαφή εικόνα περί απόδοσης της γεύσης στον καθένα.
Οι λόγοι:
α) ακόμη μεγαλύτερη ευκολία στησίματος, λόγω μεγαλύτερου χώρου στο deck και φοβούμενος την πρεσβυωπία μου.
β) ευκολία γεμίσματος, η μέρα με τη νύχτα. Ο ένας θέλει ξεβίδωμα-βίδωμα και μπουκάλι με βελόνα, άρα μετάγγιση του υγρού σε ανάλογο μπουκαλάκι για να γεμίζεις κι ο άλλος γεμίζει με κουβά!
γ) μεγαλύτερη ευκολία ρύθμισης του αέρα.

4 μήνες μετά λοιπόν:
Μετάνιωσα για την αρχική μου επιλογή? ΟΧΙ! Αφού στον μισό μήνα έμαθα να στήνω τον εξπρο και στη συνέχεια να τον τελειοποιήσω(στήσιμο demkoni/shadockan με FF2, θεϊκό!), απλώς κάθομαι και απολαμβάνω χωρίς προβλήματα και σκοτούρες!
Στο μεταξύ απέκτησα και χρησιμοποιώ τον subtank mini (πολύ καλός και εύκολος), τον magma (κλωνο-tobecco και άλλη κατηγορία αυτός) και πριν κανα μήνα τον kayfun v4.
Τι κατάλαβα με τον τελευταίο? ΝΑΙ, είναι ένα κλικ παραπάνω στη γεύση από τους άλλους που έχω, αλλά μόνο στη γεύση και ο κορεσμός γεύσης από το ίδιο υγρό έρχεται πιο αργά. Είναι αυτό σημαντικό? Σαφώς ναι αλλά όχι τόσο κατά την ταπεινή μου γνώμη που να δικαιολογεί τη μεγάλη διαφορά τιμής του γνήσιου. Έτσι νομίζω δηλαδή γιατί ο δικός μου κλώνος είναι, ο 316 της FT, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει εδώ, η διαφορά γνήσιου-κλώνων δεν είναι τόσο σημαντική. Αν αγόραζα τον γνήσιο, με 150 ευρώ, το πιθανότερο θα ήταν να αναρωτιέμαι: "καλά, μόνο και μόνο γι' αυτό τόσος ντόρος γύρω από τον kayfun?". Ίσως να κάνω και λάθος βέβαια, άλλωστε από τα λάθη μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε.
Εν κατακλείδι πάντως, αυτή τη στιγμή, το ίδιο πιστεύω κι εγώ με την παράθεση: "Το marketing πραγματικα παει πολυ καλα..."

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
@ petra


Οταν απαντησεις στα ερωτηματα μου 1 προς 1 και δεν βαζεις λογια που δεν εχω πει ισως να κανουμε μια πολιτισμενη συζητηση καποια στιγμη εμεις οι δυο.
Καλη συνεχεια.  :bye:

Θα ηθελα και εγω να πω την γνωμη....ειμαι νεος ατμιστης σχεδον ενα μηνα και κατι ....γι αυτο βαρατε αφοβα... :) :) :) .....κλεινοντας μολις μια εβδομαδα στο η.τ. θελησα και εγω να μπω στον κοσμο του επισκευασιμου...αγορασα λοιπον ενα Kayfun lite plus γνησιο ...τελειως ασχετος και τοσο νωρις καταφερα να τον στησω και πραγματικα ειδα το φως μου...παρατησα αμεσως το mini nautilo που ειχα και ουτε τον εχω αγγιξει ξανα...αμεσως πηγα και αγορασα και ενα Κayfun 4 κλωνο....φυσικα και θα υπαρχουν καλυτεροι ατμοποιητες που εσεις εδω στο φορουμ θα τους ξερετε καλυτερα απο μενα και που ισως τους ανακαλυψω στο μελλον....αυτο ομως που ξερω πολυ καλα ειναι οτι οι kayfun ειναι πολυ ευκολοι στο στισιμο και μπορουν να βοηθησουν εναν νεο ατμιστη....για μενα προσωπικα ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι μου εναντιας του κ.τ. που οπως ειπα ειμαι νεος ατμιστης και η αναγκη μου για κ.τ. ειναι ακομα μεγαλη....αυτα και απο μενα.....καλη ανασταση καλο πασχα σε ολους και καλα ατμισματα...

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Τέλειος ο Kayfun?
Σίγουρα όχι.
Πολύ καλός όμως είναι. Όπως και πολύ εύκολος.
Ζητάει λίγα και δίνει πολλά.
Αν και στη κατοχή μου έχω αρκετούς ατμοποιητες, ο KFL+ συνεχίζει να αποτελεί τον έναν από τους δύο βασικούς μου ( ο άλλος είναι ο Phenomenon Lite) .
Ότι καλύπτει το καθένα παιδιά.
Και ο Kayfun αποδεδειγμένα καλύπτει πολλούς ατμιστες.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Τι σημασια εχει αν ειναι καλος κακος η μετριος βρε παιδια?Τι σημασια εχει αν βγαζει καμμενο η οχι?Τι σημασια εχει αν ειναι ευκολος στο στησιμο η οχι?Τι σημασια εχει αν ειναι 1ος,2ος η 3ος???Οσοι ασχολουνται με αυτον,τους βοηθαει να μενουν μακρια απο το Κ.Τ???Προφανως ναι και αυτο ειναι το νοημα.Να μενουμε μακρια απο το κανονικο τσιγαρο..Ειτε με ατμο που λεγεται kayfun,ειτε gemini,ειτε Atlantis,ειτε δεν ξερω και γω τι..Ολα τα αλλα ειναι για να κανουμε συζητησεις και να εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας με αυτο το νεο εναλλακτικο τροπο καπνισματος που λεγεται ατμισμα :)


Καλη ανασταση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Παιδες καλημερα και χρονια μας πολλα.


Οσο αφορα αυτο που εγραψα πιο πανω , να ξεκαθαρισω οτι δεν εννοω οτι ο Kayfun lp - pl V2 - 3.1 - V4 δεν ειναι καλος και ευκολος ατμ/της.
Προσωπικα δεν βρηκα πουθενα και με κανενα ατμ/τη προβλημα ποτε.  Με κανενα ομως και μιλαω για οτι εχω πιασει στα χερια μου.


Απλα μεσα απο την προσωπικη μου εμπειρια , εχω ξεχωρισει καποιους που καλυπτουν εμενα σ' αυτα που θελω .
Περασα καλα και με τους Kayfun V3.1 ES - lp V2 και με τους κλωνους Kayfun lp V2 και με τον Kayfun 3.1 και με τον Kayfun V4.
Ειναι πολυ ευκολοι και αποδοτικοι ατμ/τες  ακομα και για τα σημερινα δεδομενα , αλλα εδω και πολυ καιρο υπαρχουν και ανωτεροι ατμ/τες στην αγορα.
Φυσικο ειναι αυτο και αυριο θα υπαρξουν κι αλλοι.


Το θεμα το δικο μου με τον τιτλο του νηματος ειναι οτι συγκρινουμε ολους τους ατμ/τες με τον Kayfun.  Το βλεπω λιγο λαθος αυτο.  Δεν μπορουμε να πουμε οτι ο ενας ειναι καλος και ο αλλος κακος.  Αυτη ειναι φυσικα η δικια μου γνωμη και δεν ζητω ουτε να την καταλαβει καποιος , ουτε να τη δεχτει.


Δεν μπορω να δεχτω ομως (μπορει να κανω και λαθος , αλλα σαν γευση δεν με ικανοποιει οσο το κεραμικο ή οι genesis) , οτι εχει την απολυτη γευση .
Kαι παλι ομως εδω εχουμε προσωπικο γουστο.


Οποτε , οποιος αποφασισει να αγορασει καποιον Kayfun , το σιγουρο ειναι οτι θα περασει καλα μαζι του και θα τον χαρει .
Μακαρι να ηταν τοσο ευκολα τα πραγματα με ολους τους ατμ/τες .
ΟΜΩΣ για γευση ...............  :nope:            Υπαρχουν αλλοι που εχουν κατα πολυ ανωτερη αποδοση γευσης απο τους Kayfun.


Eιναι ομως ενας ατμ/της που μπορει να καλυψει και τον απειρο και τον εμπειρο ατμιστη. 


Καλη ορεξη παιδες........... ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem