vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

220 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, Sergios, lounik

Twitter

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Μία παράμετρος που παραβλέπουμε συχνά νομίζω είναι ότι πλέον κυκλοφορούν τόσα πολλά και διαφορετικά προϊόντα που έχει αρχίσει να υπάρχει μεγάλη εξειδίκευση στα ατμιστικά. Δεν αρκεί πλέον να ρωτάμε "είναι καλός ο τάδε ατμοποιητής;", η ερώτησή μας πρέπει να συνεχίζει "και σε τί είναι καλός; ".
Καλώς ή κακώς, αν στο τσιγάρο η μόνη παράμετρος που μας διαφοροποιούσε ως προς τα γούστα ήταν το ποια μάρκα καπνίζουμε, με το άτμισμα οι εναλλακτικές είναι πολύ περισσότερες.
Άρα φίλε giorgos maniadakis, καλά έκαναν και σου πρότειναν τον KL+ όσοι στον πρότειναν επειδή πιστεύουν ότι είναι καλός. Εφόσον όμως το "καλύτερό" σου είναι ο Lemo, έπρεπε να διαβάσεις και όσα σχόλια έδειχναν ότι δεν έχουν καμία σχέση αυτοί οι δύο ατμοποιητές στην ατμιστική εμπειρία. Κι εγώ πήρα τον subtank nano που διάβαζα διθυράμβους και είναι πράγματι πάρα πολύ καλός, αλλά δεν ατμίζω με πνευμονικές και τον έχει φάει το συρτάρι.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Πολύ σωστά και ας το έχουν υπ' όψη τους, ειδικά οι νέοι ατμιστές!
Η απάντηση που κάθε φορά δίνεται, στην ερώτηση "ποιόν ατμοποιητή μου προτείνετε?" είναι καθαρά υποκειμενική και δεν αποτελεί θέσφατο! Χρειάζεται και άλλο ψάξιμο όπως δοκιμές κλπ.
Πάντως Γιώργη, δεν θυμάμαι κάποιον να είχε γράψει ότι ο kayfun προσφέρεται για ντουμάνια. Αφού τα ήθελες ωρέ σύντεκνε, τι τον επήρες...

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Συμφωνούμε απόλυτα. Αλλά για να κάνω κι εγώ λίγο το δικηγόρο των νέων ατμιστών (όχι του διαβόλου, μακρυά από μας), οι συμβουλές παλιότερων τύπου "πάρτον με κλειστά τα μάτια", "δεν έχεις ατμίσει καλύτερο πράγμα", "αν δεν έχεις δοκιμάσει αυτό δεν ξέρεις τι παναπεί άτμισμα" κλπ, καλό είναι να εκλείψουν γιατί πολλοί τις παίρνουν τοις μετρητοίς -και όλοι ξέρουμε τί δυσεύρετο πράγμα είναι το μετρητό τη σήμερον ημέρα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
@ IreneS και Giorgos Maniadakis

Αν είναι να τους έχετε στα συρτάρια κάντε ανταλλαγή τον Subtank και τον KFL και θα είστε και οι δύο ευχαριστημένοι! Η Ειρήνη με τις τσιγαρίσιες και ο Γιώργης με τα ντουμάνια!  8)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
εχω δοκιμασει διαφορους ,αλλα παλι σε καυφουν γυρναω.


ειμαι καυφουνας τι να κανουμε  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλά, μεταξύ μας τώρα, παίζει και πολύ αυθυποβολή πάντως, σε όλα τα θέματα, απόδοση ατμοποιητών, γεύσεων, συρμάτων, βαμβακιών κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
μετα απο αρκετους ατμοποιητες που εχω αγορασει,ο lite+  ειναι καθημερινα μαζι μου λογο της απροβληματιστης λειτουργιας του,της αυτονομιας και των χαμηλων απαιτησεων σε ρευμα. Τη γευση του τη θεωρω αρκετα καλη χωρις να τονιζει καποιο χαρακτηριστικο στα υγρα που ατμιζω (ry,smoke,bebeca,και παραλαγες). Αλλα με την ελευση των microcoils και των βαμβακιων εδειξε αμεσα την αδυναμια του σε αερα μειωνοντας το ντουμανι και αυξανοντας τις θερμοκρασιες. Οποτε με ενα τρυπανακι κοβαλτιου 2χιλ. ανοιξα τις τρυπες σε ολους μου τους lite εχοντας και το βιδακι μεσα ωστε να ειναι καθαρα 2χιλ η τρυπα.
Με αυτη την αλλαγη ο αερας ειναι περιπου ιδιος με τον expromiser στη μεγαλη τρυπα.
Δεν συστηνω σε κανεναν να το κανει,απλα λεω τι με κρατησε να τον χρησιμοποιω μεχρι σημερα με πολυ καλο αποτελεσμα για τα γουστα μου.

τελος εχω κλωνους απο τρεις εταιριες και κανενας δεν εχει την ιδια αποδοση γευσης με τον αυθεντικο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2015, 23:43 από eftihis.k »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 03, 2015, 20:12 »
Ευτύχη καλησπέρα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν δυσκολεύτηκες να ανοίξεις μεγαλύτερη τρύπα στη βάση του Κayfun, γιατί εγώ έχω κάποιες βάσεις κλώνους με bellcap, αλλά η εισαγωγή αέρα είναι πολύ μικρή (νομίζω 1,2mm). Προσπάθησα σε μία απ τις βάσεις με τρυπανάκι 2mm, αλλά έσπασε μέσα και η βάση αχρηστεύτηκε. :(
Το τρυπανάκι ήταν του "κιλού" (μαύρο).  >:(
Επειδή δεν θέλω να χαλάσω και άλλη βάση κάθε βοήθειά σου για μένα θα ήταν σημαντική. π.χ. γράφεις για τρυπανάκι τιτανίου.
Είναι ειδικό, μεγαλύτερης αντοχής;
Στον γνήσιο που έχω (ΚL+) ο αέρας είναι μια χαρά. :)
Αν θέλεις στείλε μου π.μ. για να μην λερώνουμε το νήμα. ;)
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Μάκης  :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
@ IreneS και Giorgos Maniadakis

Αν είναι να τους έχετε στα συρτάρια κάντε ανταλλαγή τον Subtank και τον KFL και θα είστε και οι δύο ευχαριστημένοι! Η Ειρήνη με τις τσιγαρίσιες και ο Γιώργης με τα ντουμάνια!  8)

Γιωργαρε  αν ειχε των μινι των καινουργιο θα τησ το προτεινα αλλα ποτε δεν ειπα οτι των πηρα για τα ντουμανια το ξαναλεω για να μην αφηνω λαθοσ εντυπωσησ μονο και μονο οτι εχει απο πολουσ αλουσ την καλυτερη αποδοση σε γευση
Ειναι τυχερα καπια ατομα που εχουν την επιλογη να πανε σε καπιο καταστημα και να δουν απο κοντα και να το δοκιμασουν παρα εμεισ απο επαρχια που τα βλεπουμε μονο απο φωτο και απο σχετικα βιντεο  δεν εχω ν  μοιρασω τιποτα με κανενα κιι εδω ειμασται ολοι για να μαθουμαι και να  γεινουμε ολο και καλυτερη

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Η Ειρήνη και η Petra τα είπαν όλα. Να συμπληρώσω πως επί μεγάλο χρονικό διάστημα, όλοι προσπαθούσαν να βγάλουν έναν KF killer.

Κάθε ατμοποιητής, έχει τα καλά του και τα κακά του. Ο συνδυασμός είναι που μετράει. Αν κάποιος θέλει ΚΑΙ παραμετροποιήσιμο ατμοποιητή (έχουν βγει ένα κάρο πρόσθετα), ΚΑΙ να μην χρησιμοποιεί NRN, ΚΑΙ να είναι εύκολος στο στήσιμο συγχωρώντας λάθη, ΚΑΙ να μπορεί να ρυθμίσει τη τζούρα (οκ, κάπως καλύτερα στον KF4), ΚΑΙ να παίρνει καλή γεύση, ΚΑΙ όλα αυτά σε χαμηλή τιμή, τότε KFL. Αν κάποιος θέλει να αλλάξει κάποια(ες) παραμέτρους με σκοπό να κερδίσει σε μία ή και περισσότερες παραμέτρους, τότε πρέπει να είναι προετοιμασμένος να χάσει σε κάποιες άλλες (συνήθως ευκολία στησίματος και φυσικά τιμή).

Καλύτερος και χειρότερος ατμοποιητής, δεν υπάρχει. Όχι πλέον. Εξαρτάται τι ζητάμε, κατά πόσο μπορούμε να το χειριστούμε και φυσικά πόσα είμαστε διατεθιμένοι να χαλάσουμε. Σίγουρα, δεν σηκώνει αμφισβήτηση ότι όσον αφορά το value for money σε τανκάτο επισκευάσιμο, δεν τον φτάνει κανείς.

Στις υποκατηγορίες, το συζητάμε.

Συμφωνούμε απόλυτα. Αλλά για να κάνω κι εγώ λίγο το δικηγόρο των νέων ατμιστών (όχι του διαβόλου, μακρυά από μας), οι συμβουλές παλιότερων τύπου "πάρτον με κλειστά τα μάτια", "δεν έχεις ατμίσει καλύτερο πράγμα", "αν δεν έχεις δοκιμάσει αυτό δεν ξέρεις τι παναπεί άτμισμα" κλπ, καλό είναι να εκλείψουν γιατί πολλοί τις παίρνουν τοις μετρητοίς -και όλοι ξέρουμε τί δυσεύρετο πράγμα είναι το μετρητό τη σήμερον ημέρα!  ;D

Θα συμφωνήσω εν μέρει. Και αυτό γιατί όταν κάποιος δίνει μια τέτοια συμβουλή, το κάνει υποκειμενικά. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το υγρό του καθενός. Στον αντίποδα, ένα υγρό το οποίο μέχρι στιγμής δεν μας άρεσε σε έναν χ επισκευάσιμο, μπορεί σε έναν ακριβό να μας αρέσει. Και εδώ μπαίνει η εξής απορία: αυτό γίνεται γιατί όντως το παίζει καλύτερα, ή γιατί
Καλά, μεταξύ μας τώρα, παίζει και πολύ αυθυποβολή πάντως, σε όλα τα θέματα, απόδοση ατμοποιητών, γεύσεων, συρμάτων, βαμβακιών κ.λπ.
που είναι μια plausible έκφραση? Θυμάμαι το πρώτο μου στήσιμο σε KF3.1ES, που με την πρώτη τζούρα αναφώνησα "τι έστριψα ο τύπος!" και οι σπέιρες μεταξύ τους ήθελαν €5 ταξί... Το σκέφτομαι και γελάω!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #100 στις: Αυγούστου 03, 2015, 22:27 »
Στην ουρά σου πάνω την έστριψες την αντίσταση;  :)) :))  godzila coil?  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #101 στις: Αυγούστου 03, 2015, 22:42 »
Speechless!!! Τρέχω να δω αν έχει εφεύρει ο Rip Trippers κάτι τετοιο μπας και κατοχυρώσω την πατέντα!

Για την ιστορία μιλάμε για 0.20 NiChr σε διπλό 2ρι silica, με βελόνα σύριγγας ως οδηγό! Φωλιά φυσικά!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #102 στις: Αυγούστου 03, 2015, 23:17 »
Άσχετο και συγγνώμη για το off topic αλλά για το NiChr τι γνώμη έχετε? Έτυχε σήμερα και έστησα δυο ατμοποιητές με 32άρι από δαύτο που είχα κάπου καταχωνιασμένο και έπεσα πάνω του. Εμένα μου αρέσει η συμπεριφορά του, αλλά αυτό το χρώμιο που έχει με προβληματίζει ρε γ@#ώτο :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις
« Απάντηση #104 στις: Αυγούστου 04, 2015, 00:31 »
Κατα τη γνωμη μου o kayfun παραμενει ανταγωνιστικος λογω του γεγονοτος οτι συγχωρει πολυ.Δινει τη μεση αποδοση στα παντα ακομα και αν το στησιμο δεν ειναι τελειο.Προσωπικα αγορασα κλωνο kayfun πριν δυο χρονια και ενω εχω δοκιμασει και αλλους ατμοποιητες κατα καιρους παλι στον kayfun καταληγω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1552 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120670 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325895 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156573 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi