vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, white varadero, grag, webtool, Amcm, PsykieG, camber

Twitter

Καρδιολόγος Δ. Τουσούλης στον ΣΚΑΙ: Η.Τ. και Κ.Τ. είναι το ίδιο επικίνδυνα!

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #75 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 18:13 »
Το πράγμα είναι απλό και χιλιοειπωμένο. Το Η.Τ είναι μια νέα σχετικά συνήθεια που χρίζει μακροχρόνιας έρευνας. Ερευνα που λογικά πρέπει να ακολουθεί και τις εξελίξεις του ίδιου του ατμίσματος, μιας και τα υγρά υφίστανται τροποποιήσεις στα συστατικά τους και οι συσκευές εξελίσσονται συνέχεια.
Εμείς έχουμε απλώς πάρει το ρίσκο προκειμένου να κόψουμε το τσιγάρο. Εμείς, επίσης, ως "υποκείμενα" έρευνας, είμαστε ήδη επιβαρυμένοι, (καθείς ανάλογα με τη χρήση που έχει κάνει), ως πρώην καπνιστές...
Οποιος βγαίνει και σκίζει τα ιμάτιά του υποστηρίζοντας τέρατα για το ηλεκτρονικό, είναι τουλάχιστον φάουλ κι εξυπηρετεί συμφέροντα που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με την ανθρώπινη υγεία.
Η πνευμονολόγος που επισκέφτηκα, τόνισε καταφατικά μαζί μου τις πρώτες βελτιώσεις που νιώθει κανείς κόβωντας το τσιγάρο, έστω κι αν συνεχίζει με ηλεκτρονικό. Καλύτερη καρδιακή λειτουργία, όσφρηση, γεύση κλπ. Απλώς είναι επιφυλακτική. Λογικότατο και σωστό.
Δεν υπάρχει λόγος να αφορίζουμε ούτε να ακολουθούμε σαν πρόβατα. Κριτική σκέψη.
Α....και κάτι ακόμα. Μην επικαλούμαστε απεξαρτήσεις όσο ακόμα είμαστε νικοτινάκηδες! Αυτό δικαιωματικά ανήκει στους μηδενικούς ;)

ΥΓ: Και κάτι ακόμα β' :tongue_smilie:
Ως ατμίστρια, πρόσφατα έμαθα πχ ότι το dry burn στα μικροκόλια μου μάλλον δεν είναι ό,τι πιο ασφαλές. Ετσι το κατήργησα. Αρα κι εμείς "ψάχνοντας" πάμε κι όλο και κάτι νέο μαθαίνουμε. Επίσης, ως προσωπική ματιά, έπιασα τον εαυτό μου να εξηγεί, να διαβεβαιώνει κ να δικαιολογείται κατά κάποιο τρόπο στη γιατρό αναφέροντας ότι υπάρχει μια κοινότητα ατμιστών, ότι ασχολούμαστε, ενημερωνόμαστε και φροντίζουμε να μην πηγαίνουμε στα κουτουρου ως προς αυτά στα οποία κάνουμε χρήση. Κάτι μου λέει εμένα αυτό. Ναι, το γουστάρω το άθλημα αλλά φυσικά κάπου μέσα μου είμαι επιφυλακτική κι εγώ κι αναλόγως παίρνω τις ευθύνες μου.
Αυτά... τα...όχι ολίγα τελικά :angel:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 18:24 από zerom »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 18:22 »
Caros, και μόνο η έρευνα που παραθέτεις, αποδεικνύει αυτά που γράφω.
Η έρευνα αυτή έρχεται σε αντίθεση με ανάλογες έρευνες του κ.Φαρσαλινού.
Οσο για το συμπέρασμα της έρευνας; Κοίτα τι γράφει:
Επαναλαμβάνει επίσης τη θέση της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Εταιρείας ότι «η καλύτερη συμβουλή υγείας για τους καπνιστές είναι να σταματήσουν το κάπνισμα σύμφωνα με επιστημονικά τεκμηριωμένες μεθόδους», όπως συνιστά και Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.

Ποιες είναι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες μέθοδοι;
ηλεκτροβελονισμός; Που έγινε μόδα πριν 10 χρόνια; Αυτό μου θυμίζει την ταινία " η κυρά μας η μαμή" Επιστημονικότατη μέθοδος....
Τα champix; Ψυχοφάρμακα που φέρνουν μέχρι και τάσεις αυτοκτονίας;
Τσίχλες; τσιρότα;
ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ;

Πώς μπορεί άτομο που βγάζει χρήματα έχοντας ιατρείο διακοπής καπνίσματος να αποδείξει ότι λέει αλήθεια, ότι το η.τ. είναι επικίνδυνο, όταν κάθε καπνιστής που γίνεται ατμιστής χάνεται από πιθανός πελάτης του; Υπάρχει ασυμβίβαστο.

Επίσης... όσο το κράτος φτυαρίζει χρήματα από το κ.τ. και τις φαρμακευτικές, δεν θα δεχτώ ως ειλικρινή την άποψη κρατικοδίαιτου υπαλλήλου ότι το μη φορολογημένο η.τ. είναι επικίνδυνο. Και αλήθεια να λέει, υπάρχει κι εδώ το ασυμβίβαστο, που πλήττει την αξιοπιστία του.

Εναντίον της πνευμονολογίας δεν είμαστε. Ας είναι "καθαρός" επιρροών ο γιατρός και ας έχει μελετήσει το αντικείμενο και θα ακούσω με προσοχή την άποψή του.
Είδατε τι έγραψε η ζερόμ. Πνευμονολόγος που την εξέτασε και δε μετέχει σε κρατικές επιτροπές, φορείς, ιατρεία διακοπής κλπ δεν της έκανε κήρυγμα για το η.τ.

Μα αν διαβαζες ολο το ποστ μου θα καταλαβαινες οτι συμφωνουμε για το συγκεκριμενο ατομο. Ακριβως γιατι εχουμε στοιχεια για το ποια ειναι η θεση της σχετικα με το ΗΤ. Αυτο που ειπα και λεω ειναι οτι αφου εχουμε τα ιδια τα λογια της για να την κρινουμε, ειναι τουλαχιστον αδοκιμο μονο απο την απλη παραθεση του βιογραφικου να εξαγουμε συμπερασματα.

Τωρα τα champix, οι τσίχλες και τα τσιρότα ειναι οντως μεθοδοι εγκεκριμενοι απο τον ΠΟΥ. Κακως; Κακιστα! Ειναι ομως και ας στρεψουμε τα βελη μας προς αυτον και στα συμφεροντα που παιζονται.

Τελος για το ασυμβιβαστο που λες, το επιχειρημα σου ειναι αδυναμο γιατι με την ιδια λογικη ολοι οι ιδιοκτητες γραφειων τελετων θελουν να βλεπουν τον κοσμο να πεθαινει οπως και ολοι οι γιατροι θελουν τον κοσμο να αρρωσταινει για να εχουν πελατεια. Κατι τετοιο ομως βεβαια δεν στεκει.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #77 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 18:48 »
Τωρα τα champix, οι τσίχλες και τα τσιρότα ειναι οντως μεθοδοι εγκεκριμενοι απο τον ΠΟΥ. Κακως; Κακιστα! Ειναι ομως και ας στρεψουμε τα βελη μας προς αυτον και στα συμφεροντα που παιζονται.
Τι εννοείς "κάκιστα";
Αν εγκρίνει ο ΠΟΥ το ΗΤ κι αυτό "κάκιστα" θα γίνει; Με τον Οργανισμό τα έχεις; με τις αποφάσεις του; και που στηρίζεις τις αντιρρήσεις σου;
Υπάρχει κι αυτό by the way
http://www.nicotrol.com/ συνταγογραφούμενο. "Κάκιστα" κι αυτό; γιατί; επειδή δεν μας βολεύει;
Όταν κάποιοι ημιμαθείς αποκυρήσουν το ηλεκτρονικό με αστεία επιχειρήματα μας σηκώνεται η τρίχα. Θα κάνουμε τα ίδια κι εμείς;
Πήγε κανένας σε ιατρείο διακοπής πριν δοκιμάσει το ΗΤ; Αποτέλεσμα; Εντυπώσεις;
Εκτός από ιδιωτικά, υπάρχουν και στα δημόσια νοσοκομεία τέτοια ιατρεία. Στην πυρά και αυτά;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 18:57 »

Τελος για το ασυμβιβαστο που λες, το επιχειρημα σου ειναι αδυναμο γιατι με την ιδια λογικη ολοι οι ιδιοκτητες γραφειων τελετων θελουν να βλεπουν τον κοσμο να πεθαινει οπως και ολοι οι γιατροι θελουν τον κοσμο να αρρωσταινει για να εχουν πελατεια. Κατι τετοιο ομως βεβαια δεν στεκει.

Η ακριβής αναλογία του επιχειρήματός μου είναι: δε θέλει το κοράκι να πεθάνεις, αλλά αν πεθάνεις θέλει οι συγγενείς σου να σε φέρουν σ΄αυτόν που κάνει ταφή κι όχι στον ανταγωνιστή, που κάνει καύση. Για να σε πείσει να κάνεις ταφή, θα "θάψει" τον ανταγωνιστή του με ό,τι ευφυολόγημα μπορεί να σκαρφιστεί.
ούτε ο ορθοπεδικός θέλει να πάθεις λουμπάγκο, αλλά αν σου συμβεί, σαφέστατα και δεν θα σου πει να πας σε χειροπράκτη.
Σορι για το μακάβριο του ποστ, αλλά εσύ έπιασες στο πληκτρολόγιό σου τα γραφεία τελετών.  :angel:

Doubt, δεν είναι θέμα βολέματος. Υπάρχει έντονη αμφισβήτηση,  ότι οι αποφάσεις του ΠΟΥ βασίζονται περισσότερο σε "ισορροπίες" παρά στην πραγματικότητα.
Το η.τ. είναι αυτό που είναι και δεν θα γίνει υγιεινότερο αν το εγκρίνει ο ΠΟΥ ή βλαβερότερο αν δεν το εγκρίνει.
Αν το εγκρίνει, να ξέρεις ότι θα είναι πολιτική απόφαση που σαφέστατα μας εξυπηρετεί στην τσέπη και την άνεσή μας. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί επιβεβαίωση της επιλογής μας.
ααα.... και τα δημόσια ιατρεία διακοπής είναι πελάτες των φαρμακευτικών, που με τη σειρά τους "έχουν τον τρόπο τους" με αυτούς που εγκρίνουν τα φάρμακά τους.
Εκτός αν πιστεύεις ότι ζούμε σε μια ιδανική κοινωνία και γίνεται όλο αυτό για το καλό μας.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 19:00 »
Petra οπως το διατυπωσες τωρα καλυφθηκα  :thumpup:

Τι εννοείς "κάκιστα";
Αν εγκρίνει ο ΠΟΥ το ΗΤ κι αυτό "κάκιστα" θα γίνει; Με τον Οργανισμό τα έχεις; με τις αποφάσεις του; και που στηρίζεις τις αντιρρήσεις σου;
Υπάρχει κι αυτό by the way
http://www.nicotrol.com/ συνταγογραφούμενο. "Κάκιστα" κι αυτό; γιατί; επειδή δεν μας βολεύει;
Όταν κάποιοι ημιμαθείς αποκυρήσουν το ηλεκτρονικό με αστεία επιχειρήματα μας σηκώνεται η τρίχα. Θα κάνουμε τα ίδια κι εμείς;
Πήγε κανένας σε ιατρείο διακοπής πριν δοκιμάσει το ΗΤ; Αποτέλεσμα; Εντυπώσεις;
Εκτός από ιδιωτικά, υπάρχουν και στα δημόσια νοσοκομεία τέτοια ιατρεία. Στην πυρά και αυτά;


Το κακιστα πηγαινε κυριως για το champix που ειναι ισχυρο ψυχοφαρμακο και εχει σοβαρες παρενεργειες. Με τον οργανισμο τα εχω, ναι, οχι γιατι δε με βολευει, αλλα γιατι οι αποφασεις του επηρεαζονται κατα μεγαλο μερος απο τα συμφεροντα αυτων που τον χρηματοδοτουν που δεν ειναι αλλοι απο τις μεγαλες καπνοβιομηχανιες και γι αυτο προτεινει η σχετικη νομοθεσια για το ΗΤ να ειναι ιδια με του ΚΤ. Στα υπολοιπα συμφωνω με αυτα που λες.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 19:16 »
Και λίγα λες...ή όχι; Φαντάζομαι ότι οι φαρμακοβιομηχανίες ποτέ... μα ποτέ... δε χρηματοδότησαν τον ΠΟΥ  :angel:

Και όχι μόνο τον ΠΟΥ. Βγαίνει το ίδιο το κράτος και καρφώνει τους γιατρούς, λέγοντας ότι επίτηδες συνταγογραφούν ακριβά φάρμακα, διότι τους πριμοδοτούν οι φαρμακευτικές. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι αλήθεια, διότι λόγια κρατικών λειτουργών τα θεωρώ ψέματα μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Αλλά με τη δικιά τους λογική, όταν κρατικός φορέας πλασάρει κάποια φάρμακα σκέφτομαι ότι κάποιες επιτροπές που τα ενέκριναν δεν το έκαναν ανιδιοτελώς.

Σιγουρα όμως κάτι έχει πάρει το αυτάκι μου από γιατρούς που ξέρω και παρακολουθούν σεμινάρια στο εξωτερικό με έξοδα των φαρμακευτικών (μεταξύ άλλων).

Μεγάλη η μπίζνα. Από τη μια τα έσοδα από τον καπνό, από την άλλη τα έσοδα από τα φάρμακα. Δαβίδ ενάντια σε 2 Γολιάθ φαντάζει το η/τ.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 19:31 »
Με τον οργανισμο τα εχω, ναι, οχι γιατι δε με βολευει, αλλα γιατι οι αποφασεις του επηρεαζονται κατα μεγαλο μερος απο τα συμφεροντα αυτων που τον χρηματοδοτουν που δεν ειναι αλλοι απο τις μεγαλες καπνοβιομηχανιες και γι αυτο προτεινει η σχετικη νομοθεσια για το ΗΤ να ειναι ιδια με του ΚΤ.
Εννοείς πως ο ΠΟΥ γράφει στον ισολογισμό του "Χ εκατομύρια ευρώ από Tobacco Industry";
Εννοείς πως κάποια στελέχη του παίρνουν "μαύρο" χρήμα;
Κάποιο σχετικό δημοσίευμα;


Ενημερωτικά
http://www.who.int/tobacco/en/
http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/178577/1/WHO_NMH_PND_15.5_eng.pdf?ua=1

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 19:43 »
σαν απεξάρτηση απο το τσιγάρο και στον ψυχολογικό τομέα τα πάει πολύ καλά το ΗΤ με την όλη προσομοίωση της κίνησης και του καπνου

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 20:31 »
Εννοείς πως ο ΠΟΥ γράφει στον ισολογισμό του "Χ εκατομύρια ευρώ από Tobacco Industry";
Εννοείς πως κάποια στελέχη του παίρνουν "μαύρο" χρήμα;
Κάποιο σχετικό δημοσίευμα;


Ενημερωτικά
http://www.who.int/tobacco/en/
http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/178577/1/WHO_NMH_PND_15.5_eng.pdf?ua=1

Οχι φιλε μου δεν εχω αποδειξεις, σιγα μην αναφεροταν κατι τετοιο στον ισολογισμο του ΠΟΥ. Βλεπω ομως τη σταση του ΠΟΥ απεναντι στο ΗΤ που ειναι εντελως αρνητικη συμβαδιζοντας με αλλες οργανωσεις "υγειας" που εχουν βρεθει να τα παιρνουν με τη μορφη δωρεων απο τις καπνοβιομηχανιες. Δε χρειαζεται και πολυ για να ενωσουμε τις τελειες. Να ενα καλο και αναλυτικο αρθρο για την σταση του ΠΟΥ απεναντι στο ΗΤ. Να και ενα αλλο για τη σχεση μεγαλων εταιρειων με τον ΠΟΥ. Να και ενα σκανδαλο για χρηματισμο απο μεγαλη φαρμακοβιομηχανια. Οταν λοιπον κηρυσσεις πολεμο σε μια τεχνολογια που σωζει ζωες ειναι πολυ πιθανο να παιζεις το παιχνιδι των συμφεροντων.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 21:45 »
Αν όντως μας κάνουν πόλεμο, εγώ θα γίνω ατμοαντάρτης. :laugh1:
Πάω να ζωστώ την ατμοφυσιγγιοθήκη μου.
http://extranet.who.int/programmebudget/

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 22:46 »
Εννοείς πως ο ΠΟΥ γράφει στον ισολογισμό του "Χ εκατομύρια ευρώ από Tobacco Industry";
Εννοείς πως κάποια στελέχη του παίρνουν "μαύρο" χρήμα;
Κάποιο σχετικό δημοσίευμα;
Τα σχετικά δημοσιεύματα δεν είναι 1,2 ή 3, είναι δεκάδες και εκατοντάδες. Απλά ψάξε.
[Κάποια στιγμή μπορεί να κάνω τον κόπο να λινκάρω κάποια πράγματα.]

Ο ΠΟΥ λειτουργεί πολύ κλειστά και πολύ περίεργα. Στην συνδιάσκεψή του στη Μόσχα ο Τύπος απαγορεύονταν και συνελήφθηκαν δημοσιογράφοι που προσπάθησαν να μπουν μέσα. Αυτό από οργανισμό που φροντίζει την παγκόσμια υγεία...
Οι αιτιάσεις του και η λογική του για το άτμισμα είναι από επιστημονικά ύποπτες έως εξωφρενικά παράλογες.
Φυσικά δεν θα έχουμε ποτέ "αποδείξεις" για το ποιός πληρώνεται. Όπως δεν είχαμε αποδείξεις όταν "παραίτησαν" εν μία νυκτί τον προηγούμενο Επίτροπο Υγείας της ΕΕ για ύποπτες σχέσεις με καπνοβιομηχανίες. Όμως όλοι στις Βρυξέλλες ήξεραν πολύ καλά γιατί πήρε πόδι...

Το βασικό φάρμακο για διακοπή καπνίσματος στις περισσότερες χώρες είναι το chantix/champix. Είχα ψάξει πριν ανακαλύψω το ΗΤ. Τρόμαξα. Αργότερα έψαξα περισσότερο. Τρόμαξα πολύ περισσότερο. Τα ποσοστά επιτυχίας είναι χαμηλά, όπως και με τις άλλες μεθόδους φαρμακευτικής δικοπής καπνίσματος. Στις οποίες, ως δια μαγείας δεν είναι απειλή η "κακιά" νικοτίνη και δεν ενοχλούν οι γεύσεις και τα αρώματα (σαν αυτά που έχει η nicorette σε άλλες χώρες)! Όλα αυτά δεν εμποδίζουν κάθε Γράτσιου να μιλά για "άμεσες βλάβες" του ατμίσματος και να φτιάχνει κλίμα εναντίον του ΗΤ, του ιστορικά πιο αποτελεσματικού μέσου διακοπής καπνίσματος. Χωρίς να υπάρχουν άλλες μελέτες που να στηρίζουν αποτελεσματικά αυτή την άποψη.

["Να ακούμε και να φιλτράρουμε", έτσι ειπώθηκε πιο πριν. Ακούσαμε, φιλτράραμε, απορρίψαμε με επιχειρήματα. Αν κάποιος έχει πνευμόνι διαθέσιμο ας ρισκάρει όσο επιθυμεί. Εγώ θεωρώ εχθρούς μου αυτούς που διασπείρουν αναπόδεικτες φήμες που σκοτώνουν κόσμο.]

Με την λογική που το λες θα έπρεπε να έχεις γίνει ατμοαντάρτης χρόνια τώρα. Έχεις χάσει όχι απλώς επεισόδια αλλά ολόκληρες σεζόν!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 23:52 »
Όχι και χρόνια...μέχρι 10/2014 κάπνιζα 2 πακέτα τη μέρα. Μετά αυτομόλησα.
Πολλά θα κριθούν στην Ινδία το 2016, από αυτά που βλέπω. Επιτροπή ανεξάρτητων ειδικών λέει, θα υποβάλει πόρισμα το οποίο θα μελετηθεί κλπ.
Το πνεύμα είναι πάντως "προστασία των μη καπνιστών και μη ατμιστών" και δεν έχω αντίρρηση σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 00:03 »
Εγω είπα το να ακούμε και να φιλτράρουμε. Αν και δεν εννοούσα ακριβως αυτό συμφωνώ απολυτως  στο ακούσαμε, φιλτραραμε και απανταμε με επιχειρήματα στον πόλεμο που εχει ανοίξει.
Αυτό που θα ήθελα να δω και αν γίνει δεν θα ήθελα να το χάσω φορώντας παρωπίδες καχυποψίας είναι έρευνες αντικειμενικές που αφορούν στην ασφαλέστερη χρήση και στις αντικειμενικές επιπτώσεις του ΗΤ σε ενα ατμιστή σε σχέση με έναν μη. Για παράδειγμα έρευνες που προσπαθεί να κανει ο Κ. Φαρσαλινος όταν δεν αναλώνει τον χρονο του (αλλά και την επαγγελματική του αμεροληψία υπο την έννοια ότι εχει πλέον χαρακτηριστεί υπέρμαχος του ΗΤ)  να απαντά σε ανυπόστατες μελέτες συμφερόντων.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 01:01 »

Ο ΠΟΥ λειτουργεί πολύ κλειστά και πολύ περίεργα.
...
Οι αιτιάσεις του και η λογική του για το άτμισμα είναι από επιστημονικά ύποπτες έως εξωφρενικά παράλογες.

...
Το βασικό φάρμακο για διακοπή καπνίσματος στις περισσότερες χώρες είναι το chantix/champix. Είχα ψάξει πριν ανακαλύψω το ΗΤ. Τρόμαξα. Αργότερα έψαξα περισσότερο. Τρόμαξα πολύ περισσότερο. Τα ποσοστά επιτυχίας είναι χαμηλά, όπως και με τις άλλες μεθόδους φαρμακευτικής δικοπής καπνίσματος. Στις οποίες, ως δια μαγείας δεν είναι απειλή η "κακιά" νικοτίνη και δεν ενοχλούν οι γεύσεις και τα αρώματα (σαν αυτά που έχει η nicorette σε άλλες χώρες)! Όλα αυτά δεν εμποδίζουν κάθε Γράτσιου να μιλά για "άμεσες βλάβες" του ατμίσματος και να φτιάχνει κλίμα εναντίον του ΗΤ, του ιστορικά πιο αποτελεσματικού μέσου διακοπής καπνίσματος. Χωρίς να υπάρχουν άλλες μελέτες που να στηρίζουν αποτελεσματικά αυτή την άποψη.
...

πραγματικά χαίρομαι όταν διαβάζω τέτοια ποστ, που δείχνουν άτομα που ξέρουν να διαβάζουν πίσω από τις λέξεις...

Συμφωνώ, επαυξάνω και συμπληρώνω:
Μπήκα στο σάιτ του ΠΟΥ, διάβασα κάποιες μπροσούρες του. Τι κατάλαβα; Πάντα πίσω από τις λέξεις;
Η τάση υπέρμετρου παρεμβατισμού που έχει ο ΠΟΥ. Επεμβαίνει σε κράτη πιέζοντας να γίνουν επίσημοι νόμοι του κράτους οι δικές του διατάξεις. Δεν προτείνει, προσπαθεί να επιβάλλει.
Διέκρινα πολλή υπεροψία. Κι όπου υπάρχει υπεροψία, υπάρχει σύμπλεγμα ανωτερότητας. Κι όπου υπάρχει σύμπλεγμα ανωτερότητας, απουσιάζει το πραγματικό ενδιαφέρον για το ευ ζην του απλού ανώνυμου πολίτη.
Ο ΠΟΥ έχει τη δική του ατζέντα. Σε άλλες περιπτώσεις τυχαία συμπίπτει με τα συμφέροντα του ως άνω αναφερόμενου απλού ανώνυμου πολίτη. Στις περιπτώσεις που δεν συμπίπτει, σκοπός είναι να γίνει αυτό που έχει αποφασίσει ο ΠΟΥ.

Με ξένισε το γεγονός ότι το champix δεν έχει απαγορευτεί, ούτε έχει ζητηθεί να βελτιωθεί. Οι παρενέργειες είναι πολλές και το κέρδος στους χρήστες του ελάχιστο.
Να δεχτώ καλοπροαίρετα ότι "στην απελπισία" τους δέχτηκαν το συγκεκριμένο φάρμακο, ελλείψει μη αποτελεσματικότερου. Αυτό σημαίνει ότι ψάχνονται για κάτι αποτελεσματικότερο.
Τι γίνεται λοιπόν όταν εμφανίζεται μια ελπιδοφόρα λύση, το η.τ.;
Δεν μπαίνουν καν στον κόπο να το εξετάσουν, το αντιμετωπίζουν με τον ίδιο μισαλλόδοξο και άνευ παιδείας αρνητισμό που αντιμετωπίζει μια 80χρονη σε απομακρυσμένο ορεινό χωριό τον υπολογιστή μετά του ιντερνέτ. Αυτό βρωμάει.

Θα πει κάποιος.... μα, αυτοί στρέφονται σε σκευάσματα που χορηγούνται για λίγο καιρό, προκειμένου να σε απαλλάξουν για πάντα από το κ.τ.
Οχι σε "υποκατάστατα" μόνιμης χρήσης.
Κάπου εδώ μου έρχεται στο μυαλό η μακροχρόνια χορήγηση μεθαδόνης αντί για 3 μήνες τσιρότα και τσίχλες και ανάλογα champix. Υποκατάστατο (όχι και τόσο) μειωμένης βλάβης θεωρείται η μεθαδόνη και όμως είναι εγκεκριμένη και εφαρμόζεται σε πολλά κράτη. Ναι, ξέρω... θα μου πείτε ότι αυτή την παράγουν φαρμακευτικές (ΒΑΥΕR) Μα... είστε κακοί!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #89 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 02:37 »
Όχι και χρόνια...μέχρι 10/2014 κάπνιζα 2 πακέτα τη μέρα. Μετά αυτομόλησα.
Ναι, το είδα.  :D
Εννοούσα πως πάει καιρός που έχει γίνει σαφής ο ύποπτος ρόλος κάποιων ανθρώπων και οργανισμών στην παγκόσμια αντι-ατμιστική σκηνή.
Δυστυχώς είναι καιρός που είμαστε σε "πόλεμο".

Εγω είπα το να ακούμε και να φιλτράρουμε.
Δεν ήταν μπηχτή chzamp! Δανείστηκα τα λόγια σου και τα πήγα παραπέρα για να περιγράψω την πορεία πολλών ατμιστών.  :D

[Συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής, παιδιά. Δεν είμαστε αντίπαλοι, στην ίδια πλευρά βρισκόμαστε!]

Η τάση υπέρμετρου παρεμβατισμού που έχει ο ΠΟΥ. Επεμβαίνει σε κράτη πιέζοντας να γίνουν επίσημοι νόμοι του κράτους οι δικές του διατάξεις. Δεν προτείνει, προσπαθεί να επιβάλλει.
Διέκρινα πολλή υπεροψία. Κι όπου υπάρχει υπεροψία, υπάρχει σύμπλεγμα ανωτερότητας. Κι όπου υπάρχει σύμπλεγμα ανωτερότητας, απουσιάζει το πραγματικό ενδιαφέρον για το ευ ζην του απλού ανώνυμου πολίτη.
Νομίζω πως το περιγράφεις με ακρίβεια. Σε πολλούς τομείς έχει να δείξει σημαντικό έργο (θα ήταν ντροπή να μην το πω) αλλά ταυτόχρονα λειτουργεί σε καθεστώς ελλειπούς διαφάνειας, ασκώντας υπέρμετρη πίεση χωρίς να δίνουν κάπου λόγο. Η στάση τους στο θέμα του ΗΤ είναι από φανατικά απληροφόρητη έως πολεμική, ενώ δεν την στηρίζουν τα επιστημονικά στοιχεία που ήδη έχουμε στα χέρια μας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507512 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154836 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243952 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294274 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762832 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1148 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4034 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem