vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 6 χρήστες
sakissalonika, white varadero, manoslykos, Milarepa, teo77, lagoudakis

Twitter

Καρδιολόγος Δ. Τουσούλης στον ΣΚΑΙ: Η.Τ. και Κ.Τ. είναι το ίδιο επικίνδυνα!

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 15:38 »
Ρε παιδιά τι λέμε τώρα ποιός αντικαπνιστικός αγώνας. Επειδή ακούω πολύ ραδιόφωνο έχω να ακούσω αντικαπνιστικό σποτάκι πάρα πολύ καιρό (ίσως και χρόνια). Ξέρετε όμως ποιό σποτ παίζει συχνά στο ράδιο? Αυτό που λέει πόσο κακό κάνουν στην υγεία και στην οικονομία τα ΠΑΡΑΝΟΜΑ προϊόντα καπνού. Δυστυχώς το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι μήπως χάσουν τους φόρους.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 15:47 »

H εν λόγω κυρία λοιπόν:
διαθέτει  ιατρείο διακοπής καπνίσματος.
Εχει έδρα στο Πανεπιστήμιο
Είναι στέλεχος σε επιτροπές κι οργανισμούς (λέτε να μην αμοίβεται κι απο κει;)

Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να διατηρήσει όλες αυτές τις θέσεις άτομο που θα υποστηρίξει το η.τ., που δεν φορολογείται. 


Εγω απο την αλλη δεν το θεωρω καθολου δυσκολο. Το γεγονος οτι ειναι καθηγητης πανεπιστημιου και μελος σε οργανισμους της επιστημονικης της ειδικευσης (ειτε πληρωνεται ειτε οχι) δεν ερχεται απαραιτητα σε αντιθεση με το ΗΤ. Ειμαστε εναντιον της πνευμονολογιας  :confused1: . Απο μονα τους τα προσοντα δεν λενε τιποτα και ειναι + στο βιογραφικο καθε επιστημονα. Οσο για τα ιατρεια διακοπης επαναλαμβανω προϋπηρχαν του ΗΤ και ηταν ο ενας τροπος διακοπης χωρις μεγαλη επιτυχια μεν, αλλα αυτο υπηρχε, δεν ειναι καταδικαστεο. Και γιατι αλλωστε να καταδικασω και τους αλλους τροπους διακοπης του καπνισματος ακομη και τωρα; Γιατι ειναι αντιθετα το ενα με το αλλο; Και τα δυο το ιδιο προσπαθουν, το ενα με πολυ μικροτερη επιτυχια απο το αλλο.

Ας βγαζουμε συμπερασματα απο αυτα που λεει η συγκεκριμενη κυρια που ειναι απαραδεκτα και φανερωνουν συμφερον, και οχι απο την παραθεση ενος βιογραφικου και μονο, γιατι ετσι γενικευουμε και παιρνει η μπαλα πολλους.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 15:52 »
έχει στάση εναντίον του ΗΤ; Βάλτε κανα λινκ ρε παιδια

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 15:55 »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:00 »
μόνο; το 2012 εξέτασε άκαπνους και τα αρχικά αντανακλαστικά τους στον πρωτόγνωρο ατμό (γιατί όχι και στον καπνό; )
αλλα και καπνιστές.
Και επίσης μέτρησε πιέσεις και παλμους και τα βρήκε ΟΚ.
Εντάξει, την έχουμε!  :D

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:03 »
Το link με το ιατρείο το έβαλα εγώ αφού πρώτα διάβασα τα άρθρα που έχει γράψει για το HT.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:06 »
Πάντως δεν πιστεύω να "καταθέσει " καν μια τόσο στενή έρευνα
Εχει κι άλλα αρθρα?

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:31 »
Το ότι η κυρία πνευμονολόγος συνιστά τη διακοπή του καπνίσματος με επιστημονικές μεθόδους, όπως λέει, δεν σημαίνει πως θέλει το κακό μας. Ας μην γινόμαστε παρανοϊκοί.
Αν σε 1-2 χρόνια αποδειχθεί επιστημονικά πως όντως το vaping βλάπτει τους πνεύμονες μακροπρόθεσμα τι θα λέμε τότε; μπράβο μου; ή μπράβο στη γιατρό που  είπε το σωστό κι εγώ συνέχισα να κάνω του κεφαλιού μου και να φαντασιώνομαι συνομωσίες;
Τα φορολογικά είναι άλλο κεφάλαιο και ας μην τα μπλέκουμε. Ας μπει ένας φόρος στην τελική, να ηρεμήσουμε. Καλύτερα αυτό από τη διαρκή απειλή.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:42 »
Δηλαδή, αν αύριο παρουσιάσω οποιοδήποτε καρδιοαγγειακό συμβάν,...μετά από 30+ χρόνια καπνίσματος και τα 2 τελευταία ατμίσματος, το η.τ. θα φταίει?
όχι όχι
Ή ο ανάδρομος Ερμής η σε ματιάξανε  :))

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:46 »
Caros, και μόνο η έρευνα που παραθέτεις, αποδεικνύει αυτά που γράφω.
Η έρευνα αυτή έρχεται σε αντίθεση με ανάλογες έρευνες του κ.Φαρσαλινού.
Οσο για το συμπέρασμα της έρευνας; Κοίτα τι γράφει:
Επαναλαμβάνει επίσης τη θέση της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Εταιρείας ότι «η καλύτερη συμβουλή υγείας για τους καπνιστές είναι να σταματήσουν το κάπνισμα σύμφωνα με επιστημονικά τεκμηριωμένες μεθόδους», όπως συνιστά και Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.

Ποιες είναι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες μέθοδοι;
ηλεκτροβελονισμός; Που έγινε μόδα πριν 10 χρόνια; Αυτό μου θυμίζει την ταινία " η κυρά μας η μαμή" Επιστημονικότατη μέθοδος....
Τα champix; Ψυχοφάρμακα που φέρνουν μέχρι και τάσεις αυτοκτονίας;
Τσίχλες; τσιρότα;
ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ;

Πώς μπορεί άτομο που βγάζει χρήματα έχοντας ιατρείο διακοπής καπνίσματος να αποδείξει ότι λέει αλήθεια, ότι το η.τ. είναι επικίνδυνο, όταν κάθε καπνιστής που γίνεται ατμιστής χάνεται από πιθανός πελάτης του; Υπάρχει ασυμβίβαστο.

Επίσης... όσο το κράτος φτυαρίζει χρήματα από το κ.τ. και τις φαρμακευτικές, δεν θα δεχτώ ως ειλικρινή την άποψη κρατικοδίαιτου υπαλλήλου ότι το μη φορολογημένο η.τ. είναι επικίνδυνο. Και αλήθεια να λέει, υπάρχει κι εδώ το ασυμβίβαστο, που πλήττει την αξιοπιστία του.

Εναντίον της πνευμονολογίας δεν είμαστε. Ας είναι "καθαρός" επιρροών ο γιατρός και ας έχει μελετήσει το αντικείμενο και θα ακούσω με προσοχή την άποψή του.
Είδατε τι έγραψε η ζερόμ. Πνευμονολόγος που την εξέτασε και δε μετέχει σε κρατικές επιτροπές, φορείς, ιατρεία διακοπής κλπ δεν της έκανε κήρυγμα για το η.τ.


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 17:06 »
Όλα οσα λετε καλα.. αλλά ας μην πάμε στην άλλη ακρη, ας μην αφορίζουμε οποιαδήποτε μελέτη δεν μας κανει σαν ατμιστες, λέγοντας ότι κρύβει συμφέροντα (που πιθανότατα κρύβει). Ας την ακούμε και ας φιλτράρουμε. Το ότι σε μη καπνιστές δυσχαιρενει το ΗΤ την πνευμονική λειτουργία είναι κατι που θα ήθελα να ξερω και ας γνωριζω ότι την δυσχαιρενει λιγοτερο από το ΚΤ. Κάποια στιγμη πρέπει να αντιμετωπίσουμε το ΗΤ αυτόνομο και όχι παντα σε σύγκριση με την παλαιά βλαβερή μας συνήθεια.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 17:34 »
είχα πάει σε πνευμονολόγο σαν καπνιστής
το πρώτο που ζήτησε να μου μετρήσει και άμεσα, για να ξεκινήσουμε την όποια κουβέντα μας, ήταν το οξυγόνο και μου έβαλε το μανταλάκι στο δάχτυλο.
Δεν θυμαμαι τις ακριβείς μετρήσεις, κάπου έχω και τις εκτυπώσεις, αλλα τα σχετικά.
Μου λέει μια χαρά εισαι απο τσιγαρο, του λέω καπνίζω τρια πακέτα και μου απαντησε πως ειμαι 1% κάτω απο τον μέσο όρο του ΜΗ καπνίζοντα στο οξυγόνο,
μετά και στην σπιρομέτρηση μου είπε για μικρή διαφορα . Αυτό σήμαινε πως λειτουργούσα ρολόι απ όσα συζητήσαμε και αντελήφθην
Παρόλα αυτά ένα 2% διαφορά αποτον μεσο όρο του άκαπνου, για έναν αθλητή πχ είναι μεγάλη διαφορά. Και για έναν πρωταθλητή μεγαλύτερη κ.ο.κ,  για έναν καριερίστα υπάλληλο τραπέζης πχ τίποτα

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 17:37 »
εμείς σαν παλιοί καπνιστές δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε αυτόνομα.
Και από όλες τις έρευνες παγκοσμίως το να ξεκινήσει κάποιος άτμισμα και όχι κάπνισμα είναι εντελώς απίθανο.
 Οπότε μοιραία θα βλέπουμε τα οφέλη και ισως και να παραβλέπουμε τις ελάχιστες αρνητικές (υποθετικά) επιπτώσεις του

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 17:45 »
Ναι, αλλά τωρα και για κάποιους από εμάς πολλά χρονια πλέον,  είμαστε ατμιστες και μόνο. Δεν πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και να ξέρουμε τι κανει αυτό και μόνο στην υγεία μας.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 17:53 »
το συζητάς; αν δεν ήταν ο πνευμονολόγος να μου έλεγε αυτά θα πήγαινα και τώρα να παίξω στοιχημα μονάκι όπως κάναμε παλιότερα, εναντίον ενός μάτσου υπεραθλητών  :)) καταστροφικό για τον εγωισμό μου και την τσέπη μου  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem