vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Blackwolf

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #450 στις: Μαρτίου 26, 2017, 14:43 »
Δέν έιπα ότι έιναι περίεργο απλά έτσι όπως το έγραψες πρίν, εγω έιχα καταλάβει ότι έισουν μόνο ατμιστης από το 2009.

Ευχαριστώ για το background. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #451 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:00 »
Επιμένω να μην καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης για το IQOS στο φόρουμ για το άτμισμα. Ακόμα περισσότερο δεν καταλαβαίνω τα ισχυρά αισθήματα για μια ηλεκτρική συσκευή και προσωπικά μου είναι παγερά αδιάφορο αν σκίσει στην αγορά ή πάει άπατη. Την επιλογή μου την έχω κάνει αλλά αν κάποια στιγμή αποδειχθεί πέρα πάσης αμφιβολίας πως η συγκεκριμένη μέθοδος πρόσληψης νικοτίνης είναι ακόμα ασφαλέστερη από το άτμισμα (αμφιβάλλω αλλά δεν διαθέτω και επιστημονικά στοιχεία), πιθανόν να κάνω το βήμα. Μέχρι τότε αυτές οι χωρίς στοιχεία και αντικειμενικά δεδομένα συζητήσεις απλώς θα φέρνουν συνεχή ένταση και χωρίς νόημα αντιπαραθέσεις.


@ Drakos

Την Μαρία Νεφέλη την γνωρίζω καλά (εσένα όχι). Αν η ΜΝ είπε ότι είδε ένα ή δύο ή τρία φιλτράκια να έχουν καφέ χρώμα, είμαι απόλυτα βέβαιος πως αυτό είδε. Και για να ξεκαθαρίσουμε, πουθενά δεν είπε ότι είδε 6.768 φιλτράκια να έχουν γίνει καφέ. Μια απλή παρατήρηση έκανε μεταξύ τυρού και αχλαδίου και την μετέφερε στο φόρουμ. Δεν υποστηρίζω ότι αυτό που λες εσύ δεν ισχύει και δεν λεω πως παραπληροφορείς. Αυτό το έκανες εσύ απευθυνόμενος στην ΜΝ και δεν αντιλαμβάνομαι πως είναι δυνατόν να απορείς που κάποιος θίχτηκε όταν τον κατηγόρησες ευθέως για παραπληροφόρηση (πως δηλαδή λέει ψέματα). Πράγματι, όπως κι εσύ γράφεις, το πρόβλημα είναι δικό της. Το δημιούργησες όμως εσύ, όχι εγώ ή κάποιος άλλος. Κατά τα άλλα, εύχομαι ειλικρινά να λυθούν όλα τα προβλήματα που έχεις στο αναπνευστικό σου όποια μέθοδο πρόσληψης νικοτίνης κι αν επιλέξεις.




Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #452 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:03 »
Να είσαι καλά φίλε μου δεν ήταν τίποτα.
Μια σύντομη περιγραφή του ταξιδιού μου στις εναλλακτικές συσκευές πρόσληψης νικοτίνης ήταν.. :D
Επίσης ξέχασα να σου αναφέρω στο backround μου.. :tongue_smilie: ότι υπήρξα και συνεχίζω να είμαι χρήστης και κάτοχος ενός vaporizer με τον οποίο ατμίζω βότανα.. :tongue_smilie:

Πέραν της πλάκας επειδή βλέπω ότι πολλά παιδιά "θίγονται" με το συγκεκριμένο θέμα ειλικρινά θα τους πρότεινα να απευθυνθούν στον διαχειριστή να το κατεβάσει από το forum ή πολύ απλά να μην το διαβάζουν..
Εδώ καταθέτουμε απόψεις για μια συσκευή θερμαινόμενου καπνού και καλό θα ήταν να τη σέβονται μερικοί όσο υπάρχει ενεργό το θέμα. 

Προσωπικά δεν προμοτάρω καμία PMI και χεστ$κα κιόλας αφού μου τα παίρνει στεγνά χρόνια τώρα καταστρέφοντας την υγεία μου και την υγεία των συνανθρώπων μου πουλώντας καρκίνο.
Αλλά μέχρι εκεί..δεν μπορώ και δεν ανέχομαι να ακούω ανακρίβειες και τη γνώμη μου θα τη γράψω στο forum που αγαπώ και αυτό δεν μπορεί να μου το στερήσει κανείς.


Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #453 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:12 »
Βεβαίως και θα τη γράψεις, όπως όλοι. Και κανένας δεν μπορέι να μας το στερίσει και να έχουμε γνώμη και να την γράφουμε.

Τις ανακρίβειες δεν ξέρω που τις έιδες. Αλλά ας το λήξουμε εδώ.

Ελπίζω και εγώ να βρείς τελικά τη λύση που σου αρμόζει για το θέμα σου.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #454 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:15 »
Ας μην το τραβήξουμε περισσότερο..
Ας το..
Ο καθένας μένει με τις απόψεις του.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #455 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:26 »
Να αναφέρω κι εγώ ότι αυτό που παρατήρησα κατά τη δοκιμή του IQOS ήταν ότι το φίλτρο παρέμενε λευκό μετά τη χρήση. Επισημαίνω ωστόσο ότι αναφέρομαι απλά σε δοκιμή μερικών heets και όχι σε κανονική χρήση. Ίσως όταν χρησιμοποιείται η συσκευή για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα να παρατηρείται αυτό που αναφέρθηκε σε προηγούμενα μηνύματα για χρωματισμό του φίλτρου. Εννοείται βέβαια ότι δεν αμφισβητώ στο ελάχιστο αυτό που παρατήρησε η ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #456 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:31 »
Καφε χρωμα στο φιλτρακι μετα τη χρηση δεν εχω δει ουτε εγω. Γι'αυτο το περιεγραψα ως "υποκιτρινο". Αν το ανοιξεις μεσα ειναι ελαφρως πιο εντονο το χρωμα αλλα σε καμια περιπτωση δε μοιαζει με φιλτρο κανονικου τσιγαρου μετα το καπνισμα. Ωστοσο κατι μενει εκει πανω, απλα ουτε εγω ξερω αν το φαινομενο ειναι πιο εντονο σε πολυχρησιμοποιημενες συσκευες η οχι.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #457 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:41 »
Απορώ τι συζητάτε.. Λες και τα δικά μας βαμβάκια μένουν ολόλευκά..

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #458 στις: Μαρτίου 26, 2017, 15:47 »
Σωστό κι αυτό.  Μόνο με σκέτη βάση μπορεί να μείνουν ολόλευκα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #459 στις: Μαρτίου 26, 2017, 16:00 »
Εγω θα έλεγα να χαλαρώσουμε. Οι εντάσεις βλάπτουν.
Ουτε το άτμισμα, ουτε το ζέσταμα των heets (δεν εχω καλύτερο όρο)  ουτε το καπνισμα είναι ιδεολογίες ή φιλοσοφίες για να τα υποστηρίζουμε ή να προσπαθουμε να δικαιωθουμε γι αυτα ή ακόμα χειρότερα να προσπαθουμε να τα επιβάλλουμε στους άλλους.

Επιλογές είναι και ο καθένας είναι ελευθερος να τις κάνει, και λογαριασμό δίνει μόνο στον εαυτό του...

Αποσυνδεδεμένος Aris08

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #460 στις: Μαρτίου 26, 2017, 16:39 »
Θα πω εν συντομία την γνώμη μου. Είμαι ατμιστης  εδώ και δυο χρόνια και κάτι μέρες, ενα κανονικό τσιγαρο όμως με τον πρωινό καφέ και αλλο ενα το βράδυ δεν μπόρεσα να τα κόψω. Έχω αυτό το μαραφετι απο το Νοέμβριο και μπορώ να πω πως με βοήθησε να εξαφάνιςω απο τη ζωή μου αυτα τα δυο τσιγάρα. Η γεύση του πλησιάζει αρκετά αυτή του τσιγάρου αλλα ειναι πολυ πιο άτονη. Τα φίλτρα μετά τη χρήση οπως ειπώθηκε αποκτούν μια πολυ ελαφριά υπό κίτρινη απόχρωση, καμία σχέση όμως με τα φίλτρα του τσιγάρου. Όταν  το χρησιμοποιώ πίνοντας καφέ γίνεται όντως καφέ-κίτρινο αλλα αυτό ειναι απο τον καφέ που υπάρχει στο στόμα και ποτίζει το φίλτρο. Ίσως με αυτό μπερδεύτηκε η φίλη πιο πάνω και είδε σκουρόχρωμα φίλτρα. 

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #461 στις: Μαρτίου 26, 2017, 19:19 »
Να ρωτήσω κάτι, αν επιτρέπεται, ποιό είναι το κόστος της εν λόγω συσκευής? και αν είδα καλά το κάθε πακέτο τσιγάρα heets κάνει 4 ευρώ, πόσα τσιγάρα έχει 20 ή λιγότερα? Αν κάποιος το χρησημοποιεί εδώ και καιρό ποιό είναι πάνω - κάτω το ημερήσιο του κόστος. Νομίζω ότι και αυτό (η οικονομική παράμετρος), είναι πολύ σημαντική (ειδικά στην εποχή που ζούμε). Δεν θα αρνηθώ ότι για εμένα ένας σημαντικός λόγος να αρχίσω το άτμισμα ήταν ο οικονομικός... :-[

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #462 στις: Μαρτίου 26, 2017, 19:35 »
Αρχικο πακετο 50 ευρω και καθε πακετο των 20τεμαχιων 4 ευρω.....

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #463 στις: Μαρτίου 26, 2017, 19:36 »
Φίλε Manpet καλησπέρα,
Η συσκευή κοστίζει 50€ + 3 πακέτα Heets.
Το κάθε πακέτο Heets έχει 20 τσιγάρα μέσα και στοιχίζει 4 ευρώ.
Βέβαια για online αγορά για κάθε κούτα (συσκευασία 10 πακέτων) υπάρχει έκπτωση 20% 
έτσι το κάθε πακέτο έρχεται περίπου στα 3,20€. 

Για κάποιον βαρύ καπνιστή σαν κι εμένα είναι μια η άλλη μιας και με το στριφτό που κάπνιζα ήθελα έναν καπνό κάθε 2-3 μέρες συν τα παρελκόμενα, χαρτάκια φιλτράκια κλπ. κόστος δλδ 80-90€ το μήνα περίπου όσο και το IQOS.

Η προσωπική μου άποψη και γνώμη είναι να μείνεις στο ηλεκτρονικό μιας και είναι σαφέστατα πολύ πιο οικονομικό και ειδικά αν σε καλύπτει δεν υπάρχει λόγος να δοκιμάσεις κάτι άλλο.. ;)




Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #464 στις: Μαρτίου 26, 2017, 19:38 »
Απορώ τι συζητάτε.. Λες και τα δικά μας βαμβάκια μένουν ολόλευκά..

Για το πως θα γίνει το φιλτράκι αν το χώσει κάποιος στο driptip, όχι πως γίνονται τα βαμπάκια  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8825 1114973 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:27
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823745 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506737 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8857 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154470 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243481 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1649 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1046 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem