vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 7 χρήστες
vag21, PsykieG, manoslykos, KORG N364, bloodlessz, Buliwyf, maprix

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #825 στις: Απριλίου 24, 2014, 12:30 »
Πολλά κομμάτια , πολύ καθάρισμα , όχι για αρχάριους ;D

Αποσυνδεδεμένος Iron

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #826 στις: Απριλίου 24, 2014, 12:41 »
Έχει καλύτερη απόδοση απο το ηλεκτρονικό ? η τα ίδια?




Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2014, 13:30 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #827 στις: Απριλίου 24, 2014, 12:52 »
Με το mod που εχεις Βαλαντη  , ενα οποιοδηποτε μηχανικο , δεν εχει να σου δωσει τιποτα απολυτως.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #828 στις: Απριλίου 24, 2014, 14:37 »
Από όσο έχω καταλάβει (γιατί με ενδιαφέρει κ μένα), τα μηχανικά είναι σαφώς πιο όμορφα και συμμαζεμένα σε μέγεθος αλλά έχουν λίγη μανούρα. Πρωτον πρέπει να καθαρίζονται συχνά, που σημαίνει ότι πρέπει να ξεντεριάζονται ολόκληρα...
Δεύτερον, θέλουν συγκεκριμένου τύπου αντιστάσεις, δλδ προσαρμόζεις την αντίστασή σου στο μηχανικό και όχι το ανάποδο όπως γίνεται στα ηλεκτρονικά. Συνήθως μιλάνε για χαμηλές αντιστάσεις προκειμένου να έχει κανείς καλή συμπεριφορά στο άτμισμα, αυτό όμως σημαίνει ότι αδειάζει η μπαταρία και πιο γρήγορα αν δεν απατώμαι. Τρίτον δεν έχουν σταθερή απόδοση όσο πέφτει η μπαταρία σε αντίθεση με τα ηλεκτρονικά που σου δίνουν το ίδιο μέχρι τέλους.

Αυτά όλα είναι μια σούμα των όσων έχω διαβάσει ως τώρα. Ας με διορθώσουν οι γνώστες αν έχω κάπου λάθος :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #829 στις: Απριλίου 24, 2014, 15:51 »
Αν και δεν τα ειπες ολα.........αυτα που ειπες σωστα ειναι.

Ενα αλλο θεμα ειναι και η ασφαλεια που εχουν τα mod's ειτε μηχ/κο , ειτε VV/VW.
Το να κανει μονος του καποιος αντ/σεις τετοιες που να εχει  το  αποτελεσμα που τον ευχαριστει , ειναι θεμα γνωσης και εξοικειωσης με το πως , πόσο και γιατι να κανει κατι τετοιο σε ενα μηχανικο συνολο ατμ/τη και μοντ .
Το θεμα ασφαλια ομως δεν ειναι τοσο απλο και δεν ειναι μόνο στην αντ/ση και πως θα την φτιαξουμε .
Αυτη η μοδα του SubOhm , ειναι κατι που δεν ειναι σωστο.  Αυτο που εχουμε σε τετοιες αντ/σεις ειναι απλα ενα βραχυλυκλωμα και τιποτε παραπανω.
Δεν μπορουμε λοιπον να χρησημοποιησουμε οποια μπαταρια μας αρεσει , πρεπει το μηχ/κο μοντ που εχουμε να ειναι και ικανο να διαχειριστει τετοια φορτια στην δικια του μοναδα ασφαλειας , που εδω ειναι το ελατηριο ή το καινουριο κολπακι με την ασφαλεια των 5 Amperes του Gus , το Bag της Atmizoo κλπ. κλπ. κλπ.


Τα VV/VW απο την αλλη ειτε εχεις δικες σου , ειτε εργοστασιακες αντ/σεις ,ειτε ειναι βραχυκυκλωμενες ειτε οχι , ειτε ειναι μεγαλη η αντ/ση , ειτε ειναι μικρη (στο οριο που να μπορει το VV/VW  να δωσει ρευμα), με ενα-δυο πατηματα στα κουμπακια , ολα ερχονται εκει που μπορουν να σε κανουν χαρουμενο

Αρα ειναι πολυ πιο ευκολο μοντ το VV/VW  και δεν σε θελει συχνα στο ψαξιμο και στο αγχος.
Ουτε στο πόσο ειναι η μπαταρια , ουτε στο ποσο ειναι ο ατμ/της ..... ουτε τιποτε.
Βαζεις ατμ/τη , πατας κουμπι , ατμιζεις.

Το μηχ/κο το μόνο ανωτερο που μπορει να σου δωσει ειναι αυτο για το οποιο και 'γω ειμαι συνεχεια με μηχανικο......

Ειναι πιο μικρο και μου αρεσει σαν αισθηση και σαν μεγεθος.
Οχι σε σχεση με κουτακι , αλλα σε σχεση με σωληνοϊδες μοντακι.
Το αλλο που μου αρεσει στο μηχ/κο , ειναι η αισθηση στο ''πιασημο'' του μοντ.

Σε θεματα λειτουργειας ομως και αποδωσης ,  μπορει να κανει λιγα πραγματα μπροστα στα VV/VW.


Ολα αυτα φυσικα ειναι υπο το δικο μου βλεμα και δεν σημαινει οτι μπορουν να καλυψουν ολους και ολες τις αναγκες των ατμιστων.
Ο καθενας εχει τα γουστα του και το πως βλεπει ο καθενας το θεμα ειναι σεβαστο.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #830 στις: Απριλίου 24, 2014, 16:53 »
Αρα για μη χρήστρια καλά τα πήγα! :))

Ζηλεύω τα μηχανικά γιατί είναι όντως κουκλιά και σα γυναίκα, θέλω κάτι βολικό και όμορφο αλλά με κρατάνε πίσω όλα τα παραπάνω....
Δεν έχω καιρό που παλεύω με στρίψιμο αντιστάσεων κι έχω κουτί το οποίο είναι πολύ καλό σα μηχανάκι αλλά πολύ άβολο στο χέρι μου, εξού και η έρευνα ;)
Μπαίνεις σε μπελάδες με ατμο με 22mm διάμετρο...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #831 στις: Απριλίου 24, 2014, 17:20 »
Το να μη σε βολευει κατι στο χερι , κακα τα ψεματα , ειναι κατι ενοχλητικο.  Αν ομως σκεφτεις οτι με κατι που θα ειναι καλυτερη η αισθηση , αλλα θα εισαι συνεχεια στο ψαξιμο για το Α' και το Β' , τοτε αυτοματα η ζυγαρια γερνει προς την ευκολια.....του VV/VW.

Αλλα μη νομιζεις οτι και το μηχ/κο ειναι κατι που σου λυνει τα χερια.  Εχει κι αυτο τα θεματακια του.
Για παραδειγμα , το οτι πρεπει να εχεις μονιμα το μικρο δαχτυλακι ''κουρασμενο''.  Δεν ειναι και το πιο βολικο το κουμπι απο κατω , ουτε κατω πλαγια (προσωπικο γουστο).   Το αγαπημενο μου μοντ , ειναι το Roller , γιατι το κουμπι ειναι επανω , αλλα τα σχεδον 23 mm δεν το κανουν πουθενα για πουθενα αορατο.

Με το μηχ/κο να υπολογιζουμε και σε ενα εξτρα βαρος λογο υλικων κατασκευης.


Υπαρχουν ομως πλεον κουτακια που ειναι τοσο μικρα , που οτι σχεδιο κι αν εχουν , λογο του μεγεθους των , κρυβονται ανετα στην παλαμη.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #832 στις: Απριλίου 24, 2014, 17:27 »
...
Για παραδειγμα , το οτι πρεπει να εχεις μονιμα το μικρο δαχτυλακι ''κουρασμενο''. ...


Το λές σοβαρα αυτό?
Μάλλον κάνεις πλάκα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #833 στις: Απριλίου 24, 2014, 17:40 »
Αμεεεεεεεε........... ;D

Για 'μενα μιλαω Χρηστο.     

Αν σε καποιον του αρεσει το κουμπι απο κατω ή κατω πλαγια , δεν συμφωνει και με το δίκιο του , αφου τα γουστα του καθενα ειναι μοναδικα και ιδιαιτερα.

Αν ειχαμε τα ιδια γουστα , θα ειχαμε και τις ιδιες φατσες.... ;D

Το θεμα ομως ειναι γενικη συζητηση για mod's και σαν γενικοτητα για τα μοντς  , εγω βρισκω πιο βολικο το κουμπι επανω πλαγια.   
 

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #834 στις: Απριλίου 24, 2014, 18:51 »
Βασίλη δεν αναφέρθηκα στο γούστο
αλλά στο ''κουρασμένο'' μικρό δάκτυλο


όποιο μοντάκι και να έχεις κάποιο δάκτυλο θα κουράζεις ;D


όπως και να έχει πάμε παρακάτω :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #835 στις: Απριλίου 24, 2014, 19:00 »
Συγνώμη που θα παρέμβω αλλά έχει δίκιο ο
shadockan, είναι εντελώς κόντρα στη φυσιολογία των δαχτυλων αυτή η κίνηση (με το κουμπί κάτω εννοώ) άσχετα με το πόσο μαλακό είναι. Οπότε μπορεί εύκολα να γίνει κουραστικό ή άβολο :yes:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #836 στις: Απριλίου 24, 2014, 19:04 »
99% των μηχανικών έχουν το κουμπί κάτω :hmmm:




Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #837 στις: Απριλίου 24, 2014, 19:07 »
Όπου και να το έχει το κουμπί το πάτημά του είναι ενοχλητικό για μένα, είτε πάνω είτε κάτω είτε στο πλάι πάνω είτε στο πλάι κάτω.. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να πατιέται εύκολα και να μη χάνει

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #838 στις: Απριλίου 24, 2014, 19:11 »
Προφανώς για άλλους λόγους κι όχι για την εξυπηρέτηση του χεριού Wilde.


Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #839 στις: Απριλίου 24, 2014, 19:18 »
Το λες εκ πείρας ότι δεν βολεύει ή έτσι σου φαίνεται στο μάτι???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246247 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572207 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8059 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122039 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 704 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326838 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8625 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298037 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827652 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511769 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios