vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, ηλεκτρονικό τσιγαράδικο

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #780 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 03:10 »
Καλη η ιδεα σου,αλλα αν μπορεις και φτιαχνεις μόνος σου τις αντ/σεις,μπορεις και τα 3.7 V να τα κανεις πολυ δυνατα.

Αν παλι δεν επισκευαζεις κεφαλες,μπορεις να παρεις με μικροτερη Ωμικη αντισταση και να εχεις καλυτερα αποτελεσματα

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #781 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 02:10 »
Δεν έχω στην κατοχή μου κάποιο επισκευάσιμο ατμοποιητή  και τους έχω στο μυαλό μου σαν αρκετά ακριβούς.   Τελικά το κατάφερα και χώρεσαν η πλακέτα και ο ρυθμιστής τάσης μέσα στην Aero  απλά δεν έχω κάνει κάποια τρύπα ώστε να μπορώ να παίζω εύκολα με την τάση..  Το  έχω στα 4.8v και με τον BDC είναι; κορυφή..  Αν θέλω να ρίξω τα volts πρέπει να βγάζω το κάτω καπάκι ώστε να μπορώ να έχω πρόσβαση στον ρυθμιστή.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #782 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 09:20 »
Αφου μπορεσες και το εβαλες....μπραβο...

Μια χαρα εισαι κι ετσι.


Δεν ειπα για επισ/μο,για τους ατμ/τες που εχεις ρωτησα.   

Ακυρο βεβαια πλεον αφου εκανες την πατεντα.

Καλα ντουμανια......

Αποσυνδεδεμένος xoxlasae

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #783 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 02:35 »
Υπαρχει VV mod που να δουλευει με μια μπαταρια 16340 ή 18350 κατω απο 50€ ?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #784 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 02:41 »
Vamo V5.
Με τις εκπτωσεις των καταστηματων για τα μελη φορουμ βγαινει κατω απο 50€.

Αποσυνδεδεμένος xoxlasae

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #785 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 02:56 »
σε ευχαριστω Nemesis φαινεται αρκετα καλο και η τιμη του ελκυστικη για τα χαρακτηριστικα ... εχεις καμια ιδεα και για 16340 ? ειτε με μια( αν υπαρχει για ασφαλεια) ειτε με 2 σε σειρα ?

Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2014, 02:59 από joyeman »

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #786 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 03:04 »
Ρίξε μια ματιά στον Πίνακα των ηλεκτρικών mods και στα παρακάτω νήματα:

Innokin iTaste SVD
Wildfire SS vv mod 3-6 Volts
Zmax mini (telescopic) by SIGELEI.
Z-Max by Smoktech
v9 vv/vw mod

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #787 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 03:05 »
Δυο 16340 σε σειρα παιρνει το V9 και ειναι vv και vw,ειναι φτηνό αλλα είναι και μεγάλο...   http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17723.msg635525.html#msg635525







Αποσυνδεδεμένος xoxlasae

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #788 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 03:09 »
ευχαριστω παιδια για των βομβαρδισμο πληροφοριων! πεφτω στο διαβασμα γιατι εχω μεινει πισω εδω και 1,5 χρονο .

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #789 στις: Φεβρουαρίου 21, 2014, 17:58 »
Πολύ καλές επιλογές είναι ο Vamo5 και ο Innokin iTaste SVD Telescopic. Στην Ελλάδα ο
vamo 5 πάει στα 55 ευρώ. Από το fastech εγώ όπως και άλλοι τον πήραμε όπως και τον innokin σε μισές τιμές.

Αποσυνδεδεμένος NiRo

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #790 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 19:16 »
Μόλις παρέλαβα..., για πείτε μου τι θέλετε να κοιτάξω?


(ένα σχόλιο μόνο: είναι βαρύ!!!)

Ειναι το ιδιο με το Dicodes Dani (Ειναι το extreme μοντελο που πιανει τα 20W?). Φανταστικο μοντακι, παιρνει αντισταση μεχρι 0.6 Ωμ, που το κανει σχεδον σαν μηχανικο στην χρηση. Ωντος ειναι βαρυ και ο Καιφουν το κανει ακομα πιο βαρυ. Κανει μπρατσα κανενας!

Το πρόβλημα των μηχανικών δεν είναι μόνο ότι δεν μπορείς να μετρήσεις την αντίσταση κατά το στήσιμο. Όπως είπες παίρνεις ένα πολύμετρο και ξενοιάζεις.
Τα προβλήματα των μηχανικών:
1. Δεν έχεις σταθερό ρεύμα. Όσο πέφτει η μπαταρία πέφτει και η απόδοση. Πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή στα Ωμ ώστε να μη παίρνεις καμένο με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία αλλά ταυτόχρονα να έχεις ικανοποιητικό άτμισμα στα τελειώματα.
2. Για τον παραπάνω λόγο το βλέπω χλωμό να χρησιμοποιείς εργοστασιακούς ατμο με μηχανικό άρα πας σε επισκευάσιμο.
3. Καμία ασφάλεια σε βραχυκύκλωμα ατμοποιητή, διακόπτη, μπαταρίας κλπ. Για τη μπαταρία μπορείς βέβαια να πάρεις protected αλλά θα έχεις μειωμένη απόδοση.
4. Ακόμα κι αν πετύχεις ιδανικό setup όσο μαζεύει ml η αντίσταση τόσο μειώνεται η απόδοσή της. Στα ηλεκτρονικά ανεβάζεις τα volt και εξακολουθείς να ατμίζεις με την ίδια ποιότητα. Στα μηχανικά πρέπει να ξαναστήνεις αντίσταση. Πιθανόν και κάθε μέρα, ανάλογα με τα ml που ατμίζεις.

Τα πλεονεκτήματα των μηχανικών:
Είναι πιο όμορφα (υποκειμενικό) και πιο μικρά (ανάλογα βέβαια το mod).

Για τα πιο γλυκά ρεύματα δεν ξέρω. Εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να καταλάβω διαφορά ανάμεσα σε μηχανικό και provari.

Στα μηχανικά βέβαια μπορείς να βάλεις kick αλλά τότε πάνε οι αντιλήψεις περί γλυκών ρευμάτων αφού ουσιαστικά μετατρέπεις το μηχανικό σε ηλεκτρονικό. Και πάλι όμως δεν γίνεται πλήρως ηλεκτρονικό αφού χάνεις σε ευκολίες (οθόνη, μέτρηση αντίστασης, ρύθμιση χωρίς να ανοίξεις το mod κλπ)

Καλα τα λες¨. Αλλα ομως¨΄
Αν κανεις μικρο-αντισταση με βαμβακι αντι φυτιλι, τοτε απλα βγαζεις το βαμβακι μετα απο κανα-δυο μερες (αν εισαι αριμανιος), δινεις ρευμα στην αντισταση να πυρωσει λιγες φορεσ και να πεσουν οι προσκολημενες ουσιες (ακομα την βαζεις κατω απο την βρυση), ξαναπερνας καινουργιο βαμβακι, το υγραινεις.. και παλι καβαλαρης. Η ολη υποθεση παιρνει 2-3 λεπτα. Και... με κικ παυει να ειναι μηχανικο (that for the purists).

Παρακαλούμε μην κάνετε Συνεχόμενα πόστ. Πατήστε το κουμπάκι ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2014, 19:52 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Jacob13

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #791 στις: Μαρτίου 03, 2014, 21:03 »
Καλησπερα!Μετα απο κατρακυλισμα σε κανονικο τσιγαρο θελω να παω παλι σε ηλεκτρονικο μπας και το κοψουμε επιτελους..Εχω μεινει πισω στην αγορα..Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο VV VW οικομικο και να μην ειναι μεγαλο σε μεγεθος?Καθως επισης και εναν ατμοποιητη επισκευασιμο..Το i-taste V3 αξιζει?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #792 στις: Μαρτίου 03, 2014, 21:10 »
το itaste V3 ( η μπαταρια)  εχει χωρητικοτητα μονο 700mah αν δεν κανω λάθος και είναι λίγα αν σκοπεύεις να παίξεις σε υψηλά βόλτ-βατ προκειμένου να μεινεις μακρυά απο το καπνισμα....


Θα σου πρότεινα ή το itaste mvp , ή το svd ή κανένα vamo... αυτά βέβαια δεν είναι μικρά σε μέγεθος αλλα ειναι -εξακριβωμένα- αποτελεσματικά!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Jacob13

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #793 στις: Μαρτίου 03, 2014, 23:55 »
Tο mvp απο οτι ειδα δεν μετραει αντισταση που ειναι σημαντικο για μενα μιας και δεν εχω πολυμετρα κτλπ..τα αλλα ειναι κανονικα γκλοπ  :laugh1: ..
Τι διαφορα εχει το vamo V2 απο το V5?δεν εχω καταλαβει..επισης αν εχετε να προτεινετε και κανεναν φτηνο επισκευασιμο ατμοποιητη..

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #794 στις: Μαρτίου 04, 2014, 00:00 »
Αν θυμάμαι καλά το MVP II μετράει αντιστάσεις. Για τις διαφορές των vamo έχουν αναλυθεί υπέρ του δέοντος στο νήμα του vamo, εν συντομία δε λύνεται το καπάκι και έχει οθόνη 7 γραμμών το V2 σε αντίθεση με το 5 και την oled.. Φτηνός επισκευάσιμος είναι εκτός του νήματος και πολύ σχετική ερώτηση. Για αρχή genesis, dripper, φιτιλάτο, με sera.. Χωρητικότητας; Θα μπορούσα να προτείνω έναν φτηνό στα 60€ κι έναν φτηνό στα 6€, πως το εννοείς εσύ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206246 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30857 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49937 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596904 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192805 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1136 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591375 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios