vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 0 χρήστες

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #765 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 12:36 »
 :oΔύσκολο το μενού του ProVari? :o
 :eleos:

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #766 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 12:47 »
Φίλτατε σχετικά με την τιμή έχω 5 μηχανικά τα οποία είναι κατά τουλάχιστον 50 ευρώ φθηνότερα από το provari (Nemesis, 3 Sigelei, Gus Lord). Πέραν από την τιμή του Provari, δεν έχω να πω κάτι άλλο αρνητικό. Δεν προσπάθησα να συγκρίνω κάτι απλά να παραθέσω κάποια + και - για να ενημερωθούν εκείνοι που ενδιαφέρονται.

Για το 0.1-1 που γράφεις νομίζω ότι έχεις λάθος, διότι με μια αντίσταση 1.5-1.7Ω παίρνεις καλή απόδοση σε όλο το εύρος αποφόρτισης της μπαταρίας από μηχανικό. Είναι σα να μου λες ότι πάνω από 1Ω προτιμάς τα ηλεκτρονικά, όταν τα περισσότερα δεν παίζουν κάτω από 1.3Ω. Άλλωστε αυτά που έγραψα είναι μηχανικά vs ηλεκτρονικών όχι vs provari.

Δεν είναι κουσούρι, ότι τα ρεύματα ακολουθούν την αποφόρτιση της μπαταρίας. Η το δέχεσαι γιατί συμφωνείς με αυτή την λογική και φτιάχνεις ανάλογες αντιστάσεις, ή διαφωνείς και παίζεις με ηλεκτρονικά μοντάκια ή με το kick αν θες μηχανικό για αισθητικούς λόγους. Μπορείς βέβαια να έχεις και από τις δύο κατηγορίες και να τα εναλλάσεις.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #767 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 22:39 »
Ας πει ο καθένας τι προτιμά αλλά μην κάνουμε λάστιχο τα γεγονότα.
Αν πιστεύεις πως τα μηχανικά είναι συνήθως ακριβότερα από προβάρι... δεν ξέρεις πολλά μηχανικά.
Αν δεν ξέρεις τι να κάνεις με αντίσταση πάνω από 1Ω με μηχανικό, δεν ξέρεις να χειριστείς μηχανικό ή δεν είναι του γούστου σου το αποτέλεσμα.
Δεν υπάρχουν μα και μου, ούτε "διάφορες απόψεις". Κάποια εκατομμύρια ατμιστών σε όλο τον κόσμο με προσιτά μηχανικά και μεγάλη γκάμα αντιστάσεων το γνωρίζουν καλά.
Δεν είναι απαραίτητη η σύγκριση, ούτε σώνει και καλά πρέπει να βγάζουμε τη δική μας επιλογή την πιο καλή. Απλώς παραπληροφορούμε. Τα γούστα είναι γούστα, όχι ευαγγέλιο.

Επίσης η ομορφιά των πραγμάτων δεν είναι για πασαρέλα, είναι για την καθημερινή ζωή όλων των ανθρώπων. Για να σου αρέσει κάτι που χρησιμοποιείς συνέχεια και να μην το σιχαθεί η ψυχή σου.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #768 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 00:46 »
To ηλεκτρονικό μας τσιγάρο είναι το καθημερινο μας εργαλείο. Δεν πρέπει να χαλάει γρήγορα και αν χαλάει να μπορεί να φτιαχτεί και όχι να πεταχτεί

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #769 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 00:52 »
Πως αρκετοί παίρνουν τα μηχανικά ή τα VV δεν είναι δείκτης πως τους ικανοποιεί νομίζω. Πολλοί ατμιστές δεν έχουν δοκιμάσει την άλλη εναλλακτική για να πουν πως το προτιμούν. Έχω ακούσει κόσμο που εξυμνούσε τα 3,7, πριν βγεί η μάζα των VV και αλλαξοπιστήσει.

Σαν κριτήριο αγοράς τώρα η ομορφιά πέραν από υποκειμενική είναι διαμορφώσιμη από το τι βλέπεις να ποστάρεται ή να αρέσει. Είναι και προσαρμόσιμη στη μπαταριοθήκη σου. Την όποια μπαταριοθήκη.

Ενα από τα πιο όμορφα σετάκια που έχω δει ποτέ, ήταν πρόσφατα.
Μαύρο lava I, με μαύρο ματ πλαστικό τανκάκι carto στο ίδιο πλάτος (δεν κατάλαβα πιο ακριβώς ήταν), και ένα εξίσου κατίμαυρο straight drip tip.

Πανέμορφο, και ως απόδοση, επειδή ήταν μονό πηνίο carto, μπορώ να φανταστώ (και όσοι πιθανόν έχουν δοκιμάσει) πως ήταν τουλάχιστον ικανοποιητική.

Απλά επειδή έχουμε χωθεί βαθιά αρκετοί, χαζεύουμε φωτογραφίες σε μπαταριοθήκες, και θέλουμε να κατακτήσουμε τον κόσμο, και κάθε τι που ατμίζεται, ή έχει μια σχέση με το ητ. Σαν κανόνας στην ομορφιά της μπαταριοθήκης σου πάντως, είναι πάντα πιο όμορφη στη βιτρίνα ή γενικά στην ιδιοκτησία του δίπλα.

Υ.Γ.:και μιας και δεν πρόλαβα να τα γράψω όλα πριν γράψει κάποιος άλλος, απαντω και σε erwtas13.
Κι όμως, αυτοί που το χρησιμοποιούν ως εργαλείο κι όχι ως χόμπι, συνήθως έχουν ego, δηλαδή αυτές που χαλάνε εύκολα, και αν χαλάσουν τις πετάς!! Και πάλι έχουν δώσει λιγότερα λεφτά από κάποιον που έχει πάρει το δρόμο της μπαταριοθήκης.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #770 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 01:03 »
Φίλε μου exispathi συμφωνώ μαζί σου. Ακου όμως το παρακάτω. Ο πεθερός μου ατμίζει 2 χρόνια όπως εγώ τον χαίρομαι γιατί έχει μείνει ακόμα με τις ego. Ti και αν προσπαθώ να του δώσω ένα από τα μοντάκια μου δεν θέλει. Του είναι αρκετό και ατμίζει σαν φουγάρο. Βεβαίως του έχουν χαλάσει αρκετές φορές αλλά τις έδωσα πίσω και τις φτιάξανε δωρεάν.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #771 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 03:10 »
Εγω θα πω ξανα αυτο που ειπα και πιο πανω:

Τα παντα μπορουν να δουλεψουν παντου.........

Το μεγα θεμα ειναι να μας αρεσει αυτο που εχουμε χωρις να κοιταμε τα υπερ και τα κατα,γιατι απλα δεν εχει υπερ και κατα το η.τ.

Ας χαρουμε το η.τ. χωρις να συγγρινουμε  το ενα με το αλλο,γιατι απλα δεν υπαρχει συγγριση μεταξυ τους.

Το καθενα κανει διαφορετικη δουλεια,τι στιγμη που και τα δύο μαζι κανουν την ιδια. Μας κρατανε μακτια απ' το διαολεμενο κ.τ.


Ας χαρουμε αυτο που εχουμε,οποιο κι αν ειναι,γιατι για το λογο αυτο κατασκευαστηκαν. Για να τα χαρουμε εμεις που αποφασησαμε να παμε παρακατω.


Δεν την καταλαβαινω πραγματικα την κοντρα μηχανικο vs VV/VW.

Σου αρεσει το μηχανικο,περνεις μηχανικο.
Σου αρεσει το πολυβολτικο,περνεις το πολυβολτικο.


Τι ειναι το ενα και τι το αλλο............ο καθενας μας εχει και διαφορετικη γνωμη.  Ο καθενας μας τα δουλευει διαφορετικα και εχει διαφορετικα αποτελεσματα,τετοια που ικανοποιουν τα δικα του γουστα.


Το η.τ. εχει να κανει με κατι ''τρελο''......το ρευμα.  Αυτο εχει τρελες και αμετρητες μεταβολες και ιδιοτητες......

Η μεταβολη του ρευματος μπορει να ειναι απλη ως και πολυπλοκη.  Η σχεση που εχουν τα mAh-Volts-Watts-Ωμ μεταξυ τους,ειναι χωρις τελος και περιορισμους (σχετικο).

Μπορεις να παρεις 20 W απο μηχανικο ή να παρεις 20 W απο  VW. Μπορεις να παρεις αυτονομια και απο τα δυο παιζοντας με τις τιμες της αντ/σης.

Μπορεις να παρεις την μεγαλητερη δυναμη της μπαταριας σε πολυ μικρο μεγεθος,πιο μικρο απ' τα μηχανικα κι ομως να ειναι με DNA-Nivel,δηλαδη VV/VW κλπ. κλπ. κλπ.

Ολο το θεμα ειναι να σε κραταει μακρια απ' το κακο......................


Αυτο δεν ειναι σεντονι,βελετζα ειναι  :-\

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #772 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 11:06 »
Συμφωνώ με τα περισσότερα που λέτε παραπάνω. Bigsur απλά παρέθεσα για άλλη μια φορά τα γεγονότα γιατί παρατηρώ πολύ λανθασμένες αντιλήψεις για τα μηχανικά και μια σχετική φοβία. Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ όταν δεν είχα ασχοληθεί με τα μηχανικά είχα πολλούς ενδιασμούς αλλά λόγω του χαρακτήρα μου, να εξερευνώ όλο το εύρος ενός πράγματος, έκανα κάποιες αγορές, αφού πρώτα πειραματίστηκα με διάφορα στησίματα στα ηλεκτρονικά. Τελικά κατέληξα στο πόρισμα ότι το τι αντίσταση πρέπει να φτιάξεις στο μηχανικό εξακολουθεί να είναι υποκειμενικό και δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #773 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 14:34 »
Απο τοτε που εμπλεξα και με τα μηχανικα εχω βγαλει το εξης συμπερασμα:

VV για τις πιο "τεμπελικες ωρες", κοτσαρεις πανω τον οποιοδηποτε ατμο που μπορει να μην
πολυθυμασαι και πως τον ειχες στησει και του πινεις το αιμα...

Μηχανικο για τις πιο "γουστοζικες ωρες" που εχεις ορεξη να ταιριαξεις σωληνες, να γυαλισεις, να θαυμασεις το συνολακι σου η απλα να απολαυσεις στο φουλ την επιτυχια στο τελευταιο στησιμο που εκανες!

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #774 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 18:16 »
Εγώ στην δουλεία για να μην διαλύω  τις μπαταριοθήκες  μου τις αφήνω σπίτι. Οπότε το πρωί εχω μαζί μου ego μπαταρία με vst steam machine του atmomixani που είναι μικρό και βολικό αλλα και με γεμάτη γέυση και χτύπημα .
Το μεσημέρι και μετά έχω την Σοφία που παίζει είτε σε μηχανικό είτε σε ηλεκτρονικό ,πιο μεγάλο μέγεθος αλλά είμαι σπίτι η στην βόλτα   , με αυτην την εναλλαγή εχω διαφορετική αίσθηση του ατμίσματος και αυτό με ευχαριστεί .
Με λίγα λόγια όλα έχουν τα πλήν και σύν τους , καλό είναι να βρείς την χρυσή τομή

Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #775 στις: Δεκεμβρίου 24, 2013, 12:17 »
Γεια σας μαγκες και χρονια πολλα με υγεια σε ολους !! Πριν κανενα 2μηνο εχασα το κουμπι του GG stealth και τωρα που γυρησα παραγγειλα αλλο σε brass , παρατηρησα οτι εχει χασει την γυαλαδα που ειχε οταν παρελαβα , πως μπορω να το ξαναγυαλησω ?? Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #776 στις: Δεκεμβρίου 24, 2013, 12:48 »
Για να γυαλισεις μπουτζο παρε brasso,
ειναι γυαλιστικο μπρουτζινων μεταλλων.


Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #778 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 09:43 »
Καλήμερα παιδιά και συγχαρητήρια για την πολύ ωραία δουλειά που  γίνετε εδώ μέσα..

είμαι νέος στο forum οπότε αν είμαι σε λάθος theard συγχωρέστε με.

Σαν κύρια χρήση έχω   aero mega  μου αρέσει πάρα πολύ γιατί είναι αρκετά μαζεμένη και ελαφριά χωρίς να έχει οθόνες και πολλά κουμπάκια..
Το πρόβλημα μου όμως είναι πώς τώρα με τους BDC δεν με ικανοποιεί η απόδοση της με max  3.7 volt.

Και έτσι δημιουργήθηκε μια ιδέα πού δεν ξέρω βεβαία κατά πόσο στέκει ..
Έχω μια veve και λέω να βγάλω την πλακέτα της και να την προσαρμόσω στην aero mega δεν με ενδιαφέρει το  σύστημα φόρτισης passthrough που έχει η aero το μόνο που θέλω
να δουλεύει στα 4,4 η 4,8 volt  παίζει να γίνετε κάτι τέτοιο ?  :confused1: :confused1:



Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #779 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 10:10 »
Aν μπορείς γιατί οχι
και μετα πόσταρε το αποτέλεσμα εδώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30855 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios