vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech eGo ONE

Αποσυνδεδεμένος herosp77

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 05, 2015, 10:20 »
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Νέος στο κόλπο του rewick, είπα να δοκιμάσω και εγώ να βάλω kgd αντί αυτού του πράγματος που είχε μέσα.
Μετά από μια χαμένη αντίσταση (ακόμα ψάχνω να την βρω στην κουζίνα...  >:( ) ,πολύ υπομονή και χάρη στις οδηγίες σας και στο βιντέακι
μάλλον όλα καλά. Και λέω μάλλον, γιατί ενώ η γεύση έχει πραγματικά εκτοξευτεί (δεν περίμενα το βαμβάκι να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά) αυτό
που μου έκανε την πρώτη φορά που έβαλα την κεφαλή στην βάση και μετά πάνω στην μπαταρία και έχοντας βάλει υγρακι μέσα για να μουλιάσει
μου έκανε κάτι τρελλά παφ να τω πω.... και η μπαταρία έκαιγε . Όταν έβαλα και το tank μέσα τράβηξα και είδα τον ουρανό σφοντήλι αλλά ένιωσα αυτό το παφ στον ουρανίσκο.....
Την ξαναέβγαλα πρόσεξα λίγο καλύτερα την πάνω επαφή να είναι μέσα στην μικρή τρύπα που έχει το πάνω καπάκι της και τσέκαρα μέσω ενός
istick 30 ότι όλα καλά με την αντίσταση (1.1 την έβγαζε). Τώρα μου κάνει αυτό το παφ μόνο εάν το αφήσω πολύ ώρα και μετά όλα καλά.


Η απορία μου είναι για το ασημένιο δακτυλίδι που βρίσκεται στο πάνω μέρος της κεφαλής.
Επειδή δεν βλέπω πολύ καλά την εργοστασιακή και είναι το μόνο πράγμα που δεν κατάλαβα,
η άκρη της αντίστασης πρέπει να είναι κάτω από αυτό ή το δακτυλίδι πρέπει να είναι περασμένο στην μέση,
ή στην τελική εάν δεν το βάλω κερδίζω ή χάνω;


Συγνώμη εάν μου βγήκε μεγάλο το ποστ  :angel:

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #76 στις: Μαρτίου 05, 2015, 11:25 »
Λες για το δαχτυλιδι με τη σχαρουλα? Εαν ναι, θα δεις οτι σε καποιο σημειο εχει μια εγκοπη. Η μια ακρη της αντιστασης πρεπει να μπει σε αυτη την εγκοπη. Αυτος ειναι ο αρνητικος πολος. Συνδεει την αντισταση με το σωμα της κεφαλης και αυτη στη συνεχεια με το σπειρωμα, ας πουμε, του 510, με το κυκλωμα και τελικα με τον αρνητικο πολο της μπαταριας.


Το κατω ποδαρακι της αντιστασης πρεπει να προσεξουμε να ειναι μονωμενο με το gromit σιλικονης ωστε να μην ακουμπα το σωμα της κεφαλης. Πρεπει να ακουμπα μονο το pin που παει στο θετικο πολο της μπαταριας.


Οπως προαναφερθηκε, καλο ειναι να προσεξεις οτι τα σημεια που ενωνουν τo non-resistance με το resistance μερος της αντιστασης να μην ακουμπουν με το σπειρωμα της.


Επισεις πρεπει να προσεξεις οταν βαλεις το gromit σιλικονης και το pin που παει στον θετικο πολο ωστε να εισαι σιγουρος οτι εχεις διαχωρισει θετικο-αρνητικο για να μην εχεις βραχυκυκωματα.


Το οτι σου εκαψε η μπαταρια, αλλα παρολα αυτα το istick ειδε την αντισταση, σημαινει οτι κανει καποιο ψιλοβραχυκυκλωμα. Οχι αρκετο για να μην δουλευει αλλα αρκετο για να βασανισεις την μπαταρια. Προσεξε το αυτο πολυ για να μην εχεις τιποτα επικινδυνες καταστασεις




Για το υγρο που σου εφτανε μεχρι τον ουρανισκο τωρα, εφοσον τραβας τζουρες που ανεχεται, μπορει να σημαινει οτι δεν εχεις αρκετο βαμβακι ή οτι δεν ειναι καλα τυλιγμενο. Οποτε αναμεσα στα κενα που σχηματιζει, οταν ειναι ποτισμενο, μαζευει υγρο που στο πεταει πανω. Μπορει επισης για καποιο λογο σου πλημμυριζει.


Για το πλημμυρισμα δες στο τελος του προηγουμενου post μου για τη θεωρια μου. Το σιγουρο παντος ειναι οτι πλυμμυριζει και γιατι οταν βιδωνεις τον ατμοποιητη στη μπαταρια ξεβιδωνει η κεφαλη! Ειναι πραγματικα χαζα σχεδιασμενο σε αυτο το τομεα. Η κεφαλη θα επρεπει να εχει reverse-threading ωστε να μη τη φτυνει οταν βιδωνεις-ξεβιδωνεις τον ατμοποιητη ή οταν το κανεις αυτο ακουσια προσταθοντας να αλλαξεις τη ροη του αερα

Μεχρι να φτιαξεις τις κεφαλες σου καμια 10ρια+ φορες και να εχεις επειρια θα σου προτεινα να το χρησιμοποιεις με στενο και ψηλο drip-tip ωστε να κοβει αυτο τα υγρα που ανεβαινουν. Εχω ψιλοεγκαυματακια στη γλωσσα απο αυτο

Ελπιζω να ηταν αρκετα ξεκαθαρα τα οσα εγραψα και σορυ για τα typos που ξεμειναν ^_^
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 05, 2015, 11:36 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #77 στις: Μαρτίου 05, 2015, 12:00 »

Για οσους εχουν προβληματα πλημμυρισματος...


Παρατηρησα οτι ο ατμοποιητης συνηθως μου πλημμυριζει οταν τον εχω στην τσεπη του μπουφαν ή οταν τον εχω παρατησει σε οριζοντια θεση στο γραφειο.


Και ξαφνικα μου ηρθε επιφωτιση!


Την παρατηρισα μερικες μερες ακομα και ειδα οτι οταν πλημμυριζει συχνα βλεπω υγρο και στο μεταλικο πλεγμα. Σε τετοιες φασεις μου εχει κανει ακομα και ψιλοεγκαυματα στη γλωσσα απο υγρο που ανεβαινε πανω καθως τραβουσα τζουρα.


Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι το o-ring στο πανω μερος της κεφαλης δεν εχει το ιδανικο παχος και εχει διαρροη υγρου απο εκει!


Δεν εχω o-rings σε αυτη τη διασταση διαθεσημα να επιβεβαιωσω τη θεωρια μου αλλα βιαζομουν να το μοιραστω μαζι σας μπας και καποιος εχει να το δοκιμασει


Δεν ξέρω τι να προτείνω ακριβώς φίλε 314, εμένα μου πλημμυρίζει μόνο όταν το έχω αφήσει ανάποδα για ώρα στην τσέπη, αλλά και πάλι όχι τίποτε τρομερό - ατμίζει, απλά όχι αρκετά. Στο γραφείο το αφήνω για αρκετή ώρα οριζόντια και δεν μου έχει κάνει κάτι παράξενο. Γενικά, οι μόνες πλημμύρες που έχω είναι όταν είμαι άπληστος και γεμίσω τέρμα για τέρμα το tank.

Μήπως δεν σφηνώνεις καλά το στεφάνι που κρατάει το πάνω μέρος του σπειράματος; Θέλει αρκετή δύναμη για να μπει στη θέση του ακριβώς. Στην αρχή νόμιζα ότι το έβαζα στη θέση του, μέχρι που σύγκρινα με την άλλη κεφαλή και είδα ότι μπορούσα να το σφηνώσω ακόμα καλύτερα.

Το o-ring θα μπορούσε πάντως να είναι πρόβλημα, κι εμένα μου φαίνεται πολύ λεπτό αλλά από την άλλη, δεν μου πλημμυρίζει.

Έχεις το ίδιο πρόβλημα και με τις δύο κεφαλές, δλδ και την 1 και την 0.5 ohm; Γιατί και οι δύο έχουν το ίδιο μέγεθος και το ίδιο o-ring. Αν η μία δεν σου πλημμυρίζει, τότε κάτι δεν πάει καλά με το rebuild - υποθέτω.

Καλημέρα σε όλους παιδιά. Νέος στο κόλπο του rewick, είπα να δοκιμάσω και εγώ να βάλω kgd αντί αυτού του πράγματος που είχε μέσα.
Μετά από μια χαμένη αντίσταση (ακόμα ψάχνω να την βρω στην κουζίνα...  >:( ) ,πολύ υπομονή και χάρη στις οδηγίες σας και στο βιντέακι
μάλλον όλα καλά. Και λέω μάλλον, γιατί ενώ η γεύση έχει πραγματικά εκτοξευτεί (δεν περίμενα το βαμβάκι να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά) αυτό
που μου έκανε την πρώτη φορά που έβαλα την κεφαλή στην βάση και μετά πάνω στην μπαταρία και έχοντας βάλει υγρακι μέσα για να μουλιάσει
μου έκανε κάτι τρελλά παφ να τω πω.... και η μπαταρία έκαιγε . Όταν έβαλα και το tank μέσα τράβηξα και είδα τον ουρανό σφοντήλι αλλά ένιωσα αυτό το παφ στον ουρανίσκο.....
Την ξαναέβγαλα πρόσεξα λίγο καλύτερα την πάνω επαφή να είναι μέσα στην μικρή τρύπα που έχει το πάνω καπάκι της και τσέκαρα μέσω ενός
istick 30 ότι όλα καλά με την αντίσταση (1.1 την έβγαζε). Τώρα μου κάνει αυτό το παφ μόνο εάν το αφήσω πολύ ώρα και μετά όλα καλά.


Η απορία μου είναι για το ασημένιο δακτυλίδι που βρίσκεται στο πάνω μέρος της κεφαλής.
Επειδή δεν βλέπω πολύ καλά την εργοστασιακή και είναι το μόνο πράγμα που δεν κατάλαβα,
η άκρη της αντίστασης πρέπει να είναι κάτω από αυτό ή το δακτυλίδι πρέπει να είναι περασμένο στην μέση,
ή στην τελική εάν δεν το βάλω κερδίζω ή χάνω;
Συγνώμη εάν μου βγήκε μεγάλο το ποστ  :angel:

Το μεταλικό πλέγμα μπαίνει πάνω από το σπείραμα, η άκρη του σπειράματος που σφηνώνεις με το στεφάνι της κεφαλής, περνάει κάτω από το πλέγμα και από την έξω περιφέρεια του, όχι από το κέντρο του. Ελπίζω να το εξήγησα καλά - διαφορετικά πες μου να προσπαθήσω να το βγάλω μια φωτογραφία.

Για τον αν είναι απαραίτητο δεν ξέρω, εμένα σπάνια να κάνει κανένα "τσαφ" το υγρό και τότε είναι πολύ αδύνατο για να πετάξει κάτι - από την άλλη, δεν χάνεις και τίποτε να το έχεις εκεί, ποτέ δεν ξέρεις.

Η μπαταρία να ζεσταθεί μου φαίνεται παράξενο. Η' ακόμα και ο ατμοποιητής. Στην αρχή μου ζεσταίνονταν ο ατμοποιητής ή και το drip tip μετά από συνεχής τζουρες, αλλά από την στιγμή που βρήκα την ιδανική αναλογία βαμβακιού δεν το έχω ξαναπατηρήσει - υποθέτω ότι δεν έπαιρνε αρκετό υγρό για να εξατμίσει και έτσι η θερμότητα διαχέονταν στην κεφαλή και το tank αντί να αναλώνεται στην εξάτμιση. Μιλάω πάντα για την 1ohm - την 0.5 δεν την αντέχω ούτε την έχω δοκιμάσει πολύ δεδομένου ότι έχω μόνο 12mg νικοτίνη προς το παρόν. Θα πρότεινα να ξαναδείς πόσο βαμβάκι χρειάζεται - εμένα μου πήρε τουλάχιστον 15 δοκιμές μέχρι να βρω την ιδανική ποσότητα - όπως το περιγράφω στο προηγούμενο post μου.

Βέβαια παίζει ρόλο και το υγρό, μην το ξεχνάς. Χρησιμοποίησα 70VG/30PG και 50VG/50PG. Δουλεύει και με τα δύο, αλλά με το 70/30 το νοιώθω στα "όρια" του. Αν χρησιμοποιείς 100%VG τότε ίσως να φταίει αυτό και μόνο.

Συμφωνώ με τον 314 ότι εάν ζεστάθηκε η μπαταρία, σημαίνει ότι κατά την χρήση "κάτι ακουμπάει κάπου που δεν πρέπει" και βραχυκυκλώνει. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι επικίνδυνο, αλλά σίγουρα δεν είναι καλό για την μπαταρία. Θα πρότεινα να ανοίξεις την κεφαλή και να την ξαναφτιάξεις.

Το σιγουρο παντος ειναι οτι πλυμμυριζει και γιατι οταν βιδωνεις τον ατμοποιητη στη μπαταρια ξεβιδωνει η κεφαλη! Ειναι πραγματικα χαζα σχεδιασμενο σε αυτο το τομεα. Η κεφαλη θα επρεπει να εχει reverse-threading ωστε να μη τη φτυνει οταν βιδωνεις-ξεβιδωνεις τον ατμοποιητη ή οταν το κανεις αυτο ακουσια προσταθοντας να αλλαξεις τη ροη του αερα

Το είχα διαβάσει αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να συμβαίνει. Η βάση της κεφαλής βιδώνει στο tank με αντίθετη φορά από ότι βιδώνει στην μπαταρία... Οπότε όταν βιδώνεις το tank στη μπαταρία, ουσιαστικά το tank σφίγγει και επάνω στη βάση. Εν πάσει περιπτώση, για να το ανοιγοκλείνω, ακολουθώ πάντα την ίδια διαδικασία για να αποφύγω την όποια καταπόνηση στα πάσα: βίδωμα της κεφαλής στη βάση, βίδωμα της βάσης στο tank, βίδωμα της βάσης στη μπαταρία κρατώντας την από τον δακτύλιο ρύθμισης του αέρα. Και πουθενά πολύ σφίξιμο !

Το σίγουρο είναι ότι όταν ανοίγεις για να ξαναγεμίσεις το tank υπάρχει πιθανότητα να χαλαρώσει η κεφαλή - που σημαίνει ότι το o-ring της κεφαλής μάλλον σφινώνει επαρκώς; - οπότε πριν το ξανακλείσω πάντα τσεκάρω την κεφαλή να είναι σφιγμένη στη θέση της.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #78 στις: Μαρτίου 05, 2015, 12:20 »
Δεν ειμαι σιγουρος οτι την ξεβιδωνει οταν ακοιγεις το τανκ. Εαν ισχυει αυτο τοτε ναι, λογικα το o-ring ακουμπα καλα στην καμιναδα και γι'αυτο την ξεβιδωνει.


Και η κεφαλη αλλα και το τανκ ομως βιδωνουν αριστεροστροφα. Οταν λοιπον η ακιδα του τανκ "βρει" πανω στην ακιδα της μπαταριας ενω το γυρνας αριστεροστροφα τοτε η ακιδα του τανκ που εσωτερικα ειναι καλα σφιγμενη με την κεφαλη ξεβιδωνει την κεφαλη.


Αυτο φανταζομαι συμβαινει. Επειδη ειμαι νεος στο χωρο και μου αρεσει να παιζω με τα νεα παιχνιδια μου αλλαζω συνεχεια τανκ και μπαταριες. Οταν το κανω αυτο συχνα πυκνα παρατηρω πλυμμυρισματα χωρις καποιο αλλο προφανη λογο. Αυτο ηταν που με εκανε να πιστευω οτι ξεβιδωνει η κεφαλη με αυτο τον τροπο. Φυσικα μπορει και να κανω λαθος

Αποσυνδεδεμένος herosp77

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #79 στις: Μαρτίου 05, 2015, 13:13 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να ενημερώσω ότι με δεύτερο έλεγχο δεν έχω παρατηρήσει ξανά πρόβλημα με την
μπαταρία.

@314 εννοούσα το μεταλλικό πλέγμα πάνω πάνω όπως βλέπουμε την κεφαλή, το πάνω άκρος της αντίστασης
είναι όντως σωστά περασμένο. Μου αρέσει που είσαι ψείρας και το έχεις τσεκάρει πολύ το όλο θέμα   :tongue_smilie: [/font][/font][/size]@Demuder αυτό είναι που έχω κάνει λάθος, ευχαριστώ και το βράδυ θα ξαναδοκιμάσω.Και επειδή μου αρέσει να διευκρινίζω πράγματα για να μην τα μπερδεύουμε, όταν άνοιξα την κεφαλή για 2η φοράτσέκαρα πολύ προσεκτικά το πάνω άκρος της αντίσταση να μπει σωστά ΟΛΟ στην τρύπα της στεφάνης. Ίσως εκείνα είχα πρόβλημα με την πρώτη φορά.Αυτό που καταλαβαίνω γιατί το ατμίζω σήμερα απροβλημάτιστα, είναι όλο το θέμα να βρω πόσο βαμβάκι χρειάζεται.Τώρα νιώθω έντονα το άρωμα, είναι σαν να ατμίζω με άλλο εργαλείο... (btw Five Pawns Lucena  :thumpup: )

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #80 στις: Μαρτίου 05, 2015, 13:26 »
Δεν ειμαι σιγουρος οτι την ξεβιδωνει οταν ακοιγεις το τανκ. Εαν ισχυει αυτο τοτε ναι, λογικα το o-ring ακουμπα καλα στην καμιναδα και γι'αυτο την ξεβιδωνει.


Και η κεφαλη αλλα και το τανκ ομως βιδωνουν αριστεροστροφα. Οταν λοιπον η ακιδα του τανκ "βρει" πανω στην ακιδα της μπαταριας ενω το γυρνας αριστεροστροφα τοτε η ακιδα του τανκ που εσωτερικα ειναι καλα σφιγμενη με την κεφαλη ξεβιδωνει την κεφαλη.


Αυτο φανταζομαι συμβαινει. Επειδη ειμαι νεος στο χωρο και μου αρεσει να παιζω με τα νεα παιχνιδια μου αλλαζω συνεχεια τανκ και μπαταριες. Οταν το κανω αυτο συχνα πυκνα παρατηρω πλυμμυρισματα χωρις καποιο αλλο προφανη λογο. Αυτο ηταν που με εκανε να πιστευω οτι ξεβιδωνει η κεφαλη με αυτο τον τροπο. Φυσικα μπορει και να κανω λαθος


Αχα... τώρα κατάλαβα γιατί ξεβιδώνει... Εμένα δεν μου έχει συμβεί γιατί (δεν κάνω πλάκα) από μικρός ο πατέρας μου κάθε φορά που με έβλεπε να βιδώνω κάτι, φώναζε για κάτι μυστηριώδη... "πάσα". Μου πήρε πολά χρόνια (και χάλασα πολλούς φακούς) για να καταλάβω που ήταν το πρόβλημα με αυτά τα περίφημα "πάσα". Μου έχει μείνει "φοβία" και ποτέ δεν βιδώνω κάτι με δύναμη, χεχε.

Δεν νομίζω ότι φταίει ότι είσαι "νέος" στο χώρο (όλοι είναι, ο παλιότερος είναι... 3 χρονών στο κάτω κάτω). Φταίει το ότι είσαι "κατσαβιδάκιας" όπως και εγώ και ο κάθε άλλος που ψάχνει τα παιχνίδια του. Είμαι σίγουρος ότι έχεις περάσει και Linux στο PC πέντε -έξη φορές, σωστά;

Demuder αυτό είναι που έχω κάνει λάθος, ευχαριστώ και το βράδυ θα ξαναδοκιμάσω.Και επειδή μου αρέσει να διευκρινίζω πράγματα για να μην τα μπερδεύουμε, όταν άνοιξα την κεφαλή για 2η φοράτσέκαρα πολύ προσεκτικά το πάνω άκρος της αντίσταση να μπει σωστά ΟΛΟ στην τρύπα της στεφάνης. Ίσως εκείνα είχα πρόβλημα με την πρώτη φορά.Αυτό που καταλαβαίνω γιατί το ατμίζω σήμερα απροβλημάτιστα, είναι όλο το θέμα να βρω πόσο βαμβάκι χρειάζεται.Τώρα νιώθω έντονα το άρωμα, είναι σαν να ατμίζω με άλλο εργαλείο... (btw Five Pawns Lucena  :thumpup: )

Ε ναι, περνούσε το σπείραμα μέσα από το πλέγμα, εκεί θα γινόταν το έλα να δεις από παράξενες επαφές όταν θεμαίνονταν - εξ'ού και τα μίνι βαχυκυκλώματα κατά τη χρήση. Πλάκα πλάκα, το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ την πρώτη φορά, πέρασα το NR μέσα από το πλέγμα. Αλλά ευτυχώς είχα και την δεύτερη κεφαλή πρόχειρη για να συγκρίνω και το διόρθωσα πριν το χρησιμοποιήσω.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #81 στις: Μαρτίου 05, 2015, 20:39 »
Το θέμα με το ξεβίδωμα της κεφαλής όταν ξεβιδώνω τη βάση το έχω και εγώ. Εντάξει, λίγο σπαστικό αλλά παλεύεται (απλά το έχουμε στον νου μας μην φύγει σε κανένα πεζοδρόμιο, αν και συνήθως είναι σφηνωμένη στην καμινάδα).

Anyway, "έστησα" με 45x5mm KGD χωρίς να έχω βρέξει το βαμβάκι πρώτα και πότισα με 5-6 σταγόνες στο κέντρο και από μια σε κάθε είσοδο αέρα. Full on flavor που λέει και ο RIP Trippers...  8) :))

Ένα πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι επειδή η καμινάδα είναι μπουρί και το επιστόμιο είναι και αυτό ανοιχτό και ο σχεδιασμός είναι ευθύς (παίζει να γίνεται και dripping άνετα...) υγροποιημένος ατμός κτλ μαζεύονται πολύ γρήγορα και τελικά έρχεται υγρό στο στόμα. Πρέπει να τον καθαρίζω 2-3 φορές τη μέρα. Ο Delta είχε πιο έξυπνο σχεδιασμό και το υγρό έπεφτε κάτω στην αντίσταση και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Παίζει κανένα κοντό drip tip που να έχει σχεδιασμό που να βοηθάει;

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #82 στις: Μαρτίου 05, 2015, 21:47 »
Αχα... τώρα κατάλαβα γιατί ξεβιδώνει... Εμένα δεν μου έχει συμβεί γιατί (δεν κάνω πλάκα) από μικρός ο πατέρας μου κάθε φορά που με έβλεπε να βιδώνω κάτι, φώναζε για κάτι μυστηριώδη... "πάσα". Μου πήρε πολά χρόνια (και χάλασα πολλούς φακούς) για να καταλάβω που ήταν το πρόβλημα με αυτά τα περίφημα "πάσα". Μου έχει μείνει "φοβία" και ποτέ δεν βιδώνω κάτι με δύναμη, χεχε.


Αααααα, ωστε αυτο φταιει!? Τοτε ισως να ευθυνεται και για τις διαρροες που εχω και απο πανω. Ναι, σφιγγω οσο παει την κεφαλη, αυτο ισως αφηνει και πιο χαλαρο το πανω μερος και αρα να μην φταινε τα o-rings. Ωραια, ελπιζω να λυθει ετσι και αυτο το προβλημα να μπαινουν ενα ενα τα πραγματα στη θεση τους. Ευχαριστω.


Δεν νομίζω ότι φταίει ότι είσαι "νέος" στο χώρο (όλοι είναι, ο παλιότερος είναι... 3 χρονών στο κάτω κάτω). Φταίει το ότι είσαι "κατσαβιδάκιας" όπως και εγώ και ο κάθε άλλος που ψάχνει τα παιχνίδια του. Είμαι σίγουρος ότι έχεις περάσει και Linux στο PC πέντε -έξη φορές, σωστά;


Χαχαχαχ μονο 5-6? Εχω δοκιμασει παρα πολλα distros κατα τη διαρκεια των χρονων. Τωρα που κατεληξα, παροδικα, αλλαζω συνεχεια DEs. Ακομα και στα windows εχω αλλο shell απο τον explorer (bb4win) με custom theme. Custom rom με customizations στο κινητο και παει λεγοντας.


Don't fix it unless it's broken ...unless if you're a tweaker in which case you have already fixed it 10 times and it's still broken  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #83 στις: Μαρτίου 05, 2015, 22:23 »
Το θέμα με το ξεβίδωμα της κεφαλής όταν ξεβιδώνω τη βάση το έχω και εγώ. Εντάξει, λίγο σπαστικό αλλά παλεύεται (απλά το έχουμε στον νου μας μην φύγει σε κανένα πεζοδρόμιο, αν και συνήθως είναι σφηνωμένη στην καμινάδα).

Anyway, "έστησα" με 45x5mm KGD χωρίς να έχω βρέξει το βαμβάκι πρώτα και πότισα με 5-6 σταγόνες στο κέντρο και από μια σε κάθε είσοδο αέρα. Full on flavor που λέει και ο RIP Trippers...  8) :))

Ένα πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι επειδή η καμινάδα είναι μπουρί και το επιστόμιο είναι και αυτό ανοιχτό και ο σχεδιασμός είναι ευθύς (παίζει να γίνεται και dripping άνετα...) υγροποιημένος ατμός κτλ μαζεύονται πολύ γρήγορα και τελικά έρχεται υγρό στο στόμα. Πρέπει να τον καθαρίζω 2-3 φορές τη μέρα. Ο Delta είχε πιο έξυπνο σχεδιασμό και το υγρό έπεφτε κάτω στην αντίσταση και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Παίζει κανένα κοντό drip tip που να έχει σχεδιασμό που να βοηθάει;

Καλά τα νέα λοιπόν με το βαμβάκι, ελπίζω να ευχαριστηθείς vaping :-)

Dripping δεν νομίζω να γίνεται γιατί το επειδή το σπείραμα είναι κάθετο, το υγρό θα πέφτει εύκολα στην εισαγωγή αέρα :-)

Και εμένα το drip tip δεν μου πολυαρέσει, χρησιμοποιώ μόνο το μεταλλικό (θέλω πιο σφιχτή τζούρα ούτως ή άλλως, την εισαγωγή αέρα την έχω στο1/3) αλλά ενώ είναι κοντό και φαίνεται πολύ όμορφο πάνω στο atomizer, μου έρχεται λίγο φαρδύ στο στόμα, αν δεν το έχω στο νού μου παίρνω και αέρα "δίπλα" από το drip tip και μου αλλοιώνει τη γεύση λίγο - ή τα φαντάζομαι όλα αυτά, αλλά σε τελική ανάλυση, είναι το ίδο πράγμα. Με την πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω αυτό από FT http://www.fasttech.com/products/1876303 και νομίζω θα τακτοποιηθεί και αυτό. Είναι λίγο πιο μακρύ, αλλά από όσο μπορώ να καταλάβω έχει πιο στενή εσωτερική διάμετρο. Όσα είδα σε online στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, δεδομένου ότι μιλάμε για ένα μεταλλικό εξαρτηματάκι και αρνούμαι να δώσω έστω και 5 ευρώ για κάτι τέτοιο.
9
Αααααα, ωστε αυτο φταιει!? Τοτε ισως να ευθυνεται και για τις διαρροες που εχω και απο πανω. Ναι, σφιγγω οσο παει την κεφαλη, αυτο ισως αφηνει και πιο χαλαρο το πανω μερος και αρα να μην φταινε τα o-rings. Ωραια, ελπιζω να λυθει ετσι και αυτο το προβλημα να μπαινουν ενα ενα τα πραγματα στη θεση τους. Ευχαριστω.

Χαχαχαχ μονο 5-6? Εχω δοκιμασει παρα πολλα distros κατα τη διαρκεια των χρονων. Τωρα που κατεληξα, παροδικα, αλλαζω συνεχεια DEs. Ακομα και στα windows εχω αλλο shell απο τον explorer (bb4win) με custom theme. Custom rom με customizations στο κινητο και παει λεγοντας.
Don't fix it unless it's broken ...unless if you're a tweaker in which case you have already fixed it 10 times and it's still broken  :yes:

Δεν ξέρω να φταίει αυτό για να είμαι ειλικρινής, απλά έχω ακούσει τον όρο "overtightening" σε διάφορα videάκια στο youtube και επείδη πάντα το προσέχω, λέω μήπως φταίει αυτό και δεν μου συμβαίνει εμένα. Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, γενικά ποτέ δεν βγάζω τον ατμοποιητή αφού τον γεμίσω και τον βιδώσω πάνω στη μπαταρία παρά μόνο όταν είναι να τον ξαναγεμίσω, οπότε μπορεί πολύ απλά να μην το προσέχω καν το πρόβλημα.

Επίσης σήμερα το απόγευμα μου ήρθε το eGo One XL από την Ovale, αύριο αν έχω χρόνο στη δουλειά θα παίξω λίγο και θα κάνω μια μίνι σύγκριση για το αν υπάρχουν διαφορές ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #84 στις: Μαρτίου 05, 2015, 23:07 »
Να ρωτήσω, εγώ χρησιμοποιώ την έκδοση που χωράει 2.5ml πάνω σε istick (2200mah). Με βγάζει 2 μέρες σκάρτα η μπαταρία. Αν πάρω την μπαταρία του ΟΝΕ με τα 1100mah θα με βγάζει 1 μέρα λέτε; Ή επειδή είναι σαν μηχανικό μοντ θα βαράει πολλά watt αρχικά και θα  τελειώνει πιο γρήγορα; Με την 1Ω πάντα.

Έλεγα να πάρω την μικρή μπαταρία και ίσως και το τανκ των 1.8ml για πραγματικά stealth καταστάσεις και επειδή θέλω να βάλω 22άρηδες ατμοποιητές στο istick. Με την μπαταρία των 2200mah φαντάζομαι θα γίνει πιο ψηλό από το istick οπότε δεν το σκέφτομαι...

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #85 στις: Μαρτίου 06, 2015, 00:36 »
Με το istick 2200, στο αυτοματο, μου βγαζει και εμενα σχεδον 2 μερες. Με τη 1100 του one βγαζω συνηθως μια μερα. Οποτε μαλλον στα ιδια ειμαστε και ναι καπως ετσι θα ειναι

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #86 στις: Μαρτίου 06, 2015, 03:37 »
Να ρωτήσω, εγώ χρησιμοποιώ την έκδοση που χωράει 2.5ml πάνω σε istick (2200mah). Με βγάζει 2 μέρες σκάρτα η μπαταρία. Αν πάρω την μπαταρία του ΟΝΕ με τα 1100mah θα με βγάζει 1 μέρα λέτε; Ή επειδή είναι σαν μηχανικό μοντ θα βαράει πολλά watt αρχικά και θα  τελειώνει πιο γρήγορα; Με την 1Ω πάντα..................
Το πιθανότερο είναι ότι η μπαταρία του ΟΝΕ με τα 1100mΑh θα σου βγάζει λιγότερο από μία μέρα. Αλλά και αυτό είναι σχετικό. Αν για παράδειγμα ατμίζεις με ανεβασμένες ρυθμίσεις v/w και στο istick , το πιθανότερο είναι ότι δεν θα δείς κάποια εντυπωσιακή διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #87 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:36 »
Με την μπαταρία των 2200mah φαντάζομαι θα γίνει πιο ψηλό από το istick οπότε δεν το σκέφτομαι...

Για είμαστε ακριβής, με την 2200 μπαταρία και τον 2,5ml ατμοποιητή είναι 13.6cm ύψος. Είναι ακριβώς όσο ένας μαρκαδόρος για πίνακα. Με την 1100 (δεν την έχω) πρέπει να είναι 10.6cm.

Προσωπικά η μικρή μπαταρία θα μου ήταν... πολύ μικρή στο χέρι άσχετα διάρκειας - βέβαια έχω και λίγο φτυαρόχερα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #88 στις: Μαρτίου 06, 2015, 11:08 »
Εχω μικρα χερια και ακομα και για εμενα ειναι καπως αβολη. Ειναι μικροσκοπικη και πανεμορφη ομως  :D


Ειναι 5.9cm ενω με τον ατμοποιητη, χωρις drip tip, ειναι στα 9.1cm

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #89 στις: Μαρτίου 06, 2015, 14:07 »
Όπως υποσχέθηκα, σύγκριση του eGo One XL από την Joyetech με το eGo One XL από την Ovale.

Τι ακριβώς παίζει με αυτές τις δύο εταιρείες δεν έχω καταλάβει, έχουν πρακτικά τα ίδια προϊόντα με άλλο logo. Με ένα Google search βρίσκεις διάφορα, ότι πχ η Joyetech "εκβιαστικά¨αντιγράφει σχέδια της Ovale γιατί κατασκευάζονται στο εργοστάσιο της Joyetech, η Ovale απλά κάνει rebrand προϊόντα της Joyetech, η Ovale έχει καλύτερο QC, η Joyetech έχει καλύτερο QC, κάνενας τους δεν έχει QC και διάφορα άλλα. Άκρη δεν έβγαλα. Δεδομένου όμως ότι η βαλίτσα πάει χρόνια (το παλίοτερο post που βρήκα ήταν από το 2011) δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα αντιγραφής της μίας από την άλλη - μάλλον είναι κάποιο είδος συνεργασίας.

Αρχικά πήρα το Joyetech αλλά επειδή ένα από τα online shops που παίρνω διάφορα πράγματα είχε σε XL μονό το Ovale, και ήθελα και δεύτερο σετ, αντί του Joyetech είπα να κάνω την δοκιμή με το Ovale.

Λοιπόν. Επί της ουσίας, πρόκειται για το ίδιο ακριβώς κιτ. Η μόνη τους διαφορά είναι το logo στο πακέτο και το laser etching, στη μία είναι Joyetech, στην άλλη είναι Ovale. Από άποψης ποιότητας κατασκευής είναι τα ίδια. Δεν είναι τέλεια, αλλά απολύτως λειτουργικά. Όλα είναι interchangeable - drip tips, κεφαλές, ατμοποιητές, καπάκια του tank, βάσεις κεφαλής μπαταρίες κλπ. Για την ακρίβεια πρέπει να έχω μπερδέψει τα ανταλλακτικά στα 2 tank (καθώς αυτά δεν έχουν logo).

Το πακέτο της Ovale δεν είχε κάρτα με scratch code αλλά είχε μία κάρτα εγγύησης για 24 μήνες από την Ovale Βουλγαρίας (το κατάστημα που το πήρα δίνει 30 μέρες και πρακτικά αυτή ισχύει). 24 μήνες βέβαια σε επαναφορτιζόμενη μπαταρία... τι να πω, μάλλον είναι κάποια νομοθεσία στη μέση :-)

Από άποψη τιμής πάλι το ίδιο, το Ovale ήταν 4 ευρώ ακριβότερο αλλά αυτό μπορεί απλά να οφείλεται σε τιμολόγηση του καταστήματος (με την αντικαταβολή του courrier η διαφορά ήταν 2 ευρώ μόνο).

Η μόνη διαφορά που βρήκα είναι στις κεφαλές. Ενώ και της Ovale έχουν το mmf και την ταινία βαμβακιού, τα σπειράματα μου φάνηκαν πιο συμμετρικά - απόλυτα συμμετρικά για την ακρίβεια - ενώ κυρίως την 1ohm της Joyetech χρειάστηκε να τα πειράξω λίγο για να ισαπέχουν οι σπείρες. Βέβαια, έχω μόνο τις κεφαλές που υπήρχαν στην αρχική συσκευασία για να συγκρίνω, μπορεί απλά να έτυχα σε όχι τόσο καλή κεφαλή με την Joytech. Η Ovale επίσης δίνει κεφαλές μία - μία, 6 ευρώ βέβαια, αλλά αν θέλετε μόνο μια, είναι μία λύση έναντι της Joyetech που τις δίνει 5 μαζί, φθηνότερες αλλά 5 οπότε βγαίνουν 18 ευρώ νομίζω.

Σχετικά σημαντική διαφορά (αν και προσωπικά δεν με ενδιέφερε) το πακέτο της Ovale δεν συμπεριλάμβανε wall plug. Είχε το καλώδιο USB, φορτίζει μια χαρά σε 2 ώρες με το wall plug που είχε η Joyetech, αλλά δεν συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο. Προσοχή λοιπόν σε αυτό - προσωπικά αν πάρω και τρίτο σετ θα πάρω της Joyetech για αυτό και μόνο.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499434 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy