vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 6 χρήστες
chkontog, azografos, manoslykos, lagoudakis, Milarepa, filikos4

Twitter

Cloud Chasing ή αλλιώς το κυνήγι του ντουμανιού. Τέχνη ή επικίνδυνη πρακτική?

Αποσυνδεδεμένος milogreen

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping is a crime... I killed tobacco...
Έκανα κάτι τέτοιο για λίγες μέρες, όσο δοκίμαζα τα Odin. Και η μόνη περίπτωση να το έκανα ξανά, θα ήταν μόνο για να ευχαριστηθώ το 105 ξανά όπως του αξίζει.
Το 104 μου χει μεινει εμενα  :respect:

Ευτυχως που περασα απο το μαγαζι.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Και εγώ το 104 εννοούσα τώρα που το σκέφτομαι!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος milogreen

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping is a crime... I killed tobacco...
Ε ναι! Με τετοια υγρα, πως να μην εχεις στην ακρη του μυαλου σου το cloud chasing!  :D

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
υπάρψει και η άλλη άποψη που λέει οτι τοcloud chasing δεν χρειάζεται VV/VW μοντακια και οτι πρεπει να γινεται αποκλειστικα με μηχανικά αφού τα ρυθμιζομενα μοντακια περισσοτερο μπορουν να μεγιστοποιησουν την απόδοση μεγαλύτερων αντιστάσεων ενώ οι υποομικές αντιστάσεις απλά δεν χρειάζονται ρύθμιση αφου η ειδικων προδιαγραφων μπαταρια που χρησιμοποιειται στο μηχανικο δινει τα αναλογα με την υποομική αντισταση watt που απαιτούνται...
Εχω μπει εδω και λιγο καιρο στην φάση, τωρα που γραφω ατμίζω με μια διπλή αντίσταση στα 0.3ohm σε ρυθμιζόμενο μοντάκι στα 40watt.
Η γυναικα μου τις προάλλες μου απαγόρευσε να κανω cloudchasin μέσα στο σπίτι λογο της τεράστιας ποσότητας ντουμανιού!  :tongue_smilie:
Εχει την πλάκα του για να ειμαι ειλικρινής αλλά σίγουρα δεν ειναι για όλη την ώρα.
Σε αυτο το σημειο να σημειωσω πως οταν κανω cloudchasing χρησιμοποιώ ακόμα πιο χαμηλή νικοτίνη απο τα 6mg που κανω συνήθως. (καλά για 9mg ούτε λογος! Το δοκίμασα και μου πετάχτηκαν τα μάτια όξω!).  :tongue_smilie:


Θα σκάσω αν δε σημειώσω, μπορεί να μην πρέπει να χρησιμοποιείς VV/VW λόγω Watt, αλλά απαιτείται λόγω ασφαλείας ακόμα περισσότερο στα subohm! 


Για τα άλλα δεν έχω να πω πολλά.. Ξεκίνησα με (κλώνους) Omega στα 30 Watt, μετά Plume Veil στα 50 και πλέον Mutation X V2 στα 70. Νικοτίνη από 3 πλέον σε <1. Τέλος είμαι εργένης, κι ο σκύλος μου και οι φίλοι μου με έχουν συνηθίσει οπότε το κάνω μόνιμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Το κακό είναι ότι στους υποτιθέμενους διαγωνισμούς, όλη η δουλειά γίνεται με μηχανικά. Προσωπικά, συμφωνώ ότι άν είναι να το κάνεις, κάντο όσο πιο ασφαλέστερα γίνεται. Με ηλεκτρονικό μοντ.

Εγώ προσωπικά, δεν ένιωσα και πολύ ωραία όταν μετά από πέντε τζούρες το κουμπί του μηχανικού ζεματούσε!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
To ρεύμα που θα απαιτηθεί για να πάρεις το σύννεφο είναι σαφώς το ίδιο είτε χρησιμοποιήσεις μηχανικό είτε ηλεκτρονικό μοντάκι.
Συνεπώς, μπορεί στο μηχανικό να ζεστάθηκε το κουμπί, αλλά και στο ηλεκτρονικό η ίδια ζέστη θα υπήρξε κάπου εσωτερικά.
Απλά το κουμπί στο ηλεκτρονικό δίνει "εντολή" για να περάσει το ρεύμα οπότε δεν ζεσταίνεται ενώ στο μηχανικό το κουμπί αποτελεί ενεργό μέρος της διαδρομής του ρεύματος προς τον ατμοποιητή γι αυτό και ζεσταίνεται.
Φυσικά η ασφάλεια είναι υψηλότερη στο ηλεκτρονικό μοντάκι, αν και πλέον πολλά ηλεκτρονικά δίνουν και τη δυνατότητα bypass ώστε να περνάει "καθαρό" ρεύμα από τη μπαταρία προς την αντίσταση, έχοντας και πάλι τις ασφάλειες του κυκλώματος ενεργές.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πολύ σωστά.

Εξαρτάται όμως από το μοντ. Και πίστεψέ με, όταν αυτό έχει μέσα 3 Samsung INR25R, τα 50W σε 0,55Ω dual δεν του λένε και πολλά. Ούτε που συγκινήθηκε ο αισθητήρας εσωτερικής θερμότητας...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Έτσι είναι το god, στο 1/3 της ονομαστικής του ισχύος, τι να καταλάβει? :)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Μελετώντας εξονυχιστικά το Cloud Chasing, από το νήμα τούτο και βασικά από τα μηνύματα του Lux, κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα.
Ξεκινώντας από την θεωρία, κάθε επαφή ή σπείρωμα ενός καλού και καθαρού mod, εισάγει 25mΩ παρασιτικής αντίστασης.
Η σούμα στο τέλος της ημέρας είναι 125mΩ για ένα μηχανικό μη τηλεσκοπικό, υπολογίζοντας 2 Χ 25mΩ για τον διακόπτη.
Η αντίσταση αυτή, για έναν cloundchasingά, είναι συγκρίσιμη με του ατμοποιητή.
Στο μήνυμα #68 η αντίσταση του ατμοποιητή είναι 170mΩ.
Η παρασιτική αντίσταση του mod (βάσει θεωρίας) είναι 125mΩ. Σύνολο 295mΩ.
Η μπαταρία φορτισμένη, αντικρίζοντας την αντίσταση πέφτει στα 3.75V (λέω εγώ τώρα).
Ζμπρώχνει 12.7Α από τον ένα πόλο της στον άλλο.
Η αντίσταση του ατμοποιητή τα μετατρέπει σε 27.5W ζεστασιάς.
Άλλα 20.2W ζεστούλας παράγονται από τις αντιστάσεις του mod.
Δεν έχω υπολογίσει (κακώς αλλά σκοπίμως) αντίσταση στον 510 ή όποιον άλλο κονέκτορα.
Στο τέλος της ημέρας ανοίγουμε το εσόδων-εξόδων και υπολογίζουμε.
Ρούφηξα 47.7W από την μπαταρία για να δώσω 27.5W στον ατμοποιητή.
57.6% της κατανάλωσης έγιναν παραγωγικό έργο.
Την επόμενη ημέρα βιδώνω τον ίδιο ατμοποιητή σε ηλεκτρονικό mod.
50mΩ λιγότερα από τον διακόπτη και 85% efficiency (λέω εγώ τώρα).
Τα 27.5W στον ατμοποιητή μου καλάρεσαν, οπότε.
Θέλω 27.5W στην 170mΩ αντίσταση. Θα φάω στη μάπα άλλα 75mΩ αντίστασης και η μπαταρία θα δώσει περί τα 3.75V.
Το mod στην έξοδο θα δώσει 2.16V. Άρα θα κάνει step-down. Άρα αν υπολογίσω 90% efficiency κανένας δεν θα γκρινιάξει.
Βυθίζομαι στα εξελόφυλλα και τους καλκουλαδόρους.
38.5W θα ξεκινήσουν από την 3.75V μπαταρία, υπό μορφή 10.27Α.
Θα δώσουν 8W ζεστής θαλπωρής στα μέταλλα του mod και άλλα 3W στα τσιπάκια.
Ρούφηξα 38.5W από την μπαταρία για να δώσω 27.5W στον ατμοποιητή.
71.4% της κατανάλωσης έγιναν παραγωγικό έργο.
Την τρίτη ημέρα ξεκουράστηκα.
Την τέταρτη ημέρα αγόρασα ένα κύκλωμα για mod και έφτιαξα ή ανέθεσα σε κάνα μάστορα να μου φτιάξει κυτίο με ενσωματωμένη μπαταρία (ηλεκτροπονταρισμένη).
Να ‘ναι καλά ο άνθρωπος, μου έβαλε ένα μικρούλι USB για να την φορτάω.
Ατμοποιητής 170mΩ, mod 0mΩ 90% efficiency.
Ρούφηξα 30.5W από την μπαταρία για να δώσω 27.5W στον ατμοποιητή.
90% της κατανάλωσης έγιναν παραγωγικό έργο.
Την πέμπτη ημέρα ξανάδα τα ενδιαφέροντα παρότι θαμπά, βιντεάκια του Lux.
Το αγαπημένο μου, αυτό με το κοινωνικό μήνυμα.

Τελικά σαν την ΤΣΑΜΠΙΚΑ, δεν έχει! Παρότι χωρίς βιντεάκια.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
  :tongue_smilie: micro ασε τα νουμερα κι απολαυσε τη τεχνη

IMR high drain ονομαζεται η ασφαλεια στα μηχανικα Mods
δεν ειναι αναγκη να κατεβαινουμε πολυ χαμηλα και στα 0.5 γινεται δουλεια  :))
το παραδειγμα που ακολουθει ειναι 0.3 για λογους αντοχης

καουρα σχεδον μηδενικη ... βεβαια "Παν μετρο αριστο" που λεγαν και οι αρχαιοι ντριπαδοροι !


[youtube]lhrigDOyM40[/youtube]

 ;D ;D ;D


<iframe width="560" height="315" src="[youtube]k0mchhnB_0U[/youtube]" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
  :tongue_smilie: micro ασε τα νουμερα κι απολαυσε τη τεχνη

IMR high drain ονομαζεται η ασφαλεια στα μηχανικα Mods
δεν ειναι αναγκη να κατεβαινουμε πολυ χαμηλα και στα 0.5 γινεται δουλεια  :))
το παραδειγμα που ακολουθει ειναι 0.3 για λογους αντοχης

καουρα σχεδον μηδενικη ... βεβαια "Παν μετρο αριστο" που λεγαν και οι αρχαιοι ντριπαδοροι !


[youtube]lhrigDOyM40[/youtube]


Ηλία, ασε την πλάκα, δεν ήταν ατμοσύννεφα, είχες ανέβει στον Όλυμπο και είχε πυκνή νέφωση.


microchip, καλά και σωστά τα νούμερα, αλλά η ζωή δεν έχει πλάκα όταν μετράς τι πάει "χαμένο" αλλά προσφέρει ευχαρίστηση, κάτι σαν τα γρήγορα αυτοκίνητα και την κατανάλωση καυσίμου ένα πράμα.


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Δηλαδή πρέπει να αρχίσω τα σεντόνια με νούμερα που ούτε και καταλαβαίνω για να δω το βιντεάκι Μαΐου;
Θέλω και κοινωνικό μήνυμα και αναφορά στους αρχαίους υμών ατμοντριποπρογόνους!
"Μας κακομαθαίνετε κύριε Lux"

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Θα έλεγα επικίνδυνη πρακτική, αλλά μετά τα ποστ σου, μικρέ τσιπ, στο νήμα αυτό, βλέπω ότι υπάρχει στο cloud chasing η ύψιστη τέχνη της γραφής σου πάνω απ' όλα.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246396 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572280 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 714 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326910 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8657 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298084 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827701 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios