vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Cloud Chasing ή αλλιώς το κυνήγι του ντουμανιού. Τέχνη ή επικίνδυνη πρακτική?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Ερωτηση :


Το cloud chasing γινεται μονο με subohm αντ/σεις ;;;


Bλεπω οτι ολοι σας γραφετε για cloud chasing με αντ/σεις παντα κατω του 1 Ωμ. Δηλαδη αν κανουμε αντ/ση 3 + Ωμ και δωσουμε 60-70........ Watts δεν ειναι το ιδιο ;;;    --- Οι αριθμοί ειναι θεωριτικοι , απλα για χαρη της ερωτησης ---

Μηπως μπορουμε βρε παιδια  να κανουμε μεγαλυτερες αντ/σεις ωστε να εχουν μεγαλυτερη επιφανεια ατμοποιησης  με τα χοντρα συρματα και με τα Watts που υπαρχουν πλεον να εχουμε τη δυναμη να τα κανουμε να δουλεψουν;;;


Γνωμη μου παντα.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
ναι φιλε μου shadockan αλλα πιο το νοημα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Κι εγώ ζηλεύω αλλά δεν μου βγαίνει σε ενόχληση.
Ως προς τα Watt, αν τα υπολογίζω σωστά ο Lux με φορτισμένη μπαταρία ήταν στα 100.
Αν το κάνεις με 1Ω και αν δεν ξανακάνω λάθος, θες 10V και άλλα τόσα Α.
Δεν πρέπει να υπάρχουν και πολλά ηλεκτρονικά mod εκεί έξω να το υποστηρίζουν.
Δηλαδή και να υπάρχουν είναι λίγα και πολλών €, σε σχέση με ένα κλώνο μηχανικού.
Αυτό όμως που με απόρησε ήταν η παρατήρηση του SEB, ως προς την μη κατάποση του ατμού
και η ελλιπής (για τις γνώσεις μου) απάντηση του chillo.
Εξηγήστε μου βρε παιδιά. Τι, που και πως και θα κρατάω εγώ σε απόσταση τους γιατί.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
και να πουμε οτι το να κανεις ντουμανια δεν βγαινει και φθηνα...με τοσα χρηματα κανεις ατμισματα δυνατα με πολυ καλα εργαλεια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2015, 22:20 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Σε ενα διαγωνισμο παιζει ρολο η ποσοτητα η πυκνοτητα και το μηκος του συννεφου
Προσφατα ελαβα μερος για χαρη γουστου σε εναν διαγωνισμο που εγινε και στο Greek Vapes
και στις τρεις κατηγοριες ( ultra clouds - clouds - baby clouds) Πηρα μια πρωτη και δυο δευτερες θεσεις
εκει ανακαλυψα οτι εχω εμφυτο ταλεντο στη τεχνιτη αλλαγη του καιρου   :fight_shot_bandana:


Πλεον προετοιμαζομαι για το Παγκοσμιο πρωταθλημα οποτε εχω περασει στο αθλητικο σταδιο   :))

Προσωπικα σε δημοσιο χωρο δεν εχω δει καποιον να βγαζει μεγαλα ντουμανια , εγω για παραδειγμα
 δε ντριπαρω καν σε δημοσιους χωρους .
Για το θεμα της τζουρας απαντησε ο Τσιλο , Η τζουρα δε κατεβαινει γιατι κοβεται και βγαινει μισο το συννεφο
αλλα θες δε θες ολο και κατι παει κατω ..

Ντουμανια βγαινουν και με αντιστασεις πανω απο 1ωμ αλλα υποδεεστερα απο αυτα των subΩ


Δε ξερω για τους αλλους αλλα με τα χοντρα συρματα που χρησιμοποιω εγω για να φτασεις γυρω στο ενα ωμ πρεπει να κανεις
τουλαχιστον 12 σπειρες Χ 2 πραγμα που σημαινει οτι οι αντιστασεις θα πρεπει να βγαινουν εξω απο τους ντριπερς  :tongue_smilie:

Στο βινετο που ανεβασα πιο πριν τεσταρω τα υγρα και τα μοντς οπως προειπα
το συρμα που χρησιμοποιω στη συγκεκριμενη δοκιμη ειναι καθανλ A1 65mm
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2015, 00:07 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
 :thumpup: :thumpup:
K επειδη οσο πιο χοντρο το συρμα, τοσο πιο μικρη η ωμικη αντισταση,
(για να εχεις ικανοποιητικα αποτελεσματα, θες οσο το δυνατον περισσοτερες σπειρες)
 ποσο πανω απο Ω να παιξει η αντισταση? Ειδικα οταν προκειται για 2πλες/4πλες.


Θελοντας κ μη, θα παιξεις με sub-ohm & πολλα watt για να επιτυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.


Εδω ειναι που χρειαζονται τα πολλα watt. Γι'αυτο βγαινουν τετοιες συσκευες με 100+Watt.
Για ολη μερα, ξερω, αχρειαστα ειναι..


Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Στους αγωνες χρησιμοποιουνται αποκλειστικα μηχανικα mods
με το sigelei δε θυμαμαι να εχω ανεβει ποτε πανω απο 70watts

Καθε εργαλειο θελει ειδικη μεταχειριση και ολα θελουν καλες μπαταριες οι οποιες ψοφανε ταχαιως
με τις χαμηλες αντιστασεις  .
Στο βιντεο με το κλωνο Knight αν παρατηρησετε μετα απο καποιες τζουρες ξεβιδωνω το κουμπι του mod
και τι βιδωνω πριν απο καθε εισπνοη,  για λογους ασφαλειας και θερμοτητας  ...

Με αλλο τηλεσκοπικο Mod και κατω απο 0.2Ω μετα απο απανωτες τζουρες η θερμοτητα που βγαινει απο το κενο που αφηνουν
οι σωληνες στο σημειο της ενωσης σου καιει το χερι σα να σου σταζει καυτο λαδι

Αρα καλο ειναι τα τηλεσκοπικα μοντ να τα δουλευουμε με αντιστασεις απο 0.3 - 0.4 και ανω .

Αποσυνδεδεμένος zaks12

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Βλέπω οτι οι ''παλιοί'' ατμιστές είναι πιο  αντικειμενικοι....
Ας πω λοιπόν και εγώ την εμπειρία μου  μιας και ατμίζω απο το '11....
Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να σταματήσω το ΗΤ λόγω αλλεργίας στην PG... μετά άρχισα να κάνω DIY υγράκια αλλά με σκέτη vg θέλει πολύ άρωμα για να πάρεις καλή γεύση... γι'αυτό και μέχρι τώρα έδινα ένα κάρο χρήματα σε επισκευάσιμους με κεραμικό... κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ένας dripper με αντιστασούλα στο μισό Ωμ... έκανα τζούρα και άλλαξα πλανητη... οπότε άρχισα να διαβάζω και να ψάχνω το cloudchasing... πλέον είμαι cloud chaser και ναι το κάνω και έξω... και ας με κοιτάνε σαν εξωγήινο όταν οι άλλοι καπνίζουν ΜΕΣΑ στα μαγαζιά και εγώ θα βγώ ΕΞΩ να ατμίσω... Ναυάγιο λοιπόν και εγώ που κάνω κάτι που με ευχαριστεί και με κρατάει μακρυα απο το ΚΤ... Α! Επίσεις έχω και βλέμμα στο κενό, ναι σαν αυτό της αγελάδας όταν κοιτάει το τρένο, τώρα που επιτέλους κατάφερα να πέσω απο το 10mg που έκανα στα 4mg.... την καλησπέρα μου... :cigar: :cigar:


Και κάτι ακόμα ... φίλε μου στο πρώτο ποστ... έχεις ακούσει ποτέ iAtty ή Οδυσσέα να σκάει με αντίσταση 2ωμ πάνω σε GGTS??? κάθε φορά που κάνω τζούρα γίνεται πόλεμος!!!!!  :fight_shot_bandana:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2015, 00:19 από zaks12 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Καλα..........


Οι γνωμες ειναι ολες σεβαστες , αλλα εγω θα πω παλι οτι δεν χρειαζεστε τοσο τα subohm. Tουλαχιστον οχι τοσο χαμηλα.
Επισης δεν ειναι αναγκη να μπει συρμα χορτοδεσιας......
Πολλα μπορει να κανει καποιος με τους επισ/μους . Για το λογο αυτο λεγονται και επισ/μοι.... ;)




Zaks........εγραψες κατι που θα πρεπει ολοι μας να το κοιταξουμε λιγο καλυτερα. Αυτο με την αλλεργια εννοω.
Με την PG πολλοι εχουμε τετοιο προβλημα , αλλα και με την VG και τετοιες αντ/σεις , μπορει και 'δω να βρουμε αλλεργειες .
Μπορει να ειναι λιγο διαφορετικες , αλλα το θεμα εδω ειναι οτι μπορει να ειναι και ''κακες'' αλλεργειες.


Το θεμα του τηγανίσματος του υγρου το εχετε σκεφτει ;;;

Αποσυνδεδεμένος zaks12

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Να σου πω την δική μου άποψη shado....
πήρα ηλεκτρονικά μοντάκια vw γι'αυτό ακριβώς τον λόγο... δεν θέλω να βράζω τα υγρά μου...!!!
Πίστεψέ με με 0,30 σύρμα dual coil στο 0,5ωμ και στα 18.7 watt δουλεύω στα 3,30 περίπου βόλτ... και σε περίπου 6 με 7 αμπέρ... δεν νομίζω οτι ψήνονται τα υγρά μου... αλλά η μεγάλη εισαγωγή αέρα δίνει γεύση και ντουμάνι τρελό... είπαμε πρώτα ψάχνουμε, βλέπουμε και μετά δοκιμάζουμε!!!! :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Επισης δεν ειναι αναγκη να μπει συρμα χορτοδεσιας......

Δεν ξερεις εσυ Βασιλη. Κατσε να τελειωσω το microcoil μου και αυριο θα σου ανεβασω βιντεο με τα αποτελεσματα. :))


Αποσυνδεδεμένος zaks12

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
πλάκα πλάκα Nemesis λες να ατμίζετε αυτό με τριφασικό????? :idiot1: :idiot1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι δεν θα καταφερεις τιποτα.  Θελει διπλη... :o :laugh1:


Να μου στειλεις μερικες..... :))

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Βρήκα μοντάκι να το κουμπώσουμε.



Σε διάμετρο είμαστε τζετ.
Στο χρώμα δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Τι μπαταρια φοραει ;;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 134 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247555 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572711 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2114 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8241 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8881 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140