vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

490 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, camber, I.P, mathimatikos1966, thanos1071, Razor.QQ15

Προβληματικές αγγελίες

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Προβληματικές αγγελίες
« στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 15:29 »
Σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα στις αγγελίες, όπως αναφέρεται και στους κανονισμούς, το φόρουμ δεν φέρει ευθύνη. Αν π.χ. κάποιος δεν παρέλαβε το προϊόν ή τα χρήματα και ο άλλος ισχυρίζεται ότι τα 'στειλε παραθέτοντας αποδείξεις, είναι δύσκολο να βγουν συμπεράσματα.

Παρόλα αυτά όμως, πιστεύω ότι θα πρέπει να αναφέρονται αυτές οι περιπτώσεις, όχι για να βγει κάποια ετυμηγορία, αλλά για στατιστικούς λόγους. Αν δηλ. βλέπουμε ότι κάποια συγκεκριμένα μέλη εμφανίζονται συχνά στις δοσοληψίες των προβληματικών αγγελιών είτε ως παραπονούμενοι είτε ως "κατηγορούμενοι", ίσως βγουν κάποια συμπεράσματα και σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να κάνει κάποια δοσοληψία μαζί τους μελλοντικά, να είναι πιο προσεκτικός και τυπικός στη συναλλαγή του.
Εμείς αρχίζουμε με το σκεπτικό ότι κάτι άλλο πήγε στραβά και ότι και οι δύο συμβαλλόμενοι έχουν δίκιο. Από εκεί και πέρα, θα φανεί στη στατιστική, γιατί δεν μπορεί σε κάποια συγκεκριμένα μέλη κάτι άλλο να πηγαίνει στραβά επανειλημμένα!

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 28, 2014, 21:59 »
αντιμετωπισα προβλημα η εστω κατι αλλο πηγε στραβα με το μελος icedcloud,του εστειλα οπως μου ζητησε express αυτο που ηθελε αλλα λεφτα στο iban που το εδωσα δεν ηδα.το ποσο αν και μικρο εχουνε περασει 20 μερες απο την συμφωνια που ειχαμε κ ακομα περιμενω..
μπορω να δωσω λεπτομερειες αν μου ζητηθει η αν εχει καποιος αμφιβολια.

 

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 10:12 »
Επειδη αφορά εμενα πρέπει να απαντήσω. Οπως εχω κάνει συναλλαγές και με άλλα μέλη ετσι (με επιτυχια) ετσι και με το μελος antonishart εκανα συναλλαγή μεσω e-banking. Στην αρχή έχει δίκιο γιατι δεν εφυγαν τα λεφτα απο τη δικια μου τραπεζα προς τη δική του και έτσι έκανα ξανα τη συναλλαγη. Πλεον και δεν εχω τα χρηματα μου διοτι η συναλαγη ήταν επιτυχης (τουλαχιστον απο τη δικη μου τραπεζα) και το μελος antonishart δεν τα πείρε. Το που πηγαν δεν μπορω να το ξερω.

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 10:58 »
παραθετω καποιες απο τις συνομηλιες που ειχαμε,τα στοιχεια ειναι σβησμενα για ευνοητους λογους.
η πρωτη καταθεση δεν πετυχε γιατι εφταιγε το firefox ενω η δευτερη εγινε κανονικα ασχετα που εχει βαλει δικο του iban κ ειναι σε αλλη τραπεζα απο αυτη που του ειπα,παρολα αυτα εγινε η καταθεση κ του εβγαλε κ τα δικα μου στοιχεια!
τι να πω..












Αποσυνδεδεμένος andreashadji

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 13:48 »
Ρε παιδια τράπεζα δικαιούχου λέει εθνική στην απόδειξη ενώ εσυ λες άλφα;;;
Κατι έχετε μπερδέψει εκεί μέσα...
Επίσης τα έξοδα ειναι ότι να ναι.
Δε θυμάμαι να έχουν κρατήσει τόσα λεφτά για εντός Ελλάδας μεταφορά...


Sent from my Kayfun lite + using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 13:57 »
Νομιζω παιδια οτι το τραβηξατε το θεμ. Καλα ειναι την επομενη φορα που θα κανετε on-line συναλλαγη, να την κανετε απο λογαριασμο σε λογαριασμο της ιδιας τραπεζας, γιατι τα εμβασματα απο τραπεζα σε τραπεζα και χρονο παιρνουν για να εμφανιστουν και έχουν και εξοδα (συνηθως οσα σου κραταει το συστημα ΔΙΑΣ οταν βγαζεις χρηματα απο μηχανημα αλλης τραπεζας).

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 16:23 »
Πράγματι όταν πάει διατραπεζικά το θέμα μπορούν να συμβούν μπερδέματα και τα έξοδα είναι υπερβολικά.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 17:55 »
Κανένα μπέρδεμα δε γίνεται. Εχω ebanking της eurobank και μεταφέρω συχνά για τη δουλειά μου χρήματα σε όλες τις τράπεζες εκτός alpha, που δεν έτυχε κανείς να έχει λογαριασμό.
Τα έξοδα είναι στάνταρ 0.8+1.15 για μεταφορά εκτος eurobank. Τα 15 ευρώ τα ζητάει όταν δεν έχεις ΙΒΑΝ αυτού που θα δεχτεί τα χρήματα. Στο σκριν του μελους, υπάρχει και ΙΒΑΝ και χρέωση 15 ευρώ, που δεν ξέρω πώς γίνεται.
Επίσης, μου μεταφέρουν συχνά χρήματα πελάτες χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις. Μεταφορά χρημάτων από Εθνική την Παρασκευή, διαθέσιμα το Σάββατο.


Το θέμα με τον απαρχαιωμένο explorer είναι γνωστό, δεν μπορείτε καν να περάσετε ψηφιακό πιστοποιητικό στο λογαριασμό αν δε χρησιμοποιείτε explorer.
Σε κάθε περίπτωση, η σωστή διαδικασία είναι η επικοινωνία με τον πωλητή με την ολοκλήρωση της συναλλαγής ebanking. Αν μέσα σε 24 ώρες δεν εμφανιστούν στο λογαριασμό του, χρειάζεται άμεση επίσκεψη στην τράπεζα για ακύρωση της συναλλαγής και επανάληψή της επί τόπου από το ταμείο ή από το μηχάνημα αυτόματων συναλλαγων στο εσωτερικό της τράπεζας (αυτό που στην Πειραιώς ονομάζεται easy pay)
Εν πάσει περιπτώσει, τόσες μέρες μετά, η απορία μου είναι τι λέει η Τράπεζα για την τύχη της συναλλαγής αυτής. 

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 19:16 »
Όταν πείρα εγώ τηλ στην δικιά μου τράπεζα έλεγε ότι τα χρήματα έχουν σταλεί και ότι έφυγαν. Τους λέω είστε σίγουροι? Μου λένε ναι. Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω. Όπως ο Αντώνης δεν έχει τα λεφτά έτσι και εγώ δεν τα έχω γιατί βγήκαν από τον λογαριασμό μου. Έχω κάνει ξανά με διακεκριμενο μέλος από το φόρουμ συναλλαγή με τον ίδιο τρόπο και σε άλλη τράπεζα από τη δική μου και δεν εμφανίστηκε πρόβλημα. Μπορώ να πω ποιος είναι αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 22:52 »
παιδια υπαρχουν και τραπεζικοι που τρωνε :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 03:13 »
Κάποιος που γνωρίζει, μπορεί να μας πει τι μπορεί να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση; Δηλ. αν τα χρήματα έχουν "χαθεί" με κάποιον τρόπο στην τράπεζα;
Ή μάλλον για να το πω καλύτερα:
Πώς μπορεί ο antonishart να διαπιστώσει αν τα λεγόμενα του icedcloud ισχύουν, αλλά και το αντίστροφο, ώστε να λυθεί το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 05:37 »
Υπόθεση: Ας πούμε ότι κάνω μεταφορά π.χ. 1000 € μεταξύ δύο δικών μου λογαριασμών ανάμεσα σε διαφορετικές τράπεζες και τα χρήματα τελικά δεν φτάνουν στην τράπεζα προορισμού. Τότε τί κάνω; Αρκούμαι σε μια διαβεβαίωση της τράπεζας και κοιμάμαι ήσυχος παρ' ότι τα χρήματά μου δεν εμφανίζονται πουθενά; Δεν θα βάλω την τράπεζα να αποδείξει που πήγαν; Αν δεν βρεθούν, δεν θα απαιτήσω να πιστωθούν ξανά στον λογαριασμό μου; Αν τώρα η τράπεζα αποδείξει ότι το έμβασμα έφυγε κανονικά και πως έγινε αποδεκτό από την άλλη τράπεζα, δεν θα ψάξω να βρω που κόλλησε; Γιατί, δεν μπορεί... Ο υπάλληλος μπορεί από αμέλεια να το αγνόησε και να μην το πίστωσε, αλλά λογικά θα υπάρχει καταχωρημένο στο αρχείο της τράπεζας με τα  εισερχόμενα εμβάσματα.

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 08:26 »
τα πραγματα πυστευω ειναι απλα.
στη δευτερη καταθεση ο αριθμος λογαριασμου απο τον οποιο κανει την καταθεση κ το iban που πανε τα λεφτα ειναι ιδια (κ φυσικα οχι αυτα που του εδωσα) επισης τα στοιχεια μου που ειναι γραμενα απο κατω τα ξερει απο το δεμα που του εστειλα ητανε γραμμενα στην αποδειξη.
η aplha ακομα ψαχνω που κολλαει.


Αποσυνδεδεμένος atmomixani.gr

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • www.atmomixani.gr
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 08:45 »
Κάποιος που γνωρίζει, μπορεί να μας πει τι μπορεί να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση; Δηλ. αν τα χρήματα έχουν "χαθεί" με κάποιον τρόπο στην τράπεζα;
Ή μάλλον για να το πω καλύτερα:
Πώς μπορεί ο antonishart να διαπιστώσει αν τα λεγόμενα του icedcloud ισχύουν, αλλά και το αντίστροφο, ώστε να λυθεί το θέμα;

Kαι οι δυο μονο με επικοινωνια με την τραπεζα χρησιμοποιωντας τον κωδικο συναλλαγης και ισως και διασταυρωση των αριθμων λογαριασμων μην τυχον εχει γινει καποιο λαθος στον αριθμο του λογαριασμου.Εαν εχει γινει εστω κι ενα λαθος στον αριθμο του iban τα λεφτα απλα εχουν μπει σε καποιο ασχετο λογαριασμο..οποτε ακυρωση και ξανα..Εαν το συστημα της τραπεζα κολησει δεν στην δειχνει μετα διεκπαιραιωμενη...
Δεν εχω δουλεψει ποτε το συστημα της Eurobank αλλα απο αλλη τραπεζα ποτε δεν υπηρξε προβλημα να εξαφανιστουν τα χρηματα..Ειετ στην ιδια τραπεζα ειτε σε αλλη ειτε στην ιδια χωρα ειτε αλλου δεν μπορει να γινει μεταφορα και να χαθουν τα λεφτα..

Ο αποστολεας δειχνοντας αποδειξη με ολα τα αναγραφομενα να φαινονται εαν το iban ειναι σωστο και υπαρχει αριθμος συναλλαγης και ημερομηνια πιστωσης ειναι ενταξει(στον παραληπτη αυτο οχι δημοσια)
Ο παραληπτης για να αποδειξει οτι δεν ελαβε το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να τραβηξει κινησεις του λογαριασμου του μια μερα πριν την συναλλαγη μεχρι σημερα ..


(Με μια ματια στην 18/11 αποστολεας και δικαιουχος εμφανιζεται το ιδιο iban οποτε και λογικα δεν εγινε μεταφορα αφου Iban ειναι το αποστολεα αλλα τραπεζα του παραληπτη..τηλεφωνο ακυρωση και ξανα..)


Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Προβληματικές αγγελίες
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 13:22 »
Κάποιος που γνωρίζει, μπορεί να μας πει τι μπορεί να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση; Δηλ. αν τα χρήματα έχουν "χαθεί" με κάποιον τρόπο στην τράπεζα;
Ή μάλλον για να το πω καλύτερα:
Πώς μπορεί ο antonishart να διαπιστώσει αν τα λεγόμενα του icedcloud ισχύουν, αλλά και το αντίστροφο, ώστε να λυθεί το θέμα;
με τα παραστατικα πας και κανεις ''αρνηση καταθεσης'' καπως ετσι λεγεται.......!!!!!!!!!
παραστατικο ειναι στην προκειμενη περιπτωση η εκτυπωση απο το ιστορικο συναλλαγων.....
δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να μην βρεθει ακρη........


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354848 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191185 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 698 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588941 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797146 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312678 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6658 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13188 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711