vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

294 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, bloodlessz

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #225 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 01:48 »
Στο μόνο που διαφωνώ είναι σε αυτό που λες για την ευκολία στησιματος.
Μιλάμε για το επισκευασιμο κομμάτι.
Το επισκευασιμο κομματι λοιπόν είναι ακριβώς το ίδιο, άρα,  δεν υπάρχει διάφορα εκεί.
Η βάση του kanger sub είναι μια αντιγραφή της βάσης του kfl+. ;)
Όποιος στήνει έναν kfl+ μπορεί εύκολα να στήσει και τον kanger sub!

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #226 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 02:04 »
Πολλά απο αυτά είναι κάργα υποκειμενικά, π.χ. εμένα μου αρέσει ο ζεστός ατμός και ακόμα και σε μη πνευμονικές, ο Kayfun είναι πολύ κλείστός. Σχετικά με τη γεύση δεν μπορώ να αποφανθώ (μην έχοντας συγκρίνει και τους 2 με το ίδιο υγρό και στήσιμο) αλλά ο Kayfun δεν είναι φτιαγμένος από το αίμα παρθένων στο ιερό του θεού Άτμιστου. Με καλό στήσιμο και σωστό mod, πολύ πιθανό να βγάζουν και οι δύο την ίδια γεύση.

Disclosure: Είμαι αρνητικά προκατειλημμένος με τον Kayfun. Η ατμιστική μου εξέλιξη είναι Nautilus Mini -> Stillare -> Magma. Την πρώτη φορά που πήγα να τραβήξω τζούρα απο αυθεντικό Kayfun πήγαν να μου βγουν τα πνευμόνια απ τη μύτη (λέω, επισκευάσιμος είναι, θα έχει λίγο αέρα) ενώ απο γεύση δεν κατάλαβα πολλά. Αναρωτήθηκα εκείνη τη στιγμή "Γι' αυτό το πράμα δίνουν 100+€;".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2015, 03:04 από ferongr »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #227 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 02:10 »
Με κάθε σεβασμό στη διαφορετική άποψη, Chris82, διαφωνώ στα περισσότερα σημεία.  :)


Στην ποιότητα κατασκευής συμφωνούμε βέβαια.
Στον τομέα της ευκολίας στησίματος δεν βλέπω σημαντικές διαφορές , ίσως μάλιστα να είναι και
πιο εύκολο στον Subtank Mini να σφίξεις την αντίσταση ανάμεσα και κάτω από τις βίδες.

Ένα σημείο που αντικειμενικά έχεις λάθος....η ρύθμιση αέρα γίνεται όοοοσο κλειστά θέλεις.....π.χ. πηγαίνουμε
στην ανοιχτή "χοάνη" και κλείνει ο αέρας όσο ακριβώς θέλουμε, κανένα θέμα σε αυτό το σημείο. Ο αέρας κλείνει μέχρι
απελπιστικά σφιχτή τζούρα.

Εκεί που διαφωνώ σημαντικά είναι στον τομέα της γεύσης. Δεν έχω ξαναπετύχει (παρά μόνο σε dripper
και συγκεκριμένα στον Dripper Pro) τέτοια απόδοση γεύσης, που να "ταράζει" με τέτοιο όμορφο και
βελούδινο τρόπο το στόμα και τη μύτη μου στην εκπνοή.....απίστευτη απόδοση γεύσης, κατ' εμέ ένα
σκαλί επάνω σε σχέση με τους kayfun (κι έχω δοκιμάσει αρκετούς....).

Πιστεύω έχει να κάνει αρκετά με τον τρόπο που είναι κατασκευασμένη η βάση όπου στήνεται η αντίσταση.
Δεν γνωρίζω αν έγινε εσκεμμένα ή "έτυχε", αλλά δημιουργείται ένα είδος φωλιάς που συμπυκνώνεται ο ατμός
και πιθανολογώ σε συνδυασμό με την μικρή καμπάνα αποδίδεται αυτή η γεύση...η δε απόδοση ατμού είναι
εξωπραγματική, ειδικά σε χαμηλότερα Watt, όπου σε αιφνιδιάζει την πρώτη φορά....


Με έχει ενθουσιάσει τούτος εδώ....δεν τον ξεκολλάω από τότε που πρωτοατμίστηκε....!

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #228 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 02:19 »
Συνονόματε,  δεν κατάλαβα το νόημα του ποστ σου.  :dontknow:
Έχεις και τους 3 ατμό και τους συγκρινεις μεταξύ  τους?
Γιατί  εδώ μιλάμε για σύγκριση τανκ ατμοποιητων και χωρίς κεραμικό.
Ο the dripper δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία για τους παραπάνω λόγους, δλδ έχει κεραμικό και δεν είναι τανκ ατμοποιητης.
Επισκευασιμοι όλοι αλλά ο the dripper τελείως διαφορετικης φιλοσοφίας.

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #229 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 02:52 »
Στον τομέα της γεύσης Γιάννη! Μόνο!


Δεν μου θύμισε ακριβώς, μου προσομοίασε η ένταση απόδοσης της γεύσης και , να το πω καταχρηστικά,
η "ποιότητα" του παραγόμενου ατμού (βελούδινος, παχύς).
Δεν έκανα απόλυτη σύγκριση, συσχέτιση ίσως. Φυσικά και δεν συγκρίνω με dripper με κεραμικό, σαν σημείο
αναφοράς τον σημείωσα, για να δείξω την , δική μου τουλάχιστον, εμπειρία. :)
Σε σχέση με τον Kayfun τον θεωρώ, μέχρι τώρα και στα υγρά που έχω δοκιμάσει, τουλάχιστον ένα επίπεδο επάνω.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #230 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 03:00 »
Σαφώς είναι υποκειμενική η άποψη φίλτατοι.Να αιτιολογήσω όμως λίγο κάποια απο αυτά:


Στο μόνο που διαφωνώ είναι σε αυτό που λες για την ευκολία στησιματος.
Μιλάμε για το επισκευασιμο κομμάτι.
Το επισκευασιμο κομματι λοιπόν είναι ακριβώς το ίδιο, άρα,  δεν υπάρχει διάφορα εκεί.
Η βάση του kanger sub είναι μια αντιγραφή της βάσης του kfl+. ;)
Όποιος στήνει έναν kfl+ μπορεί εύκολα να στήσει και τον kanger sub!


Αν δοκιμάσεις να φτιάξεις το RBA κομμάτι με μικρότερο σύρμα απο 0,28 όταν βιδώνεις
τις βίδες πάνω στο ντεκ για να πιάσει το σύρμα,συνέχεια το ξερνάει απο δίπλα και δεν πιάνει
καλά,αιτία τα "αυτάκια" που έχει γύρω απο τις βίδες.Δεν είναι ολόιδιο το ντεκ όπως φαίνεται
και δεν είναι εύκολο το πιάσιμο απο τα σύρματα όπως επίσης φαίνεται.




@Ferongr πρέπει οι γευστικοί μας κάλυκες να είναι σε 2 διαφορετικές άκρες,καθώς απεχθάνομαι τον Ναυτίλο  :)


Με κάθε σεβασμό στη διαφορετική άποψη, Chris82, διαφωνώ στα περισσότερα σημεία.  :)


Στην ποιότητα κατασκευής συμφωνούμε βέβαια.
Στον τομέα της ευκολίας στησίματος δεν βλέπω σημαντικές διαφορές , ίσως μάλιστα να είναι και
πιο εύκολο στον Subtank Mini να σφίξεις την αντίσταση ανάμεσα και κάτω από τις βίδες.


Το ίσως να φανταστώ το χρησιμοποιείς γιατί δεν έχεις τον Subtank Mini; Όταν δοκιμάσετε να σφίξετε
την αντίσταση στα βιδάκια,που τόσο εύκολο φαίνεται,είμαι σίγουρος θα αναθεωρήσετε.

Ένα σημείο που αντικειμενικά έχεις λάθος....η ρύθμιση αέρα γίνεται όοοοσο κλειστά θέλεις.....π.χ. πηγαίνουμε
στην ανοιχτή "χοάνη" και κλείνει ο αέρας όσο ακριβώς θέλουμε, κανένα θέμα σε αυτό το σημείο. Ο αέρας κλείνει μέχρι
απελπιστικά σφιχτή τζούρα.


Ναι,γίνεται αυτό,αν όμως το έχεις δοκιμάσει και μου πεις ότι δεν χρειάστηκε 4-5 φορές το λιγότερο να το ξαναρυθμίσεις
γιατί κουνιέται θέλοντας η μη το δαχτυλίδι,τότε πάω πάσο.

Εκεί που διαφωνώ σημαντικά είναι στον τομέα της γεύσης. Δεν έχω ξαναπετύχει (παρά μόνο σε dripper
και συγκεκριμένα στον Dripper Pro) τέτοια απόδοση γεύσης, που να "ταράζει" με τέτοιο όμορφο και
βελούδινο τρόπο το στόμα και τη μύτη μου στην εκπνοή.....απίστευτη απόδοση γεύσης, κατ' εμέ ένα
σκαλί επάνω σε σχέση με τους kayfun (κι έχω δοκιμάσει αρκετούς....).


Συγκρίνω καθαρά 2 συγκεκριμένους RBA ατμοποιητές,μετά εμβαθύνουμε περισσότερο  :thumpup:





Στο μόνο που διαφωνώ είναι σε αυτό που λες για την ευκολία στησιματος.
Μιλάμε για το επισκευασιμο κομμάτι.
Το επισκευασιμο κομματι λοιπόν είναι ακριβώς το ίδιο, άρα,  δεν υπάρχει διάφορα εκεί.
Η βάση του kanger sub είναι μια αντιγραφή της βάσης του kfl+. ;)
Όποιος στήνει έναν kfl+ μπορεί εύκολα να στήσει και τον kanger sub!


Ναι, είναι καυφουνιδές το ντεκ του αλλά με μια μεγάλη διαφορά,γύρω απο τις βίδες υπάρχουν αυτάκια,τα οποία
ΔΕΝ σε διευκολύνουν και τόσο στο να σφίξεις το σύρμα,παρα μόνο όταν αυτό είναι 0,30 και άνω.Βέβαια δεν έχω
την εμπειρία του καυφουν πάνω στο συγκεκριμένο ντεκ,εξαιτίας της συγκεκριμένης διαφοράς στη βάση των βιδών.






Ένα μεγάλο ++++ βέβαια,φτιάχνεις το ντεκ σου χωρίς να αδειάζεις υγρά,πολύ μεγάλο +++++.




Και μην ξεχάσω,όπως είναι υποκειμενική η άποψη του καθενός,συμπληρώνω πως η δική μου άποψη ήρθε μετά
απο την χρήση και των 2 ατμοποιητών.Η άποψη μου μέσα απο τα βίντεο ήταν διαφορετική.




@Johnnypatras ο χειρότερος dripper βγάζει καλύτερη γεύση αν στηθεί σωστά απο τον καλύτερο RBA.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #231 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 03:03 »
Παράθεση
@Ferongr πρέπει οι γευστικοί μας κάλυκες να είναι σε 2 διαφορετικές άκρες,καθώς απεχθάνομαι τον Ναυτίλο  (Image removed from quote.)

Έπρεπε να τα κάνω βελάκια, είναι από το πιο παλιό ως το πιο νέο, όχι σύμβολο ανισότητας.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #232 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 03:09 »
Είπα και εγώ,αν έχεις τον ναυτίλο σαν πρώτο σε επιλογή,θα είμασταν σίγουρα σε απέναντι
γωνίες στις γευστικές αποψεις  :))

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #233 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 03:10 »
ChRiS82, φυσικά και για όποιον ατμοποιητή μιλάω και εκφράζω γνώμη τον έχω και
τον χρησιμοποιώ, αλλιώς τι αξία θα είχε η γνώμη μου; ;)


Δεν είχα ιδιαίτερο θέμα στην απορύθμιση του ανοίγματος του αέρα, να πω την αλήθεια, παρά μόνο στα refills που ξερυθμίζεται.
Δεν το θεωρώ σοβαρό λόγο να ξενερώσει κάποιος με το συγκεκριμένο, but that's just me.


Όσο για την παρερμηνεία με τον Dripper Pro, να το ξαναπώ για να γίνει σαφές και να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:
-Τον χρησιμοποίησα σαν σημείο αναφοράς, δεν έκανα άμεση σύγκριση.
Η σύγκριση -σε σχέση με τους kayfun- έγινε και κατ εμέ υπάρχει καθαρό προβάδισμα στον Subtank (στον Mini, αυτόν έχω και έχω δοκιμάσει).

Πολύ σημαντικό και αυτό που αναφέρεις, περί ευκολίας επέμβασης στο deck χωρίς να έχεις στεγνό tank. Τεράστια ευκολία. ;)

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #234 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 03:13 »
Απλα ο μινι ειναι μια κλαση πανω σε γευση απο τον kayfun l+ και 10 φορες ποιο ευκολος στο στησιμο. Και δεν ανοιγω θεμα εμφανισης , υγειας (γυαλινο τανκ) ρυθμισης αερα κτλ...........

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #235 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 04:31 »
@Johnnypatras σαφώς και δεν είναι θέμα να ξενερώσει κάποιος και ούτε έχω ξενερώσει εγώ,ίσα ίσα θεωρώ πως είναι
ο πρώτος εργοστασιακός ατμοποιητής που άξιζαν τα λεφτά του,προς θεού!Την δεύτερη γεύση για να σπάω την καθημερινή
μου εκεί την έχω ;)

Αποσυνδεδεμένος NIKOLOSMI

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #236 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 18:21 »
οπως ειπα ποιο πανω και για τον μεγαλο στη θεση που ειναι κλειστος ο αερας ανοιγωμε με ενα τρυπανακι μια τρυπα ποιο μικρης διαμετρου και ειμαστε οκ

Αποσυνδεδεμένος g10rg0s

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #237 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 22:06 »
Τον εχω στην κατοχη μου απο το περασμενο Σαββατο. Πρωτο στησιμο με εργοστασιακη κεφαλη (1,2Ω) με το Αmerican star Blue Magic στα 12mg ... απογοητευση !!!
Χθες καθομαι και φτιαχνω το επισκευασιμο κομματι με 1,7Ω αντισταση με American star Blue Magic στα 6mg και ατμιζω στα 9W ... η διαφορα απιστευτη ... το 6αρι τελειωσε αφου γεμισα τον ατμοποιητη 2 φορες απο το πρωι ... ισως δωσω μια 2η ευκαιρια στα εργοστασιακα με δικες μου αντιστασεις ...
Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον ατμοποιητη ...

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #238 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 22:18 »
Πολυ ευχαριστημενος με τον ατμοποιητη αλλα δυσαρεστημενος απο τις 1.2ohm εργοστασιακες κεφαλες??? :hmmm: :hmmm: :hmmm: Τι σε χαλασε στην εργοστασιακη κεφαλη?Δεν τον εχω προσωπικα τον Subtank αλλα διαβαζοντας απο πολλους χρηστες τα καλυτερα για τις εργοστασιακες κεφαλες,μου κανει εντυπωση το σχολιο σου :dontknow: :) Η εκτος και αν καταλαβα εγω κατι λαθος ;)

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #239 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 22:20 »
κι εγω την ιδια απορια εχω τον περιμενω την πεμπτη και βασιστηκα στους φιλους που τον αγορασαν

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206608 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541713 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50289 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193165 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios