vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 4 χρήστες
patz, Tem, Jorge, babis1993

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3630 στις: Απριλίου 14, 2016, 00:41 »
Αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα θα ανακαλύψεις ότι αρκετοί από τους κατόχους είχαν το ίδιο θέμα.

  • Με εργοστασιακή κεφαλή σφίξε την κεφαλή πριν βιδώσεις την βάση στο μοντάκι. Αν έχεις δάκρυσμα δοκίμασε να ανεβάσεις watt.
  • Με επισκευάσιμη φταίει το στήσιμο αν έχεις δάκρυσμα ή παίζεις σε χαμηλά watt.
Δώσε περισσότερες πληροφορίες ώστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Τώρα διάβασα ότι ατμίζεις με εργοστασιακη κεφαλή, άρα δες το πρώτο σημείο που έγραψα.

Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3631 στις: Απριλίου 14, 2016, 00:45 »
Αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα θα ανακαλύψεις ότι αρκετοί από τους κατόχους είχαν το ίδιο θέμα.

  • Με εργοστασιακή κεφαλή σφίξε την κεφαλή πριν βιδώσεις την βάση στο μοντάκι. Αν έχεις δάκρυσμα δοκίμασε να ανεβάσεις watt.
  • Με επισκευάσιμη φταίει το στήσιμο αν έχεις δάκρυσμα ή παίζεις σε χαμηλά watt.
Δώσε περισσότερες πληροφορίες ώστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Τώρα διάβασα ότι ατμίζεις με εργοστασιακη κεφαλή, άρα δες το πρώτο σημείο που έγραψα.
Μάλλον γιατί είναι 10-26watt και γωνία το παίζω 13 θα ανέβω λίγο! 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3632 στις: Απριλίου 14, 2016, 01:09 »
οι αντιστάσεις που είναι SSOCC  είναι για έλεγχο θερμοκρασιας όταν ζεσταίνονται αυξάνουν την αντίσταση τους, λογικό είναι  να διαβάζονται περίεργα σε VW mod. γιατί δε κάνεις OCC ?

Οι SSOCC είναι είτε Kanthal, είτε νικέλιο, είτε ατσάλι, είτε ακόμα και nichrome. Δεν είναι μόνο για ελεγχο θερμοκρασίας. Το SS αναφέρεται στο περίβλημα της αντίστασης και όχι στο σύρμα! ;)
Οι 0,5Ohm συγκεκριμένα είναι clapton kanthal αλλά έχει και σε nichrome και ατσάλι, το οποίο ατσάλι όμως απο ότι ξέρω δεν πωλείται αλλά δίνεται μαζί με τον toptank? :dontknow:
Οπότε μιλάμε καθαρά για power mode! :)
Και αφού μιλάμε για 60watt, μάλλον είναι η clapton!

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3633 στις: Απριλίου 14, 2016, 01:59 »
σωστά. εγώ έκανα λάθος. γιατί να αναφέρουν από τι είναι φτιαγμένο? 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3634 στις: Απριλίου 14, 2016, 02:02 »
Για εντυπωσιασμό ίσως... SSOCC...Stainless Steel Organic Cotton Coil...μιας που πουλάει και πολύ το ατσάλι τελευταία... ;)

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3635 στις: Απριλίου 14, 2016, 19:09 »
τελικά έκανε το θαύμα της η kangertech  και δημιούργησε της πιο άχρηστες αντίστασης του κόσμου.... μιλάμε για της καινούριες που είναι πιο χοντρές από της πρώτες SSOCC 

το θέμα είναι να μην καταργήσουνε της παλιές... εγώ ρε παιδιά πάντα το δούλευα από 25-30W  και 31-35w  ποτέ δεν έφερε καμένο... τώρα είναι όλα χάλια.... και όλες η αντίστασης βγάζουν atomizer short  και atomizer  low    >:(

 τώρα τα καταστρέψανε όλα...

ευτυχώς που ύπαρχει η επισκευάσιμη...!!!!!!!!  


Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3636 στις: Απριλίου 14, 2016, 19:18 »
Δοκιμασε εαν θες και της κεραμικες απο Smowell,πολυ καλη γευση και μια που του φοραω πανω την εχει 2 εβδομαδες και θα την εχει αλλο τοσο ανετα. στα 40 watt παιζω.


https://www.fasttech.com/products/0/10017762/4333201-authentic-smowell-ntbvc-replacement-coil-head-5

Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3637 στις: Απριλίου 15, 2016, 15:53 »
Δοκιμασε εαν θες και της κεραμικες απο Smowell,πολυ καλη γευση και μια που του φοραω πανω την εχει 2 εβδομαδες και θα την εχει αλλο τοσο ανετα. στα 40 watt παιζω.


https://www.fasttech.com/products/0/10017762/4333201-authentic-smowell-ntbvc-replacement-coil-head-5
Εδώ Ελλάδα δεν παίζουν αυτές;  Κάκος εγώ λίγο που της έψαξα φαίνονται δυνατές;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3638 στις: Απριλίου 15, 2016, 15:56 »
Είναι πολυ "νόστιμες" και αντέχουν αρκετά , δεν ξερω εαν παιζουν ελλάδα,ξερω ομως πως ετοιμαζε και η ιδια η kanger να βγαλει για τον subtank,με το brand της. Τωρα σε τι τιμη θα ερθουν ελλαδα δεν ξερω,κανα 5ευρω η μια λογικα. 

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3639 στις: Απριλίου 15, 2016, 17:13 »
θα της βρείτε της κεραμικές αντίστασης και ελλάδα επίσημες της kangertech  σε πολύ λίγα μαγαζάκια μέχρι στιγμής... η τιμή τους είναι 5 ευρώ...  βγενει μόνο σε 0,5ohm 

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
μπορεί καπιος να μου λύση μια απορία? με σύρμα Kanthal 0.5mm  πόσα ohm  περίπου αντίσταση θα βγει? 
επίσης ύπαρχει κάπου καπιος οδηγός να γνωρίζω κάθε σύρμα πόσα ohm  θα μου δίνει? γενικά είμαι σχετικα καινούριος με της επισκευάσιμες.... και όσες φορές έχω φτιάξει πάντα μου βγάζει 0.28 ohm 

Αποσυνδεδεμένος mxersraz

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3640 στις: Απριλίου 15, 2016, 17:42 »
Χαιρετώ την παρέα και καλώς σας βρήκα!
Για τον toptank υπάρχει ξεχωριστό θέμα η να γράψω εδώ?
Με μια προχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κατι..

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3641 στις: Απριλίου 15, 2016, 17:45 »
Καλώς όρισες φίλε και καλά ατμίσματα. Γράψε εδώ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3642 στις: Απριλίου 15, 2016, 17:52 »
μπορεί καπιος να μου λύση μια απορία? με σύρμα Kanthal 0.5mm  πόσα ohm  περίπου αντίσταση θα βγει?
επίσης ύπαρχει κάπου καπιος οδηγός να γνωρίζω κάθε σύρμα πόσα ohm  θα μου δίνει? γενικά είμαι σχετικα καινούριος με της επισκευάσιμες.... και όσες φορές έχω φτιάξει πάντα μου βγάζει 0.28 ohm

http://www.steam-engine.org/  και το Vape tool εαν εχεις android.

Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3643 στις: Απριλίου 15, 2016, 19:05 »
θα της βρείτε της κεραμικές αντίστασης και ελλάδα επίσημες της kangertech  σε πολύ λίγα μαγαζάκια μέχρι στιγμής... η τιμή τους είναι 5 ευρώ...  βγενει μόνο σε 0,5ohm 

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
μπορεί καπιος να μου λύση μια απορία? με σύρμα Kanthal 0.5mm  πόσα ohm  περίπου αντίσταση θα βγει?
επίσης ύπαρχει κάπου καπιος οδηγός να γνωρίζω κάθε σύρμα πόσα ohm  θα μου δίνει? γενικά είμαι σχετικα καινούριος με της επισκευάσιμες.... και όσες φορές έχω φτιάξει πάντα μου βγάζει 0.28 ohm
Βρήκα κεραμικές της κανγκερ εντός Ελλάδας της παραγγειλα θα τις δω

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mxersraz

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3644 στις: Απριλίου 15, 2016, 19:14 »
Toptank λοιπον..... Απο που να πρωτοαρχίσω...
Ατμίζω 1μιση μηνα έχοντας κοψει εντελώς το κανονικο τσιγάρο και ο συγκεκριμένος είναι ο δεύτερος ατμοποιητής μου μετα τον eleaf melo....
Αρχικά πήγα να αγοράσω τον Subtank χωρις να γνωρίζω οτι εχει βγει ο top, και πηρα τον δεύτερο θεωρώντας οτι θα κανω τη ζωη μου πιο ευκολη με το topfill...  Αμ δε!!!
Εχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις σελίδες εδώ για το πως στήνεται ο  subtank και ειδικά το rba του (μιας και είναι παρόμοιος), γιατι σαν νεος στο χωρο αντιμετώπισα τοσο πολλα προβλήματα με τον top που ημουν στα προθυρα να τα παρατησω με το η/τ..
Πήγα λοιπόν κατευθείαν στην rba μιας και πιανουν πολυ τα χερια μου και εφτιαξα την πρώτη μου αντίσταση που βγήκε και"διαμάντι"(kanthal 0.3mm, 7 σπείρες, 1,3Ω), βαμβάκι οπως ειχα δει σε βίντεο/φωτο/φορουμ κλπ..

Καταστροφή...
Ή ειχα διαρροές ή υποτροφοδωσία / καμένο. Πολλα στησίματα και δοκιμές την ημέρα.. Η λύση του να τον γεμίζω απο κάτω σαν subtank ελυνε το πρόβλημα της διαρροής αλλα μερική υποτροφοδωσία υγρού παρέμενε.. Να συμπληρώσω οτι τον ατμίζω με την 1,3Ω στα 12W, 3,9V μέσο όρο, δηλαδή σχετικά χαμηλά.

Προβλήματα μοντέλου:
1: Πολύ μικρές τρύπες εισαγωγής υγρού στην rba --> υποτροφοδωσία υγρού.
2: Μεγάλο πρόβλημα υποπίεσης και πίεσης κατα το γέμισμα απο πάνω λόγω σχεδίασης και πατήματος του o-ring    -->  μεγάλες διαρροές.

Μετά απο πολύ πείσμα και πειραματισμό λοιπόν:
Λύσεις:
1:  rba απο subtank V2, ή διάνοιξη των τρυπών  ~1mm παραπάνω (εγώ το έκανα με ψαλιδάκι νυχιών δουλεύοντας το περιμετρικά της τρύπας- υπόψιν οτι το ψαλιδάκι αχρηστεύεται ).
2: Ελάχιστα παραπάνω αφράτο βαμβάκι απο οτι σε στήσιμο subtank, το οποιο να καλύπτει καλά τις τρύπες.
3: Κατά το φουλ γέμισμα απο πάνω: Μερικές καλές τζούρες να στεγνώσει λίγο το βαμβάκι, κλείσιμο του αέρα (ανάμεσα στην μικρή και τη μεσαία τρύπα υπάρχει "τυφλο" σημείο), ανοιγμα, γέμισμα και κλείσιμο στο μικρότερο δυνατό χρόνο. Αμέσως μετά μερικές τζούρες για να δημιουργηθεί χώρος για το παραπάνω υγρό που θα μπεί λογω της θετικής πίεσης απο το κλείσιμο του καπακιού. Ισως εδώ και παλι να τραβήξουμε ελάχιστα σταγονίδια τις πρώτες 2 τζούρες  αλλα καμία σχέση με πλημμύρες και διαρροές.

Με ολα τα παραπάνω ο toptank ατμίζεται πάρα πολύ καλα διατηρώντας το πλεονέκτημα να γεμίζει απο πάνω.
Μπορεί να ακούγονται πολύ μπελαλίδικα αλλα τηρώντας αυτά και με λίγα πειράματα βρίσκεται η χρυσή τομή

Να σημειώσω πως μου άρεσε τοσο σαν ατμοποιητής που αγόρασα πριν λιγες μέρες και τον subtank V2. Aπο τους δυο εχοντας λυσει τα παραπάνω προβλήματα ατμίζω αποκλειστικά τον top λογω ευκολίας γεμίσματος ενώ o subtank λόγω του παιδέματος που εφαγα με τον πρώτο μου φάνηκε πραγματικά νηπιαγωγείο στο στήσιμο...

Αν αξίζει ο top? Αν εχεις ορεξη για μετατροπουλες, ναι και με το παραπάνω. Αν θες να πάρεις κατι που να το στησεις και να το ατμίσεις κατευθείαν χωρις πολλες προσοχές όχι.  

Ολα αυτά για το κομματι του rba παίδες, με τις εργοστασιακές δεν ξερω τι γίνεται και δεν τις δούλεψα γιατι είναι και παρα πολυ χαμηλές.

Και μερικές φωτο:
φαινεται πως χωράει το κατσαβιδακι στην rba και αφήνει και κενό ενω πριν τη μετατροπή δεν εμπαινε καν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245936 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572003 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326680 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297636 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827582 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511623 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios