vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

149 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3660 στις: Απριλίου 16, 2016, 02:40 »
έφτιαξα μια αντίσταση με σύρμα Kanthal 0.5mm  έκανα 9 σπείρες με το coil tool μου βγήκε στα 0.61ohm  αυτό που με προβληματίζει παρά πολύ είναι πως δεν μπορώ να την δουλέψω στα 30w  κεει τρέλα και δίνει καμένο μετά... το θέμα είναι πως επιδει ατμίζω odin 101 θέλω το λιγότερο 31.5W με της ssocc της παλιές άνετα μπορούσα και το είχα στα 35W  τώρα όμως στα 30w  έκαψα 4 αντίστασης....  με της εργοστασιακές.... αλλά και αντιστιχα με της rba πάλι φέρνει καμένο το modaki πάντως δίνει σωστά ρεύματα... έγινε έλεγχος πάνω σε coil master 521 tab  οπότε τη πεζει σε αυτή την περίπτωση? νομίζω πως για τα watt που θέλω θα καταλήξω στις κεραμικές.... από την άλλη μπορεί καπιος που γνωρίζει να μου προτίνει καπιο καλό build σε rba ώστε να δουλεύει χαλαρά έως και 35W

δοκίμασε το vertical build (έχω γράψει λίγα πράγματα στην προηγούμενη σελίδα). Είναι το μόνο build μέχρι τώρα που έχω δοκιμάσει στα 30W και δεν ειχα κανένα πρόβλημα.. 1ον γιατί κρυώνει πολύ καλύτερα η αντίσταση και δεύτερον έχει αρκετά παραπάνω βαμβάκι για να παραπάνω υγροποίηση. 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3661 στις: Απριλίου 16, 2016, 02:41 »
Μόλις γύρισα από φίλο νέο στα στησίματα να πάω να δω τι ζόρια τραβάει με τον τοπτανκ! 
Είχε διαροές, υγρά στην βάση, υγρό στο στόμα κλπ.Λύσαμε τα πάντα και συναρμολογήσαμε καθαρά και ξάστερα.

Κάποιες παρατηρησεις που έκανα με το μάτι και την συνήθεια που είχα με τα στησίματα του subtank.
Kαταρχάς είναι μικρότερο το τανκάκι, και ελαφρώς με μεγαλύτερο ύψος η rba, κάθεται και αυτή με την σειρά της πιο ψήλα μέσα στο τανκ, που επίσης οι τρυπες εισαγωγής εκτός από μικρές, είναι και αυτές ψηλά με αποτέλεσμα πριν αδειάσει το τανκ να πρέπει να γεμίζουμε με υγρό τουλάχιστον μέχρί τις τρυπουλες εισαγωγής.
Οι μικρές τρύπες σε συνδυασμό με μη αφρατοποιημένο μπαμπάκι και με το υγρό να τελιώνει, θα προκαλέσουμε ΥΠΟτροφοδοσία αν το τεντώσουμε στις απανωτές τζούρες και κατ έπεκταση μπορεί να πάρουμε καμένο.

Οι βίδες στους πόλους είναι ελαφρώς πιο κοντές από του sub με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα να ξεβιδωθούν τελείως και να τις χάσουμε.
Η τρύπα στο κάτω μέρος της rba είναι μεγαλύτερη και έχω την εντύπωση ότι όταν βιδώσεις και το πάνω μέρος κυκλοφορεί πιο πολύ αέρας εκεί μέσα σε σχέση με την rba του sub και δίνει πιο smooth άτμισμα.

Γέμισα 1,5 ml symmetry six από πάνω μια χαρά όλα, σε 7 σπείρες ss316 και πυρήνα 2mm και βαμβάκι ud muji, αγκαλιαστήκαμε με τον φίλο και κλαίγαμε από χαρά! :tongue_smilie:

Χρειάζεται προσοχή και αρκετή δουλειά να πετύχει το μπαμπάκι πριν το περάσουμε από την αντίσταση.
Με το κοτομπείκο δεν τα καταφέρνω εγώ καλά.

Πολύ καλός ατμοποιητής που όμως θέλει την προσοχή του για να μας δουλέψει απροβλημάτιστα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3662 στις: Απριλίου 16, 2016, 08:12 »


Του lemo 2, αν και δεν τον έχω, σαν λογική μου φαίνεται πιο βολικό.

στων lemo 2 η ρύθμιση του αέρα έκλεινε σε τέτοιο  σημείο που εξισορροπούσε κάπως την εσωτερική πίεση  με γέμισμα παντα  οριζόντιος και όταν έκλεινες το δαχτυλιδι αναπλήρωσης υγρού να γυρνάς ανάποδα των ατμό  σύγχρονός αλλά πολλές φορες δεν γλυτώνες έστω απο κάποια δάκρυα.. 

Φίλε madiadakis να σε ρωτήσω κάτι γιατί μπορεί να μη το έχω σωστά στο μυαλό μου. Νόμιζα οι μόνο για τους ατμο που η ρύθμιση αέρα είναι πάνω έχει νόημα να κλείνουν τα υγρά κατά την αναπλήρωση γιατί μόνο τότε δημιουργείται διαφορά πίεσης κατα το βίδωμα του πάνω μέρους. Τι δεν έχω καταλάβει σωστά?
Έχει προσπαθήσει κανεις να βιδώσει τον cubis με ανοικτο τον αέρα και βιδώνοντας απο το επιστόμιο? Αν ναι είδε διαφορά?

Δεν ξέρω σε ποιους ατμό αναφέρεις με ρύθμιση αέρα απο το πανω μέρος γιατί δεν έτυχε να έχω ποτε κανένα απο αυτους ...

Όσο για αυτό που είπα οτι αν δεν υπάρχει ρύθμιση υγρών να κλείνουν τελείως   πχ  όπως στων  Tilemaho  και στων Cloud   φυσικά υπαρχουν και άλλοι αλλά αναφέρω μονο σε αυτους που έχω και ξέρω την λειτουργεία τους  άμεσα γίνεται η αποφυγή διαρροών και δεν είναι θέμα πίεσης την ωρα τις αναπλήρωσης αλλά θέμα βαρύτητας..
Το υγρό κατα την αναπλήρωση αν υπαρχουν κανάλια τροφοδοσίας ανοιχτα θα βρει τροπο διαφυγής και θα  βγει απο εκεί τώρα στο ποσο γρήγορα θα εμφανιστεί η εκάστοτε διαρροή εδώ παιζει μεγάλη σημασία    στο ποσο παχύρευστο η λεπτόρρευστο υγρό έχει ο εκάστοτε χρήστης...
η εξισορροπήσει πίεσης για την ομαλή ροή των υγρών   στο εσωτερικό του θαλάμου αναπληρώσεις υγρού επιτυγχάνεται με το  κλείσιμο   σε συνάρτηση με όλα τα άλλα που πρεπει να είναι στην εντέλεια  δλδ στήσιμο ποσότητα βαμβακιού,   ανάλογα  βατ, σε αναλογία με ωμ, και στων τροπο που ο κάθε ατμιστης έχει προσαρμοστεί να ρουφάει  ανάλογος παντα με την ρύθμιση του αέρα  που έχει επιλέξει ...ελπίζω να καταλάβες  αυτά που γράφω και να μην σε μπέρδεμα περισότερο ...
     


Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3663 στις: Απριλίου 16, 2016, 11:29 »
έ  τώρα όμως στα 30w  έκαψα 4 αντίστασης....

Εγώ με αυτές  https://www.fasttech.com/products/3007/10009412/2010102-authentic-kangertech-subtank-vertical-occ-coil
στα 40w δεν είχα κανένα πρόβλημα καμένου,το μόνο που με ενοχλούσε ήταν ο αρκετά ζεστός ατμός και έτσι στήνω την rba στα 0.8-0.85Ω και δουλεύω 18-20w,όλα άψογα ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3664 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:38 »
δοκίμασε το vertical build (έχω γράψει λίγα πράγματα στην προηγούμενη σελίδα). Είναι το μόνο build μέχρι τώρα που έχω δοκιμάσει στα 30W και δεν ειχα κανένα πρόβλημα.. 1ον γιατί κρυώνει πολύ καλύτερα η αντίσταση και δεύτερον έχει αρκετά παραπάνω βαμβάκι για να παραπάνω υγροποίηση.

φίλε μου μου προσπάθησα να φτιάξω  vertical coil  αλλά με δυσκολεύει να περάσω το συρματάκι από της βίδες.... αλλά θα το καταφέρω που θα πάει.... 

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3665 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:56 »

Άμα φράξεις καλά τα κανάλια με βαμβάκι δεν υπάρχει καμία διαρροή.
Όσες φορές τα έκανα μούσκεμα ή είχα βάλει λίγο βαμβάκι η δεν το έβαλα καλά στις τρύπες η δεν το αφράτεψα.
Έχω κάνει και την καφρίλα να τον αφήσω ανοιχτό 3 ώρες χωρίς το καπάκι γιατί γέμιζα και χτύπησε το τηλ και έφυγα απο το σπίτι και δεν είχα ούτε μια σταγόνα.
Οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται ρυθμιστή υγρών γιατί δεν δουλεύει με πίεση αλλά με αναρρόφηση.

 

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3666 στις: Απριλίου 16, 2016, 15:53 »
φίλε μου μου προσπάθησα να φτιάξω  vertical coil  αλλά με δυσκολεύει να περάσω το συρματάκι από της βίδες.... αλλά θα το καταφέρω που θα πάει....
φτιαξε κανονικα την αντισταση στους πολους και μετα φερτην καθετα με το τρυπανακι

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3667 στις: Απριλίου 16, 2016, 18:20 »
παιδιά πήρα ένα σύρμα τις coil master είναι το 316L wire 26AWG/40mm  αυτό είναι και για έλεγχο θερμοκρασίας η όχι?

επίσης είναι καλο σαν σύρμα? και πια η διαφορα του από το kanthal?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3668 στις: Απριλίου 16, 2016, 18:23 »
κανει για ελεγχο
αυτο ειναι ανοξειδωτο ατσαλι
και το κανθαλ ειναι kanthal :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3669 στις: Απριλίου 16, 2016, 22:01 »
παιδιά πήρα ένα σύρμα τις coil master είναι το 316L wire 26AWG/40mm αυτό είναι και για έλεγχο θερμοκρασίας η όχι? επίσης είναι καλο σαν σύρμα? και πια η διαφορα του από το kanthal?
 
Το ss κανει και για τις 2 λειτουργίες, tc και power mode, το kanthal ειναι κραμα μεταλλων

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3670 στις: Απριλίου 16, 2016, 23:52 »
ρε παιδιά πραγματικά έχω τρελαθεί... ότι αντίσταση και να κάνω με αυτό το σύρμα μου δίνει καμένο ακόμα και στα 17W τι συμβαίνει?  το σύρμα γίνετε κατάμαυρο  ???

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3671 στις: Απριλίου 16, 2016, 23:57 »
Κάτι δεν κάνεις σωστά.. Το σύρμα είναι πολύ καλό, το έχω και εγώ και το ατμίζω τώρα που μιλάμε.. Βγάλε καμια φωτό να δούμε..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Για να σου πώ έτσι χοντρά..
Κάνε 8 σπείρες σε 2,5 πυρήνα (κολλητές κάνω εγώ), θα σου βγεί περίπου στα 0,5 .. Βάλε 25 watt και θερμοκρασία 230.. TCR 92

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3672 στις: Απριλίου 17, 2016, 00:04 »
ρε παιδιά πραγματικά έχω τρελαθεί... ότι αντίσταση και να κάνω με αυτό το σύρμα μου δίνει καμένο ακόμα και στα 17W τι συμβαίνει?  το σύρμα γίνετε κατάμαυρο  ???
καμένο συνήθως σημαίνει υποτροφοδοσία... ή εχεις βάλει πολύ σφιχτά το βαμβάκι μέσα απο την αντίσταση, ή εχεις στουμπώσει στο βαμβάκι τις τρύπες εισαγωγής υγρού..
ή παίρνεις πολύ μακρόσυρτες τζούρες... 

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3673 στις: Απριλίου 17, 2016, 00:12 »


Για να σου πώ έτσι χοντρά..
Κάνε 8 σπείρες σε 2,5 πυρήνα (κολλητές κάνω εγώ), θα σου βγεί περίπου στα 0,5 .. Βάλε 25 watt και θερμοκρασία 230.. TCR 92

την δούλευα σε power mode μήπως δεν κάνει??? 

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3674 στις: Απριλίου 17, 2016, 00:16 »
Δεν έχει θέμα.. Αν την στήσεις σωστά στα 25 watt και σε power δεν θα περάσει τους 230-235 βαθμούς..
Πάντως σε TC καμμένο δεν θα φας σίγουρα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245964 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326694 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827584 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios