vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

134 επισκέπτες, 1 χρήστης
tasos1976

Twitter

Magma rda (κλώνοι)

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #120 στις: Οκτωβρίου 31, 2014, 22:48 »
Το ιδανικο πιστευω ποικιλει, αναλογα με τα γουστα.
Εγω τις εχω στο ιδιο υψος με τις τρυπες των πολων. Χτυπημα εχω αρκετα καλο.






Θελουν κ αλλαγη οι αντιστασεις..  :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #121 στις: Οκτωβρίου 31, 2014, 23:30 »
Και που είναι το ιδανικό;  να φανταστώ για χτύπημα χαμηλά;;;

Οσο πιο ψηλα οι αντιστασεις τοσο μεγαλυτερο το χτυπημα
οσο χαμηλοτερα περισσοτερο ντουμανι
Εγω τις κατεβαζω λιγακι χαμηλοτερα απ οτι στις  παραπανω φωτο

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #122 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 02:49 »
Αύριο το απόγευμα που θα είμαι σπίτι θα προσπαθήσω να ανεβάσω και το σεταπ.
@thenetpoet το έχω τεσταρι σε ότι υπάρχει στο σπίτι
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2014, 02:54 από sxolare »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #123 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 08:21 »
Εγώ τις έχω ίσα ίσα πάνω από τις τρύπες του αέρα,το πολύ 1-2mm.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #124 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 09:22 »
Οσο πιο ψηλα οι αντιστασεις τοσο μεγαλυτερο το χτυπημα
οσο χαμηλοτερα περισσοτερο ντουμανι
Εγω τις κατεβαζω λιγακι χαμηλοτερα απ οτι στις  παραπανω φωτο




Eδω εχεις ενα λαθος.  Οσο πιο χαμηλα , τοσο περισσοτερο χτυπημα εχει , γιατι ο αερας τη στιγμη που μπαινει μεσα στο χωρο εχει μεγαλυτερη ταχυτητα. 
Ετσι εχεις και καπως πιο ''υγρη'' τζουρα.
Ο αερας εχει μεγαλυ ταχυτητα και μαζι παρασσερνει και σταγονιδια υγρου.  Ετσι νομιζεις οτι εχεις χτυπημα , ενω εχεις το υγρο το ιδιο που σε ''τζουζει'' στο λαιμο λογο νικοτίνης ή για οσους κανουν μηδενικη (οπως εγω) ειναι απλα τα σταγονιδια παλι που κανουν την ιδια δουλεια.
Οσο πιο υγρος ο ατμος , τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το χτυπημα.


Οσο πιο κοντα στις τρυπες ειναι η αντ/ση , τοσο λιγοτερο μερος της αντ/σης θα πιασει ο αερας.


Αν ειναι ψηλα , ο αερας ερχεται πιο ομαλα στην αντ/ση και ετσι απλα παρασέρνει τον ατμο,ενω αν ειναι χαμηλα , ο αερας θα ειναι σα να χτυπαει επανω στην αντ/ση και ετσι δεν εχουμε ομαλο περασμα.


Ειναι κατι σαν το φαινομενο της τυρβής. Φαντασου σε ενα καναλι να εχουμε νερο που παει με 10 χλμ και το ιδιο νερο να παει με 50 χλμ.  Αυτες οι αναταραξεις στην πορεια ειναι και η αιτια που θα νομιζεις οτι εχεις χτυπημα .   


Εχει πολυ δυναμη , λογο ταχυτητας , και ετσι χαλαει το αποτελεσμα.   


Αν ειναι ψηλα , ο αερας , ας πουμε οτι ανοιγει , και ετσι πιανει μεγαλυτερη επιφανεια της αντ/σης , οποτε θα μεταφερεις  και περσσοτερο ατμο απο την αντ/ση προς το στομα σου.
Ο αερας με την χαμηλοτερη ταχυτητα , θα περασει πιο ομαλα απο την αντ/ση και ετσι θα εχεις και πιο ομαλο τον ατμο στην τζουρα σου.








Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #125 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 10:57 »
Εγω αυτη την αισθηση εχω αλλα μπορει να το αντιλαμβανομαι λαθος
οποτε δεν επιμενω, παντως θα προσπαθησω να παρατηρησω περισσοτερο τις αλλαγες στο υψος των αντιστασεων
βασει των πληροφοριων που παραθετεις ..
γηρασκω αει διδασκομενος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #126 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 18:40 »
Και 'γω τα μπουνιδια τα εφαγα και με το παραπανω μεχρι να το καταλαβω τι ειναι χτυπημα και τι αερας με μεγαλη ταχυτητα.


Το χτυπημα ειναι κατι που δεν σε ενοχλει μετα απο καποια ml , οτι νικοτινη και να ατμιζεις.
Ο αερας ομως , οτι νικοτινη και να ατμιζεις ( ειτε μηδενικη , ειτε 800mg), οτι υγρο και να εχεις (γλυκο,πικρο,καπνικο,φρουτενιο) , αυτο το τσουξιμο δεν το σταματα ποτε.


Ειναι σαν κατι να σε πνιγει.   Πολλοι και πολλες φορες εχουμε την εντυπωση οτι εχουμε χτυπημα ενω ειναι ο αερας .


Με σωστο (ας πουμε) χτυπημα , οσο δυνατο και να ειναι , καπου εχει και την ομορφια του.  Με τον αερα ...... :nope:  .  Λες αντε να τελειωσει το υγρο να βαλω αλλο.........αυτο δεν μου αρεσει......... :eyesplash: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #127 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 18:59 »
και εγώ δεν το ήξερα αυτό ...θα δοκιμάσω να βάλω χαμηλά της αντιστάσεις γτ και εγώ νόμιζα όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά....

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #128 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 23:01 »
λόγο απειρίας μπερδεύτηκα.
έχω αυτό το πρόβλημα νομίζω με τον αέρα και δεν με ευχαριστεί το τελευταίο στήσιμο που έκανα. Που πρέπει λοιπόν να έχω την αντίσταση χαμηλά; Και πόσο χαμηλά θα μπορούσατε να βάλετε μία φωτογραφία να δω; Να την βάλω ίσα-ίσα να μην ακουμπάει κάτω μισό χιλ;

διόρθωση αν και.οφτοπικ δεν έχω τον μαγκνα ακόμα είμαι με τον expromizer αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα πιστεύω να είναι το ίδιο περί αέρα και χτύπηματος.

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #129 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 02:48 »
Διάβασε τι γράφει παραπάνω ο shadockan έχει απαντήσει 2 φορές σε αυτήν την σελίδα εξηγεί ακριβώς...όσο για μένα μετά από το ποστ αυτό του shadockan έφτιαξε το χτύπημα , όσο για την γεύση λογικό είναι να μην παίρνω αυτό που θέλω ακριβώς γτ η σύγκριση μου είναι με τον dripper του Leo που έχει κεραμικό όποτε είναι λογικό ο magma να είναι ένα κλικ πιο κάτω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 06:10 »
Yπαρχει ακομα μια περιπτωση.
Η αντ/ση , ειτε ειναι ψηλα , ειτε ειναι χαμηλα,αν δεν ειναι στην ευθεια με την τρυπα του αερα , και παλι δεν θα εχει σωστη πορεια ο αερας.
Εδω εχουμε κατι αναλογο με τους genesis.
Οταν δηλαδη η αντ/ση ειναι παρακεντρα στην τρυπα (δηλαδη στον αερα) και παλι θα εχουμε αυτο το τσουξιμο.
Το ντουμανι θα ειναι κατωτερο.  Η γευση θα ειναι πολυ εντονη , αλλα θα ειναι σα να εχεις υγρο στο στομα (υγρη τζουρα).


Το χτυπημα θα ειναι δυνατο , οχι ομως απολαυστικο. 
Θα ειναι αποπνικτικό. 
Οχι ''χοντρο'' , γεματο και βελούδινο  .Θα το πω λεπτό και σα να σε γρατσουναει στο λαιμο.


Οποτε ειτε ειναι ψηλα , ειτε χαμηλα , θα πρεπει να ειναι ακριβως στην ευθεια με την τρυπα του αερα.




Οταν η αντ/ση ειναι κοντα στην τρυπα , η ταχυτητα του αερα ειναι ικανη να ''κρυωσει'' την αντ/ση και τον παραγωμενο ατμο. Ετσι εχουμε αυτη την υγρη τζουρα.Οσο πιο υγρη , τοσο περισσοτερο ειναι το ''χτυπημα''.
Ειναι και σταγονιδια υγρου μαζι , που δεν προλαβαν να ατμοποιηθουν γιατι τα παρεσυρε ο αερας.


Οταν ειναι πιο ψηλα , αλλα στην ευθεια με την τρυπα του αερα η αντ/ση , τοτε ο αερας απλα θα κυκλωσει την αντ/ση και τον ατμο και με τη σειρα του θα ζεσταθει κι αυτος .  Ετσι θα ειναι  πιο ζεστος και μαλακος οταν φτασει στο στομα και θα μεταφερει τον ατμο ομαλα .


Εδω ειναι και το θεμα.  Αν ο αερας δεν κυκλωνει την αντ/ση , τοτε ετσι οπως ρουφαμε , τραβαμε πολυ αερα , λιγο ατμο ο οποιος ομως εχει πια την ταχυτητα του αερα και τσουζει.




Οσοι εκαναν καπνο θα καταλαβουν ακριβως τι λεω απο το εξης:


Οταν το στριφτο δεν ειναι καλα στριμενο και ειναι χαλαρο , τοτε περνάει ο αερας με ταχυτητα και ειναι σα να σε σκιζει κατι στο λαιμο.
Αυτο εχουμε και 'δω.   Αν δεν ειναι σωστο το περασμα του αερα , τοτε εχουμε αυτο ακριβως το αποτελεσμα.


Ξερω οτι μπορει και να κουραζω με αυτα που λεω , αλλα δυστυχώς τους επισκευασιμους θα πρεπει να τους φερουμε εμεις στις σωστες παραμετρους για να μας αρεσουν.
Ο καθενας φυσικα ετσι οπως του αρεσει.............γιαυτο και λεγονται επισκευασιμοι.     8) ;) :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 09:06 »
Βασίλη, το bravo είναι λίγο για τις αναλυτικοτατες και κατατοπιστικοτατες πληροφορίες που έδωσες. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #132 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 10:42 »
Εσύ μας ανοίγεις τα μάτια και μας λες αν μας κούρασες;;;
Ποτέ και σε ευχαριστούμε.

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #133 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 12:20 »
Βασιλη μπράβο για το κατατοπιστικοτατο άρθρο.

Πάντως εγώ σε 3 4 στησιματα είχα πάντα το φαινόμενο να έρχεται το υγρό στο νριπ τιπ.
Τόσο που αγανάκτησα και είπα δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του. Ίσως τον ξαναπιασω αμα βγω στη σύνταξη και έχω ελεύθερο χρόνο σε καμία 20 30 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #134 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 13:23 »
Την περασμένη βδομάδα τον αγορασα και ήταν και hcigar.
Φαίνεται ότι γερνάω ατμιστικα και όπως λένε και στο χωριό μου

Αι εμ του ολντ φορ δις σχιτ

Ακόμα και η αλλαγή βαμβακιού στον καυφουν αρχίζει και μου φαίνεται μανούρα.
Διαβάζω για κάτι ερλπριντζ που μαμουν και δερνουν αρκει να βάλεις το σωστό βαμβάκι με ακριβια ενος νανογραμαριου αλλιώς θες υδραυλικο και θυμάμαι τα νιάτα μου.

Νομίζω οτι ο μαγμας είναι στην κατηγορία "μικροί εξερευνητες" από την οποία εχω αποχωρήσει.
Τώρα  είμαι στην κατηγορία "plug and play"

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115797 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824296 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507307 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243828 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294136 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1737 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762710 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1104 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4001 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem