vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

343 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tsai1711

Erlprinz

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #255 στις: Μαρτίου 14, 2015, 19:39 »
Και εγω το ιδιο πιστευω ότι είναι λιγο καλύτερος απο τον καιφουνη και σε θέμα στησήματος και σε γευση (ιεροσυλος και εγω), τωρα δεν ξερψ πως σου ηρ8ε κομμάτι απο το ντριπ τιπ στο στομα μηπως σ ηρθε καμια καυτή σταγόνα απο το βαμβάκι; μου τυχαίνει και εμενα ;)
οχι πλαστικο κομματι μου ηρθε  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #256 στις: Απριλίου 07, 2015, 22:35 »
ερωτηση ...γιατι τωρα οταν το γεμιζω....βγαινει υγρο απο την βαση κατω ?  :hmmm: τον γεμιζω βεβαια οπως οταν τον στηνω...δηλ βγαζω το πρωτο ¨δακτυλιδι¨ και τον γεμιζω ..........κανω κατι λαθος....?????? και γιατι δεν μου το εκανε τις πρωτες φορες..και μου το κανει τωρα  :wall:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #257 στις: Απριλίου 07, 2015, 23:07 »
Bεβαιώσου ότι από κάτω δεν έχει χαλαρώσει ο πόλος ή το βιδάκι μέσα στον πόλο
Μπορεί κάτι να άλλαξες άθελά σου στο στήσιμο.


Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #258 στις: Απριλίου 07, 2015, 23:12 »
απλα στην αρχη μου τον κανει αυτο οταν τον γεμιζω....βαζω μια χαρτοπετσετα..μου στεγνωνει και μετα δουλευει κανονικα  ;)....οκ petra θα το κοιταξω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #259 στις: Απριλίου 07, 2015, 23:17 »
Δες επίσης μήπως δε σφραγίζει καλά η καμπάνα. Ενα κόλπο που μου είπε ο μαστροΦώτης είναι πως αν κατά λάθος τον γεμίσεις παραπάνω ή πάει υγρό στο ντεκ, μπορείς να τον γυρίσεις ανάποδα αφού τελειώσεις με το γέμισμα και κλείσεις τα καπάκια. Το επιπλέον υγρό θα βγει από το ντριπ. Σε κάθε περίπτωση, με τον άτμο ανάποδα, φύσα από το ντριπ για να φύγουν από τη βάση τα περισσευούμενα υγρά.
Να σου πω την αλήθεια, 2-3 φορές μου το έκανε χωρίς να έχω καταλάβει ποτέ τον λόγο και χωρίς να το ξανακάνει πριν ή μετά με την ίδια αντίσταση.
Το πιο συχνό που παθαίνω τελευταία είναι να ξεχνάω να κλείσω καλά το καπάκι και να ατμίζω με τον ατμοποιητή να παίρνει αέρα από πάνω. εκεί να δεις πλημμύρα από κάτω. Δε φταίει βέβαια ο άτμο, εγώ φταίω.

Απ: Erlprinz
« Απάντηση #260 στις: Απριλίου 28, 2015, 12:22 »
Παιδιά τον έχω εδώ και ένα μήνα πολύ καλός και από γεύση και από εναλλαγή αεράτη σε σφιχτή τζούρα. το μόνο κακό είναι το πως γεμίζει και ότι πρέπει να αδειάσει για να τον λύσεις ώστε να αλλάξει στήσιμο

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1945
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #261 στις: Απριλίου 28, 2015, 13:04 »
Εγώ πλέον, τον erlKlonigin δεν τον γεμίζω έτσι, και επιπλέον ανετότατα, ελέγχω και επισκευάζω την αντίσταση όποτε θέλω, ΧΩΡΙΣ να απαιτηθεί να τον αδειάσω.
Πως το κάνω????
Ιδού:
1. Κατά την αρμολόγηση, αρχικά φτιάχνουμε όλο το πάνω τμήμα (δύο καπάκια, drip tip) με τις τρύπες στην κλειστή θέση και αυτό δεν το ξαναπειράζουμε μέχρι να θελήσουμε να κάνουμε συντήρηση.
2. Στη συνέχεια, βιδώνουμε (σχετικά σφιχτά) την καμπάνα ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΜΕ.
3. Τοποθετούμε το περίβλημα του τανκ που χρησιμοποιούμε ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΜΕ. Με αυτόν τον τρόπο, έχουμε ένα "τανκάκι" χωρίς βάση και μια βάση χωρίς "τανκάκι".
4. Στήνουμε τον ατμοποιητή μας όπως προτιμούμε.
5. Γεμίζουμε το 'τανκάκι' με το υγρό μας (προφανώς κρατώντας το ανάποδα) και ακολούθως βιδώνουμε (έχοντας συνεχώς το επιστόμιο προς τα κάτω) την βάση μας.
6. Κάθε φορά που θέλουμε να γεμίσουμε - επιθεωρήσουμε ή αντικαταστήσουμε την αντίσταση - καθαρίσουμε ή πλύνουμε τη βάση, απλά ξεβιδώνουμε προσεκτικά τη βάση, κρατώντας το τανκάκι ενωμένο (κρατώντας δλδ το καπάκι μαζί με το περίβλημα του τανκ) με το άλλο χέρι.

Voilà!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 13:26 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #262 στις: Απριλίου 28, 2015, 20:18 »
ΤΕΛΕΙΟ!! ;)
Μου το ειχε δείξει το συγκεκριμενο κολπάκι εδω και λίγες μερες και ΣΩΘΗΚΑ!!!! :respect: :respect: :respect: :respect:
Λειτουργεί μια χαρα, γεμιζει απροβλημάτιστα και πανευκολα!!! :yes: :yes:

Απ: Erlprinz
« Απάντηση #263 στις: Απριλίου 28, 2015, 22:18 »
Θα το δοκιμάσω. Δεν μου είχε περάσει καθόλου απο το μυαλλό :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1945
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #264 στις: Απριλίου 29, 2015, 09:14 »
Αν συναντήσεις δυσκολία, εδώ είμαστε... Αν και είναι απλή διαδικασία!

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #265 στις: Απριλίου 29, 2015, 09:48 »
Πρεπει να φτιαχτει βιντεάκι Λιάκο! :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #266 στις: Απριλίου 29, 2015, 10:36 »
Aπλό είναι, δε χρειάζεται βίντεο.
Ενα κομμάτι η βάση και ένα όλα τα υπόλοιπα κομμάτια.
Θέλει όμως λίγη προσοχή, μπορεί όταν βιδώσετε το σετάκι καμινάδα, τανκ, καπάκι, ντριπ να τερματίσει το τανκ πάνω στη βάση, πριν βιδωθεί τέλεια η καμινάδα.
Σ΄αυτή την περίπτωση ξεβιδώνουμε το ντριπ, πιάνουμε το πάνω μέρος της καμινάδας και στρίβουμε για να σφίξει. Αλλιώς, χαλάει η τζούρα ή μπορεί να έχουμε και μπουρμπουλήθρες.


Στην πράξη, αυτός ο τρόπος δεν κάνει τον ερλ πιο βολικό στο γέμισμα. Ακόμη και για φυσιολογική αλλαγή αντίστασης δεν είναι απαραίτητο, μια και αντιλαμβανόμαστε ότι πλησιάζει η ώρα της και στο επόμενο γέμισμα την αλλάζουμε. Σίγουρα όμως, θα βοηθήσει σε μια αλλαγή ή επιδιόρθωση αντίστασης που δεν μπήκε καλά, ή σε μια προληπτική αλλαγή αντίστασης πριν από ταξίδι ή έξοδο.


Αλλιώς, το παλιό καλό κόλπο: άδειο μπουκαλάκι με βελόνα μέσα από την τρύπα πλήρωσης, ανάποδα ο άτμο και άδεισμα του υγρού στο μπουκαλάκι.

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #267 στις: Απριλίου 29, 2015, 11:41 »
εγω όσες φορές γέμιζα με τον κανονικο τροπο (απο τις τρυπουλες)
πάντα ειχα διαρροές ....
και κλειστο αερα να ειχα, γεμιζε η καμπάνα1
οπότε ο τρόπος του Ηλία (Buliwyf) με έσωσε!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2015, 12:00 από ilias.2008 »

Απ: Erlprinz
« Απάντηση #268 στις: Απριλίου 29, 2015, 12:59 »
Το δοκίμασα σήμερα μια χαρά βολεύει και όντως πιο παλιά είχε μια μικρή διαρροή όχι κατι σημαντικό ως τώρα δεν έχω δει κάτι μπορεί να έπαιζε ρόλο και το στήσιμο ποιος ξέρει.. Και πάλι ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1945
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #269 στις: Απριλίου 29, 2015, 14:14 »
Νά 'σαι καλά φίλε μου!


Θέλει όμως λίγη προσοχή, μπορεί όταν βιδώσετε το σετάκι καμινάδα, τανκ, καπάκι, ντριπ να τερματίσει το τανκ πάνω στη βάση, πριν βιδωθεί τέλεια η καμινάδα.


Πρακτικά, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί


2. Στη συνέχεια, βιδώνουμε (σχετικά σφιχτά) την καμπάνα ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΜΕ.


Τουλάχιστον εγώ, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα ούτε στην τζούρα, ούτε στην τροφοδοσία από τότε που επινόησα αυτό το τέχνασμα. Βέβαια, δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα να απαιτούνται και μικροδιορθώσεις σε αυτή την τεχνική, αλλά προσωπικά, με βόλεψε αφάνταστα! Να μην πω (ο Λιάκος ίσως το έχει προσέξει κιόλας!) ότι ο κλώνος μου ανέβηκε πολύ σε ....χιλιόμετρα από τότε που τον χρησιμοποιώ έτσι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151653 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11054 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345660 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147308 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8093 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208961 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545214 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32957 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52508 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600515 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360945 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13370 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos