vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 7 χρήστες
johnath, lounik, camber, Milarepa, Doubt, Parolos, andreashadji

Twitter

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2595 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 02:56 »
Σωστα ολα τα παραπανω αλλα εχω να προσθεσω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου και με τα δυο στικακια οτι περα απο τη διαφορα στα βατ, το 30αρι φαινεται να δινει και πιο στρωτα ρευματα απο το 20αρι, πιο ηρεμα ενα πραγμα  :hmmm: . Περα απο αποψεως αισθητικης που ειναι και υποκειμενικη (εμενα για καποιο λογο μου αρεσει περισσοτερο το ανισοπεδο πανω μερος), θεωρω πολυ καλυτερη αγορα το 30αρι απο το 20αρι γι΄αυτα που δινει (αναφερθηκαν παραπανω) καθοτι και η διαφορα στη τιμη ειναι πολυ μικρη.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2596 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 03:05 »
Κατι για κοκκινο ταζει η νομπακο αλλα τη βλεπω στα ταξιματα μονο;
Χμμ....σιγουρα ομως ειναι της e leaf? Kατι τετοια χρωματακια ειχε το φτηνοτερο σμαρτ...αυτα ομως εχουν τα οεμ. Σημερα ενας προμηθευτης...αυριο μπορει αλλος....
Κατα τα αλλα πανεμορφο το ξυλι!

Βεβαια αναλωνομαστε με το γνωστο θεμα με τα βατ οταν στο διπλα νημα του κλουπορ επεσε προταση να βγαζουμε τη μπαταρια του οταν δεν ατμιζουμε,  για λογους ασφαλειας.

Μια λοιπον και το 30 ρι προοριζεται και για subohm καταστασεις, εκει θα δειξει την πραγματικη η μη αξια του. Ποσο ασφαλες θα ειναι σε ακραιες συνθηκες σε βαθος χρονου η και με χρηση λιγων ημερων. Αν αποδειχτει αξιοπιστο τοτε θα εχει κερδισει ενα μεγσλο μερος απο την πιτα...

Και βλεπετε οτι οι ιδιοι που πριν λιγες μερες πιθανολογουσαμε οτι το 20 ρι δεν θα εχει πλεον λογο υπαρξης,  τωρα με τη μειωση τιμης του το προτεινουμε σε ατμιστες ελαφριων εργοστασιακων....

Επεται και το 50 ρι.... Το μεγαλο στοιχημα για την eleaf. 4 μοντελα καταποδιαστα. Αν βγουν ολα καλα θα εχουμε το success business story του 2015. Προσωπικα δε με χαλαει καθολου που αυτες τις μερες ειμαι χωρις φορτιστες και 18650

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2597 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 03:15 »
Ποτε δε με πειραξε η διαφορα στα βατ, ισα ισα που εκανε και πιο δυνατο το 20αρι. Παραμενει ερωτας  :love_hearts: Απλα νομιζω οτι κατι κανανε και στον τροπο που τα δινει τωρα το 30αρι, μπορει να ειναι και ιδεα μου. :hmmm:
Εφιστω παντως την προσοχη σε οσους θα/ειναι κατοχοι και τον δυο. Ηδη εχω καψει δυο αντιστασεις απο μεταφορα ατμο απο το ενα στο αλλο χωρις να τσεκαρω πρωτα τα βατ  :idiot1: .
(Στο 30αρι ειχα πριν subΩμ  :-[ )

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2598 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 03:24 »
Εξίσωση για τον υπολογισμό της πραγματικής ισχύος: Prms = Vmean * Vmax / Rcoil όπου

Prms = Η πραγματική ισχύς σε watt
Vmean = Η τάση μετρήμένη με mean τρόπο (ότι γράφει το iStick στην οθόνη δηλαδή)
Vmax = Η μέγιστη τάση, 5,5V στην περίπτωσή μας
Rcoil = Αντίσταση σε Ωμ

Παραδείγματα που δείχνουν ότι μπορείς να ξεπεράσεις την ονομαστική μέγιστη ισχύ (καλό αν χρησιμοποιείς επισκευάσιμους, βγάζεις παραπάνω watt):

1Ω αντίσταση Prms = 4.4*5.5/1= 24,2W.
1.2 αντίσταση Prms = 4.8*5.5/1.2 = 22W

Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2599 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 03:37 »
Μα στο site της NOBACCO αναφερει 3 χρώματα. Μαύρο , ξύλινο και κόκκινο (μάλιστα πολυ έντονο). Εγω εχω ηδη το μπλε το 20 κ τωρα θα χτυπήσω κ το ξύλινο. Πάρεπιπτωντος απο 60 που το ειχε το κανονικό το έριξε στα 48€ κ το 30αρι στα 65€. Καλές τιμές φαίνονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2600 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 03:52 »
Ρε τη Νομπάκο... Όχι μόνο το έφερε (γιατί κάποιος εκ των έσω, μου είχε πει πως δεν άξιζε να το φέρουν γιατί αύξησαν τα βατ και άφησαν ίδια τη μπαταρία), αλλά και σε ξυλί. Μόνο μην είναι αυτοκόλλητο... Μακάρι να είναι σαν το "ξύλο" του egrip.
Δυστυχώς από τη φωτογραφία δεν φαίνεται να έχει κάποια σχέση με το "ξύλο" του egrip.

Αποσυνδεδεμένος donparalias

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2601 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 04:31 »
Παιδιά και όσους πήρατε το 30αρι μια ερώτηση. Το έχω εδώ και 3 μερές με ενα lemo drop πάνω. Το δούλευα γύρω στα 15watt με την εργοστασιακή αντίσταση του lemo .40 σύρμα και 1.3ohm. Παρατήρησα ότι σε πλήρη φόρτηση μου έβγαζε γύρω στα 3ml υγρό. Σε εσάς πόσα ml βγάζει? Είναι φυσιολογικό αυτό γιατί κάποιος άλλος μίλαγε για μέρες ολόκληρες και πιπίλα.


Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα. Μόλις το φορτίσω και τραβήξω μερικές τζούρες πέφτει η πρώτη παυλίτσα στην μπαταρία.Αυτο συμβαίνει και σε εσάς?Ένα άλλο είναι ότι μέχρι την μέση της ένδειξης η μπαταρία κρατάει αρκετά, αλλά από την μέση και κάτω της ένδειξης θεωρώ ότι πέφτει σχετικά γρήγορα η μπαταρία.Ϊσως 2 φορές πιο γρήγορα πέφτει από τη μέση της μπαταρίας στο 0 , παρά από το φουλ στο μισό. Τέλος μου έχει τύχει έως τώρα 3 φορές (1 φορά τη μέρα περίπου) στις 1000 τζουρες (λεμε τωρα δεν τις μετρησα) πατάω το κουμπάκι, μετράει κανονικά τα δευτερόλεπτα της τζούρας αλλά δεν ατμίζει.


Έχει τύχει κάτι από όλα αυτά σε κάποιον άλλο? Είναι φυσιολογικά η υπάρχει περίπτωση κάτι να είναι ελαττωματικο?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2602 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 04:46 »
Η λογική μου πάντως κι εμένα λέει ότι όσο το κουμπί δεν είναι πατημένο, κατανάλωση δεν υπάρχει. Η οθόνη παραμένει σβηστή.. τι περίεργο να παίξει εξάλλου, έτσι κι αλλιώς λίγοι θα απενεργοποιούσαμε τη συσκευή σε περίπτωση που την αφήναμε για κάποιες ώρες της μέρας στην άκρη, σε περίπτωση ας πούμε που έχουμε κι άλλο ηλεκτρονικό τσιγάρο και αφήνουμε για λίγο το modάκι να ξεκουραστεί. Εννοείται ότι σε τσέπες και τσαντάκι την κλείνω/κλειδώνω βέβαια.

Δεν είναι και κόπος να σβήσει απλά ρωτάω για να μένω ήσυχος στην περίπτωση που την ξεχάσω ανοιχτή κάποιο βράδυ. :)

Όλα τα ηλεκτρονικά mod καταναλώνουν κάποιο ρεύμα (ελάχιστο) όταν είναι σε αναμονή ή ακόμη και κλειστά.

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2603 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 05:25 »

Βεβαια αναλωνομαστε με το γνωστο θεμα με τα βατ οταν στο διπλα νημα του κλουπορ επεσε προταση να βγαζουμε τη μπαταρια του οταν δεν ατμιζουμε,  για λογους ασφαλειας.


Αυτό δεν σημαίνει πως το να μετράει ένα modάκι κουκουρούκου και να παραπλανά με τις ενδείξεις του είναι ανάξιο λόγου,
σχολιασμού και κριτικής. Δημιουργεί σύγχυση στις συζητήσεις (άλλα τα κανονικά Watt, άλλα τα iStickισια), διαφωνίες,
λανθασμένες συμβουλές, καμμένες αντιστάσεις κλπ. . ;)

Με το 30άρι έχουν γίνει κάποιες βελτιώσεις, αν και φαίνεται πως παραμένει σε Vmean. Και πάλι ελαφρώς υψηλότερα Watt δηλαδή
σε σχέση με την ένδειξη. Αλλά τουλάχιστον φαίνεται αυτή τη φορά να υπάρχει κάποιου είδους step down (περιμένω κι εγώ
να δω αναλύσεις από αυτούς που έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για τις μετρήσεις).

Όσον αφορά στην τιμή, το 30άρι είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή στην αγορά με τιμή γύρω στα 40 ευρώ (ΟΚ, αν κάποιος θέλει
να δώσει 15-20 ευρώ για τα USB καλώδια και τον φορτιστή πρίζας, ας το κάνει).
Για ποιόν λόγο να προτιμήσει λοιπόν κανείς το χειρότερο σε όλους τους τομείς 20άρι; Δεν υπάρχει λόγος. :)

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2604 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 05:31 »
Το 50άρι δείχνει τα σωστά watt οπότε δεν θα μου φαινόταν περίεργο να είναι και το 30άρι σωστό, καθώς είναι ίδιας γενιάς συσκευές.


Παράθεση
αυτή τη φορά να υπάρχει κάποιου είδους step down

Οι παλμικές συσκευές κάνουν ήδη "stepdown", απλά αντί να σου βγάζουν DC σε χαμηλότερη τάση, χαμηλώνουν την τάση κάνοντας παλμούς.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2605 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 05:50 »
42 ευρω το σκετο 30 ρι. 40 το 20 ρι και πιθανον ακομη πιο κατω αν ισχυει η εκπτωση. Για εναν νεο στο ατμισμα ο φορτιστης και ο ανταπτορας εχουν την αξια τους. Επιπλεον το σχημα του 30 δεν θα βολεψει ατμιστες που χρησιμοποιουν 14 ρηδες ατμο...ακομη και 19 ρηδες.
Το θεμα με τον πολο δε σημαινει οτι θα χαλασει σε ολους...οποτε ναι,  για καποιους ειναι καλη επιλογη το 20 ρι.
Οσο για το θεμα της ασφαλειας για πολλους ειναι πολυ πιο σημαντικο...οχι αδικα.  ;D
Εκτος αν θεωρουμε ολοι δεδομενο οτι σ αυτο το θεμα η εταιρια εχει πολυ καλες επιδοσεις, οποτε οντως καλυτερο ειναι να ασχοληθουμε με τα mean καιτα rms  :)

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2606 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 05:56 »
Σαφώς , ferongr. ;)


Στο 30άρι, από κάποια πρώιμα tests ενός μέλους στο vapingunderground έβγαλε το ακόλουθο γράφημα στα 3.0V:



Σε zoom:



Συμπέρασμα του μέλους που έκανε τις μετρήσεις:


Από τα 3V και πάνω γίνεται PWM (με παλμούς, όπως λες)  σε πολύ υψηλή συχνότητα όμως (22KHz) και φιλτράρισμα.
Και αποδίδει αρκετά καλά, όπως φαίνεται και στο γράφημα. Βέβαια οι μετρήσεις ακόμα γίνονται σε Vmean, γιαυτό και
βλέπουμε στα 3V μέτρηση 3.3V (είναι η Vrms).


Όπως παρατήρησε, κάτω από τα 3V, χειρίζεται τα ρεύματα όπως το original iStick (αφιλτράριστο PWM στα 50Hz) με αποτέλεσμα....
τις ομορφιές του 20άρη.....


Αυτά βέβαια, σαν κάποια αρχικά αποτελέσματα, αναμένουμε και άλλες μετρήσεις για επαλήθευση.




petra, μόλις είδα το μήνυμα σου. Ίσα ίσα, θεωρώ πολύ σημαντικό για κάποιον καινούριο να έχει σωστές ενδείξεις. Θα πάρει
τον σωστό μπούσουλα και θα έχει σωστά σημεία αναφοράς. Επίσης, ειδικά για μία συσκευή όπως το Istick που δίνει παραπάνω
και όχι λιγότερα από αυτά που δείχνει, μπορεί να οδηγήσει σε σύγχυση κάποιον νεοεισερχόμενο. Το παρατήρησα με
τον εαυτό μου τον ίδιο, που δεν γνώριζα για όλα αυτά. :))


Πόσο δύσκολο είναι τέτοια εποχή να βρούμε ή να έχουμε ήδη καλώδιο φόρτισης κινητού; Αρκεί! Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, αν θέλει
κάποιος να δώσει 20 ευρώ παραπάνω για καλώδιο και φορτιστή, ας το κάνει πάντως. Το θέμα με τον πόλο κρίνω με βάση την εμπειρία
χρήσης πως αργά ή γρήγορα, θα κάνει την εμφάνισή του στον 20άρη, όσο προσεκτικός και να είναι ο κάτοχος.
Αλλά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2015, 14:50 από johnnypatras »

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2607 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 06:49 »
Καταρχάς η τριγωνική κυματομορφή δεν είναι PWM αλλά θόρυβος από το κύκλωμα. Σε PWM είναι πάντα στα 0 Volt η ελάχιστη τιμή (καθώς στην ουσία κλείνει στιγμιαία τελείως η παροχη). Στην ουσία βλέπουμε κάτι τέτοιο με PWM



Το σημείο αναφοράς 1 είναι τα 0 volt.

Αυτό που κάνει μάλλον το 30άρι είναι να έχει ρυθμιζόμενο boost converter για να ανεβάζει την τάση πάνω από την τάση της μπαταρίας και να χρησιμοποιει PWM (όπως στην είκόνα παραπάνω) για να ρίχνει την τάση κάτω από αυτή της μπαταρίας. Αυτό κάνει και το IPV mini στη λειτουργία PWM (στη λειτουργία DC-DC δεν χαμηλώνει καθόλου την έξοδο).

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2608 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 10:29 »
What more to ask?
Κατά την άποψή μου το 30άρι είναι υπέροχο.

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2609 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 10:42 »
συλλογή τα κανεις?  :)) για να μας κανεις να ζηλεψουμε?  :hmmm: οχι οχι δεν θα υποκυψω αυτη τη φορα !  :yes: :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115936 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824395 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507410 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568804 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243891 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem