vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Sergios

Twitter

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2580 στις: Ιανουαρίου 29, 2015, 23:41 »
Ναι αυτο ειναι,αλλα δεν ειναι διαθεσιμο ακομα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2581 στις: Ιανουαρίου 29, 2015, 23:45 »
Αυτο ειναι, μονο που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.
Οχι μονο στην Ελλαδα, γενικα.

Αποσυνδεδεμένος pitermaniak

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • 8v Tuners
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2582 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 00:08 »
Ρε παιδες σορρυ αλλα να κανω μια ερωτηση. Το αν θα ειναι 20-30 ή 50 watt τι διαφορα εχει στο ατμισμα γιατι δεν το εχω πιασει ακομα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2583 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 00:15 »
Σήμερα έπιασα για πρώτη φορά στα χέρια μου 30ρι και έκανα μια μίνι σύγκριση με το 20ρι.
Τελικά το 20ρι παραμένει πιο όμορφο. Η πατούρα που έβαλαν γύρω από τον πόλο στο 30ρι είναι από μόνη της "δόντι". Δηλαδή, ακόμη κι αν βάλεις στενό ατμοποιητή πάνω, το εξόγκωμα που κάνει προς τα έξω παραμένει. Τελικά προτιμώ να εξέχει από το μοντ μόνο ο επισκευάσιμος, παρά η πατούρα του μοντ με τον επισκευάσιμο από πάνω της. Συν το γεγονός ότι του έδωσε 2 χιλιοστά στο ύψος η πατούρα.
Σχετικά με το ρεύμα του τώρα...
Παρένθεση: είχα πει ότι ο καυφούν μου δεν κουμπώνει στο 20ρι της GB, αλλά μόνο σ΄αυτό που πήρα από fabvape. Τελικά, τον βίδωσα μια φορά χρησιμοποιώντας τον αντάπτορα της συσκευασίας. Μετά τον κατάφερα να κουμπώσει κανονικά χωρίς αντάπτορα. Με ευλαβική προσοχή λοιπον, μια και πλέον είναι το μόνο μου μοντ, τον κούμπωσα εναλλάξ στο 20ρι και το 30ρι με 4 βολτ και διαπίστωσα ότι το ρεύμα του 30ριού είναι πιο αδύναμο από του 20ριου.
Για άλλους μπορεί να θεωρηθεί πιο σωστό, για μένα είναι απλά πιο αδύναμο.
μικρό βέβαια το κακό, όταν μπορείς άνετα να ανέβεις όσο ψηλά χρειάζεται (με μη subohm αντιστάσεις το 30 βατ φτάνουν και περισσεύουν)
Δεν ξέρω πόσο αυτό μπορεί να μειώσει τη διάρκεια της μπαταρίας.
Πάντως, για ατμιστές που δεν έχουν λόγο να ξεφύγουν από λεπτούς ego style εργοστασιακούς ατμοποιητές, το 30ρι είναι overkill. Ανετα κάνουν δουλειά και με το 20ρι, μια και ο πόλος δεν ζορίζεται από τους ce5, gemini, k1 κλπ. Ιδιαίτερα αν παραμένει μόνιμα κουμπωμένος στο μοντ ο ego σε 510 αντάπτορας.


Περισσότερα, όταν θα έχω στα χέρια μου το δικό μου 30ρι.


@pitermaniak. Τη διαφορά θα τη δεις με ειδικής λειτουργίας ατμοποιητές, που δουλεύουν με αντιστάσεις γύρω στο μισό όμ - ή και πιο κάτω - και χρησιμοποιούν πολύ χοντρά σύρματα. Αυτοί θέλουν ρεύματα 30 ή και περισσότερων βατ.


Για τους χρήστες της πλειοψηφίας των ατμιστών, το 30ρι ιστικ έχει έναντι του 20ριου το πλεονέκτημα του πιο ανθεκτικού πόλου και το 50ρι έχει το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης αυτονομίας.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2584 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 00:39 »
αγόρασα το 30ντάρι και το έβαλα στο συρτάρι μέχρι να χαλάσει το 20 αρι. δοκίμασα τους περιβόητους 0.5 Ωμ και κολοκύθια αρώματα δίνουν. ντουμάνια μόνο και άγιος ο Θεός. για μένα πάντα που μου αρέσει το ήπιο άτμισμα με 7 βάτ στο 20αρι και με αντιστάσεις κοντα στα 2ωμ 18αρι σύρμα το 20 αρι μου αρέσει περισότερο απο το 30νταρι με το άρπαγμα που έχει.

Αποσυνδεδεμένος pitermaniak

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • 8v Tuners
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2585 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 00:41 »
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση. Απο οτι καταλαβες ακομα δεν εχω μπει στο κολπο του ατμισματος και θελω αμεσα να παρω ενα σωστο κιτακι για να ξεκινησω.Ενας συμφορουμητης λοιπον μου προτειναι το παρακατο Κιτ. Istick + Aspire BDC Nautilus με βαση τα δικα μου ζητουμενα τα οποια ειναι:
-Να βγαζει ντουμανι
-Να μην χρειαζεται να βγαλω τα πνευμονια μου για να παρω τζουρα.
φαντασου οτι εαν ειναι παραπανω σφιχτο το τσιγαρο δεν το γουσταρο να το καπνισω.


Το κιτακι αυτο θα με καλυψει?
Τωρα με βαση αυτα τα ζητουμενα τι θα μου προτεινες. 20-30 ή 50 watt?
Και εκτος απο αυτο η αντισταση ποσα OHM θα ειναι σε τι επιρρεαζει το ατμισμα ?

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2586 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 00:47 »
Αν εξαιρεσεις τα μικροπροβληματα με τον πολο (που υπαρχουν λυσεις) κ ισως το usb,ειναι ισως οτι καλυτερο ακομα κ για εναν νεο ατμιστη.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2587 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 01:16 »
Το 20ρι με τον ce5 ειναι μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος pitermaniak

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • 8v Tuners
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2588 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 01:30 »
Δηλαδη Petra λες καλυτερα 20αρι παρα 30αρι ε ?


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2589 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 01:34 »
20αρι με εναν Gs Air για να ρυθμιζεις ποσο χαλαρή θες τη τζουρα σου και θα εισαι αρχοντας... :) Και με έναν Delta 19, βασιλιάς!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2590 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 01:45 »
Οτι σου λεει ο απο πανω μου. Βεβαια ευγενικος να εισαι παντα με τον βιδωμα του ατμοποιητη

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2591 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 01:46 »
http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-cigs/2869-01-01-1183-nobacco-mas-30w-wood-detail

Νατο και από την Nobacco και σε wood ??

Δοκίμασα το mass30w σήμερα και η αποψη μου ταυτίζεται με της petra. Απλα συνήθισα τον KFL+ πανω στο 20αρι και δεν με νοιάζει καθόλου που εξεχει.
Στα ιδια watt το 20αρι δείχνει δυνατότερο αλλά η αδικία αποκαθίστατε αν παίξεις το 30αρι περίπου 4 watt πιο πανω. Αυτό που λεω με κάθε επιφύλαξη γιατί αφορά σε δοκιμή 5λεπτου.... 

Παντως και ενώ το περιμενα πως και πως για να σφυριξω το 20αρι, τωρα το ξανασκευτομαι γιατι καθώς δεν ειχα πρόβλημα με τον πολο, μονο οι χαμηλες αντιστάσεις εμειναν να με κάνουν να το παρω. 

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2592 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 01:59 »
Ρε τη Νομπάκο... Όχι μόνο το έφερε (γιατί κάποιος εκ των έσω, μου είχε πει πως δεν άξιζε να το φέρουν γιατί αύξησαν τα βατ και άφησαν ίδια τη μπαταρία), αλλά και σε ξυλί. Μόνο μην είναι αυτοκόλλητο... Μακάρι να είναι σαν το "ξύλο" του egrip.

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2593 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 02:19 »
Φυσικά και το 20άρι φαίνεται πιο δυνατό σε ίδια αναγραφόμενα Watt, απλά γιατί δεν λέει την αλήθεια....
Από το να λέω πως ατμίζω στα 7Watt π.χ. , ενώ ουσιαστικά είμαι στα 12-13 το θεωρώ μεγάλο λάθος.

Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν είναι πιο αδύναμο, απλά λέει την αλήθεια στα χαμηλότερα Watt. Απλά όποιος πάει
από το 20άρι στο 30άρι (και δούλευε με χαμηλά Watt) θα νομίζει πως είναι πιο αδύναμο. Η αλήθεια όμως είναι πως
και πριν άτμιζε σε υψηλότερα Watt, απλά το 20άρι του έλεγε ψέμματα.

Μετά από καιρό και μόλις ανακάλυψα τι συμβαίνει με το 20άρι, κατάλαβα γιατί μου έκαιγε τις 1.6Ω του Ναυτίλου
τόσο γρήγορα...ρύθμιζα στα 8-9Watt ενώ στην πραγματικότητα ήμουν στα 14 περίπου.....απαράδεκτο.


Υπάρχει η υποψία πως το κάνει και το 30άρι αυτό, αλλά το κάνει από τα 3V και κάτω. Δοκιμάστε, ενώ ατμίζετε π.χ.
στα 3V, να πάτε στα 2.9, θα ακούσετε το χαρακτηριστικό κροτάλισμα (μάλλον εδώ μπαίνει στη μέση το PWM).

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα πλεονεκτήματα του ρυθμιζόμενου πόλου (τεράστιο +) και του SS κονέκτορα.
Το θέμα με την ανυψωμένη πεπλατυσμένη βάση κι εγώ το θεωρώ "μιεεε", μιας και ναι μεν ταιριάζουν
καλύτερα οι ατμοποιητές, είναι όμως offsetαρισμένοι προς τα έξω.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2594 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 02:33 »
Συμφωνώ μαζί σου γιαυτο και ειπα ότι στα ιδια Watt το 20αρι  δείχνει δυνατότερο (αδίκως). Αν το ξέρεις λοιπόν αυτό και εγω το ήξερα όταν τα σύγκρινα, το κοιτάς σαν ατμιστικη συμπεριφορα. Στα watt λοιπόν που στο 20αρι μου αρέσει να ατμιζω στο αληθινο 30αρι ήθελα τα πραγματικά 4 παραπάνω... Και....από την στιγμη που το ξερω κοιτάω το αποτέλεσμα ή υστερα από μακροχρόνια χρήση του 20αριου αυτό το μειονέκτημα προσωπικά δεν με ενοχλεί...

@Stepeha (και μενα μου έκανε εντύπωση που το φέραν... τα μαγαζιά δεν το ήξεραν, ή δεν το έλεγαν, μέχρι που ήρθε εκ των εσω είχα ακούσει ότι έψαχναν να βρουν να φερουν κατι άλλο....)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2015, 02:40 από chzamp »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762753 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem