vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

149 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, lounik, vougiouklakis

Twitter

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #150 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:21 »
+1 στον camber

Επίσης η έκφραση "καλύτερα ρεύματα" χρησιμοποιείται για μηχανικά μοντ και όχι ηλεκτρονικά.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #151 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:29 »
Θα περιμένω το  iStick με new chip ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #152 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:36 »
Γιατι να μη χρησιμοποιηθει κ στα ηλεκτρονικα ο ορος καλυτερα ρευματα;
Ιδια ποιοτητα ρευματος παιρνεις απο ενα βαμο με τη τζαμπα μοαταρια του πακετου και ιδια με ενα προβαρι με aw ;

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #153 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:41 »
Βουλα για πολλους χρηστες οταν ρυθμιζουν ενα ηλεκτρονικο στα 3,7 και αυτο δινει 4 τοτε θα ειπωθει οτι αυτο εχει καλα ρευματα σε σχεση με το προβαρι,dna κτλ κτλ που ζητας 4 και δινει 4.
Στην ουσια τα αληιθινα "καλα ρευματα" ειναι αυτα που ζηταμε να παιρνουμε.
Το λογοπαίγνιο γινεται απο χρηστες που μετα απο μια ego δοκιμασαν ενα παλμικο κτλ κτλ   

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #154 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:43 »
Στα μηχανικα θα πεις καλυτερα ρευματα, γι'αυτο με τις λιγοτερες απωλειες.


Στο ηλεκτρονικο ομως, ειναι κ ο τροπος που σου δινει αυτα τα ρευματα.
Σαν ορος τουλαχιστον στεκει. Αν ηταν διαφορετικα, ολα τα ηλεκτρονικα θα ειχαν το ιδιο
αποτελεσμα, γεγονος που δεν ισχυει. Δες διαφορες μεταξυ πχ. ενος vamo, provari, dna...

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #155 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 15:45 »
Bεβαιως και στα ηλεκτρονικα παιζουν ρολο η ποιοτητα κατασκευης η συνδεσμολογια


αποτι υλικα ειναι κατασκευασμενο το μοντ  τι μπαταρια χρησιμοποιεις ολα παιζουν το ρολο τους :) :) :) :)









Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #156 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 16:35 »
Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι μπορεί ένα μοντάκι να δώσει 4 αντί για 3.7 οπως αναφέρει ο Βαγγέλης ή το αντίθετο.
Καλό ρεύμα δίνει το μοντάκι όταν η τάση παραμένει σταθερή όσο τραβάει ρεύμα ο ατμοποιητής, χωρίς σκαλώματα ή εκτινάξεις.
χωρίς να αγκομαχάει σε απανωτή χρήση και χωρίς να σου αφήνει την αίσθηση ότι έχεις απώλεια ρεύματος.


από κει και πέρα, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που έχουν να κάνουν με προστασία από κακής ποιοτητας μπαταρίες κλπ, όπως τα εξήγησε ο camber στην παρουσίαση του beta P3.
Για να αναφέρω ένα παράδειγμα, μετά το dna, το βάμο μου φάνηκε ότι ΔΕ δίνει καλό ρεύμα, ούτε καν με την μοβ εφέστ. Για την ακρίβεια, ότι δε δίνει πάντα καλό ρεύμα.


Συνδυασμός πλακέτας, μπαταρίας και κατασκευής είναι.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #157 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 17:58 »
Στο μυαλό μου η έκφραση "καλύτερα ρεύματα" χρησιμοποιείται στα μηχανικά μοντ
για να δείξουμε ότι έχει μικρότερες απώλειες. (όπως έγραψε και ο mantos)

Στα ηλεκτρονικά όμως πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιείται η έκφραση "σωστά ρεύματα".
Αν σε ένα μοντ ζητάω 4V και μου δίνει 4V τότε έχω σωστά ρεύματα
ενώ αν ζητάω 4 και μου δίνει 5 τότε δεν έχω σωστά ρεύματα ανεξάρτητα
αν αυτό οφείλεται στο ηλεκτρονικό κύκλωμα, στην μπαταρία ή δεν ξέρω εγώ που αλλού.

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #158 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 18:06 »
Tι καλυτερα ρευματα τι σωστα ρευματα....εδω παιζουμε με τις λεξεις και οχι με την ουσια...το οτι δεινει 4v στην ρυθμιση τον 4αρων δεν σημαινει οτι ειναι καλο ουτε σωστο...Στα ηλεκτρονικα κυκλωματα αυτο που παιζει το ΠΡΩΤΟ λογο στην δικια μας περιπτωση ...την ατμιστικη δηλαδη ειναι η Συχνοτητα και ο Παλμος...
απο Βικιπαιδεια :
Συχνότητα ηλεκτρικών σημάτων



Παλμοί χρονισμού (Clock)Στον ηλεκτρισμό η έννοια της συχνότητας περιγράφει περιοδικές μεταβολές ηλεκτρικών μεγεθών όπως της τάσης και της έντασης. Παραδείγματα περιοδικών σημάτων είναι το εναλλασσόμενο ρεύμα ή οι ηλεκτρικοί παλμοί χρονισμού ενός υπολογιστικού συστήματος. Το εναλλασσόμενο ρεύμα μεταβάλλεται ημιτονικά ενώ οι παλμοί χρονισμού έχουν τετραγωνική μορφή καθώς παίρνουν μία μέγιστη και μία ελάχιστη τιμή σε σταθερά χρονικά διαστήματα.[/size]

[/size]
[/size]Και αυτος ειναι ο λογος που το Provari εχει αυτη την βελουδινη ατμιστικη αποδοση με οτι ατμοποιητη βαλουμε πανω...ο τροπος που δεινει το ρευμα στον ατμοποιητη μας[/font]

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #159 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 00:55 »
Για παιδιά είμαι νέος στο άθλημα κοντά στους 3 μήνες , έχω μια vision spinner 2 ένα smok t-dux 3 και mini protank 3 . Το μοντάκι αυτό μου άρεσε γιατί είναι διακριτικό και δυνατό και θέλω να το πάρω ,τώρα  σε σχέση με το vamo v5 και το mvp v2 έχει τπτ να ζηλέψει ? και αν ναι τι είναι αυτό ?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #160 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 01:05 »
Το vamo ειναι μοντ τυπου αωλήνας και παιρνει ανεξάρτητες μπατ, οποτε η συγκριση ειναι καπως δυσκολη.Tο mvp v2,που ειναι και αυτο box,  ισως αποδειχθεί μακροβιότερο.
Επι του παρόντος το iStick φαίνεται καλό box.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2014, 17:56 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #161 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 11:40 »
Για παιδιά είμαι νέος στο άθλημα κοντά στους 3 μήνες , έχω μια vision spinner 2 ένα smok t-dux 3 και mini protank 3 . Το μοντάκι αυτό μου άρεσε γιατί είναι διακριτικό και δυνατό και θέλω να το πάρω ,τώρα  σε σχέση με το vamo v5 και το mvp v2 έχει τπτ να ζηλέψει ? και αν ναι τι είναι αυτό ?




Φιλε μου αν δεν εχεις ξανα εμπειρια σε μοντακια να το παρεις....τα αρνητικα σχολια ειναι για χρηστες που εχουν δοκιμασει και αλλα μοντακια κ ετσι μπορουν να καταλαβουν την διαφορα .....οσο για την μπαταρια του εχω κανει 8μλ μεχρι στιγμης με 1,8mc 0.32 συρμα κ ακομα εχει






* με 0.25 συρμα και κατω δυσκολο σε τανκατο ατμοποιτη να παιξει καλα...εστω και στα 3v

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #162 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 14:26 »
καλησπέρα
έχω διαβάσει όλο το νήμα και έχω την εξής απορία :
σε γενικές γραμμές για έναν ατμιστή που χρησιμοποιεί εργοστασιακούς ατμοποιητές
(όπως εγώ και έχοντας το vamo v5) είναι καλύτερο το Μas ή το mvp v2

ευχαριστώ πολύ.

Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #163 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 14:28 »
Για μενά απλα το θεμα εχει ξεχειλωσει πολυ. Εγω φιλε μου αν κ εχω πολλα μοντακια εχω μείνει ευχαριστημένος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #164 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 15:10 »
Στην κατηγορία τιμής του, η μπαταρία και το μέγεθος του είναι ανεπανάληπτα. Για χρήστη εργοστασιακών ατμοποιητών, νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλή επιλογή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1552 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325895 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296983 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156573 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi