vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, takoulas

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #135 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 16:11 »
πιστευω οτι υπαρχουν αρκετοι σαν εμενα που δεν ενδιαφερονται πολυ για επιστιμονικες μελετες αναλυσεις και λεπτομεριες.
θελουν απλα να εχουν μια μπαταρια με μεγαλη αυτονομια με μεταβαλομενα βολτ μικρη και ομορφη...
εε...αυτο το μοντακι τα εχει ολα αυτα.
ατμιζω mas με ατμοποιητη i cube 1,6ohm στα 3,4 volt γιατι πιο πανω μ βγαζει καμενο.μαλλον θα παρω 1,8 γιατι διαβασα σε αλλο ποστ οτι δουλευει καλυτερα.
απο χθες το πρωι ατμιζω πιπιλα και ειμαι στη μεση σε μπαταρια...εχω παθει πλακα...χαχαχα.η φορτιση κραταει 2ωρες και σε βγαζει 2 μερες...με 53 ευρω???...ναι αξιζει..
και παλι λεω οτι δεν με ενδιαφερουν αναλυσεις και πιο ειναι καλυτερο  σε mbr , ncf , hcb και δεν ξερω εγω τι αλλο τεχνικο υπαρχει...
πατας κουμπι ατμιζεις...αυτο ειναι.απο τις μπαταριες που ειχα παντως ειναι 1000% καλυτερο
ηθελα καιρο να παρω μοντακι αλλα ηταν κουμουτσες και πανακριβα και για να το κανεις να εχει αυτονομια επρεπε να γινει φουγαρο απο διυλιστηρια μοτοροιλ.
δεν θελω να προσβαλω τις γνωσεις μερικων και το μερακι τους για το ηλεκτονικο τσιγαρο αλλα υπαρχουν και οι απλοι ατμιστες που παταν ενα κουμπι και τελος.
για αυτους ειναι οτι καλυτερο...
παντα φιλικα και συγνωμη αν προσβληθηκε καποιος

Αποσυνδεδεμένος artel

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #136 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 16:17 »
Παιδια καλησπερα και απο μενα καινουριος(διαωβαζω ομως καιρο εδω στο φορουμ) στον χωρο και ζαχαρωνω τωρα και εγω το κουτακι  :hmmm: :D
Αμα εφαγες καμενο ομως με 1,6ωμικη αντισταση με εργοστασιακο ατμοποιητη οπως εχω και εγω απο τα 3,4 εχει δικιο το παιδι που λεει οτι κατι δεν παει καλα?απο την μικρη εμπειρια μου δεν θα επρεπε στα 3,4 βολτ εως 4 βολτ να εχεις καμενο.
Για να δουμε και αλλες αποψεις τελικα γιαυτο

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #137 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 16:23 »
Μα τι απαιτησεις να εχεις απο ενα μοντ που κανει 50 ευρω οτι δινεις παιρνεις  :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:


εισαι ευχαριστημενος ατμιζεις και συνεχιζεις αλλα και οι πιο εμπειροι που το εξεταζουν καλα  :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:


κανουν γιατι λενε την γνωμη τους και ετσι πληροφορουν και τους αλλους που θελουν να μαθουν


τα υπερ και τα κατα :) :) :) :) :)  δεν ειναι κακο ;) ;) ;) ;)





Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #138 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 16:24 »
3,4 εως 4 δεν εχω καμενο...απλα στα 3,4 3,5 εχω καλυτερη αποδοση γευσης και ντουμανι.στην αρχη νομιζα επειδη ειναι dual coil θα επρεπε να το παιζω πανω απο 4 και γι αυτο μου τα βγαζε.χθες το εβαλα 3,5 και βρηκα τη χρυση τομη

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #139 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 16:25 »
δινει σταθερο η' παλμικο ρευμα?

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #140 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 16:29 »
θα σε γελασω...δεν ειμαι ο ιδανικος να ρωτησεις τετοια πραγματα...χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #141 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 17:02 »
Το μοντ δινει παλμικο ρευμα. Τωρα επειδη διαβαζω αρκετους να λενε για αντιστασεις κατω απο 2 Ωμ θα πρεπει να εχετε υποψη οτι το κηνυγι των χαμηλων Ωμ ειναι γι αυτους που εχουν μηχανικα μοντ και θελουν περισσοτερα watt ισχυος απο μια απλη μπαταρια. Το εν λογω μοντ αλλα και ολα τα ηλεκτρονικα που δεν εχουν προβλημα να ανεβασουν την ισχυ με πλακετα (vv-vw) μας οδηγουν στην χρηση υψηλοτερων αντιστασεων (απο 2Ωμ και πανω), γιατι με τετοιες αντιστασεις παιρνουμε καλυτερη γευση.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #142 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 17:18 »
(Image removed from quote.)


αραγε εχει σκεφτει κανεις να βαλει μεσα dna?

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #143 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 17:25 »
Babi μολις πηρα αυτο απο τα νευρα μου γιαυτο τον λογο http://www.fasttech.com/products/0/10007864/1735400-hana-modz-pack-dna-30-style-mod-vw-modules αλλα ισως και να μην χωραει....βεβαια κ με 1200mah lipo να μπει παλι καλο θα ειναι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #144 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 21:16 »
iStick Voltage Test απο τη Joyetech:


Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #145 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 21:51 »
Αν ειναι παλμικο ειναι λαθος...αυτα βλεπω κ στο δικο μ haka tester...μονο ο παλμογραφος δειχνει τις καμπυλες του ρευματος. Κ την συχνοτητα...

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #146 στις: Οκτωβρίου 04, 2014, 21:59 »
Babi μολις πηρα αυτο απο τα νευρα μου γιαυτο τον λογο http://www.fasttech.com/products/0/10007864/1735400-hana-modz-pack-dna-30-style-mod-vw-modules αλλα ισως και να μην χωραει....βεβαια κ με 1200mah lipo να μπει παλι καλο θα ειναι  ;)
μια χαρα θα χωραει δες το δικο μου κουτι......εχει την ιδια διαταξη .....

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15109.msg620676.html#msg620676

και διαστάσεις εδω

http://e-steamer.com/diy/project-boxes/small-multipurpose-enclosure-abs-78x36x16mm-screw-mount-black

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #147 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 11:01 »
Ήμανε πολύ χαρούμενος, διότι η Eleaf ευθαρσώς γράφει, τάση εξόδου 3 - 5,5V.
Υπάρχει ένα παλικάρι, ένας λεβέντης στο ecf, με σχεδόν Ελληνικό όνομα, ο peraspera.
Αφενός γράφει ότι η Eleaf Αμερικής του βεβαίωσε, ότι τα περί step-down να τα ξεχάσει,
αφετέρου κάθεται ο μπαγάσας και φτιάνει ένα spreadsheet, κελί και συχώριο.

(Image removed from quote.)

Ο Ψι έχει τα Watts που μπορεί να δώσει το Istick, ο Χι τα Ωμ του ατμοποιητή.
Τα νούμερα μέσα στα κελιά, είναι η τάση που πρέπει να έχει το Istick στην έξοδο.
Με μπλέ ότι μπορεί να δώσει με πλήρως φορτισμένη μπαταρία.
Με μωβάκι ότι μπορεί να δώσει, αν η μπαταρία έχει την τάση που γράφει το κελί ή μικρότερη.
Με ροζούλι δεν μπορεί, γιατί δεν ανεβαίνει τόσο η τάση εξόδου.
Με πράσινο πάλι δεν μπορεί, γιατί δεν κατεβαίνει τόσο η τάση εξόδου.
Επειδή το παράδειγμα, όσο και να το πεις έχει τη χάρη του:
Με ατμοποιητή 1,5Ω και μπαταρία πλήρως φορτισμένη, δεν μπορούμε να ατμίσουμε λιγότερο από 12W, με γεμάτη μπαταρία (4,2V).
Όταν η μπαταρία είναι μια τζούρα πριν τη φόρτιση (3V), μπορούμε από 6W.

Ο καλός αυτός ο άνθρωπας, το πήγε και ένα βήμα πιο κάτω.
Για όσους δεν το έχουμε με τα σπρεντσίτια, το απλοποίησε:

(Image removed from quote.)

Χι,  Ψι, μπλέ και μωβ όπως προηγουμένως.
Τα δύο νούμερα μέσα στο μπλε, το κάτω και πάνω όριο ατμίσματος, με πλήρως γεμάτη μπαταρία.
Τα νούμερα στο μωβουλί, η μέγιστη τάση που πρέπει να έχει η μπαταρία για να ατμίσουμε σε αυτή τη "ζώνη".
Παράδειγμα με χάρη:
Ο ατμοποιητής είναι 2Ω. Με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία, θα ατμίσουμε 9W κατ' ελάχιστο.
Όταν η μπαταρία πέσει στα 3,7V μπορούμε 7W κατ' ελάχιστο.

Να είναι πέρα ως πέρα καλά ο peraspera.
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/variable-voltage-apv-discussion/601111-eleaf-istick-42.html#post14200257
Καλημερα..Με 1,8 αντισταση αν το ρυθμισουμε για παραδειγμα στα 3volt και η μπαταρια ειναι φορτισμενη,παλι στα 10watt θα ατμιζουμε?Ειναι σιγουρο αυτο?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #148 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 12:53 »
Εχει καλύτερα ρεύματα ,περισσοτερη δύναμη,  απο mvp 2.0(mini (bvc)nautilus 8wat δοκίμασα και τα  2 )η, κάνω λάθος?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2014, 13:12 από vamaxin »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #149 στις: Οκτωβρίου 05, 2014, 14:43 »
Δεν είμαι κάτοχος οπότε μόνο θεωρητικά μπορώ να μιλήσω από αυτά που διαβάζω.
Ας μη μπερδεύουμε τη λέξη δύναμη με τη λέξη ανακρίβεια. Αν ρυθμίζεις το μοντάκι στα 8 watt κι αυτό σου δίνει 10 τότε φυσικά είναι δυνατότερο από το άλλο που σου δίνει 8. Αν το iStick είναι ακριβές τότε το MVP σου έδινε χαμηλότερα watt από αυτά που ρύθμιζες. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206382 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541299 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30965 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50066 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597113 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357614 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1221 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591646 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios