vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

407 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, manoslykos, Sergios

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9780 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 19:59 »
οπως τα λέει ο φίλος    αλλά έτσι θα μειωθεί η ένταση από το άρωμα

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9781 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 20:02 »
Με 5ml μηδενικης βασης στο ιδιο ποσοστο vg-pg που εχει το υγρο σου αλλα θα χασεις πολυ απο τη γευση.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9782 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 20:19 »
Αυτό που θα χρειαστείς σίγουρα είναι ένα μεγαλύτερο μπουκάλι για να κάνεις την μίξη σου. Αυτό που θα έκανα είναι να άδειαζα πρώτα το έτοιμο στο μεγαλύτερο και τα 5ml βάσης να τα έβαζα πρώτα στα άδεια μπουκάλια από το έτοιμο υγρό για λίγες μέρες. Είναι απίστευτο πόσο γεύση θα πάρουν από το ελάχιστο υγρό που θα έχει μείνει μέσα και από το ίδιο το μπουκάλι.

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9783 στις: Δεκεμβρίου 01, 2017, 20:26 »
Καλή φάση, ευχαριστώ.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2017, 21:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Utopia

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9784 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 12:01 »
Λοιπον ειμαι πολυ χαρουμενος, 48 ωρες που εχω παρει το η.τ. δεν εχω καπνισει καθολου.Ειμαι 37 χρονων και καπνιζω σταθερα απο τα 20 σχεδον. Τα τελευταια δυο χρονια εχω προσπαθησει αρκετες φορες να κοψω το καπνισμα, μερικες φορες το κρατισα μεχρι και δυο μηνες και ξερω ποσο δυσκολο ειναι και τι συμπτωματα περιλαμβανει η απεξαρτηση απο το τσιγαρο. Δυστυχως απο οτι φαινεται αυτη την φαση πρεπει να την περασω και με την μεταβαση στο η.τ.

Εχω αρκετα νευρα, στεγνο λαιμο, κλπ κλπ. Αλλα θελω να πιστευω οτι θα περασει αρκετα γρηγορα και ο οργανισμος μου θα επιστρεψει στα φυσιολογικα επιπεδα. Οπως και να εχει αρχιζω και βλεπω ηδη  τα θετικα οπως επαναφορα της μυρωδιας, ξυπναω το πρωι με καθαρο κεφαλι και αλλα πολλα. Μου φαινεται οτι πρεπει να βαψω και το δωματιο μου τωρα γιατι βρωμαει τσιγαριλα λολ. Εχουν ποτισει τα παντα.  :tongue_smilie:

Θα ηθελα να ρωτησω και καποιες γενικες πληροφοριες για το η.τ. Σορρυ αν εχουν υποθει ξανα.

-Αρχισα με 12μγ υγρα και καπνιζω καπου στο 1 με 1.2 μλ την ημερα. Δηλαδη παιρνω καπου στα 15-16μγ νικοτινης. Σκεφτομουνα να πεσω στα 9μγ η και πιο λιγο μιας και μου το προτεινατε αρκετοι, αλλα θα με καλυπτει η θα καπνιζω και περισσοτερο? Τι θεωρειτε φυσιολογικο και τι υπερβολικο στην ποσοτητα που καπνιζουμε με το η.τ.

-Ποσα δευτερολεπτα να ρουφαω? Εγω το κραταω γυρω στα 3 δευτερολεπτα, ειναι αρκετα για να γινει σωστος ατμος?

-Η αντισταση ποσο καιρο κραταει. Στο μαγαζι μου ειπανε οτι η καθε αντισταση θα με βγαζει για 30μλ. Προτιμω να δινω καποια λεφτα παραπανω τον μηνα και να ειναι καθαρη παρα να την κραταω περισσοτερο απο οσο πρεπει, εσεις τι λετε?

Αυτα προς το παρον, μοιραστειτε οτι νομιζετε οτι ειναι σημαντικο για ενα νεο χρηστη η.τ.

:bye:


(Από τον Συντονισμό: το μήνυμα μεταφέρθηκε στον σωστό πίνακα)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2017, 12:47 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9785 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 12:27 »
α) Νικοτίνη να κατέβεις μονάχα όταν αρχίσει και σε ενοχλεί στον λαιμό.

β) Μια χαρά είσαι 

γ) Μόλις νιώσεις την παραμικρή αλλοίωση της γεύσης, άλλαξέ την. Σωστά το σκέφτεσαι για αλλαγή νωρίτερα.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9786 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 12:49 »
Καλημέρα φίλε μου και καλωσόρισες σ' αυτή την προσπάθεια. Να ξες ότι όλοι όσοι βρίσκονται εδώ είναι πάντα πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν και να σε βοηθήσουν σε ότι κι αν χρειαστείς. Αυτές οι μέρες της πρώτης μετάβασης ίσως να είναι δύσκολες. Πραγματικά όμως θα δεις ότι μετά από λίγο όλα αυτά θα αξίζουν τον κόπο!!

Σε ότι αφορά τώρα τις ερωτήσεις σου. Και η διάρκεια της τζούρας και η δύναμη της νικοτίνης εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από το πόσο σε γεμίζει. Δηλαδή, ατμίζεις μέχρι εκεί που αισθάνεσαι φυσιολογικά. Χωρίς να πνίγεσαι, χωρίς να μπουκώνεις, χωρίς τίποτα. Φυσικά είναι ακόμη αρχή οπότε σιγά σιγά θα βρεις το ρυθμό σου.

Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω για αρχή: Keep it simple! (που λέμε και στο χωριό μου). Σιγά σιγά και με σταθερά βήματα όλα θα γίνουν και θα γίνει πολύ καλύτερο από ότι είναι τώρα!

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9787 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 12:58 »
[member=21622]Utopia[/member]

Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Ακριβως οπως στα λενε οι φιλοι πιο πανω.
Τωρα στην αρχη κοιτας μονο να συνηθίσεις τον διαφορετικο τροπο ληψης της νικοτινης
Αν σου ερθει επιθυμια για κ.τ αρκει να αντισταθεις για 10-15 λεπτα και θα σου φυγει παλι
βεβαια για αυτο μπορει να φταιει και η ποσοτητα νικοτινης αλλα με 12 δεν νομιζω να εχεις προβλημα
αν δεις οτι ζοριζεσαι πολυ τελικα η πιο απλη λυση που εχω να σου προτείνω προσωπικα ειναι να παρεις αλλον εναν δευτερο ατμοποιητη και να του βαλεις μεσα εντελως διαφορετικο υγρο απο αυτο που κανεις βασικα. και σε αρωμα αλλα και σε νικοτινη. στην περιπτωση σου που κανεις 12mg συνιστώ 0 ή 3mg

Αποσυνδεδεμένος gourlis90

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9788 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 14:09 »
Γεια σας ειμαι νεος στο club του Η.Τ. δεν ειναι ουτε 1 εβδομαδα που πηρα τον eleaf pico 25 ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τους επισκευασιμους ατμοποιητες και για το τι πρεπει να αγορασω για να φτιαχνω μονος μ αντιστασεις .ευχαριστω 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9789 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 14:15 »
Καλώς ήλθες. 

Συνοπτικά είναι τα εξής που χρειάζεσαι: Σύρμα, βαμβάκι και ένα τρυπανάκι γνωστής σε σένα διαμέτρου για να στρίβεις ή ακόμα καλύτερα ένα coil jig που έχει διάφορες διαμέτρους, καθώς και έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή για να βάλεις το αποτέλεσμα μέσα.

Από κει και πέρα, όμως, για καλύτερο αποτέλεσμα θες τα εξής:

α) Διάβασμα στο νήμα του ατμοποιητή που σε ενδιαφέρει
β) Διάβασμα για την επιλογή και χρήση του σύρματος και του βαμβακιού καθώς και εξάσκηση για να πάρεις το αποτέλεσμα που θες

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9790 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 14:45 »
[member=21622]Utopia[/member]
Με κάλυψαν οι προηγούμενοι, να συμπληρώσω μόνο 2 πραγματάκια:
- Ξηρός λαιμός: μπορεί να οφείλεται και στη γλυκερίνη. Να πίνεις αρκετά υγρά.
- Ποσοστό νικοτίνης: Ό,τι και να είναι το υγρό σου, εσύ θα ατμίσεις τόσο ώστε να πάρεις την ποσότητα που ζητάει ο οργανισμός σου. Με τα 12mg κάνεις 1ml τη μέρα. Αν το ρίξεις στα 6 χωρίς να το «νιώσεις» (δηλαδή να αρχίσει να σε ενοχλεί), θα ατμίζεις 2ml τη μέρα. Πράγμα που ανεβάζει το κόστος σε υγρά-κεφαλές.
- Όχι απλά να βάψεις το δωμάτιο αλλά να σαπουνίσεις και τα έπιπλα. Έκανα το ίδιο πριν λίγες μέρες στο γραφείο του υπολογιστή, φρίκαρα με την κιτρινίλα που έβγαλα. Συν ότι επιτέλους μύρισε καθαριότητα γιατί η άτιμη η κάπνα κάθεται παντού.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9791 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 20:23 »
Αγαπητέ [member=21622]Utopia[/member], τώρα στην αρχή κάνε ότι σου "καπνίσει", αρκεί να μην καπνίσεις. Αυτό θα γίνει εύκολο αν ψάξεις το κατάλληλο υγρό που δεν θα σου θυμίζει την ανάγκη για τσιγάρο (γεύση και ποσότητα νικοτίνης).
Και απομακρύνσου εντελώς από την σκέψη "άτμισμα και πού και πού και κανένα τσιγάρο".
Για τα άλλα (αντικατάσταση αντιστάσεων, ποσότητα υγρών κλπ κλπ), μην αγχώνεσαι... θα τα βρεις στο δρόμο με τις δικές σου ανάγκες/διάθεση. Θα έχεις απελευθερωθεί από το τσιγάρο, μόλις νιώσεις το άτμισμα απόλαυση καλύτερη από το τσιγάρο.
Καλή αρχή και όλοι οι καλοί "ψυχίατροι" για την απεξάρτηση από το τσιγάρο είναι εδώ μέσα... τζάμπα!

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9792 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 21:32 »
Και να συμπληρώσω τώρα στα πρώτα βήματα σου ένας φίλος ή γνωστός σου έμπειρος στο άτμισμα θα σου είναι πολύτιμος.

Αποσυνδεδεμένος Utopia

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9793 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 21:42 »
Χιλια ευχαριστω παιδια για το καλωσόρισμα και για ολες τις συμβουλες/βοηθεια. 
 
Και ναι οσον αφορα την ποσοτητα μαλλον θα την ανεβασω στα 18μγ. Ηδη ενας φιλος μου προτεινε να το κανω αυτο για αρχη ετσι ωστε να μην νιωσω πολυ την απεξαρτηση απο το τσιγαρο και μετα την κατεβαζω γιατι για να πω την αληθεια αν και εχω κρατηθει μερικες φορες ακομα νιωθω την αναγκη για ενα τσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9794 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 23:09 »
Μην αποθαρρυνθείς από αυτό που θα πω, αλλά την ανάγκη για ένα τσιγάρο, θα την έχεις μάλλον για πάντα. 
Θα υπάρχουν φάσεις που θα θέλεις τσιγάρο. 2.5 χρόνια χωρίς ούτε ένα τσιγάρο, και ακόμα το παθαίνω.

Το κόλπο είναι, όταν έρθουν αυτές οι φάσεις που θα θες τσιγάρο, να πάρεις 5-10-20 τζούρες ατμό, ώστε να προσλάβεις την νικοτίνη που ζητάει ο οργανισμός σου, μέχρι να σου φύγει η ιδέα του τσιγάρου.

Θα βοηθήσει πολύ αν ΔΕΝ κάνεις τσιγάρο μέχρι να αρχίσει να σου βρωμάει και να σε αηδιάζει. Θα γίνει σύντομα σχετικά. Μετά θα σκέφτεσαι οτι θες τσιγάρο, στο καπάκι θα θυμάσαι πόσο σιχαμερό είναι, και θα σου φεύγει.

Πάντως όσο περνάει ο καιρός, οι κρίσεις τσιγάρου γίνονται πιο ήπιες και πιο αραιά μεταξύ τους. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem