vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

342 επισκέπτες, 1 χρήστης
eurogod

Wattage Wars (Ο πόλεμος των βατ)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 12:04 »
H σημερινή υπερβολή, είναι συνήθως ο κανόνας του αύριο.
Κάποτε πήγαν άνθρωποι στο φεγγάρι με την βοήθεια ενός υπολογιστή που σήμερα ούτε σε ρολόι του καλαθιού δεν κάνει. Τώρα κρατάμε στα χέρια μας κινητές συσκευές που είναι δυνατότερες και από desktop pcs.
Στα αυτοκίνητα, αν δούμε τις F1 πριν 10 χρόνια, θα απορήσουμε πώς ρίσκαραν οι οδηγοί τη ζωή τους με αυτά τα κατασκευάσματα. Σε ακόμη 10 χρόνια από σήμερα, το ίδιο θα λέμε πάλι για τις τωρινές F1.
Στο ητ αν δεν υπήρχε ο περιορισμός των μπαταριών, θα μιλάγαμε σίγουρα για πολύ παραπάνω W.
Αν πραγματικά χρειάζονται δεν ξέρω, σίγουρα όμως κάποιοι θα βρούν χρήσεις και για αυτά και πιθανώς στο μέλλον αντί να λέμε "θυμάσαι πριν μερικά χρόνια με τα ego?" να λέμε "θυμάσαι τότε που τα DNA, sigelei, κτλ ήταν στα 100W" και νομίζαμε οτι ατμίζαμε?




Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 12:21 »
αναλογα πως το βλεπει ο καθενας,προσωπικά το η.τ το βλεπω σαν βοηθεια να μεινω μακρυα απο το κ.τ ,


αν ειναι να γινω πειραματοζωο για τους αυριανους ατμιστες ,θα ηθελα να με τιμησουν σαν τους αστροναυτες  :)) .


μιλαω για τον εαυτο μου,με το κ.τ δεν εκανα υπερβολες ουτε 3 τσιγαρα στο στομα μου εβαζα ταυτοχρονα ,ουτε εψαχνα καπνο να βγαζει μπολικο ντουμανι.


τεσπα αυτο που θελω να πω ειναι να το παμε λιγο πιο χαλαρα.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 12:30 »
H σημερινή υπερβολή, είναι συνήθως ο κανόνας του αύριο.
Κάποτε πήγαν άνθρωποι στο φεγγάρι με την βοήθεια ενός υπολογιστή που σήμερα ούτε σε ρολόι του καλαθιού δεν κάνει. Τώρα κρατάμε στα χέρια μας κινητές συσκευές που είναι δυνατότερες και από desktop pcs.
Στα αυτοκίνητα, αν δούμε τις F1 πριν 10 χρόνια, θα απορήσουμε πώς ρίσκαραν οι οδηγοί τη ζωή τους με αυτά τα κατασκευάσματα. Σε ακόμη 10 χρόνια από σήμερα, το ίδιο θα λέμε πάλι για τις τωρινές F1.
Στο ητ αν δεν υπήρχε ο περιορισμός των μπαταριών, θα μιλάγαμε σίγουρα για πολύ παραπάνω W.
Αν πραγματικά χρειάζονται δεν ξέρω, σίγουρα όμως κάποιοι θα βρούν χρήσεις και για αυτά και πιθανώς στο μέλλον αντί να λέμε "θυμάσαι πριν μερικά χρόνια με τα ego?" να λέμε "θυμάσαι τότε που τα DNA, sigelei, κτλ ήταν στα 100W" και νομίζαμε οτι ατμίζαμε?


Κανεις το λαθος και θεωρεις A Priori τα πολλα watt εξελιξη.  :nope: . Η γενικη ταση ειναι λιγοτερη ...ενεργεια. Και μια και μιλησες για f1, δες καταναλωσεις. Και μια και μιλαμε για watt, δες τους λαμπτηρες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 12:55 »
Τα πολλά W είναι το μαρκετίστικο του θέματος.
Η ουσία είναι οτι οι πλακέτες δίνουν και άλλα καλούδια όσο εξελίσσονται, αλλά τα W είναι το επίκεντρο σύγκρισης.
Αν κάποιος δεν θέλει να πειραματιστεί, καλώς κάνει και είναι δικαίωμά του.
Αλλά επειδή εμείς είμαστε στα 15W δε μας δίνει το δικαίωμα να θεωρούμε ότι τα  50-100-200W δεν χρειάζονται για κανένα.
Τώρα, αν καταφέρει κάποιος κατασκευαστής να υπερνικήσει τους νόμους της φυσικής και με 10W να θερμάνει αντίσταση σαν να έδινε 50W, τότε θα είχαμε το ιδανικό από άποψη κατανάλωσης, αλλά και πάλι 50W θα ζέσταιναν το ατμιστικό υγρό...
Η γενική τάση των πραγμάτων είναι να αυξάνονται, άσχετα αν χρησιμοποιούν λιγότερους πόρους για να το πετύχουν ή οχι.

Δεν είμαι υπέρμαχος ούτε ενάντιος των  πολλών W, απλά θεωρώ οτι δεν θα κρίνω εγώ αν είναι απαραίτητα ή αχρείαστα και ούτε θα απαγορεύσω σε κανένα να ατμίζει σε όσα W θελει ή να βγάζει τις πλακέτες που θέλει.

Κοινώς, όποιος γουστάρει πάει χαλαρά, όποιος γουστάρει πάει σε KW :) με οτι συνέπειες έχει η κάθε επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 13:03 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 14:03 »
Δεν μπορώ να πως σε κανέναν "γιατί ατμίζεις σε τόσα βατ;". Εγώ λίγα, άλλος πολλά, μαγκιά του.
Αλλά περιμένω να μάθω για έστω έναν (1) που του χρειάζονται 150-200 βατ για το άτμισμα.
[Μπορεί κάτι να έχω χάσει. Ευχαρίστως να μάθω αν το ξέρετε.]

Στο μεταξύ, τις γνώσεις που είναι απαραίτητες για να κουμαντάρεις ακόμα και πολύ λιγότερα βατ από αυτά, συχνά δεν τις έχουν αυτοί που ασχολούνται. Οι εκρήξεις πληθαίνουν (κι ας μην τις συζητάμε στο φόρουμ όπως παλιά) και κάποιες είναι σε δημόσιους χώρους με πλήθος. Οι ίδιες εταιρίες διοργανώνουν διαγωνισμούς cloud chasing και μετά σπρώχνουν δυνατότερα μηχανήματα -τα οποία αρχίζουν να μην προσφέρουν τίποτα ακόμα και για cloud chasing.
Το μαρκετίστικο των άπειρων βατ είναι απάτη. Δεν θα με ένοιαζε, αλλά δίνει λαβές στους νομοθέτες που θεωρούν επικίνδυνες ακόμα και τις ego.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 14:50 »
Οι "νομοθέτες" έχουν  ως μόνη τους λαβή τις επιταγές των "αρχόντων" που βλέπουν οτι θα χάσουν έσοδα αν ο κόσμος μετακινηθεί από το κ.τ. στο η.τ.
Αν πραγματικά ενδιαφέρονταν για τη δημόσια υγεία, δεν θα υπήρχε κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 14:54 »
Εις αναμονήν φόρου πολυτελείας στις 18650 ανω των 20Α.

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 15:44 »
Και φόρο να βάλουν υπάρχουν τροφοδοτικά με έξοδο 0-30 V / 0-30 A  :fight_shot_bandana:
Για τους θεριακλήδες :cigar:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 17:42 »
ολες οι αποψεις που διαβαζω εχουν βαση.....!!!!
αυτο με ανησυχει ειναιμηπως τα περιστασιακα ''ατυχηματα'' που διαβαζουμε κατα καιρους αυξηθουν!!!
ισως καποιοι (βαζω και μενα μεσα) εχοντας ενα τετοιο μοντακι κανουν κανα ''πατιλικι'' ποιο ψηλα απο οσο πρεπει........!!!!
τι να πω? θα δειξει το μελλον.......... :dontknow:


το καλο ειναι οτι καποια αλλα μοντ θα παρουν την κατηφορα στις τιμες εαν στραφει η ατμιστικη κοινοτητα προς μοντ με πολλα watt..........

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 18:03 »
Τουλαχιστον μεχρι στιγμης & αν δεν απατωμαι, τα περισσοτερα ατυχηματα που εχουν γινει
ειναι ειτε με μηχανικα μοντς, ειτε με ego.


Η πλακετα σου προσφερει μια στοιχειωδη εστω προστασια σε περιπτωση βραχυκυκλωματος.
 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 08:47 »
Ego εχει η μεγαλη πλειοψηφια του κοσμου αρα ειναι λογικο πιθανοτικα...
και στα μηχανικα, αν σου μεινει πατημενο το κουμπι..την εβαψες..εκει δεν παιζει ουτε η στοιχειωδης προστασια..

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 13:06 »
Αν και συμφωνώ στο ποσοστό των ego για στατιστικά πιθανότερα ατυχήματα, νομίζω πως προστίθεταιι η φτηνή (κάποιες φορές) κατασκευή (όχι μόνο λόγο κόστους, αλλά και όγκου μπαταρίας). Μετά τα μηχανικά, ειναι η αμέσως επόμενη από τον πάτο μπαταρία σε ασφάλεια. Έτσι για να τα ξαναλέμε βέβαια, αναπτήρας έχει σκάσει μία φορά σε ζακέτα φίλης μου που άρπαξε κι όλας, κι άλλη μία μπροστά μου στην ταπετσαρία του αμαξιού, που ευτυχώς έκανε απλά ένα υπόκοφο μπουφ. Μπαταρία, ποτέ.

Θα συμφωνήσω με τον mantos (αν κατάλαβα σωστά το πνεύμα του μηνύματός του), πως κακώς αναφέρεται σαν μείον τα ατχύματα στις μπαταριοθήκες των πολλών Watt και subohmimg. Εκεί είναι που θριαμβεύουν, καθώς την ανάγκη αυτή της αγοράς (καλώ ή κακώς κάποιοι τα κάνανε αυτά με μηχανικά δύο μπαταριών), ήρθαν να την καλύψουν με απείρως, μεγαλύτερη ασφάλεια. Σε αυτό πρέπει να ευχαριστήσουμε τους κατασκευαστές, που μας προστατεύουν από κακή διαφήμιση από "απρόσεκτους" χρήστες.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 17:05 »
Αυτο ακριβως φιλτατε exispathi..

Υπερβολικα ή οχι τα watts, υπαρχουν καποιοι που τα θελουν. (αλλο το θελω, αλλο το χρειαζομαι φυσικα).
Δεν ειναι καλυτερα να υπαρχει μια εξτρα ασφαλεια απο την πλακετα, ετσι ωστε να αποφευχθουν
στο μελλον περαιτερω ατυχηματα? Γιατι αυτοι που τα θελουν, θα τα κυνηγησουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Τωρα στο μαρκετιστικο κομματι. Οι πλακετες ανηκουν κ αυτες στο κομματι που λεγεται τεχνολογια.
Δε ξερω αν εχετε παρατηρησει, αλλα εχει εξελιχθει ραγδαια.. Κ συνεχιζει να το κανει με απιαστους ρυθμους.

Απο τη στιγμη που για καποιο λογο, τα υψηλα watt σε συνδυασμο με τις πολυ χαμηλες αντιστασεις, εχουν
γινει ενα ειδος "μοδας", λογικο ειναι κ οι κατασκευαστες να προσπαθουν να εντυπωσιασουν με το κατι παραπανω.
Το ιδιο συμβαινει σε ολα τα τεχνολογικα ειδη. (βλ. 8-πυρηνα smartphones)

>>Αναθεμα τον υπερκαταναλωτισμο!!!<<

Να το δουμε κ απο την πλευρα του καταναλωτη.
Ερχεται η στιγμη που καποιος απο εμας, θελει να αγορασει ενα καινουριο μοντ, λιγο καλυτερο απο το
προηγουμενο ή εστω σαν πρωτη αγορα. Εαν στα ιδια λεφτα βρισκει κανεις ενα μοντ των 20, των 30 & των 50watt, γιατι να μην αγορασει το τελευταιο?
Οχι φυσικα γιατι θα θελει να ατμιζει στα 50watts, αλλα επειδη θα εχει περισσοτερες επιλογες (μεγαλυτερο ευρος).
(ενδεικτικες τιμες για dna20, dna30, nivel chip & sx250 στα 50€ εκαστο. Ναι, ξερω οτι μιλαμε για σκετη πλακετα, απλα το αναφερω)

Στην τελικη, επειδη βγαινουν μοντ στα 200 ή στα 1000W, δε σημαινει οτι πρεπει να ατμισουμε στα μεγιστα,
ουτε μας επιβαλλει κανεις να κινηθουμε σε αυτη την κατευθυνση. Ο καθενας επιλεγει τι ειναι αυτο που του αρμοζει
καλυτερα, αναλογα με τον τροπο που ατμιζει.


ΥΓ: Κ οχι, ο Π.Ο.Υ. δε θα κινηθει εναντιον του ατμισματος εξαιτιας των μοντ με 20 ή 500W.
Ξερουμε πολυ καλα τι ειναι αυτο που τους νοιαζει. Οσοι νομιζουν οτι δε ξερουν, ας αναρωτηθουν.

ΥΓ2: Αυτο δε σημαινει, οτι δεν πρεπει να βαζουμε την ασφαλεια μας, πανω απ'ολα. Ισα ισα.
Γιατι εαν τα ατυχηματα συνεχισουν να συμβαινουν, τοτε σιγουρα θα δωσουμε εξτρα κινητρο σε
ολους τους προπαγανδιστες του ατμισματος να συνεχισουν το εργο τους.







Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 19:40 »
Εγώ πάλι θα ήθελα πολύ να δω live έναν ''cloud chaser'' να ατμίζει π.χ. σε καφετέρια, εστιατόριο και να αναρωτιέται γιατι τον διώχνουν. Καλά τα watt για να ''παίξουμε'' για λίγο αλλά σε τι χρησιμεύουν πέρα απο την ποζεριά; Δηλάδη εγώ που ατμίζω με genesis μαξιμουμ μέχρι τα 12 watt ας μου εξηγήσει κάποιος τι δεν απολαμβάνω, τι χάνω; Παίρνει καλύτερη γεύση καποιος στα 50 watt; Χρειάζεται να μην βλέπω μεσα στο δωμάτιο απο την ομίχλη;  :dontknow:
 
Εμένα μου αρκούν και μου περισσεύουν μοντάκια που δίνουν μέχρι 15 watt. Δεν θα έβρισκα το λόγο να αγοράσω μοντάκι μόνο και μόνο επειδή δίνει περισσότερα watt, μου είναι παντελώς άχρηστα. Είναι σα να παει κάποιος να αγοράσει super car για να τρέχει με 50 χλμ/ώρα. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Wattage Wars
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 20:34 »
Δλδ με το toyota/honda/bmw ή δε ξερω γω τι αλλο, που εχει τελικη π.χ. στα 200χλμ,
πηγαινετε ολοι με 200? :hmmm:










 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541421 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios