vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, treloneritis, aelarag1, maprix, bloodlessz, white varadero, manoslykos

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #645 στις: Απριλίου 06, 2015, 14:30 »
Εγώ πάντως τσούκου τσούκου με τους μεγενθυντικούς φακούς, τις επισκευάζω κάμποσο καιρό τώρα με οργανικό βαμβάκι και nrn σύρματα που τσαφάρω (έχω δοκιμάσει και με έτοιμα επίσης). Μια χαρά αποδίδουν.

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #646 στις: Απριλίου 06, 2015, 16:30 »
Όταν λέτε καινούριες κεφαλές εννοείτε τις BVC ή έβγαλε και πιο καινούριες;
Η αλήθεια είναι ότι καλές-χρυσές αυτές οι κεφαλές αλλά η παραμικρή υπόνοια καμένου συνήθως σημαίνει μόνιμη βλάβη=πέταμα. Αυτά έχει το βαμβάκι. Μερικές φορές νοσταλγώ κάτι πανάρχαιους ατμοποιητές με πυρίμαχο φυτίλι (σα σχοινί) που ακόμα και να το στέγνωνες τελείως στο άτμισμα, μόλις το ξανάβρεχες ήταν σαν καινούριο. Καμμία σχέση η γεύση βέβαια, σε σχέση με τους μοντέρνους ήταν σα να εισέπνεες ατμό από το μπάνιο σου!  ;D



@geomos
Μπορεί να έχει να κάνει και το στικάκι, εξαρτάται στα πόσα W ατμίζεις. Αν δεις βιντεάκι στο youtube του pbusardo που δοκιμάζει τα isticks, το 30άρι στα χαμήλά watts συμπεριφέρεται σαν παλμικό και έχει κάποια απόκλιση στα volts/watts που εμφανίζει από αυτά που πραγματικά δίνει. Από τα 9-10 watts όμως εξομαλύνεται και γίνεται πολύ πιο ακριβές. Αν λοιπόν ατμίζεις χαμηλά μπορεί όντως να βλέπεις διαφορά στο 50άρι καθώς εκεί χαμηλά δίνει καλύτερα ρεύματα. Στο λέω γιατί κι εγώ το 30άρι έχω και όταν άρχισα να δουλέυω τις ίδιες κεφαλές στα 10.6 watts αντί για 8.5 είχα τεράστια διαφορά σε γεύση και ντουμάνι.
Bvc είναι και αυτές που ανέφερα με τη διαφορά ότι είναι αισθητά μεγαλύτερες οι τρύπες τροφοδοσίας από παλιότερες bvc.
Όσον αφορά το περιεχόμενο τους δεν έχω ανοίξει καμιά οπότε δεν ξερω,αν και η aspire είχε δηλώσει ότι οι αποστολές μετά τη 2/3 θα ήταν με οργανικό βαμβάκι.
Ορμώμενος και εγώ από το review του busardo ρώτησα στο τοπικ του istick αλλά από την άλλη το χρησιμοποιώ σταθερά στα 10-11 watt όχι χαμηλότερα όχι ψηλότερα.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #647 στις: Απριλίου 06, 2015, 17:05 »
Όταν λέτε καινούριες κεφαλές εννοείτε τις BVC ή έβγαλε και πιο καινούριες;
Η αλήθεια είναι ότι καλές-χρυσές αυτές οι κεφαλές αλλά η παραμικρή υπόνοια καμένου συνήθως σημαίνει μόνιμη βλάβη=πέταμα. Αυτά έχει το βαμβάκι. Μερικές φορές νοσταλγώ κάτι πανάρχαιους ατμοποιητές με πυρίμαχο φυτίλι (σα σχοινί) που ακόμα και να το στέγνωνες τελείως στο άτμισμα, μόλις το ξανάβρεχες ήταν σαν καινούριο. Καμμία σχέση η γεύση βέβαια, σε σχέση με τους μοντέρνους ήταν σα να εισέπνεες ατμό από το μπάνιο σου!  ;D



@geomos
Μπορεί να έχει να κάνει και το στικάκι, εξαρτάται στα πόσα W ατμίζεις. Αν δεις βιντεάκι στο youtube του pbusardo που δοκιμάζει τα isticks, το 30άρι στα χαμήλά watts συμπεριφέρεται σαν παλμικό και έχει κάποια απόκλιση στα volts/watts που εμφανίζει από αυτά που πραγματικά δίνει. Από τα 9-10 watts όμως εξομαλύνεται και γίνεται πολύ πιο ακριβές. Αν λοιπόν ατμίζεις χαμηλά μπορεί όντως να βλέπεις διαφορά στο 50άρι καθώς εκεί χαμηλά δίνει καλύτερα ρεύματα. Στο λέω γιατί κι εγώ το 30άρι έχω και όταν άρχισα να δουλέυω τις ίδιες κεφαλές στα 10.6 watts αντί για 8.5 είχα τεράστια διαφορά σε γεύση και ντουμάνι.
Με βαση το βιντεο του Busardo και το iStick 50 μεχρι τα 4.8 volt,παλμικο ρευμα δινει..Οταν παμε πανω απο τα 4.8 volt,τοτε δινει φλατ



Δες ακριβως στο 26:54 που τα volt ειναι 4.833...Εκει πλεον το σημα εχει γινει φλατ





Επισης οσον αφορα τις νεες κεφαλες BVC για ναυτιλους αυτες με τις μεγαλυτερες τρυπες,ειναι ολες με οργανικο βαμβακι..Μια δοκιμη αν κανετε να ανοιξετε μια κεφαλη να δειτε τι εχει μεσα θα σας πεισει :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2015, 17:12 από imjp1982 »

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #648 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:43 »
Οι μόνες αντιστάσεις που βρίσκω με τις μεγάλες τρύπες είναι στα 0.5Ω (που δε μου αρέσουν πολύ γιατί μπορεί μεν να παράγουν τρελά σύννεφα αλλά υστερούν πάρα πολύ σε γεύση). Αν έχετε υπ'όψην σας κάποιο μαγαζί που να πουλάει τέτοιες αντστάσεις πάνω από 1Ω μπορείτε να μου το πείτε; Αν υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί spam μπορείτε να μου το στείλετε σε πμ.


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #649 στις: Απριλίου 06, 2015, 21:36 »
Γιατι απο ποτε υπαρχουν κεφαλες 0.5Ω για τους ναυτιλους :hmmm: Μηπως εννοεις τις κεφαλες του Atlantis που ειναι 0.5Ω???Για τους ναυτιλους υπαρχουν οι 1.6Ω-1.8Ω-2.1Ω....ΟΧΙ 0.5Ω

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #650 στις: Απριλίου 07, 2015, 09:25 »
Ειλικρινά δεν ξέρω... ψάχνω κεφαλές Aspire BVC για μινι Ναυτίλο στο ιντερνετ και μου βγάζει τις κλασικές (χωρίς τις μεγάλες τρύπες). Οι μόνες BVC που βρήκα με τις μεγάλες τρύπες είναι αυτές που ανέφερα (στα 0.5Ω) αλλά δεν αναγράφεται η συμβατότητα. Δεν αποκλείεται να είναι για τον Atlantis που λες. Μπορεί κάποιος να μου πει που τις έχει δει να πωλούνται;


Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #651 στις: Απριλίου 07, 2015, 10:03 »
Καλημέρες!!

Εχω τον ναυτίλο μίνι σε istick 30W, και παρατηρώ, έντονη απόκλιση στην μέτρηση της αντίστασης. Ενώ η αντίσταση είναι η κλασική BVC, 1,8Ω, το στικ μου δίνει 2,5-2,6Ω. Αυτό φαντάζομαι δεν είναι και πολύ λογικό. Παίζει να έχει σχέση με κακή επαφή στους πόλους, όπως έχω διαβάσει σε κάποια ποστ;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #652 στις: Απριλίου 07, 2015, 10:36 »
Είναι η πιο λογική εξήγηση. Τσέκαρε αν είναι καλά βιδωμένη η ανταλλακτική κεφαλή στη βάση για ξεκίνημα.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #653 στις: Απριλίου 07, 2015, 10:50 »
Η κεφαλή είναι καλά στην θέση της απο οτι δείχνει. Τον πόλο του στικ μπορώ να τον ανεβάσω με ελαφρό ξεβίδωμα; Φαντάζομαι, και αν παρατηρώ καλά, ο πόλος του ναυτίλου, δεν μετακινείται.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #654 στις: Απριλίου 07, 2015, 10:53 »
Καλύτερα τότε να περιμένεις μια απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο στη χρήση του Ναυτίλου. Αυτό που λες το έχω πάθει με επισκευάσιμο και δεν ήταν καλά βιδωμένο κάποιο κομμάτι με απότέλεσμα η 1.8 αντίσταση να κινείται μεταξύ 2.2 και 2.4 αναλόγως ορέξεων, γι αυτό στο πρότεινα.

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #655 στις: Απριλίου 07, 2015, 11:58 »
Αν έχεις σιγουρευτεί ότι η καινούρια αντίσταση είναι πολύ καλά βιδωμένη στη βάση του ναυτίλου σου δοκίμασε τα εξής παρακάτω:


1)Καθάρισε τα σπειρώματα του ναυτίλου αλλά και του μοντ με ένα χαρτί κουζίνας ή χαρτοπετσέτα.


2)Καθάρισε τον πόλο του μοντ με μία μπατονέτα και στο σημείο που δεν φτάνει η μπατονέτα,χρησιμοποίησε οδοντογλυφίδα με λίγο χαρτί κουζίνας τυλιγμένο στη μύτη της,για να μπορέσεις να καθαρίσεις τα ''δύσβατα'' σημεία.


Αν τίποτα από τα δύο δεν δουλέψει δοκίμασε να του δώσεις λίγο ρεύμα.Καμιά φορά πιάνει και αυτό.Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #656 στις: Απριλίου 07, 2015, 12:26 »
Είναι καθαρά όλα, μιας και τα καθαρίζω συχνά. Το προσέχω αυτό γενικά ευτυχώς.
Εκανα ένα πείραμα, τραβώντας ελαφρά τον πόλο του ναυτίλου έξω, και τεντώνωντας το ελατηριάκι του εσωτερικά, και ενώ η επαφή έδειχνε να είναι σωστή, το στικάκι διάβαζε πάλι άλλα Ω (2,2 εως 2,4).
Δοκίμασα και την δεύτερη αντίσταση, και πάλι καμμένο. (στην πρώτη είχα μεν καμμένο, αλλά ελάχιστο το οποίο χειροτέρεψε στην πορεία).

Πιθανολογώ οτι έπεσα σε ελλατωματικές αντιστάσεις. Θα αντικαταστήσω λοιπόν τις παλιες και θα ξαναδοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #657 στις: Απριλίου 07, 2015, 12:33 »
Πιθανόν όπως λες να έπεσες σε ελλατωματικές αντιστάσεις.Πάντως έχε υπόψιν σου ότι για το istick μία απόκλιση της τάξεως του 0,1-0,2 Ω είναι φυσιολογική.Συμβαίνει συχνά.Μεγαλύτερη απόκλιση όπως αυτή που περιγράφεις εσύ,αν δεν είναι θέμα ''βρωμιάς'' ή σύνδεσης αντίστασης με τη βάση,τότε δυστυχώς πάνε κουβά τα ανταλλακτικά.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #658 στις: Απριλίου 07, 2015, 12:40 »
Δυστυχώς διαβάζωντας το τόπικ μέχρι να ποστάρω, το είδα αυτό που λες. 0,1-0,2 το περίμενα. Αλλά τα 2,5Ω είναι μεγάλη απόκλιση. Καθαριότητα απεκλείσθη, το ίδιο και επαφή. Κουβάς λοιπόν. Και απογοητεύτηκα ελαφρά, γιατί μάλλον είναι συχνό φαινόμενο οι ελλατωματικές αντιστάσεις.

Παντως, ακόμα και μέσα απο το καμμένο, κατάλαβα, οτι έχει πλούσια γεύση και ατμό ο ναυτίλος. Ελπίζω οι επόμενες που θα πάρω, να είναι σωστές και να μην καταλήξει στο συρτάρι.

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #659 στις: Απριλίου 07, 2015, 12:51 »
Και εγώ στο εύχομαι.Εγώ πάλι,στους 3 και κάτι μήνες που χρησιμοποιώ αυτές τις αντιστάσεις δεν είχα ποτέ πρόβλημα,πλην των προαναφερθέντων αποκλίσεων.Μάλλον έπεσες σε κακή παρτίδα,αλλά μην απογοητεύεσαι.Επίσης μία συμβουλή.Μην δίνεις κατευθείαν πολύ ρεύμα στην καινούρια αντίσταση γιατί θα πάρεις από νωρίς καμένο και θα καταστραφεί η αντίσταση.Επίσης άφηνε να διαβρέχεται καλά το απορροφητικό υλικό και εν ανάγκη ρίξε και μία δύο σταγόνες μέσα πριν τη χρησιμοποιήσεις για πρώτη φορά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem