vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, camber, Sergios

Twitter

GG Tilemahos

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #975 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 23:04 »
Άστο Μάκη, την πάτησε ο imeo με το ντριπτιπ, αυτή είναι η αλήθεια.Για καλό το έκανε αλλά δεν του βγήκε. ;)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #976 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 23:26 »
Δεν λέει κανείς το αντίθετο, μπορεί απλά να ελαττωθεί η εμφάνιση του φαινομένου κι αυτό προτείνω - αν και υπερέβαλα λίγο η αλήθεια είναι, λόγω του ότι δεν χρησιμοποιώ και τον Τηλέμαχο όλη τη μέρα βασικά. Σίγουρα μαζεύει υγρό και σίγουρα αυτό το υγρό ελαττώνεται στα ψηλότερα watts, εναλλακτικά υπάρχει και η περιορισμένη κάπως αλλαγή του drip tip βέβαια.

Έχω τρία του cloud one και δεν ταιριάζουν γμτ γμτ.. :D

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #977 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:51 »
Για όποιον ενδιαφέρεται, έστειλα μέιλ στην ESG να ρωτήσω πότε θα είναι διαθέσιμη η νέα upgraded έκδοση του Τηλέμαχου με το springomizer και μου είπαν σε καμιά 10αριά μέρες. Περιμένω σαν τρελός να τον χτυπήσω επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος akilleas

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #978 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 16:10 »
Δλδ, εάν αγοράσουμε μόνο το springomizer, δεν κουμπώνει στον ν2;


sent from my Amstrad CPC6128


Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #979 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 16:17 »
Φυσικά και κουμπώνει. Το ανέφερα για αυτούς που δεν έχουν κανένα Τηλέμαχο (σαν την αφεντιά μου).

Αποσυνδεδεμένος akilleas

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 16:21 »
Και κάτι άλλο. Προσφέρει κάτι παραπάνω από την ευκολία των αντιστάσεων; Μήπως είναι και ανώτερος γευστικά;

sent from my Amstrad CPC6128


Αποσυνδεδεμένος G.PAL

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 23:15 »
Κι εγω ψηνομαι για τηλεμαχο να δουμε διαθεσιμοτητα και τιμη στη νεα εκδοση

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #982 στις: Μαρτίου 01, 2016, 08:18 »
Μετά από μερικές μέρες χρήσης μπορώ να πω ότι πρόκειται για ατμοποιητάρα με γευσάρα, ποιοτητάρα στην τζουράρα που δίνει κλπ κλπ.. :laugh1:

Ερώτηση παρατήρηση απορία: έχω συνεχώς την εντύπωση ότι έρχεται σε κάθε τζούρα στα όρια της υπερτροφοδοσίας, ακόμα κι αν δοκιμάσω συνεχόμενες τζούρες τη μια μετά την άλλη. Όλα καλά βέβαια απ'τη στιγμή που έχω μια πολύ υγρή και γευσάτη τζούρα και παράλληλα δεν υπάρχει διαρροή προς την τρύπα του deck, αυτό δεν ζητάμε εξάλλου; Το περίεργο όμως είναι ότι αυτό συμβαίνει ακόμα κι αν ανοίξω την καμπάνα μισή μόλις περιστροφή, ούτε καν ολόκληρη κι αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να μιλάμε για 5-6-7 ολόκληρες περιστροφές της, είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν επιχειρήσω να κάνω κάτι τέτοιο θα πάρω τα υγρά απ'τα εσώψυχα του μοντ.
Κι αναρωτιέμαι τελικά. Έχει τόσο μεγάλο κανάλι ο δικός μου (ν2+ γαρ.. ;) );
Κάνω κάποιο λάθος στο βαμβάκι; Μήπως δημιουργείται στο τανκ του πολύ μεγάλη πίεση όταν βιδώνω το πάνω δαχτυλίδι; Μήπως τελικά δουλεύει έτσι και ας το απολαύσω αφού είναι κάτι που τον κάνει ακόμα πιο απολαυστικό;

Ενημερωτικά, τον δουλεύω στα 15-16 watts με 6 σπείρες σε 2,5αρι με 0.35 kanthal, μισή στροφή η καμπάνα κι ο κερατούκλης τροφοδοτεί με τόσο περίσσια ευκολία που πραγματικά με τρομάζει ότι από στιγμή σε στιγμή θα αρχίσω να τρέχω πανικόβλητος προς το ρολό της κουζίνας. :laugh1:
Βαμβάκι πιστεύω ότι βάζω όσο χρειάζεται, καλύπτω με το παραπάνω την τρύπα πάνω στο λούκι, αναρωτιέμαι μήπως θα πρέπει τελικά να "οδηγώ" και λίγο περισσότερο βαμβάκι μέσα του (στο λούκι ). Το κόβω όμως εκεί που λένε όλοι όμως τόσο καιρό, σύριζα (πφφφ ) στο λούκι, στις σπείρες για την ακρίβεια.

Μωρέ μήπως το drip tip συσσωρεύει τόσο υγρό που τελικά επανατροφοδοτεί κι αυτό την αντίσταση από πάνω; :laugh1:

Ξέχασα κάτι; :)


Ξέχασα γι'αυτό edit: μιλάω για τέτοια τροφοδοσία που ειδικά μετά το γέμισμα με αγχώνει κιόλας και μόλις περιστρέψω ελάχιστα την καμπάνα (ούτε καν τη μισή στροφή που της κάνω μέχρι το πλήρες "δικό μου" άνοιγμα των υγρών ), αρχίζω να τραβάω επαναλαμβανόμενες τζούρες σε ένα ήδη πολύ υγρό βαμβάκι (μόλις ανοίξω ελάχιστα αυτό έχει προλάβει να διαβραχεί! ) μέχρι να έρθει στα ίσια του το όλο στήσιμο.

Και αξίζει να αναφέρω και τα παρακάτω: Όταν ετοιμάζομαι να γεμίσω με υγρό, κλείνω πρώτα σφιχτά την καμπάνα (για να μην ξεβιδωσει όταν αρχίσω να περιστρεφω το δαχτυλίδι ), τραβάω μερικές τζούρες με κλειστά τα υγρά ώστε να στεγνώσει κάπως το βαμβάκι, αναπληρώνω και αφού σφραγίσω πάλι με το δαχτυλίδι αρχίζω την σταδιακή αναπλήρωση της αντίστασης με υγρό. Σιγά σιγά και ολίγον αγχωμένα. Προσέχω και τη λεπτομέρεια για να καταλάβετε.
Για να κλείσω και την τελευταία "τρύπα" στο θέμα μου, όχι το τανκ δεν το γεμίζω μέχρι πάνω (αν και αυτό μπορεί να εμφανίσει την "υπό" και όχι την "υπέρ" τροφοδοσία της αντίστασης ). Αφήνω πάντα 4-5 χιλιοστά κενό απ'την κορυφή του τανκ.
Σας μπερδεύω ε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2016, 08:42 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #983 στις: Μαρτίου 01, 2016, 08:36 »
Βαμβάκι στα λούκια δεν κατεβάζω Μάκη, αλλά γενικώς το βάζω πλουσιοπάροχο το nacamichi. Και μέσα στην αντίσταση και πάνω από τα λούκια. Α! τσίμπα και λίγο τα βατάκια του. Ίδιο στήσιμο ακριβώς, έχω τώρα στον δικό μου και παίζει στα 20w χωρίς τα συμπτώματα που γράφεις. Αν ανέβεις στα watt, θα μειωθεί και το φαινόμενο στο drip tip....

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #984 στις: Μαρτίου 01, 2016, 08:49 »
Με kgd παίζω εγώ, πάνω κάτω στα ίδια είμαστε λοιπόν. Στο τελευταίο στήσιμο μάλιστα φρόντισα να βάλω λίγο παραπάνω βαμβάκι έτσι ώστε να μείνει και μια λωρίδα από κάθε πλευρά που θα κατέβει προς τον εσωτερικό πάτο του deck. Ασφαλώς έμεινε και αρκετό για τις τρύπες στα λούκια.. ;)

Θα ανεβάσω watts, για να δούμε τι θα δούμε.. Δεν μου είπες όμως πόσες περιστροφές κάνεις στην καμπάνα σου, αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο. Το ότι η δική μου δηλαδή με μισή περιστροφή αρκεί και περισσεύει για να τροφοδοτηθούν τα λούκια με μπόλικο υγρό (30pg-70vg μάλιστα ) σε χρόνο dt!

Δεν το βρίσκω κακό φυσικά όλο αυτό, απλώς αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και σε άλλους ή μήπως κάνω κάτι εγώ στραβά. ;)

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #985 στις: Μαρτίου 01, 2016, 08:59 »
Εγώ Μάκη με μισή μόνο περιστροφή δεν έχω καλή τροφοδοσία. Πάντα ανοίγω την καμπάνα στις 2 ή 2-1/2 στροφές και εκεί παίζει μια χαρά. Νομίζω όμως ότι αυτό εξαρτάται από την ποσότητα του βαμβακιού που υπάρχει στα λούκια και πρέπει να τροφοδοτηθεί. Το ότι εσύ με μισή περιστροφή είσαι στα όρια της υπερτροφοδοσίας, μου δείχνει ότι παίζεις με λιγότερο βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #986 στις: Μαρτίου 01, 2016, 09:16 »
Αυτό υπέθεσα κι εγώ κι αυτό είναι που παράλληλα δεν μου κάθεται καλά όμως και δημιουργείται κι αυτή η απορία. Το ζητούμενο δεν είναι να καλυφθεί όλο αυτό το "κόψιμο" που κάνει πάνω του το λούκι; Το βαμβάκι δεν πρέπει να κάνει τρία πράγματα. Να βγαίνει πιο έξω απ'τις σπείρες, να ανεβαίνει πιο πάνω απ'τις σπείρες, δεν πρέπει να μπαίνει σφιχτό αλλά αφράτο καλύπτοντας όλο αυτό το "κόψιμο" και παράλληλα να μην συμπιέζεται απ'την καμπάνα όταν εκείνη τελικά αρχίσει να βιδώνει στο deck.

Ε όλα αυτά τα κάνω με ευλάβεια. Έχω καλύψει όλο αυτό το κόψιμο με μπόλικο (όχι όμως και περίσσιο ) βαμβάκι, τόσο ώστε να γεμίζει η τρύπα χωρίς όμως το βιδωμα της καμπάνας να την κάνει να εφάπτεται εσωτερικά με τις άκρες του βαμβακιού, το καλύτερο στήσιμο του κόσμου θα έλεγα. :laugh1:

Να κάτι που δοκίμασα μόλις όμως κι απορώ γιατί δεν το έκανα νωρίτερα, τώρα άνοιξα την καμπάνα περισσότερο, περίπου δύο ολόκληρες περιστροφές. Δεν έδειξε να αλλάζει κάτι, δεν υπερτροφοδοτεί δηλαδή περισσότερο απ'όσο πριν. Ίσως όμως τροφοδοτεί ελάχιστα πιο γρήγορα όλο το βαμβάκι μέχρι τη μέση της αντίστασης, δεν ξέρω θα το δω αυτό.
Θα τον αφήσω λίγο έτσι με πιο ανοιχτή την καμπάνα και βλέπουμε αν υπάρξει διαρροή, επανέρχομαι με εντυπώσεις μετά από κάποια ώρα.. Και φυσικά ευχαριστώ για όλα! :)

Αποσυνδεδεμένος tkr11

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #987 στις: Μαρτίου 01, 2016, 09:51 »
Eχουμε εντυπωσεις για το springomizer οσον αφορα με ni200?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #988 στις: Μαρτίου 01, 2016, 10:57 »
Και η λύση στο πρόβλημα της υγρασίας στο driptip !

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #989 στις: Μαρτίου 01, 2016, 11:02 »
Ωραιότατο! Link Μήτσο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115837 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824340 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243852 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294160 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762743 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1117 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem