vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 7 χρήστες
Ποντικός, Tem, th3ofilos, camber, takoulas, Buliwyf, gigelis78

Twitter

Ποιο κατάστημα μπορεί να διαθέσει έναν Kayfun LITE για έρευνα; (Κ. Φαρσαλινός)

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Σωστός!

Άρα λογικά το διάλυμα γλυκερίνης που χρησιμοποιεί ο γιατρός στις δοκιμές του πρέπει να περιέχει τουλάχιστον 10% νερό. Έτσι ίσως βγαίνουν τα νούμερα...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν νομίζω να υπάρχει νικοτινούχα βάση γλυκερίνης χωρίς νερό στο εμπόριο. Δεν ξέρω ακόμη πόσο έχει (έχω στείλει mail στην εταιρία, οπότε θα μάθω). Πάντως η βάση ατμίζεται κανονικά....

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεστε βάση με νικοτίνη για την έρευνα.

Αν όμως χρησιμοποιούσατε βάση χωρίς νικοτίνη, θα μπορούσατε εύκολα να φτιάξετε διάλυμα εσείς για να μπορείτε να έχετε τον ακριβή έλεγχο της συγκέντρωσης, δεδομένου ότι από τον πίνακα που ανάρτησε ο συμπολίτης μου φαίνεται ότι υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές του σημείου ζέσεως σε συνάρτηση με την συγκέντρωση. Το αναφέρω γιατί η έρευνά σας έχει άμεση σχέση με τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται.

Καλή ευκολία.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Δεν ήθελα να επέμβω, καθώς οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές. Απλά γιατί αναφέρουμε πολύ την θερμοκρασία της γλυκερίνης σε σχέση με το σημείο ζέσεως (βρασμού). Για αρχή, ως αναφορά, η γλυκερίνη δεν βράζει αλλά εξατμίζεται στη διαδικασία ατμίσματος, αλλά νομίζω πως παίρνουμε δεδομένη την εξομοίωση της θερμοκρασίας στο φιτίλι με την γλυκερίνη που εξατμίζεται. Η γλυκερίνη ποτίζει το φιτίλι, αλλά δεν γίνονται ένα υλικό, άρα το αποτέλεσμα (και του βρασμού της ακόμα) δε θα ταυτίζεται με το (θεωρητικό) σημείο ζέσεως, που έχει βγει σε ιδανικές συνθήκες.

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος!

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Άρα τζάμπα όλη η συζήτηση, καλό είναι να ενημερωνόμαστε πρώτα και μετά να μιλάμε  :wall: . Και η παρατήρηση πάει σε εμένα πρώτα που δεν ενημερώθηκα πριν ποστάρω ποιο είναι το σημείο ζέσης της γλυκερίνης (θεώρησα κατ' εκτίμηση ότι είναι περίπου ίδιο με του νερού). Άρα δεν υπάρχει για εμένα καμμία απορία ως προς το διάγραμμα αφού με 20% περίπου αραίωση όλα ταιριάζουν με τα αποτελέσματα των μετρήσεων !! Από την άλλη, οι υψηλές θερμοκρασίες που μετριιούνται μοιάζει να είναι και απολύτως απαραίτητες για να υπάρχει ατμός.


Ανάλογες, ίσως και μεγαλύτερες θερμοκρασίες  απαιτούνται και για την PG όπως φαίνεται και από το ακόλουθο διάγραμμα:



Edit: από την άλλη κατανοώ ότι για να μετριούνται αυτές οι θερμοκρασίες σε κάποιο σημείο έστω και πολύ κοντά στην αντίσταση, ακριβώς στην αντίσταση, εκεί που θα γίνεται η ατμοποίηση οι θερμοκρασίες θα είναι πολύ - πολύ μεγαλύτερες σε μικροσκοπικό επίπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2014, 23:42 από spkok »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Είναι εύκολο να φτιάξουμε και βάση με νικοτίνη. Επίσης, είναι εύκολο να στείλω για ανάλυση το υγρό που χρησιμοποιώ και να δούμε πόσο νερό έχει.


Εντυπωσιακό είναι επίσης πως με στεγνό φυτίλι, η θερμοκρασία περνάει εύκολα τους 600 βαθμούς (dry burn)....


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Παντως, για να είμαι ειλικρινης, περίμενα ότι οι θερμοκρασίες θα ήταν μικροτερες...

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!

Εντυπωσιακό είναι επίσης πως με στεγνό φυτίλι, η θερμοκρασία περνάει εύκολα τους 600 βαθμούς (dry burn)....

Εντυπωσιακό μπορεί να είναι, αλλά μάλλον αναμενόμενο.... Τόση είναι πάνω κάτω και στην καύτρα του τσιγάρου, που φωτοβολεί λόγω θερμανσης επίσης κόκκινο χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Το αναμμένο τσιγάρο έχει θερμοκρασία 600-800 βαθμούς....

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Ναι, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο είπα πάνω κάτω....

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ολοκληρώνοντας τις μελέτες με τον Kayfun ως προς τις θερμοκρασίες λειτουργίας, ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα που είναι............. SUB-OHM
Περιμένω λοιπόν να μου πείτε τί να χρησιμοποιήσω (λαμβάνοντας υπόψιν ότι πρέπει να περάσουμε το πολύ λεπτό σύρμα του αισθητήρα για να κάνουμε τις μετρήσεις). Επίσης, τί συσκευή μπορεί να αντέξει τόσο χαμηλά Ωμ και να μην βλέπει βραχυκύκλωμα;;
Επίσης, ποιος θα μας δώσει όλα τα απαραίτητα υλικά (συσκευή, ατμοποιητής, σύρμα)??


Θα προτιμούσα συσκευή VW κι όχι μηχανική, για να μπορούμε να βλέπουμε πόσα watt δίνουμε στον ατμοποιητή.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Εξαρτάται τι θέλετε να μελετήσετε. Sub-Ohm είναι τα 0.2 αλλά και τα 0.9.
Γνωρίζω άτομα που δουλεύουν σε Kayfun στα 0.8-0.9Ω. Με μονή αντίσταση δεν γνωρίζω ατμιστές που να κατεβαίνουν πιο κάτω (χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν).
Για να ανταποκρίνεται η έρευνα σε πραγματικές συνθήκες κάτω από 0.7Ω θα χρειαστείτε κάποιο dripper για διπλές αντιστάσεις. O Trident κυκλοφορεί ευρέως στην Ελλάδα σαν κλώνος και είναι πολύ εύκολο να στηθεί αισθητήρας.

Τα eVic Supreme που έχετε παίζουν με αντιστάσεις στα 0.5Ω. To ίδιο ισχύει για τα Mod με πλακέτα DNA30. Για χαμηλότερα Ωμ το IPV2 παίζει με 0.2Ω.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Περιμένω λοιπόν να μου πείτε τί να χρησιμοποιήσω (λαμβάνοντας υπόψιν ότι πρέπει να περάσουμε το πολύ λεπτό σύρμα του αισθητήρα για να κάνουμε τις μετρήσεις).

Επειδή αναφέρετε για το καλώδιο του αισθητήρα, δεν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε τον ίδιο ατμοποιητή που χρησιμοποιούσατε ώς τώρα (Kayfun Lite+) ώστε τα αποτελέσματα που θα πάρετε να είτε σίγουροι ότι δεν εξαρτώνται από την αλλαγή του ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον ίδιο ατμοποιητή (και θα ήταν καλό), αλλά ξέρω ότι κάτω από 0.8Ωμ δεν δουλεύει (λιώνει το μονωτικό). Αν θέλουμε να πάμε σε πιο χαμηλά, λογικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε dripper.


Δεν θεωρείτε ότι πρέπει να πάμε πιο κάτω από 0.8Ωμ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 749 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 565965 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 372 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241283 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3317 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 196028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag